Investování do podílových fondů - kde?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jiribednar 5. 8. 2018 22:19

Zdravím,

rád bych investoval volné finanční prostředky a zhodnotil je.

Má základní představa je taková, že chci min. pokrýt inflaci (a poplatky) a když to vydělá, je to bonus a uvítám ho. Minimálně chci investovat na 5 let, ideálně 9 let, počítám i s dlouhodobější variantou a reinvestováním. Na začátek bych investoval pro každý fond minimální možnou částu (měsíčně) a časem zvyšoval (jak částku tak investici za měsíc), nárazově bych investoval podle pohybu trhu i vyšší částku.

Už jsem si prošel různá fóra i články, různá data publikování, ... Teď se nejvíce zajímám o společnost se kterou investovat a jaký fond.

Zatím se poohlížím po ING, CSOB a ČSAS.

U ČSAS rozhodně TOP STOCKS.

U ING jsem si prošel následující fondy (a některé jsou si dost podobné):
– Fidelity World
- Fidelity Global Dividend
- Fidelity Global High Yield
– Fidelity Asian Special Situations
– NN (L) Global Sustainable Equity
– NN (L) International Czech Equity

U ČSOB netuším.

Díky za vaše názory a zkušenosti :-)
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 07:01

jiribednar:
Vykašlete se na to. Ty fondy nejsou pro vás. Všimněte si, že třeba ten váš "rozhodně TOP STOCKS" dokázal přijít v letech 2007, 2008 během 14 měsíců o 65 % svého majetku. To není produkt, který je určen k pokrývání inflace. Chápu, že se vám ten graf jeho výnosu líbí, ale minulé výnosy nezaručují budoucí výnosy a je klidně možné, že akciové trhy půjdou deset let dolů.
Tady máte jeden odkaz, na jeden akciový trh, jedné vyspělé země: https://www.macrotrends.net/2593/nikkei ... chart-data
Akciový trh rost a rostl, až dosáhl svého vrcholu právě v okamžiku, kdy se náš stát měnil ze socialistického na kapitalistický. A od té doby, tedy za 28 let, se ten trh nedokázal vzpamatovat. A nikde není psáno, že ten váš podílový fond na tom nebude stejně.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 6. 8. 2018 07:18

Jestli chces investovat, tak se koukni do ceho investuji fondy. Investovat pak muzes primo do toho a nemusis platit poplatek zprostredkovatelum a marze fondum. Riziko budes mit uplne stejne, zaruku zadnou stejne jako u fondu.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 6. 8. 2018 14:18

radecekh píše:jiribednar:
Vykašlete se na to. Ty fondy nejsou pro vás. … To není produkt, který je určen k pokrývání inflace.
Naprosto souhlasím, že akciové fondy nejsou konzervativní, ale tazatel úplně neřekl, že nechce riziko, specifikoval jen minimální očekávaný výnos.

A problém je, že jinak než akciemi se teď takový výnos dosáhne strašně těžko. Ještě možná nějaké termínované vklady za 2,5% a víc, ale do těch se těžko investuje každý měsíc malá částka.

-- 6. 8. 2018 14:21 --

1.5TSI píše:Jestli chces investovat, tak se koukni do ceho investuji fondy. Investovat pak muzes primo do toho a nemusis platit poplatek zprostredkovatelum a marze fondum.
1) Fondy často nezveřejňují celá portfolia, nebo ne dost často.
2) Ale zase je potřeba platit poplatek brokerovi za nákup každého titulu, a jsou jich často stovky!

Když už, tak ETF: je s tím trošičku víc práce, ale poplatkový rozdíl vůči českým fondům je extrémně citelný. Ale je potřeba najednou investovat aspoň řádově tisíce, spíš desetitisíce, ne „minimální možnou částku“ (300 Kč?)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jiribednar 6. 8. 2018 14:38

Pokrytí inflace je opravdu ten minimální požadavek a když produkt vydělá, je to jenom dobře. Rozhodně, momentálně, nehodlám být konzervativní. Postupně se vzdělávám a rozvíjím znalosti a časem zkušenosti, nicméně momentálně mám zájem o podílové fondy.

K poplatkum jste se vyjádřili naprosto přesně a vím o tom, vím i o ETF. Ta tyto názory jsem opravdu rád a jen otázkou času, kdy se do této problematiyk (ETF) dostanu více – téměř fšude na ní narážím. Dál k tomu nemám co nyní dodat.

Klíčové mi přijde v tuto chvíli přečist názory Vás k jednotlivým fondům (o kterých jsem si "něco málo" pŕečetl zd ostupných dokumentů), připadná doporučení fondů, bank přes které nakupovat, atd. Jak jsem zmínil ČSAS, ING a ČSOB (ale u té mi nejvíce vadí min. vstup 500 Kč).

Díky
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 15:13

Pokud už trváš na fondech ... má smysl investovat do fondů, které kopírují index MSCI World (rozvinutý svět) nebo MSCI ACWI (celý svět), případně S&P 500.

Jedná se např. :
BE6239644220
LU1400167216
LU1049757393

Ignoruj úzce zaměřené fondy s vysokým rizikem, jako Top Stocks, střední a východní Evropa, země Emerging Markets, sektorové fondy, apod.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 16:05

jiribednar:
Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.
A jestliže se vám zdá pětistovka u ČSOB moc, tak už tuplem do fondů neinvestujte.

Jinak jestli si vybrat fondy od ČS, ČSOB nebo ING je úplně jedno, spíš záleží na tom, do jakých akcií ten vybraný fond investuje. Různé akciové trhy se vyvíjí dost rozdílně a to bez ohledu na to, jak se daří jednotlivým ekonomikám. Česky akciový trh ztratil za posledních 10 let asi 25 %, americký je naopak na 300 %, německý na 250 %, britský 150 %, japonský 200 %.

Ale že akcie jen nerostou, nevidíte jen na příkladu Japonska v posledních 30 letech nebo České republiky v posledních 10 letech. I třeba index 100 největších evropských firem byl už několikrát výše než dnes a za celou svou 20letou historii dokázal připsat jen bídných 7 % výnosu (což není ani 0,4 % ročně). To i v bance by vám dali víc.

Prostě z vašich příspěvků mám pocit, že se na akciové fondy díváte tak, že si vyberete takové, které hezky rostou a očekáváte, že porostou stále stejně, případně váš nejčernější scénář je ten, že neporostou. Ale vůbec nepočítáte s tím, že mohou začít klesat i o desítky procent.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 16:48

radecekh,

zbytečně strašíte a šíříte paniku. Uvědomte si, o jakých částkách se tu bavíme. Když bude investovat 300 Kč/měs. po dobu 9 let s průměrným výnosem 6%, bude mít na konci 42821 Kč, tj. 1-2 výplaty. Nějak se to naučit musí. Že trhy jenom nerostou snad ví a že se nacházíme na konci cyklu a čeká nás v dohledné době recese snad taky.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 6. 8. 2018 17:00

radecekh píše:Česky akciový trh ztratil za posledních 10 let asi 25 %
To snad ne, to vypadá, jako bys zapomněl na dividendy. U PX opravdu vidím něco kolem -20%, ale PX-TR zhruba +30%. (Ne, že by 2,7% p.a. byla kdovíjaká výhra, ale když 10 let začíná těsně před spuštěním krize, tak to není tak strašné.)

-- 6. 8. 2018 17:02 --

mlsal píše:zbytečně strašíte a šíříte paniku. Uvědomte si, o jakých částkách se tu bavíme. Když bude investovat 300 Kč/měs. po dobu 9 let s průměrným výnosem 6%, bude mít na konci 42821 Kč, tj. 1-2 výplaty. Nějak se to naučit musí.
Souhlasím, začínal jsem přesně stejně: Něco jsem si přečetl, investoval jsem do bankovních fondů (a zažil tu volatilitu, což dá čtení knížek a zpráv jiné grády), četl jsem dál, pak jsem investoval přes brokery.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 17:08

radecekh píše:Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.

To je samozřejmě nesmysl. Jedině akcie dlouhodobě překonávají inflaci.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 17:34

mlsal:
Ano, akciové fondy dlouhodobě překonávají inflaci. Jenže on nechce investovat dlouhodobě. Jeho investiční horizont je 5 let a chce, aby mu to inflaci pokrylo. A to rozhodně není jisté.
Od investování ho neodrazuju. Jen bych rád, aby chápal, že investování do akciového fondu není investice ve smyslu "teď budu 5 let spořit do fondu a po těch 5 letech mi to minimálně pokryje inflaci a pravěpodobně i vydělá něco navíc".
Investování do akcií či akciových fondů je spíš o tom, že si člověk řekne, že teď má disponibilní prostředky, které by rád zhodnotil. A pokud bude po pěti letech v mínusu, neudělá mu to žádnou čáru přes rozpočet, protože ty peníze ve skutečnosti nepotřebuje a může prodlužovat svůj investiční horizont dle libosti. Pokud vím, že budu potřebovat za 5 let půl milionu na studia dítěte v zahraničí, rozhodně na to nebudu spořit v akciovém fondu, protože by se mohlo stát, že se mi to uspořit nepovede. Naopak, když si budu chtít přilepšit k důchodu, byť by měl být už za 5 let, klidně bych do akciového fondu šel, protože po těch 5 letech ve skutečnosti ty peníze nepotřebuju.

fc70:
Máte pravdu, s dividendami jsem nepočítal, bral jsem jen hlavní indexy akciových trhů.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 17:52

radecekh,

jiribednar píše:Minimálně chci investovat na 5 let, ideálně 9 let, počítám i s dlouhodobější variantou

Řekl bych, že jiribednar nemá konkrétní cíl, spíš počítá těch 9 a víc let a to už je na akcie dostatečná doba.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 8. 2018 00:08

jiribednar,

Co třeba 70 % stavebko + 30 % VWRL přes DEGIRO?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 10:52

mlsal,
mlsal píše:
radecekh píše:Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.

To je samozřejmě nesmysl. Jedině akcie dlouhodobě překonávají inflaci.

Proč by to tak mělo být? Neřekl bych, že reálná míra bude na všech splatnostech setrvale záporná. Možná krátkodobě, ale že by třeba 20 let byla na všech splatnostech záporná reálná míra, to se mi nechce věřit.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackwork 9. 8. 2018 11:02

Vzhledem k poplatkům vyhrává ING co se týče fondů ... procento nebo nic je hodně ok ...
blackwork
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků