Portu

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod milanBrno 1. 8. 2022 18:57

Tak konecne pripsali uroky na tu slavnou rezervu (mezi 18-19 hod.)
Ale vubec nechapu jak to pocitaji...
Telekomunikace: Neomezene volani a sms + 15GB za 500kc/mes.
FinTech: za vyuziti meho doporuceni nabizim odmenu (Revolut , SkipPay , Twisto , Curve , Plutus , Portu , RONDA , RB , Indigo , Coinmate , Anycoin , Trading212 atp.)
Zabava: HBO MAX za 50kc
milanBrno
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 1. 8. 2022 19:08

Poplatek sedí na halíř, úrok je nějak vyšší, než by dávalo smysl.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod Leeroy Jenkins 2. 8. 2022 00:20

fc70 píše:
drummond píše:No, to nezainvestovane 1% defacto zvyšuje poplatek za správu o 0,0625%, takže to není 0,25%, ale reálně 0,3125%. Takže výnos je 5,9375% hrubého….
V tomhle se vrtat je asi za trest, ale ať z toho není průšvih:

Pokud dobře čtu § 8, jsou aspoň pro úroky v podstatě tři kategorie:
  • různé příjmy ze zahraničí – ty teď úplně pominu, protože o to se evidentně nejedná
  • příjmy zdaněné srážkou u zdroje, ty jsou sazbou 15 %
  • příjmy nezdaněné srážkou u zdroje, ty jdou do běžného základu daně progresivní sazbou

Důsledky:
  • Úrok je zdaněný, ale ten poplatek 0,25 % se nedá použít pro snížení základu daně (v případě srážky evidentně, v případě (1) g) je to výslovně bez nákladů kromě úroků) – takže hrubý příjem sice je 0,99*6,25-0,25 = 5,9375 %, ale po zdanění je to 0,99*6,25*,85-0,25 = 5,009… %, což odpovídá běžnému spořicímu účtu s (0,99*6,25*,85-0,25)/,85 = 5,893… %
  • Portu tvrdí, že se úrok daní progresivní sazbou (a formuláře přiznání DPFO, myslím, vůbec neumožňují přiznání českých úrokových příjmů a jejich zdanění 15%). Takže pro ty, co padnou do vyšší progresivní sazby, je to dokonce (0,99*6,25*,77-0,25) = 4,514… % hrubého, což odpovídá běžnému spořicímu účtu s 5,311… %. Takže je to lepší nechat v Unicredit.

Vypadá to správně, nebo mi něco uniklo?

Přiznám se, že jsem tvoje kalkulace četl asi 20x, ale vůbec nechápu, jak jsi došel k těm závěrům. :-))

Portu: 5,9375 % [0,99*6,25-0,25 = 5,9375 %]
Unicredit spořící účet: 5.5 %

Drtivé většině lidí se týká 15 % zdanění, tzn. stejné, jako je srážková daň na spořící účet. Portu: "U Opatrnější varianty rezervy tak vzniká v současnoti příjem pouze v podobě příjmu z úroků."

A co se týče DPFO, tak opět Portu: "Úroky připsané za zdaňovací období je potřeba uvést do ročního daňového přiznání (2. oddíl, sekce 2, řádka 38) a odvést příslušnou daň, jejíž výše je 15, respektive 23 %."
Hezký den přeji!
Leeroy Jenkins
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 2. 8. 2022 01:15

Úroky uvedu do přiznání ve výši 0,99*6,25. Poplatek do přiznání vůbec neuvedu, takže ho nemůžu počítat v čisté výši.

Dá se to vyjádřit jako 0,99*6,25-,25/,85 , ale je myslím líp pochopitelné nejdřív spočítat úplně čisté úročení po zdanění, a pak vydělit 0,85 pro získání „srovnatelného hrubého úroku“, který se dá srovnávat se SÚ.

(Že hrubé úroky = čisté úroky / 0,85 je třeba trojčlenka.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod TomVais 2. 8. 2022 09:43

Ahoj, Já se do portu regnul včera a nejsem si teda jisty, jestli je to lepší, než co nabízí UCB ten spořák. Peníze jsem tam jeste neposlal, tak váhám.. delam na zivnost, danovku stejne podavam, takze by mi ta nutnost DP nevadila. A danim 15%.

Je teda pro me lepsi UCB sporak nebo Portu? Tem vypoctum moc nerozumim, ale laicky.. z 5.5% u UCB musim taky odecist dan, takze to bude pod 5.5% ten realny vynos.. a co se tyce Portu, tak ten ma realny vynos po tech poplatcich a dani tedy 5.8933 procenta takze furt lepe, nez UCB.
Vyhodnejsi je tedy PORTU?
TomVais
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 2. 8. 2022 10:42

Dokud na Portu neklesne sazba, tak patrně ano. Uni ji garantuje smluvně na přibližně rok.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PeterKC 2. 8. 2022 16:40

Rozumím dedukcím fc70, ale přiznám se, že z pohledu laika mi daňová klasifikace dle par. 8, zák. DPFO, jak uvádí PORTU u úročené hotovosti, připadá absolutně nelogická.
Při opatrné variantě rezervy je přece aktuálně 100% prostředků v hotovosti a výnos úročené hotovosti (6,25%) je zcela podmíněn poskytnutím úplaty PORTU (0,25%). Dává mi tedy mnohem větší smysl, z pohledu korektního zdanění, výnos úročené hotovosti zahrnout do Ostatních příjmů (par. 10, DPFO) a o tento zcela nezbytný náklad na jeho dosažení jej ponížit, nemyslíte?
PeterKC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Leeroy Jenkins 2. 8. 2022 16:48

Tak ono, co kam doplnit se může ještě změnit, do konce roku času dost. Ale ten rozdíl bude asi naprosto malý, ne?

Je i v zájmu Portu a jejich právního/účetního oddělení, aby to klasifikovalo správně a podklady, co dávají uživatelům byly stoprocentní. :-)
Hezký den přeji!
Leeroy Jenkins
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 8. 2022 16:58

Leeroy Jenkins píše:Ale ten rozdíl bude asi naprosto malý, ne?

Odhaduju do 0,5% p.a., nicméně stále nejsem moudrý z toho, zda má pravdu fc70 a tedy investiční rezerva v porovnání s SÚ UCB má nižší reálný úrok a nebo ho má o něco vyšší.

Tolik příspěvků, ale zatím to žádný matematicky a zároveň daňově nadaný jedinec nerozlousknul ...
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 3. 8. 2022 21:13

Kdesi na webu Portu je, že výpisy mají být „měsíčně“. Znamená to začátkem měsíce, nebo něco jiného? Zatím nic nevidím.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod fc70 7. 8. 2022 23:52

…tak byl vygenerovaný 6. 8.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 12. 8. 2022 10:24

Nevztahuje se náhodou tento zde zmíněný článek také na portu https://www.penize.cz/investice/433022- ... -pojistene ?

Já jsem toho názoru, že pojištění je u nich do 90% a 20k EUR.
Funkční odkaz pro 500 Kč za vytvoření účtu u Maxbanky, 100 EUR na Degiro, 5 GBP na Curve, až 1.000 USD v akciích na Interactive Brokers a -10% na provizi na krypto Binance (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 31. 8. 2022 12:06

Jak dlouho běžně trvají výběry z Portu? Čekal bych, že to v obchodní den, po převedení na hotovost, nebo nejpozději o den později pošlou, a dnes nic.

Na webu je „5-10 dnů“.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod tom brava 31. 8. 2022 20:25

sem si dělal pokusný výběr nedávno, právě na test, a 4. prac. den mi přistály peníze na cílovém účtu.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 31. 8. 2022 21:28

To by tedy s výhodností používání jako alternativa SÚ dost zamávalo.
fc70
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků