Dlouhodobá pravidelná investice do ETF

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod luba.s 22. 4. 2019 11:49

Ahoj,
prosím o názor na dlouhodobější pravidelnou investici do ETF fondů - horizont cca 15-20 let.
Konkrétně, mám v plánu investovat mesicně cca 30.000,- Kč přes Lynx brokera do eQQQ (https://etf.invesco.com/gb/private/en/p ... nformation).
Nicméně, jsem naprostý začátečník a nerad bych udělal (životní) chybu.
Líbí se my výnos, likvidita, diverzifikace portfolia do spousty firem, zdanění, pasivní řízení, poplatky.
Nelíbí se my investice v USD a kurzové riziko.
Jinak to samozřejmě nejsou veškeré mé investice, část mám v cash/spořící učet/penzijko/nemovitost/crypto/p2p pujcky.
Nicméně zajímalo by mně, zda takováto investice do ETF skýtá nějaká rizika, případně zda byste mi raději doporučili úplně něco jiného.
Díky
luba.s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 4. 2019 15:33

Jako začátečník děláte jednu velkou chybu. Vybral jste si ETF podle minulých výnosů, nikoliv podle rizika.
A ano, technologické firmy (základ toho indexu Nasdaq 100, který ETF kopíruje) většinou v dobrých dobách dost rostou. Ve špatných je to ale naopak.
Jinak investice do ETF skýtá samozřejmě obecná rizika. Jednak někdo může vytunelovat to ETF (proti tomu pojištěn nejste) a jednak může někdo vytunelovat toho brokera, přes kterého to nakupujete (tam pojištěn jste do výše 90 %, max. však ekvivalent 20 tisíc euro).
Z mého pohledu tedy klidně do ETF investujte, ale nevybral bych si jen jedno ETF a výhledově, až v tom budete mít dost peněz, bych řešil, jak diverzifikovat i to riziko obchodníka.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Roman1989 22. 4. 2019 15:42

radecekh: brokera nejde vytunelovat. Cenné papíry jsou na odděleném majetkovém účtu. Broker není majitel papírů, jen je pro vás spravuje.

např.
https://www.cdcp.cz/index.php/cz/o-nas/co-je-cdcp
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod luba.s 22. 4. 2019 16:13

Myslím, že Roman má pravdu, cenné papíry by měli být zapsané na mé jméno, broker je jen prostředník. Nicméně by mně vcelku zajímalo co se stane, když zkrachuje.
Co se týče volby fondy, ano vybral jsem podle minulých výnosů, který jsou za posledních 10 let vysoké. Otázkou je, jaká je alternativa. Momentálně třeba přes Lynx brokera je kvůli nařízení EU množství ETF vcelku omezené, nabízí se třeba MSCI World. Také jsem si všiml, že v případě většího výkuvu se třeba QQQ rychle vrací zpět, takže v dlouhodobém horizontu mně to nevadí. Každopadně tip na zajímavé ETF uvítám :-)
luba.s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman1989 22. 4. 2019 16:43

luba.s: zjistěte si ty poplatky u Lynx a zda nejsou lepší. Kolegové říkali, že Lynx je dražší než jeho "mateřská" IB, či jiní brokeři. Já to nesleduju, mám Fio (i Patrii), kde díky hornímu limitu (1 190,-) mám zafixován poplatek a při větších objemech je to velmi levné.
To ETF je ok co jste poslal, SP500 nebude o nic horší, možná i diverzifikovanější.

z googlu:
LYNX zajišťuje otevření účtu u Interactive Brokers a kompletní trading v češtině a nižší podmínky pro otevření účtu.
mrkněte třeba na:
http://investicedoakcii.cz/vybrat-obcho ... mi-papiry/


a obecně k té bezpečnosti, zdejší depozitář má dva typy účtů:
1) účet vlastníka = jste majitel
2) účet zákazníka = nejste majitel účtu, ale jste vlastník cenných papírů na tom účtu.

Byl sem ve Fiu i Patrii ujišťován, že i u možnosti č.2 je to majetkově odděleno, a krach brokera nemá vliv.

a ještě citace z odkazu výše:
Majetek všech investorů by měl být sice vždy striktně oddělen od majetku OCP, ale v minulosti jsme již několikrát byli svědky situací, kdy byli klienti při bankrotu obchodníka poškozeni.
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 4. 2019 17:18

Roman1989 píše:radecekh: brokera nejde vytunelovat. Cenné papíry jsou na odděleném majetkovém účtu. Broker není majitel papírů, jen je pro vás spravuje.
např.
https://www.cdcp.cz/index.php/cz/o-nas/co-je-cdcp


Vy jste naivní, až to bolí. Jestliže obchodník zadává vaše pokyny, nic mu nebrání zadat i takové, které jste vy neautorizoval.
Navíc je hezké, že citujete co je cdcp, ale v zahraničí to chodí většinou ještě jinak, než u nás. U nás máte alespoň ty akcie na svém účtu (což vás stejně nezachrání). V zahraničí často ty akcie na svém účtu ani nemáte, ale máte je na účtu obchodníka.
Třeba vloni dostal český broker Cyrrus milionovou pokutu za to, že převedl akcie klientů na svůj účet, což podle vás nejde:
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/sve ... 81410.html

Ono to pojištění obchodníků asi nezavedli proto, že je zbytečné, že?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 22. 4. 2019 17:22

Řekl bych, že to ETF by asi snadno mohlo být víc diverzifikované (aspoň jedno z víc sektorů a víc zemí, ideálně obojí) a levnější, ale na první pohled to není nemyslitelně špatně.
Naposledy upravil fc70 dne 23. 4. 2019 06:52, celkově upraveno 1
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod luba.s 22. 4. 2019 17:30

Co se týče poplatků, tak lynx by na tom měl být docela dobře - https://www.lynxbroker.cz/tarify/etf/
Cenu 5$ za nakup ETF můžu potvrdit.
luba.s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman1989 22. 4. 2019 17:37

radecekh píše:
Roman1989 píše:radecekh: brokera nejde vytunelovat. Cenné papíry jsou na odděleném majetkovém účtu. Broker není majitel papírů, jen je pro vás spravuje.
např.
https://www.cdcp.cz/index.php/cz/o-nas/co-je-cdcp


Vy jste naivní, až to bolí. Jestliže obchodník zadává vaše pokyny, nic mu nebrání zadat i takové, které jste vy neautorizoval.
Navíc je hezké, že citujete co je cdcp, ale v zahraničí to chodí většinou ještě jinak, než u nás. U nás máte alespoň ty akcie na svém účtu (což vás stejně nezachrání). V zahraničí často ty akcie na svém účtu ani nemáte, ale máte je na účtu obchodníka.
Třeba vloni dostal český broker Cyrrus milionovou pokutu za to, že převedl akcie klientů na svůj účet, což podle vás nejde:
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/sve ... 81410.html

Ono to pojištění obchodníků asi nezavedli proto, že je zbytečné, že?


Ten Cyrrus sem zaznamenal. Úplně nevím jestli to bylo na sběrném účtu, nebo jak to vůbec bylo aby si to takto převedli. Tohle je samozřejmě průser. Ale píšou tam, že ty akcie už byly vyřazeny a u Cyrusu nějakou dobu "odpočívaly", takže fakt neznám detaily. Ale kdyby mě teď zaměstnanec Fio/Patrie prodal sám od sebe akcie, nevím jak by to udělal, když nemá sms klíč/token.
Říkám je potřeba číst podmínky, jestli to je na individuálním, nebo sběrném účtu.

V zahraničí je to naopak ještě více jištěno vyššími garancemi, či pojištěním u pojišťoven. Ale chce to číst, co kde u koho zakládám.

V akcích (ať už veřejných, či neveřejných) je většina světového bohatství, proto si myslím, že ta ochrana je vysoká, respektive mě pořád nenapadá jak se dá z Vašeho účtu vyvést akcie, pokud je to Váš účet a ne účet brokera. Teď neberu v potaz zdejší devadesátky a tunely.
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 4. 2019 17:51

Roman1989 píše:Ale kdyby mě teď zaměstnanec Fio/Patrie prodal sám od sebe akcie, nevím jak by to udělal, když nemá sms klíč/token.

Tak obyčejnej týpek z přepážky Fio si tu autorizaci může vypnout, může vám změnit telefonní číslo, může vám změnit účet, který je na ten obchodní navázán. Vůbec netuším, kde vidíte problém v tom, že by to nezvládl, kdyby chtěl.
A to nemluvím o tom, že to tunelování nemusí udělat obyčejnej týpek, ale klidně majitelé té brokerské firmy nebo programátor, který vyvíjí jejich obchodní aplikaci. Zrovna Fio je v tomhle asi trochu bezpečnější, když má nad sebou ještě navíc bankovní dozor, ale ani to není žádná záruka.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Roman1989 22. 4. 2019 17:59

radeczech:

To je pravda, může mě změnit číslo na svůj mobil, ale pak by mě měl zase dojít klíč. Ale programátor to může udělat, i ti majitelé.
Ale tím pádem to pak můžou udělat v jakékoliv bance s jakýmkoliv osobním/spořícím účtem. A co pak? Kam peníze převést, kde je vybrat? To je kriminál v otázce hodin maximálně dní. Na to se hned přijde.
To stejné krádež nemovitosti z "bezpečného" katastru, atd. nic není v životě jisté pak.

takže spíš bych se zaměřil na krach ve smyslu, že broker to přepálí na derivátech a dostane se do neschopnosti splácet. Teď je otázka jestli může hrábnout na ty moje akcie na odděleném účtu, kde je moje jméno v depozitáři (zase vylučuju že by zfalšoval můj podpis a mým jméném je výtahl pro sebe).
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 4. 2019 18:21

Roman1989:
A právě proto lidé zde diskutující nemají v žádné bance víc, než je limit pojištění vkladů. U banky je mi šumák, jestli ji někdo vytuneluje, když mi stát garantuje, že do ekvivalentu 100 tisíc euro mi všechno vrátí.
U toho brokera je jedno, proč by ho někdo tuneloval, jestli proto, aby se obohatil, nebo proto, aby kryl nějaký neúspěšný obchod nebo z úplně jiného důvodu. Podstatné je, že se to může stát, a že s tím člověk může počítat a dokonce se proti tomu i trochu bránit, i když uznávám, že limit 20 tisíc euro na osobu a obchodníka není nic moc.
A jinak moc nechápu, co pořád máte s tou vaší autorizací. Při normálním obchodu snad taky ten broker neběží pro váš podpis a pak s vaším podpisem do cdcp, kde mu teprve vydají ty vaše akcie, aby s nimi mohl provézt nějaký obchod. On má vaši plnou moc s vašimi akciemi nakládat. A z hlediska toho tunelování je mu pak úplně jedno, jestli jsou na vaše jméno na vašem účtu nebo na jméno obchodníka někde jinde.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Roman1989 22. 4. 2019 18:57

U toho brokera je jedno, proč by ho někdo tuneloval, jestli proto, aby se obohatil, nebo proto, aby kryl nějaký neúspěšný obchod nebo z úplně jiného důvodu. Podstatné je, že se to může stát

Tady to já osobně rozlišuju, protože u tunelu zaměstnance/majitele je toto 0,0000001% šance, asi taková, že Vám někdo ukradne dům z katastru nebo vás nabourá opilý člověk. Prostě to je život, život=riziko už jen z principu. Takže zase, já osobně vylučuji, že by moje akcie prodal zaměstnanec/majitel/uklízečka brokera a pak ty peníze někde vybral a pak utekl na Kajmany. Fio ma zákl. kapitál 600 000 000+, úplně nevím jak by to tunelovali. Takhle dle mě nejde uvažovat, to bych nevytáhl paty z domu (viz výše).

ale co uznávám, tak riziko neschopnosti brokera splácet své závazky, tady samozřejmě je a již se to několikrát stalo. Takže tohoto se bojím, to ano. A proto sem myslel, resp. myslel že vím (a byl ujištěn ve Fiu, i Patrii, i kolegy co investují), že to oddělení majetku, či dokonce vlastní majetkový účet u CDCP je pojistka.

Např. Fio jako celá korporace může špatně půjčit peníze někomu. Stane se z toho nedobytná pohledávka a jelikož je jako banka zapákovaná jako prase (obecně u bank 1:10, vlastní kapital:cizí kapitál) tak máme okamžitě insolvenci. A teď mě zajímá, jestli Fio může hrábnout na akcie co spravuje. Nevím ani jestli to spadá pod Fio a.s. nebo se založila dceřiná právnické osoba, která se stará jen o toto. Nebo jestli jsou peníze u kustodiána. A je to pojištěno u nějaké pojišťovny/zájišťovny nad rámec těch 20tisíc eur jak píšete?
Bylo mě řečeno, že jde o oddělený majetek a při krachu Patrie (ptal jsem se na to u Patrie) se pro mě nic nemění.

Ještě teda jak sem psal, jsou dva typy účtů (zdroj cdcp):
1) účet vlastníka - já jsem majitelem účtu (a i proto musím platit depozitáři další poplatky za vedení účtu)
2) účet zákazníka - majitelem účtu je účastník (zde Fio), ale vlastník cenných papírů jsem já.

Fio mluví o hromadném/indivuálním účtu:
tady to dobře rozepisují např.: https://www.fio.cz/akcie-investice/dals ... aster-ucet
hromadný je dle mého názoru ten účet zákazníka. Individuální je ten účet vlastníka.

I na tom hromadném, je to pořád odděleno majetkově. Jak velký rozdíl mezi individuálním a hromadným je z hlediska tunelování nevím, ale nějak selským rozumem mi přijde bezpečnější ten individuální.


cdcp mluví také o dvoustupňové evidenci CP:
1) centrální evidence vedená CDCP
2) evidence navazující a ta je vedena účastníky (tj. Fio, Patria, a jiné)

Tady se přiznám, nevím vůbec, o co jde, a co je bezpečnější.
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 4. 2019 20:24

Roman1989:
Já vás nechtěl nějak děsit. Jen jsem konstatoval, že jisté riziko tu je. Kdyby tu riziko nebylo, mohl by stát či ten fond pojištění obchodníků s cenými papíry garantovat 100 % do libovolné výše. To, že garantuje jen 90 % a do 20 tisíc euro, bych bral jako přiznání toho, že riziko není úplně zanedbatelné.
Navíc třeba u těch zahraničních cenných papírů vstupuje do hry ještě další prostředník, protože třeba moje akcie v USA koupené přes Fio nemám na svém účtu ani já, ani Fio, ale nějaký americký obchodník, kterého Fio k tamnímu obchodování používá.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Roman1989 22. 4. 2019 20:32

neděsíte mě, já su za diskuzi rád.
Já se nebojím úmyslného úpadku, ale toho neúmyslného.
V USA je to pojištění obrovské tam bych se nebál vůbec, v ČR je to horší - 20 tísic eur.
Navíc v USA na tom pracují od 1929+, nikde jinde na světě není to finanční právo/regulace trhu lepší. A nepletl bych sem případ Enron, to je něco jiného.

Já jen přemýšlím, jak to teda má Warren Buffet a vlastně všechny americké penzijní fondy a spol. posichrované, že mají klidné spaní.
já si pořád myslím, že pokuj jde o tento typ:
1) účet vlastníka - já jsem majitelem účtu (a i proto musím platit depozitáři další poplatky za vedení účtu)
tak při krachu brokera mohu být v klidu (z mého účtu on se nesmí zahojit). Ale asi si po této diskuzi na toto nechám udělat nějaký právní názor, nějaké kanceláře co věnuje finančnímu právu.
Roman1989
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků