BullionVault vs GoldMoney -fyzické zlato a stříbro ve vaultu

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Stevex22 6. 4. 2019 13:22

Zdravím všechny,

vzhledem k šílenému a teoreticky neomezenému tištění nových peněz centrálním bankami po celém světě a mnou očekáváné velké fiat měnové krizi v blízké budoucnosti, uvažuji o pravých penězích, které umí na dlouhém období zachovat hodnotu, zlatě a stříbře, ve fyzické podobě a mimo bankovní systém.

Nechci žádné pofidérní derivátové ETF fondy, které jsou vlastněny velký bankami, jako ETF GLD a SLV od JPMorgan, kde na kovy v nich pokud nastane systémový problém, vlastně ani nemáte pořádný legální nárok a jsou vhodné spíš na intra denní obchodování.

Fyzicky domů také moc neuvažuji, leda jen v omezeném množství, protože jinak je to pro člověka dost nebezpečné a pojištovny také platí dost omezeně nebo je pojištění dost drahé. Navíc nákupní a výkupní spread u zlata minimálně 4% a u stříbra i DPH dost odrazují.

Zaujali mne profesionální vaulty s fyzickými kovy na jméno s uložením na různých bezpečných lokacích po celém světě:
BullionVault se sídlem ve Velké Británii https://www.bullionvault.com/
GoldMoney z Kanady https://www.goldmoney.com/
které mají nákupní/výkupní spread kolem 1% a uložení s pojištěním při větším množství stojí i jen 0,12% p.a. ročně.
Slušné porovnání jsem našel zde:
https://www.trustablegold.com/compare-gold/calculator/

Máte ale někdo praktické zkušenosti a tipy jak je co nejlevněji využívat, či jaká u nich vidíte případně rizika.
Osobně z Česka pro větší částky, mi přijde lepší BullionVault, který podporuje Revolut účet a tedy mnohem levnější převádění USD, GBP, EUR na účet (GoldMoney podle mých informací Revolut nepovoluje, tedy je nutné použít nějakou českou banku na své jméno či dobíjení kartou s poplatkem 3%).
Nevýhoda BullionVault je zase minimální poplatek za uskladnění a pojištění zlata 4 USD a stříbra 8 USD měsíčně tedy se vyplatí dlouhodobě až od větších částek nad 10.000 USD.

Moc díky všem za případné osobní zkušenosti i názory na tyto vaultové služby.
Stevex22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 6. 4. 2019 14:26

Takže
- předpokládejme, že to není jen "reklamní příspěvek"
- předpokládejme, že věříš, že ti je v případě problémů vydají
- předpokládejme, že věříš, že je nikdo nemůže zcizit/zaměnit
- předpokládejme, že věříš, že v případě "velkého průseru" je vláda nezabaví/nepozdrží/nezdaní/...

Tak v tom případě mi není jasné, co tak důvěřivému člověku brání investovat do ETF s mnohem nižšími náklady.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 6. 4. 2019 14:31

Přesně tak, buď věřím systému a pak je ETF OK. Anebo nevěřím, a pak dává smysl jen fyzické zlato pod mou kontrolou.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stevex22 6. 4. 2019 17:12

Jde o to, že bankovnímu systému jsem z velké části důvěřovat už přestal, hlavně po několikátém zhlédnutí Hidden Secrets of Money od Mike Maloney a jiných alternativních medií na youtube v posledním roce na téma bankovního systému a přečtení knihy Stvůra z ostrova Jekyll – vznik Federálního Rezervního Systému USA od G.Edward Griffin.
Na druhou stranu, zase ale nechci mít u sebe drahé kovy za statisíce, max do 200k CZK, abych neohrožoval extrémně sebe a svoji rodinu loupeží a řeším, co poté.

ETF GDL a SVL jsem přes FIO koupené měl, ale když jsem se začal více zajímat o podmínky zjistil jsem, že je je to z velké části spíše papírové zlato a stříbro a nárok na tu pochybnou podkladovou fyzickou část, která je kdoví jaká, na něj mají především zřizovatelé těch ETF nikoliv klienti těcho fondů!

Jediné ETF na kovy o kterých bych snad ještě uvažoval jsou od Sprott (CEF, PHYS, PSLV), kteří mají po mém prostudovaní velmi důvěryhodné jméno ve světě drahých kovů a jejich těžby. http://www.sprott.com/investment-strate ... on-trusts/

U ETF obecně, ale vidím velkou nevýhodu, že se o nich podle mne jednoduše dozví vláda, že mám tato ETF v držení a mohou případně uvalit extra daně, když budou státy v potížích, což se mi moc nelíbí a je to podle mne spíše vhodné ke spekulativním intra-denním nákupům a prodejům.

Asi dvě největší vaultové služby jako BullionVault a GoldMoney mi z těchto důvodů přijdou jako základ spolu s přímým držením nejvhodnější na dlouhém období (s uložením v lokaci jako Zurich, či Singapur) a cena držení pro větší částky vychází výhodněji i než ETF které mají kolem 0,4% p.a., BullionVault umí náklady na držbu a pojištění u zlata za 0,12% p.a., což mi přijde výrazněji výhodnější.

Ale předtím než tam něco většího přepošlu tak mě zajímají i jiné přímé zkušenosti, případně názory na tyto vaultové služby pro fyzické kovy a tipy jak je co nejlevněji využívat a také, která z těchto dvou je pro člověka žijího v Česku vhodnější.
Stevex22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 4. 2019 19:47

Takových systémů už bylo, nejznámější je asi eGold - https://cs.wikipedia.org/wiki/E-gold ,který skončil v podstatě zabavením několika tun zlata vládou USA. Jak píše Dr.D - když už zlato, tak pouze fyzické mimo evidenci (tedy ani ne v bankovním sejfu - varujícím příkladem je rok 1933, kdy prezident Roosevelt nechal zabavit veškeré zlato v soukromých bankovních sejfech), t.j. zakopané doma na zahradě pod jabloní.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 6. 4. 2019 21:16

Se zlatem je to stejné, jak se zbraněmi. Skutečným vlastníkem jsi jen tehdy, když o tom neví vláda.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 6. 4. 2019 23:00

Viz https://www.investicni-zlato.eu/konfiskace-zlata

Problem s neinvesticnim zlatem (sperky) je, ze se pri jeho nakupu zaplati vysoka marze a jeste 21% DPH.

-- 6. 4. 2019 23:03 --

Stevex22 píše:Asi dvě největší vaultové služby jako BullionVault a GoldMoney mi z těchto důvodů přijdou jako základ spolu s přímým držením nejvhodnější na dlouhém období (s uložením v lokaci jako Zurich, či Singapur) a cena držení pro větší částky vychází výhodněji i než ETF které mají kolem 0,4% p.a., BullionVault umí náklady na držbu a pojištění u zlata za 0,12% p.a., což mi přijde výrazněji výhodnější.


Jednadva a cc70 ti vysvetli, ze i etfka se daji sehnat s nakladovosti 0,11% p.a. a take ze maji zhodnoceni pres 10% p.a.

Nejaka miniaturni cihlicka kdyz to chces mit doma jen za 200k, se uz nekde schova, Gene Hackman z toho zlata tusim udelal trubky zabradli na sve lodicce, pokud se nepletu. Tak kdyz si udelas vodovodni zlate trubky do sklepa, tak budes pit koloidni zlato :-))
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stevex22 7. 4. 2019 09:25

Děkuji za názory, koukám na anglickou wiki https://en.wikipedia.org/wiki/E-gold, a ten E-gold byl moc pěkně rozjetej (5 mil uživatelů), podle mne, ale i na tu velikost dojel, že se ho banksteři z FEDu a velkých US bank nejspíše zalekli, že konkuroval jejich otrokářskému systému dluhu navázanému na fiat měnu, tisknutou ze vzduchu centrálními bankami a jejich skryté daně, inflaci, protože kromě uložení zlata dělal i kompletní platební styk mezi členy, ale dokonce i od členů mimo systém a byl to takový předchůdce Paypalu, krytý zlatem. A na tom ho právě US vláda uhnala, že nesplňuje všechny podmínky stanovené vládou a bankstery k platebním styku a rozjeli to na základě podezření z pravní špinavých peněz a za dětskou pornografii. I když se vlastníci prý hodně snažili vše napravit a neměli prý zlý úmysl (potvrdil to i US soudce v jejich případě), tak je stejně vládní a banksterská mašinérie v roce 2008 dostala a museli ukončit činnost (a ještě si odpracovat hodiny veřejných prací). Klientům u kterých vklady nepocházeli z trestné činnosti, ale v roce 2013-2014 vyplatili zpět a ještě na tom nejspíše vydělali, díky vyšší ceně zlata.

BullionVault takové ambice myslím zatím nemá, že by rozšířil činnost na platební styk, a má jen necelých sto tisíc zákazníků, tak to riziko pro elity zatím asi moc není, že by je měli zájem řešit. Naopak MoneyGold koukám fůzoval s BitGoldem a ten ambice na platební styk na blockchain technologii má, tak tam asi bude riziko vládní intervence do budoucna mnohem vyšší takže další důvod spíše pro BullionVault.

Dražší, ale zajímavá alternativa by mohla být třeba ještě nákup přes nějakého kvalitního bullion dealera např.:
https://goldsilver.com/storage/
kde se nekupují zlomky z velké cihly jako u BullionVault, ale přímo menší slitky nebo mince do osobního vlastnictví (ale s vyšší marží samozřejmě) s možností uložit u BRINKS za 0,72% p.a. ročně, což mi přijde ještě přijatelné a výhoda je i možnost kdykoliv poslat poštou na svoji adresu FedExem.
Stevex22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 4. 2019 11:15

Takže jsou vlastně 2 varianty:
a) systém bude úspěšný a tak na něj zaklekne stát, kde jsou kovy fyzicky uloženy a tyto kovy mu zabaví
b) systém nebude úspěšný a zkrachuje

Pořád nevidím výhodu proti držbě fyzického kovu pod vlastní kontrolou (doma pod jabloní).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 7. 4. 2019 11:34

Stevex22 píše:vzhledem k šílenému a teoreticky neomezenému tištění nových peněz centrálním bankami po celém světě a mnou očekáváné velké fiat měnové krizi v blízké budoucnosti...


Napřed otázka: Co si přesně představuješ pod blízkou budoucností? Protože znám lidi co "velkou fiat měnovou krizi v blízké budoucnosti" očekávají už patnáct let.

Je to o tom, udělat si rozbor možných scénářů, odhadnout jejich pravděpodobnost a co by se stalo v tebou zvoleném řešení.

1) Ochrana před "běžnou" inflací. Tady jsou podobné služby vhodný prostředek. Ale existují i další instrumenty, které tohle mohou zajistit - tedy bych bral uložení zlata jako jeden z nástrojů širšího investičního portfolia, nedával všechna vejce do jednoho košíku. (Mám CEF, BTW.) Vezmi si, že zlato jde posledních pět let do strany, tedy se započítáním inflace vlastně dolů.

2) Hospodářská krize, která bude řešená masivním tiskem peněz. Tady je to také ještě relativně dobrá volba, byť pravděpodobnost nějaké státní intervence stoupá (a pravděpodobnost tohoto scénáře je otázka). Opět bych nedával všechna vejce do jednoho košíku.

3) Totální krize fiat systémů po kterých bude zaveden měnový systém 100% krytí zlatem a žádné zlato se zabavovat nebude. To bys vydělal hodně, tohle je zlatý grál všech gold bugs. Problém je, že pravděpodobnost tohohle scénáře se limitně blíží nule. Je možné, že fiat systém v některé zemi zkrachuje, ale to se týká jen té země. A i v takovém případě lidé nepřecházejí na zlato, ale na jiné měny. Na USD při rozpadu bývalé Jugoslávie, na Bitcoin ve Venezuele. Zlato je na reálné placení nepraktické, je ho na zemi málo, aby naplnilo současné potřeby směny (to nezvládalo ani ve středověku), různé systémy více kovů trpí jejich vzájemnými posuvy...

4) Velká krize s rozpadem fiat systémů. Nemyslím si, že je až tak pravděpodobná. Navíc by s největší pravděpodobností vedla k celosvětovému zhroucení hospodářství i společnosti jako takové. Nějaký papírek na zlato v uložené v Anglii by potom fakt nikoho nezajímal. Pro tenhle případ je platné pouze zlato co máš u sebe pod kontrolou. Ale i tak by nejspíš byl kurs "kilo zlata za kilo chleba" nebo ještě pravděpodobněji "dej mi tu zlatou cihlu a já ti neustřelím hlavu (možná)". Pro tenhle případ je mnohem efektivnější investovat do zásob zbraní, munice a jídla a do survival skills. Zlato by přišlo na pořad až v okamžiku, kdy by vznikla zas nějaká dostatečně organizovaná společnost, ale to by byla nejspíš záležitost desítek let.

5) Válka, možná jaderná. Pokud bys přežil, tak scénář a východiska jsou hodně podobná předchozímu bodu.

6) Nástup nějakého více či méně totalitního systému. Opět papírky by byly k ničemu. Co se týče fyzického zlata, představ si, že bys byl chytrý a v zimě 1948 někde schoval majetek ve zlatě a nikdo ho nenašel. Sice bys ho měl, ale co by se asi stalo, kdybys ho chtěl vykopat a použít? Hned by se vyrojila spousta soudruhů s velmi dotěrnými otázkami... Leda s ním zkusit emigrovat, nebo čekat a čekat a doufat, že ho někdy budeš moci použít. Nebo tvoje děti. Jinak tenhle scénář považuji za jeden z těch pravděpodobnějších.

Rada na závěr: To, že něco píšou na internetu (nebo říkají na YouTube) ještě neznamená, že je to pravda ;-)
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 7. 4. 2019 20:49

Scenar 6 tu realizovala anebo se o to pokousela spousta emigrantu 1945-89. I v 1939 ukrytý Relikviář svatého Maura z 13. století (po korunovacnich klenotech je to dnes druha nejcennejsi pamatka ČR a nejdulezitejsi romanska pamatka) chtel potomek majitele Beauforta vyzvednout a vyvezt a nakonec mu ho StB zabavila, protoze majiteluv agent udelal chyby. StB nakonec majitele v 1985 oblafla (existuje o tom kupa dokumentu knih i snad doku filmu https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... eho-maura/ ) a na zaklade Benesovych dekretu patri tento majetek CR.

To mas tak, vitezove legalne konfiskuji :hm
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stevex22 8. 4. 2019 14:28

Blízké budoucno je pro mne průběh následujích 10 let, ve kterých čekám ve velkém nástup robotizace a masivní společenské změny z důvodu neudržitelného zadlužení na všech úrovních společnosti.
Čekám něco mezi lemmingovým scénářem 2 - 3, tedy konkrétně hospodářskou recesí až depresí s úvodní deflací cen aktiv (akcií, dluhopisů i nemovitostí), řešenou opět neomezeným kvantitativní uvolňováním měn centrálními bankami, tentokrát už ale následované skutečně viditelnou vysokou až pádivou inflací 10 - 20% p.a. (jako byla 1979-1981 v USA), doprovázenou krizí dolarového standardu a příklonem zpět ke skutečným fyzickým aktivům jako zlatu, stříbru a komoditám jako celku.
Domnívám se, že pokud se nevymyslí něco lepšího a budeme se vracet zpět k variaci na zlatý standard, tak fiat měny budou kryty zlatem jen z 10-40% (po jeho správném nacenění a ukončení distorzí způsobených derivátovými kontrakty) a že by to mělo k opětovnému nastolení důvěry ve fiat měny stačit. 100% zlatý standard je podle mne vysoce nepravděpodobný ani nutný.

Důležitější je podle mne ústavou a prakticky ukončit systémové okrádání a riziko bankovnictví částečných rezerv, tedy možnosti, kdy si komerční banky mají možnost vytvářet mnohem více nových peněz na základě vkladů svých vkladatelů (uvádí se multiplikační koeficient 10, ale reálně bude mnohem větší). Rozmach bankovnictví částečných rezerv je podle mého názoru jádro společenské nespravedlnosti spolu s inferioritou takto vytvořených "peněz" z ničeho, ke kterým se nejdříve dostanou bankovní elity a stát, které mají možnost nakoupit reálná aktiva, dříve než jsou peníze znehodnoceny, zakomponováním inflace.

Jistěže souhlasím, že není vhodné dávat všechno do jednoho košíku, ale pokud se shodneme, že jsou prakticky všechny akciové indexy, dluhopisy i nemovitosti na rozvinutých trzích silně přehřáté a já o ně nemám nyní zájem, tak už mi zbývá asi jen hotovost, zlato, stříbro případně další komodity.

V tomto vlákně řeším externí uložení zlata a stříbra (nad 10 uncí zlata či ekvivalent stříbra), kterou už nechci mít zakopanou u sebe pod jabloní či ve sklepě a shodneme se, že je to základ pro přežití spolu se zbraněmi, trvanlivým jídlem, sazenicemi a antibiotiky v případě nejvyššího stavu ohrožení a rozpadu společenského uspořádání.

Proto bych rád probral tyto alternativní úložiště komodit, konkrétně hlavně BullionVault, GoldMoney, GoldSilver.com uložiště u BRINKS a Sprott Physical Bullion Trusts, které mne oslovili nejvíce a zajímají mne konkrétní a praktické zkušenosti s nimi.
Stevex22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 9. 4. 2019 10:42

V Postapo (ktere je imho realne nejdrive za 25-35 let) tezko budes disponovat papirovym zlatem kdesi v dali. Pokud mas 7 miliard, tak (ex?) majitel exim tours prodava ve slolupraci s brig.generalem ČSLA Andorem Sandorem takovou peknou stavbicku na preziti teto situace, pry je to dobra investice. Na Forbesu je pekne propagacni video.

Takze to co chces zajistit je takova Hlava22, myslim.
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fortress 12. 4. 2019 10:05

Kdo sledoval pred vice nez 12 lety nestora konspiracnich webu - zvedavec.org tak vedel ze krach "banksterskeho" systemu, spolu s USA je za rohem a zajistit se muzeme pouze zlatem.
Superb L&K 2.0TSI 206kW & Mustang GT V8 ME 310(350)kW
fortress
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 12. 4. 2019 13:36

Jenze to od 2012 slysime stale ze je to za rohem :-) a co se stalo, u nas prakticky v 2008 nic...
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků