Kam investovat 5000kč/měsíčně

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 6. 2017 09:36

mlsal,

Pokud si najdu zaměstnavatele, který příspěvky na DPS neposkytuje, znamená to, že DPS není výhodné?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 6. 2017 10:24

To mi řekněte vy. Výpočet tu máte. Záleží, s čím to porovnáváte. Jestli vám stačí překonat inflaci nebo výnos ETF.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 11. 6. 2017 12:45

mlsal, no dobře, Vaše předpoklady: Varianta 3: 100 Kč na DPS + příspěvek zaměstnavatele, bez státního příspěvku, 2900 do ETF. Naspořeno: FV(4,5%÷12;10×12;−750;0) + FV(7%÷12;10×12;−2900;0) = 615344, „efektivní“ výnos 10,02%. Tj. ve Vašem případě celý státní příspěvek zmizel ve vyšších nákladech fondu.

(300 Kč na DPS vychází ještě lépe, takže efektivní bude nějaký státní příspěvek mít, ale ne celé 3000.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 6. 2017 12:53

mlsal,

Těch 650 Kč dostanete kdy? Jenom když vložíte 3000 Kč měsíčně?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 6. 2017 23:09

fc70,
vzal jsem variantu č. 3, tzn. celková investice 3000Kč/měs. Postupně jsem zvyšoval částku investovanou do DPS od 100 Kč do 3000 Kč. Zbytek bude investován do ETF, předpoklady jsou stejné. Aby to nebylo tak jednoduché, u částek nad 1000 Kč jsem započetl daňovou úlevu tak, že jsem tuto částku neutratil, ale investoval s výnosem 4,5%. Např. pro částku 1500 Kč je to:
=BUDHODNOTA(4,5%;10;-(1500*12-12000)*0,15;0) = 11059 Kč

Získal jsem následující graf. Je vidět, že nejhorší varianta je investovat do DPS 200 Kč a 100 Kč. Do částky 1000 Kč výnos i naspořená částka roste. Nad 1000 Kč už je jedno, kolik dám do DPS a kolik do ETF. Výnos i naspořená částka se prakticky nemění. To všechno je ale před zdaněním.
DPS.jpg


jednadva,
musím mít platnou smlouvu o DPS a předpokládám minimální vklad 100 Kč
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Damyen 12. 6. 2017 07:03

Také mohu doporučit Mintos. Úrok 12 - 13%, někdy se dá i více. S Buyback garancí. Má sekundární trh, takže se dají půjčky prodávat.
Podobnou možností je Twino. Také investice v EUR. Akorát tam teď probíhá nějaká restrukturalizace a je nedostatek půjček, doporučil bych počkat.
Pak je tu ješte Lendy (dříve SavingStream). Investice v GBP do staveb a rekonstrukcí. Úrok 12%, LTV do 70%. Také má sekundární trh.
MB: ASUS Z97-K / CPU: Corei5-4590 / GPU: MSI Aero RTX3060 / RAM: 12 GB / SSD: Crucial M4 128GB / HDD WD 3TB
HTPC -> Harman Kardon 3480 -> Mission 781
Xiaomi Redmi Note 9/PC -> V-Moda LP2
Damyen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 6. 2017 07:39

mlsal píše: Aby to nebylo tak jednoduché, u částek nad 1000 Kč jsem započetl daňovou úlevu tak, že jsem tuto částku neutratil, ale investoval s výnosem 4,5%.

mlsal,

Tady jste sám narazil přesně na to, co Vám říkáme - tyhle částky nad 1000 Kč taky nepovažujete za výnos z DPS, byť se daňová úleva váže k DPS (a jen k DPS). Podobně musíte započítat těch 650 Kč - když je dekomponujete, tak dostanete podobný případ jako tenhle: částka "ve mzdě", znamenající úlevu na daních (a odvodech) z titulu DPS.

Tj. nepočítat celých 650 Kč jako výnos, ale dekomponovat na (A) daňovou úlevu a (B) Vaši "čistou" odměnu ve mzdě (hypotetickou - tu počítat jako svoji úložku, nikoli výnos). Za výnos počítat: výnos (čistý fondový) z investované zdaněné částky a čistý fondový výnos z daňové úlevy investované rovněž do DPS.* Srovnávat pak s čistým fondovým výnosem ze zdaněné odměny investované např. do ETF.

*A samozřejmě daňovou úlevu jako takovou. To je taky Váš výnos.

A ještě větší či menší drobnost - pokud by platilo, že se Vám z příspěvku zaměstnavatele nepočítá nárok na dávky ze sociálního zabezpečení - což nevím - tak musíte tohle negativum započítat proti pozitivu z daňové úlevy.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 12. 6. 2017 08:43

jednadva,
příspěvek zaměstnavatele jde přímo do DPS, já ho do ruky nedostanu. Ani já, ani zaměstnavatel z něj neplatíme zdravotní nebo sociální pojištění. V DPS se o něj zvýší hodnota mého majetku. Podle mě je tento příspěvek můj příjem, který bych jinak neměl a protože přímo souvisí s DPS tak se na něj můžeme dívat jako na výnos z DPS.

U částek nad 1000 Kč jsem se pokusil vyčíslit daňovou úlevu. Ta je inzerována jako výhoda DPS a tedy je příjmem souvisejícím s DPS. Za výnos jsem jí považoval vždy, jen jsem dřív nevěděl jak to šikovně spočítat.

Aby to bylo regulérní, vzal jsem stejné parametry, jen jsem prodloužil horizont na 20 let. Výsledek je na grafu. Na tomto horizontu převládne význam ETF a DPS je skutečně vhodné jen na čerpání příspěvku zaměstnavatele.
DPS 20 let.jpg
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 6. 2017 09:02

mlsal píše:jednadva,
příspěvek zaměstnavatele jde přímo do DPS, já ho do ruky nedostanu. Ani já, ani zaměstnavatel z něj neplatíme zdravotní nebo sociální pojištění. V DPS se o něj zvýší hodnota mého majetku. Podle mě je tento příspěvek můj příjem, který bych jinak neměl a protože přímo souvisí s DPS tak se na něj můžeme dívat jako na výnos z DPS.

mlsal,

To není pravda. Ty peníze jste si vydělal. To je odměna za Vaši práci. Pouze je zaměstnavatel vyplácí jako benefit (nezdaněné). Je na Vás, jestli si zvolíte zaměstnavatele, který vyplácí odměnu takhle (benefit) nebo ve mzdě (zdaněné).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 12. 6. 2017 09:32

jednadva,
nezjišťoval jsem, jak je to u jiných zaměstnavatelů, je možné, že je to jak říkáte.

U mého zaměstnavatele to není součást mého příjmu, tzn. není to odměna za mojí práci. Je to příspěvek ze "sociálního fondu", který vytváří zaměstnavatel (majitel) na základě Kolektivní smlouvy ze svého zisku. Jediná podmínka pro získání příspěvku je být zaměstnancem a mít platnou smlouvu o DPS. Možná je to bolševický přežitek, ale takhle to u nás funguje.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 6. 2017 09:53

mlsal,

To je jenom účetnický rozdíl - jiný název kolonky. Z ekonomického hlediska je jedno, jak to nazvete. Je to výsledek Vaší práce,* nikoli výnos z investice.

*Podobně jako ty vklady nad 1000 Kč.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 12. 6. 2017 19:32

Zřejmě to není úplně jasné, proto přikládám vysvětlující obrázek.
DPS.jpg

Můj vklad jsou Moje příspěvky, tj. to, co jsem vložil já ze svých peněz, neboli ze svého zdaněného příjmu.

Vše ostatní, tj. Příspěvky zaměstnavatele, Státní příspěvek a Můj výnos, jsem ze svých peněz nevložil a proto jsou mým výnosem z DPS.

Příspěvek zaměstnavatele se tak jmenuje proto, že mi zaměstnavatel přispívá ze svého zisku na nějaký účel, v tomto případě na DPS. Opravdu to není odměna za mojí práci.

Daňová úleva je pobídka státu, abych si spořil větší částku než 1000 Kč. Je tedy mým příjmem, který přímo souvisí s DPS.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Davidkos 12. 6. 2017 20:15

Ač to většinou lidé obchodující s opcemi, forexem atd neradi slyší, jedná se zde o spekulace a ne investice. A jestli chcete spekulovat, můžete tak učinit i na ruletě, blackjacku, pokeru i hracích automatech. šance na výhru, zpeněžení investic je stejná.
Davidkos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 6. 2017 21:09

mlsal píše:Příspěvek zaměstnavatele se tak jmenuje proto, že mi zaměstnavatel přispívá ze svého zisku na nějaký účel, v tomto případě na DPS. Opravdu to není odměna za mojí práci.

mlsal,

Což nepochybně Váš zaměstnavatel činí z lásky k Vám. :)

Samozřejmě je to odměna za Vaši práci - co by to tak asi bylo jiného. Vy něco odpracujete, Váš zaměstnavatel inkasuje, pak vyplatí nějaké mzdy, benefity atd. Kdybyste nepracoval, tak to samozřejmě nedostanete. Je úplně jedno, z jaké účetní kolonky to Váš zaměstnavatel převede do DPS - můžete tomu říkat třeba "asociální fond", ale vůbec nic to neznamená. To je jenom účetní "škatulka". Vždycky jde o peníze, které jste společně s ostatními zaměstnanci firmě "vyrobili".

Váš výnos je jen a pouze: úleva na daních + fondový výnos z této úlevy + fondový výnos z částky po zdanění. Nikoliv částka po zdanění. Tu můžete inkasovat i bez DPS - nemůže být tím pádem výnosem z DPS.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 13. 6. 2017 23:56

jednadva píše:Což nepochybně Váš zaměstnavatel činí z lásky k Vám.

Vzhledem k tomu, že je to opravdový zmetek jako každý podnikatel, tak to nebude z lásky ke mě nebo z nějakého altruizmu. Nejspíš to bude proto, že z toho má nějaký užitek, např. daňové výhody.

jednadva píše:Váš výnos je jen a pouze: úleva na daních + fondový výnos z této úlevy + fondový výnos z částky po zdanění. Nikoliv částka po zdanění. Tu můžete inkasovat i bez DPS - nemůže být tím pádem výnosem z DPS.

Když se podíváte Vy na svůj roční výpis z DPS (penzijka), tak tam jistě najdete položky jako:
- úleva na daních
- fondový výnos z této úlevy
- fondový výnos z částky po zdanění
Ani jedné z této položek nerozumím. Vůbec mám často problém vám rozumět.

Já když se podívám na svůj výpis, tak tam najdu položky jako:
- příspěvky účastníka
- příspěvky zaměstnavatele
- státní příspěvky
- podíly na výnosech
A protože já jsem vložil jenom "příspěvky účastníka", vše ostatní je můj zisk. To je snad jasné.

Tyto rozdíly ve vnímání reality způsobují, že se nikdy nemůžeme shodnout.
mlsal
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků