zhodnocení conseq + doporučení

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tombures1 12. 4. 2019 09:48

Zdravím všechny

1. Prosím o zhodnocení podílových fondů, do kterých investuji pravidelně 10 tisíc/ měsíčně (2 tis do každého fondu). Investiční horizont 20 let a více. Kolísání snesu. Investici beru jako budoucí polštář na penzi nebo na něco.. (zatím nic konkrétního).
V akciích se vyznám jen okrajově. V případě, že by byla vidina toho, že mi to bude vydělávat výrazně víc než níže conseq, tak jsem do toho ochoten investovat i nějaký svůj čas. Toto portfolio mi sestavil známý finační poradce, měl jsem to bez vstupních poplatků.

2. Mám k dispozici cca 700 tis Kč, se kterými potřebuji poradit, jak nejlépe naložit.
napadá mě několik možností
a) zvýšit platbu do fondů (viz níže) třeba na 20 tis měsíčně
b) umořit část hypotéky - sazba 2,89 % , příští rok mám fixaci
c) koupit si nějaké akcie na dividendy
d) počkat až bude nějaká krize a pak investovat ..
e) dokoupit další fondy, aby se mi ještě více diverzifikoval...
f) váš nápad ?


CONSEQ

1. Conseq Invest Akcie Nové Evropy IE0031283306
2. NN (L) Global Equity Impact Opportunities (CZK) LU0295015134
3. Templeton Asian Growth (CZK)H1 LU0768356247
4. C-QUADRAT ACTIVE ETF Selection (CZK) - DE000A1C4DQ3
5. Conseq Invest Dluhopisů Nové Evropy - IE00B0SY6161
tombures1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomason87 12. 4. 2019 09:55

Nejjistější je umořit hypotéku. Fondy budou spíše klesat, obzvlášť když tam vidím ten asijský.
Tomason87
Diskutér

Odeslat příspěvekod tombures1 12. 4. 2019 10:28

říkám si, že z dlouhodobého hlediska se snad dá najít investice, která bude mi vydělávat nad 2,89 % pa. Navíc, když budu mít peníze třeba ve fondech nebo někde jinde, mám možnost když ty peníze využít, když přijde nějaká krize u mě např. ztráta práce...
tombures1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod blackwork 12. 4. 2019 10:34

Přes koho investuješ? Jaké jsou poplatky? To jsou jako fondy co prodává Conseq a jsou bez poplatků díky známému?

Sazbu hypotéky překonáš, hlavně když si úroky odečteš z daní ... já třeba úroky neplatím a mám peníze na balančním účtu ...

Za mě C a D.

Průběžně bych kupoval akcie na DIVI - třeba u Fia za nejméně 12000,- za jeden nákup kvůli poplatkům ...
blackwork
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombures1 12. 4. 2019 10:51

kupuji podíly ve fondech přes conseq. Od finančního poradce nemám vstupní poplatky. Manažerské poplatky za aktivní správu portfolia mám. Díval jsem se do poslední čtvrtletní zprávy a tam píšou u přehledu nákladu za rok 2018 činí 1,95% relativně k celkovým vkladům.

úroky z hypo si mohu odečíst, takže náklady na hypo se pohybují 2,89 % - 15 % z toho. takže úrok vychází pak na
2,45 %.

Za mě se přikláním asi nejvíc k akciím s dividendou, ale chci vědět, co si myslíte vy
tombures1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomason87 12. 4. 2019 11:24

Pokud chceš mít ty peníze k dispozici, pak je s otazníkem investovat do akcií a fondů, kdy budeš v případě potřeby dost možná prodávat se ztrátou. Důležitý je investiční horizont a přijatelná míra rizika. Dlouhodobě jsou jistě nejlepší akcie, ovšem se 700k je tu problém nedostatečné diverzifikace portfolia. To řeší právě fondy, takže jsi asi správně...Osobně ale sázím na pokles trhů v příštích letech, ale to už je na každém, jak vidí globální situaci.
Tomason87
Diskutér

Odeslat příspěvekod tombures1 12. 4. 2019 13:12

peníze k dispozici nějak nepotřebuji, ale přece jenom se lépe spí. Když mám kam šáhnout. Myslím si, že je to lepší než to dát bance na částečné splacení hypotéky.
tombures1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 12. 4. 2019 14:37

Pokud máš jiný zdroj příjmů a dividendy vyloženě nepotřebuješ, tak je nevyhledávej.

V tomto objemu se rozhodně vyplatí místo fondů nějaké široce diverzifikované levné ETF, ušetřené zhruba 2% p.a. na nákladech se velice pozná. Jestli se bojíš momentální špičky, rozlož těch 700k třeba na 10 měsíců a nakup to postupně.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 12. 4. 2019 16:46

Obecně si myslím, že je potřeba zvážit, jestli do všech částí portfólia investovat stejnou částku. Myslím si, že každá část portfólia, ať už se jedná o typ investice (akcie, dluhopis) nebo zaměření (sektorově, geograficky), má mít váhu, která odpovídá vašemu rizikovému profilu. Fundovaný investiční poradce by výsledek rizikového dotazníku měl v rozložení portfólia zohlednit.

Pokud si sestavujete portfólio sám, tak rozumím tomu, že nejjednodušší cesta je vzít aktivní fond. Dneska už ale jsou i poměrně jednoduché způsoby, jak investovat do pasivních fondů (tzv. ETF). Buď si zvolíte nějakého brokera, nebo pokud to nebudete chtít řešit nějaké nákupy podílových listů a konverze měn, můžete zkusit Portu.

Teď celkem subjektivní hodnocení fondů:
1. Conseq Invest Akcie Nové Evropy IE0031283306
Střední Evropa má potenciál a za poplatek 1,15 % asi proč ne.

2. NN (L) Global Equity Impact Opportunities (CZK) LU0295015134
Do fondu bych neinvestoval, protože za skoro 2 % ročně bych očekával trochu více snahy. Ten fond nedokáže držet krok s indexem MSCI World, na který se odkazuje (je tam poznámka, že první roky investoval jinak, ale stávající strategie je nastavena na výběr světových akcií, takže srovníní s indexem sedí). Pro názornost přidávám srovníní s indexem za poslední rok... to oranžové je index, to černé váš fond a to mezi tím je váš ušlý zisk.
NN-MSCI.png

Poznámka: Připouštím, že srovnávám výkonnost EUR/USD a nikoliv zajištění do CZK. To bude mít vliv, ale nečekal bych, že tak markantní.

3. Templeton Asian Growth (CZK)H1 LU0768356247
Podobné. Investice do Asie asi může být zajímavá, ale je otázka smysluplnosti nákladu.

4. C-QUADRAT ACTIVE ETF Selection (CZK) - DE000A1C4DQ3
Chápu jako alternativní investici. Když se podíváte na výčet, do čeho fond investuje v pololetní zprávě, tak se jedná o směs ETF od sektorových (utility, healthcare, jiné) až po celé trhy (Svět/MSCI World, USA/S&P, Japonsko/Nikkei, Latinská Amerika). Položil bych si otázku, jestli za takovouhle "směsku" ETF, které se už duplikují třeba s fondem č. 2, chci opravdu investovat? Já bych za skoro 2 % ročně určitě nechtěl!

5. Conseq Invest Dluhopisů Nové Evropy - IE00B0SY6161
Aktuálně bych dluhopisy do portfólia nezařazoval. Když se podíváte na výkonnost fondu, tak uvidíte proč. Pokud chcete mít ve svém portfóliu nějakou bezrizikovou investici, tak bych nechal peníze na spořícím účtu (klidně na několika, pokud mají banky omezení na částku/úrok) nebo šel do stavebního spoření (reálně se dostanete na lepší výsledek, než u dluhopisového fondu). Cestou může být i P2P jako Zonky nebo Mintos, ale tam už je nějaké riziko.
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tombures1 12. 4. 2019 18:34

Děkuji za zhodnocení Consequ

Co doporučujete ? Vybrat to a nakoupit nějaký EFT fondy
Co ten bod 2 ? S těmi 700 tkč
tombures1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 15. 4. 2019 08:02

Odpověď není jednoznačná a bude se pro každého investora lišit (přístup k riziku, investovaný čas, nutné znalosti, počet brokerů/distributorů, atd.). Úplně nejdříve bych si položil otázku poměru jednotlivých tříd: akcie, dluhopisy, reality, alternativní investice a hotovost. Každá třída se chová jinak - je jinak volatilní, má jiný potenciál růstu a jiné riziko.

Nevím, jak velké investice v jednotlivých fondech jsou, takže budu uvažovat pouze o poměrech (při investici 100-120 tis. ročně). Aktuálně máte vše v akciích a je to rovnoměrně:
1) 20 % - CEE
2) 20 % - Svět
3) 20 % - Asie (mimo Japonsko)
4) 20 % - všehochuť napříč sektory/regiony (vč. Japonska)
5) 20 % - dluhopisy

Snažil bych se portfólio zjednodušit a upravit váhy, aby byly nadváženy nejvýnosnějsí indexy:
1) 55 % - jádro portfólia bych stavěl na kapitalizačním ETF S&P 500 nebo MSCI World (abyste neplatil vysoké transakční náklady, je vhodné zvolit rozumného brokera - např. Degiro umožňuje investovat do jednoho ETF měsíčně zdarma a náklady na kurzové převody jsou velmi rozumné)
Poznámka: můžeme polemizovat, že to není zajištěné do koruny, ale rozdíl by pravděpodobně stejně "požral" náklad na zajištění a vstupní/správcovské poplatky
2) 15 % - EU, CEE nebo Asie dle volby v bodu č. 1 (klidně bych nechal, co máte - Conseq Invest Akcie Nové Evropy)
3) 15 % - alternativní investice by v mém případě byl nějaký realitní fond, protože má nízkou volatilitu a v zásadě trvalý (byť menší) růst zajištěný z nájemného a ceny nemovitosti (více zde Nemovitostní fondy: Srovnání za rok 2018)
4) 15 % - dluhopisy bych nahradil stavebním spořením, protože rozumný úrok se započtením státního příspěvku z toho dělá stále relativně zajímavý produkt... samozřejmě jako doplněk (např. RBSS ještě nabízí 50 % slevu na poplatku on-line)

Když mluvíte o investici zmíněných 700 tis., tak opět vám neporadí nikdo lépe, než vy sám :-) já bych se rozhodoval ve vazbě na výši investic, které máte v uvedených fondech:
- Zcela určitě bych se vyhnul tomu, že celou částku "teď hned" naleju do fondů nebo jiných složek portfólia. Trhy jsou teď relativně vysoko a nikdo neví, co se stane. (Pokud už byste se rozhodl částku investovat, tak bych ji rozdělil na několik menších částí.)
- Částka je natolik velká, že je možné uvažovat o pořízení další nemovitosti na pronájem. V Praze by to na byt nestačilo, ale mimo Prahu (nějaké krajské město) rozumný byt k pronájmu za 1,5-2,5 mil. jistě pořídíte.
- Kdybyste hypotéku měl u Airbank nebo u ní refinancoval, tak je možné využít tzv. chytrou rezervu. Ta vám dá možnost dát na tuto rezervu třeba 500 tis., což je částka o kterou se sníží částka pro výpočet úroků. Zároveň s částkou můžete "pracovat" (např. nakoupit akcie/index, kdyby došlo k výraznému poklesu; použít na snížení při dalším refinancování; nenadálý náklad). Mě osobně to přijde daleko lepší, než mít peníze na spoření :-)

Veškeré postřehy jsou čistě subjektivní a berte je jenom jako vstup. Neznám částky, které máte ve fondech nainvestovány, ani vaši situaci... alternativ, jak sestavit portfólio nebo jak naložit s vysokou jednorázovou investicí, je mnoho.
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 4. 2019 09:23

Nejvýnosnější index v minulosti není nutně ten budoucí nejvýnosnější. To už bychom byli všichni miliardáři.

Kapitálový výnos z realit bývá někdy záporný. Už jsme si to tu ukázali i na českých datech. Pokud bys inkasoval nájemné 5 % z aktuální hodnoty a cena se ti propadla o 15 %, tak máš výnos -10 %.

Samotné reality bych na investici vůbec nekupoval. Reality držíš i v akciovém indexu (např. REITs). Taková expozice je efektivnější než vlastní nelikvidní nemovitost, pořízená z vlastních prostředků nebo na hypotéku (z podstaty věci drahou).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pan.Stepan 15. 4. 2019 10:27

Ad nejvýnosnější index:
- Ano, to je pravda... ovšem průběžnou investicí mám zajištěno, že nakoupím i za "výprodejové" ceny. Nejsme všichni milionáři proto, že spousta lidí neinvestuje a z těch, co investují, tak se mnoho stáhne při prvním větším výplachu (což znamená jejich ztrátu).
- Lepší volba, než MSCI World nebo S&P 500 m2 nenapadá (Vanguard Total Stock Market neberu cíleně, protože vyplácí dividendy přicházím díky tomu o část výnosů).

Ad investice do realitního fondu:
Je velký rozdíl, jestli se investuje do pasivního fondu, který v zásadě obsahuje množinu akcií obchodovatelných na burze (jejichž cena je volatilní). Nebo do aktivního fondu, který reálně vlastní budovy a jiné nemovitosti (kde se cena stanový přeceněním v účetvnictví nebo realizovaným prodejem konkrétní nemovitosti + výnosem z nájemného). Do pasivního fondu bych v oblasti realit nikdy nešel... pokud do něj někdo jde, tak v zásadě se nejedná o diverzifikaci mezi investičními třídami, ale pouze o diverzifikaci mezi typy akcií, které všechny podléhají volatilitě na akciového trhu.

Ad investice do vlastní nemovitosti:
Vlastní nemovitost sice vyžaduje práci spojenou s výběrem nájemného, hledání nájemníků a další administrativu, ale zase má mnoho výhod. Může řešit bytovou situaci ve stáří, kdy chci třeba jiný typ bydlení, nebo bytovou situaci potomků. Všechny tyto věci je nutné při zhodnocení zvážit. Jestli se týkají tazatele netuším.

Jak jsem psal :-) je to pouze návrh možností.

PS: jednadva, zkus navrhnout jiné portfólio, aby diskuse byla trochu konstruktivní.
Pan.Stepan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 4. 2019 11:10

V první aproximaci bych použil logiku Sharpova-Lintnerova CAPMu (přes prokazatelné nedostatky tohoto modelu atd.): držel bych jednu bezrizikovou investici a jednu rizikovou. Takto bych aproximoval nějaký bod na CML reprezentující efektivní portfolio (tj. efektivní z hlediska mean-variance).

Např. pro jednoduchost: spořicí účet + MSCI World, kde spořák = bezriziková investice. 100 % v MSCI World by pak bylo tangenciální ptf. Atd. Našel bych si odpovídající bod na CML podle své rizikové tolerance.

Je to velmi levné a (s maličkou dopomocí) to zvládne každý.
jednadva
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků