Kam investovat - co dělat - váš názor

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 28. 10. 2018 18:57

Bohužel po pádu akciových trhů za akcie v USA, jsem při odkupu proděla celkem dost peněz. Mšj sem fond od ČSOB Expertíza růstová. ( nabídl bankéř ČSOB Premium, chtěl slušnou provizi)

Teď mě podílové fondy, tak zklamaly, že už se na ně asi vykašlu. Vím, že to kelsá skoro všechno, ale asi už v ČSOB nebudu investovat, jelikož nákladovost fondů + vstupní poplatky jsou tam opravdu strašně vysoké.
To už sen dnes pomalu vyplatí třeba Spořící účet CREDITAS či termínovaný vklad apod.s úrokem kolem 1,1% a čekat co bude dál. Možná, že jako banku ČSOB, zvlášť službu Premium úplně zruším, než investovat s prodělkem.
Chápu, že úrok 1,1% je pořád postatně nižší, než inflace, ale je to lepší, než prodělek ve statisích.

Chci se zeptat, pokud chci zkusit nákup samotných akcií, je lepší koupit přes broker FIO banku ne bo třeba Degiro či něco jiného? Moc se v tom nevyznám.

Podobě, pokud bych koupil další podílový fond, tak mě napadla KB-Amundi, ale tam by to byla asi cesta z louže do louže. Polatky jsou asi u všech banks podílovými fondy vysoké ne? Jsou ještě nějaké levné možnosti investovat s přiměřeným rizikem, než předražené fondy v bankách.

Těšímse na vaše názory a rady. Nemám moc zkušeností.
anonymni

Odeslat příspěvekod Delitzsch 28. 10. 2018 19:35

Jaký pád akciových trhů v USA? Jako teď? Při prvním větším výkyvu všechno hned prodat? Podilový fond není spořící účet. Nápad kupovat jednotlivé akcie je v případě nezkušeného investora naprostý nerozum. Mezi ČSOB a Amundi velký rozdíl není, obojí vyjde nastejno - na akciových fondech nákup 3%, správcovský poplatek něco přes 2%, výkonnost obdobná...
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 28. 10. 2018 19:46

Nezlob se, ale mě to připadá, že jsi začal investovat a vůbec sis neujasnil, že tržní hodnota kolísá (a proč a o kolik a jak), a teď jsi to při prvním poklesu vše panicky prodal.

To znamená, že buď jsi o tom kolísání předem věděl, ale ukázalo se, že psychicky to kolísání nejsi schopný unést (což, pokud je to pravda, je nepříjemné, ale není to „chyba“, nedá se s tím nic dělat a je potřeba podle toho s penězi pracovat), nebo že jsi o tom nevěděl a asi doteď netušíš, co se vlastně stalo, proč, a co se kdy mělo stát místo toho.

Ani jedno se nevyřeší investováním přímo do akcií! Ty kolísají víc (fond měl v akciích pod 60%) a asi budeš míň diverzifikovat – tak řekněme 2x víc. To to zase prodáš se ztrátou po prvním poklesu? (Nemluvě o tom, že se slušnou pravděpodobností si vybereš akcii nějaké momentálně módní bubliny, na které svou vlastní chybou proděláš ještě daleko razantněji.)

Stejně tak změnit značku poskytovatele to neřeší.

(Ano, souhlasím, že poplatky českých bank za investice jsou moc vysoké, a že dluhopisové fondy nevynášející po započtení nákladů aspoň tolik jako J&T jsou jen koule na noze, a že je vůbec těžké něco vybrat, natož doporučit, a tak dál a tak dál, ale fakt si myslím, že teď se v tom musíš zorientovat a ne jen hurá házet penězi z jednoho produktu do jiného. Do té doby to klidně zaparkuj na nějaký spořicí účet.

Nebo, možná se nevzdělávej, svěř investice do rukou nějakého bankéře, a udělej přesně, co ti řekne, včetně dodržení investičního horizontu. Asi se to nedá moc doporučit, protože to panickým prodejům těžko zabrání, a pořád je to hodně drahé, ale pro ty, co se vzdělat nechtějí nebo nemůžou, je to aspoň trochu cesta.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Delitzsch 28. 10. 2018 20:00

A když už se někdo rozhodne, že si bude investice řídit sám, měl by vycházet ze seriózních informací ekonomických médií, případně čerpat přímo z původních zdrojů. Když pak informují o ekonomických tématech pracovníci médií, kteří nemají základní znalosti v oboru a nejsou schopni zařadit události do adekvátního kontextu, snadno může vzniknout velké neporozumění.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 28. 10. 2018 20:01

Například Amundi MSCI North America CZK má na podílové fondy nízký správcovský poplatek 0.15%, vstupní je tuším poměrně vysoký 3%, na delší držení má, ake zásadní vliv právě správcovský poplatek - z podílových fondů, tak není úplně špatný...

Nechci soudit, ale není moudré hned prodávat při prvním náznaku poklesu, toto má z části odhalit investiční dotazník určený k averzi rizika. Možná bankéř natlačil, aby mohl "dobře" prodávat. ČSOB Premium je dobrá služba, ale v podstatě přes něj neinvestuji, to mám jinde (nákup ETF přes brokera).

Možná na dlouhodobé investice by stála Patria a jejich pravidelný nákup ETF. Nicméně bylo by vhodné si zjistit něco více k investování a až potom se rozhodovat.

Pokud riziko neustojite, potom například J&T termínované vklady nemusí být špatná volba, ale to se s investicí nedá moc srovnat
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 28. 10. 2018 20:15

Já hlavně nechápu, proč zase zakládáš další vlákno...
viewtopic.php?f=312&t=1292793&p=12074256&sid=0d39af98a1880f0be14742f5d9aac6a0#p12074256
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomaslany 28. 10. 2018 21:39

Protoze je hloupy, typicka obet bankeru, poradili mu fondy, shrabli provizi, poradili mu prodat fondy a koupit akcie, aby shrabli dalsi provizi.
tomaslany
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 28. 10. 2018 23:06

kamarad.michal,

doporučuji vyhledat text "chování drobných investorů". Je to zajímavé a poučné čtení, např. tady.

"Dnes již klasická studie ... ukázala rozsah finančního sebepoškozování. Nejčastějším důvodem bylo, že investoři kupovali fondy na konci býčího trhu a prodávali před koncem medvědího trhu."

Zdá se, že býčí trh končí a čeká nás recese. Prodat akcie a nakoupit je zpět v době nejhlubšího propadu není špatný nápad. Druhá možnost je mít stále zainvestováno a rvát si vlasy při 50% poklesu.

Takže zatím asi ten spořící účet. O tom fondu ČSOB Premiéra nejsou žádné informace. Jaký může mít výnos. PRIBOR minus náklady ??
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Delitzsch 28. 10. 2018 23:36

ČSOB Expertíza růstová (LU1684805986), založen 1.12.2017, SRRI4, globální zaměření (55% akcie, 45% dluhopisy a peněžní trh), investiční horizont min. 5 let, výnos YTD -6,12%, vstupní poplatek 1,5%, správcovský max. 1%.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 29. 10. 2018 08:41

To je super fond. A nějaký fond typu ČSOB Šimpanz+ by nebyl? Věším tomu, že opičák by mohl být úspěšnější, místo správcovského poplatku bych mu vozil banány.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomaslany 29. 10. 2018 08:48

:D
tomaslany
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 29. 10. 2018 13:26

říjnové trhy v propadu se nevrátili k růstu pouze v letech 2001 a 2008 jak píše Ludva.
jediný co chybí trhům jsou levný prachy od Fedu a nutnost nakupovat jejich us státní dluhopisy s výnosem kolem 3,0 procenta. ale vzhledem k nákupní ceně dluhopisu tipuju, že výnos tam bude zas nula nula nic.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků