Investování do podílových fondů - kde?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 3. 2020 14:17

Jak - stejnou? Říkal jsi, že FW má vyšší výkonnost než IWDA.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 16. 3. 2020 14:30

Nechtěl jsem, ať je to na tebe moc složité, tak jsem napsal, že stejnou. Takže znovu, kolik ušetří na IWDA oproti FW, pokud mají stejnou výkonnost?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ nižším, než má Tomáš Marný.
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 3. 2020 14:47

Zhruba 1,7 % ročně.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 16. 3. 2020 15:01

Že ty si děláš srandu? Nebo jsi to vůbec nečetl?
Z grafu je vidět, že na této časové periodě fond více méně kopíruje index, což je samo o sobě obrovský úspěch, když fond dokáže vydělat na své náklady a držet se beznákladového indexu. Na roční, tříleté i pětileté periodě fond dokonce mírně poráží benchmark, a stejně tak i na zmíněném horizontu od založení fondu.
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 16. 3. 2020 15:16

To kolem.jdouci : já nejsem expert, ale pokud jsou dvě investice se stejným výkonem (zhodnocením) a ta jedna má menší náklady, tak je rozdíl v těch nákladech. Nebo co jsi vlastně tím chtěl říci?
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 16. 3. 2020 15:24

Výnos toho fondu je už přece se započtením nákladů, takže mi může být úplně jedno, jaký je TER, když obě investice mi vynesou stejně...
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 3. 2020 15:35

Kolem.jdouci: Výnos BYL. V tom je jádro pudla. Libovolné (třeba náhodně vybrané) portfolio z akcií v IWDA může překonat IWDA. Každý může překonat benchmark.
Naposledy upravil jednadva dne 16. 3. 2020 16:34, celkově upraveno 1
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 16. 3. 2020 15:38

V článku je uveden fond v CZK, ale píše se i o fondu v USD. Samotný fond v CZK (ISIN: LU1400167216) od roku 2016 má uvedené v KIIDu :

Do výpočtu minulé výkonnosti, pokud je k dispozici, jsou zahrnuty průběžné poplatky, s výjimkou případných vstupních/výstupních poplatků.

Čili pokud nákup proběhne bez vstupních (píši tam 5,25 %) a výstupních poplatků. Bude to OK.
Naposledy upravil Inev dne 16. 3. 2020 15:44, celkově upraveno 1
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 16. 3. 2020 16:41

Teoretická debata je hezká, ale v tuto chvíli je primární rozhodnutí, jestli zainvestovat. Pokud se to zpětně ukáže jako dobrá volba, dá se do ETF přejít za nižšími náklady kdykoli později.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 3. 2020 16:43

Co se má zpětně ukázat jako dobrá volba?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jayz 16. 3. 2020 16:48

Take me svrbi prsty a resim jestli pokracovat v investici do IWDA nebo se preorientovat na SWRD. Znervoznuje me fakt, ze SWRD se za poslednich par tydnu scvrknul z cca 200m EUR na 93m EUR. Muze aktualni situace ohrozit existenci toho ETF?
jayz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 16. 3. 2020 17:59

fc70 píše:Teoretická debata je hezká, ale v tuto chvíli je primární rozhodnutí, jestli zainvestovat. Pokud se to zpětně ukáže jako dobrá volba, dá se do ETF přejít za nižšími náklady kdykoli později.

Asi je pravda, že dno se nikomu trefit nepodaří. Jednorázovou investici je rozumné rozložit na několik (6) a investovat každý měsíc něco. Když to tam dáš najednou a bude to dál klesat, budeš z toho mít špatné spaní.

Fidelity World: průměrný výnos od 5.5.2016 do 13.3.2020 je 3,4% p.a. (logaritmicky)
EUNL: výnos (EUR) = 5% p.a.
EUR/CZK = -0,7%
EUNL (CZK) = 5-0,7= 4,3% p.a.

Rozdíl ve výkonnosti je 0,9% p.a. ve prospěch ETF. Vyplatí se to řešit u dlouhodobých investic.
Naposledy upravil mlsal dne 16. 3. 2020 18:12, celkově upraveno 1
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 3. 2020 18:12

A když "to" tam nedáš najednou, ale poroste to stejně rychle, jak to klesalo, tak se ti bude spát jak?

-- 16. 3. 2020 17:17 --

mlsal píše:Rozdíl ve výkonnosti je 0,9% p.a. ve prospěch ETF. Vyplatí se to řešit u dlouhodobých investic.

K tomuto dvě poznámky: (i) náhoda a (ii) survivorship bias.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 16. 3. 2020 18:19

Proto je dobré z toho vynechat emoce a jet podle předem připraveného plánu. Abys nedopadl jako ta horká Irene. :-)

-- 16. 3. 2020 17:32 --

jednadva píše:mlsal píše:
Rozdíl ve výkonnosti je 0,9% p.a. ve prospěch ETF. Vyplatí se to řešit u dlouhodobých investic.

K tomuto dvě poznámky: (i) náhoda a (ii) survivorship bias.

je to za delší období v minulosti a neříká to nic o budoucnosti. Dělal jsem si srovnání ETF s více fondy a vždy měl fond o trochu nižší výnos.

Pro mě je výstup takový, že na kratší dobu (10 let?) to není třeba moc řešit. Mnohem větší přínos má pravidelnost investování a tedy vynechání emocí. Aby to člověk neprodal pod tlakem při poklesu.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Milan405 17. 3. 2020 18:12

Ma tu nekdo take nejake investice v J&T Money a Bond? A budete drzet dal? Zacalo to padat, tak jsem na vazkach, zda se toho jeste zbavit, nez ten pad bude prilis velky. Sice to tam mam asi 2,5 roku, takze bych jeste musel platit dan (ani nevim kolik, jeste jsem nikdy neprodaval), ale i tak to vidim na mensi ztratu, nez jakou cenu ty podilove listy budou mit nekdy na podzim, kdyz uz bude Italie strhavat celou Evropu nekam do ztracena...
Milan405
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka