Kam investovat 5000kč/měsíčně

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 20. 7. 2017 08:19

x-trackers zjevně bojují o zákazníka. Za reinvestiční ETF na MSCI World po odečtení výnosů z půjčování CP už pouze 0,18 % p. a.

https://etf.deutscheam.com/de-DE/IE00BJ ... tf-dr-1c-/
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 23. 7. 2017 10:14

Tak já bych se s dovolením do tohoto tématu připojil.

Měsíčně mám na účtě přebytek 10-15K.

Dva spořící účty už mám naplněné (cca 250K na každém, víc nemá cenu, pak už je úrok skoro 0), na běžném teď mám asi 150K.
Akcií (koupených přímo) mám asi za 50K, ale nevím jestli chci další, moc mě nebaví to nějak sledovat, kupovat, pořád chodí poštou nějaké blbé papíry o valných hromadách a dividendách (i když uznávám, když budu mít víc těch stejných akcií, zbytečného papíru víc nebude) ... prostě pruda.

Životko mám (ale teď mám investiční složku skoro 0, co u nového zaměstnavatele nemám příspěvek jako benefit), penzijko ne, ale to můžu platit z benefitů, ne z "peněz", stavebko mám jen tak "z povinnosti" a tradice.

Zlato, BTC a nemovitosti (za dnešní ceny) mě nezajimají, forex také ne (to bude ještě větší pruda než ty akcie) ...

Tak asi nejelpší by mi přišly nějaké fondy o které bych se nemusel moc zajímat, ale co jsem se díval, tak se mi zdály hodně drahé (třeba 3% ročně :shock: ).
Ale přes zahraniční banku se mi moc nechce (zejména když nemá v nabídce ČR).

Edit: Jo ještě horizont ... no, část (zhruba polovinu) bych chtěl investovat tak na 5 let, než začnu reálně řešit bydlení, a druhou polovinu klidně na mnohem dýl, 10-20 let.

No a taky přemýšlím o jedné možnosti, se kterou mi samozřejmě nikdo nepomůže - investovat do podnikání.
Mám takový malý sen, že bych měl firmu vyrábějící železniční modely (já vím, není to žádný zlatý důl, jen taková osobní radost). Část schopností na to mám (umím modelovat ve 3D, konstruovat plastové díly), ale vůbec nevím, kolik stojí třeba vstřikovací formy a ta reálná výroba, balení a tak - ale to bych jistě dokázal během roku zjistit, kdybych se o to začal skutečně zajímat.
Možná to nějak nakombinovat s 3D tiskem.
No a taky to pochopitelně může zkrachovat. Špatná volba předlohy, špatný marketing, problémy s dodavateli a odběrateli ...
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 23. 7. 2017 12:11

Nekupuj český akcie a nic ti chodit nebude.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod mnovak72 23. 7. 2017 12:32

Ja bych za to kupoval nejake ETF dolaroveno indexoveho fondu u Degira nebo jineho nizkonakladoveho brokera. Nebo jednoho dolaroveho a jednoho euroveho. Zajimat se o ne nemusis, a nejeka funguji.

Samozrejme vlastni firma je uplne jinde.
mnovak72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 23. 7. 2017 13:09

Ano, ETF problém drahých fondů dobře řeší. Víceméně kdekoli (Degiro, Fio, Patria) je to cenově snesitelné, a když umíš kupovat akcie, už umíš kupovat i ETF.

Jestli jde „z benefitů“, které by jinak zůstaly ladem, platit penzijko (nebo jestli je penzijko zvýhodněné vůči jiným způsobům čerpání, jak někde bývá), tak tím jednou ten půlden strav, využij příspěvek zaměstnavatele do smysluplného maxima; pak to žádný čas nestojí a jsou to peníze zdarma.

(Nakonec, je na zvážení nejen horizont, ale faktická tolerance k riziku. Na 10–20 let jsou akcie / akciová ETF abstraktně ideální, ale člověk si musí být jistý, že případné poklesy (později i poklesy větší než roční příjem z práce!) nějak vydýchá. Bohužel teď je cena peněz taková, že nic mezi bankami dotovanými spořicími účty a akciemi moc nedává smysl… ale pro některé povahy by fakt bylo lepší dávat peníze na neúročený spořicí účet než do akcií, pokud by při prvním poklesu vše prodal. Když teď nenadáváš na akcie, tak jsou ETF asi v pohodě, ale pro jistotu.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 7. 2017 13:12

Tak asi nejelpší by mi přišly nějaké fondy o které bych se nemusel moc zajímat, ale co jsem se díval, tak se mi zdály hodně drahé (třeba 3% ročně :shock: ).

czhunter,

Zkuste "lazy portfolio" složené ze tří reinvestujících ETF: EUNL + ZPRS + IS3N. Do každého zhruba 75/15/10 procent.* Roční nákladovost cca 0,2 %. Přesná procenta zjistíte, když se podíváte na sledované indexy a srovnáte si jejich tržní kapitalizace. Až se Vám moc rozjedou váhy, tak rebalancovat.

*K 30. 6. 2017 by váhy byly po řadě: 76,74 % / 12,01 % / 11,25 %.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 23. 7. 2017 13:59

fc70 píše:Jestli jde „z benefitů“, které by jinak zůstaly ladem, platit penzijko (nebo jestli je penzijko zvýhodněné vůči jiným způsobům čerpání, jak někde bývá), tak tím jednou ten půlden strav, využij příspěvek zaměstnavatele do smysluplného maxima; pak to žádný čas nestojí a jsou to peníze zdarma.

Já dostávám nějakých 20K ročně na cafeterii - z toho jdou kupovat knihy, léky a zdravotnické potřeby, zájezdy, vstupenky do kina, divadla, koncerty a takové věci (bohužel ne libovolné - jen ze spřátelených firem) ... a taky to jde posílat na penzijko.
Myslím, že tam žádná zvláštní výhoda není (pochopitelně - státní příspěvek)

fc70 píše:… ale pro některé povahy by fakt bylo lepší dávat peníze na neúročený spořicí účet než do akcií, pokud by při prvním poklesu vše prodal. Když teď nenadáváš na akcie, tak jsou ETF asi v pohodě, ale pro jistotu.)

No, já jsem zatím měl v akciích vždycky jen tolik peněz (cca 10% majetku), aby mě ztráty jen trochu naštvaly, ale nezruinovaly. Takže když to klesalo, tak jsem si řekl "hmm, tak jsem právě přišel o novej telefon" :-)
Samozřejmě jsem měl štěstí, že jsem začal investovat v roce 2012, od té doby jdou trhy v zásadě nahoru a jediné, na čem jsem opravdu prodělal pár tisíc bylo NWR, jinak všechno (i celek) v zisku.
(a taky jsem to při ztrátě asi 60% prodal - což se ukázalo jako dobrá volba, držet to dál, tak mám dnes ztrátu 99,99%)
To je také důvod, proč už nechci jít moc do akcií - když to spravuju sám, a nechci se tomu moc věnovat, tak diverzifikace je problém, nákup je problém (protože tisícovky měsíčně/desítky tisíc celkem je hrozně málo, to často nestačí ani na jedinou akcii).
Ale když se bude podíl mého majetku v akciích a fondech zvyšovat, tak to samozřejmě bude na psychiku působit jinak.
Jasně že pořád to nebude na krach, když budu mít půl mega na účtech, ale přijít o pár set tisíc je jiná káva, než o pár tisíc.
Nevím, jestli dokážu takhle dopředu odhadnout svůj postoj k _řádově většímu_ riziku :hm
Ale zase chápu, že bez nějakého rizika nepůjde nic.

jednadva píše:Zkuste "lazy portfolio" složené ze tří reinvestujících ETF: EUNL + ZPRS + IS3N

Vůbec nerozumím jazyku tvého kmene :-D
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 23. 7. 2017 14:12

fc70 píše:Ano, ETF problém drahých fondů dobře řeší.

Pořád tady někdo píše, jak jsou ETF levná a báječná po všech stránkách. Udělal jsem si porovnání některých "drahých" fondů s indexy. Např. fond ČSOB akciový dividendových firem s indexem MSCI World Net. Fond měl za dobu své existence výnos 10,07% (je měnově zajištěný), index měl výnos 10,4% v USD. Rozdíl je minimální. Koruna ale v té době vůči dolaru oslabovala o 3,43% ročně, takže výnos indexu v koruně byl 14,23%. To je dobré. Pokud tedy očekáváte další oslabování koruny proti USD a EUR tak je pro vás ETF dobrá volba. Pokud ale bude koruna dlouhodobě posilovat, a vše tomu nasvědčuje, výnos indexu v koruně bude o ty cca 3% nižší než u měnově zajištěného fondu. Měnové riziko půjde proti vám.

Podobné výsledky jsou při porovnání fondu Fidelity Global Dividend (ING) s indexem MSCI ACWI Net.
U měnově nezajištěného fondu ESPA Stock Global EM je roční výnos 7,08%, výnos indexu MSCI EM Net přepočtený do koruny je 5,89%.

Výsledek tedy je, že čistý výnos porovnávaných fondů je stejný nebo vyšší než výnos indexu a na průběžných poplatcích fondů vůbec nezáleží. Naproti tomu, pokud bude koruna dlouhodobě posilovat, na ETF proděláte kalhoty.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 7. 2017 14:24

czhunter píše:
jednadva píše:Zkuste "lazy portfolio" složené ze tří reinvestujících ETF: EUNL + ZPRS + IS3N

Vůbec nerozumím jazyku tvého kmene :-D

czhunter,

Protože jste líný vygooglit čtyři zkratky. :-D
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 23. 7. 2017 14:36

jednadva píše:Protože jste líný vygooglit čtyři zkratky. :-D

Máte pravdu, že je to můj problém, a ne nikoho jiného, na druhou stranu, když mi Google vrátil jako výsledky

tohle: https://www.bloomberg.com/quote/EUNL:GR
tohle: https://www.ishares.com/uk/individual/e ... individual
tohle: https://www.nordnet.fi/mux/web/marknade ... marketid=4
tohle: http://www.marketwatch.com/investing/fu ... trycode=xe
nebo tohle: http://www.morningstar.fi/fi/etf/snapsh ... 0P0000MEHZ

... a stovky podobných ... tak mi to samozřejmě vůbec v ničem nepomohlo.

Jasně že tady jsou dole nějaké popisky:
https://www.ishares.com/uk/individual/e ... individual

v dalších desítkách zkratek, kerým také nerozumím.

Kdo je tu blb? No jasně že já.
Ale je to jen další pruda, kterou se musím prokousat? Nebo je to důležité?
Naposledy upravil czhunter dne 23. 7. 2017 14:49, celkově upraveno 1
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 7. 2017 14:42

czhunter píše:Ale je to jen další pruda, kterou se musím prokousat?

czhunter,

Musíte jenom umřít. Záleží na Vás.

-- 23. 7. 2017 14:59 --

mlsal píše:Pokud ale bude koruna dlouhodobě posilovat, a vše tomu nasvědčuje, výnos indexu v koruně bude o ty cca 3% nižší než u měnově zajištěného fondu.

mlsal,

Musela by posilovat nečekaně. Pokud by byl dnešní spotový kurz eura třeba 26 a zajistil byste forwardem na 3 měsíce na 25,50 tak i když by koruna za 3 měsíce posílila právě na 25,50 tak byste měl stejný výnos se zajištěním i bez něho - naplnilo se očekávání a eura prodáváte za stejný kurz 25,50 na volném trhu i forwardové protistraně. Zajištění Vám v takovém případě nic nepřineslo, přestože koruna posílila z 26 na 25,50.

Navíc si nedovedu představit, proč by měla zajištěná investice dlouhodobě vydělat víc než nezajištěná. Proč by měla jedna forwardová protistrana ex ante soustavně prodělávat? To nedává smysl. Podle mého názoru je lepší považovat za platnou "expectations hypothesis" - tj. dnešní forwardový kurz = očekávaný spotový kurz. (Forward je hra s nulovým součtem, podobně jako opce nebo futures, tj. ztráta jedné strany rovná se výnos druhé strany, a naopak.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 23. 7. 2017 16:10

Máte pravdu, že je to můj problém, a ne nikoho jiného, na druhou stranu, když mi Google vrátil jako výsledky

Snad stačí dodat, že vše jsou symboly konkrétních ETF. S tímhle kontextem už se dá zjistit, kdo je vydavatel, které stránky jsou oficiální, co jsou ty indexy, do kterých ta ETF investují, a tedy jaké je doporučované portfolio.

Osobně to řeším jednodušeji (VT), ale návrh je to rozumný. Jestli máte silný názor na to, jaká ETF nakupovat, budiž; jestli ne, rozhodně lepší tohle než náhodně googlit a vybrat „nějaké“ ETF… které je nějak úzce sektorově zaměřené a má náklady vysoko přes procento.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 7. 2017 17:16

fc70,

U toho VT je problém s dvojím zdaněním dividend z neamerických akcií. Nejdřív se strhne cca 15 % u zdroje a pak minimálně 15 % při výplatě z ETF. Pokud by neamerické akcie tvořily 40 % VT a dividenda z nich byla 2 %, tak ročně přicházíte asi o 0,1 % výnosu. Nákladově to potom odpovídá mému "lazy portfoliu", ale s větší diverzifikací. VT navíc nemusíte rebalancovat. Moje "lazy portfolio" je až na nutnost občasného rebalancování víceméně bezobslužné, nehrozí u něho dědická daň, ale drží asi o 2 300 firem míň.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 23. 7. 2017 18:52

Rozumím tomu dobře, že dvojí zdanění se eliminuje jen tím, že dividendy se nevyplácí?

Pravda, ty dividendy z VT jsou pro mě zbytečné a čistá otrava… ale jinak je pohodlné na nic nemyslet. (A ve Fio jsou nákupy na amerických burzách za paušál a Xetra jen za 0,15%… asi bych měl změnit brokera, že?)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 23. 7. 2017 20:38

Asi budu zase se blbce, ale co je to "VT"?

Abych nebyl nařčen, že jsem línej googlit, tak jsem zjistil, že je to:

česky:
- vysoký tarif (energetika)
- vyrovnávací trh (energetika)
- výpočetní technika

pokud je to anglicky, tak by to mohlo být něco z Wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/VT
nebo odsud
http://www.acronymfinder.com/Business/VT.html

Ale nic z toho mi teda moc nesedí :hm
czhunter
Diskutér