Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DrumSession 23. 4. 2019 20:15

Tzv. protiinflační dluhopisy, očekávané zhodnocení je i+0,5% nad inflaci, úpis trvá do (pá) 14.6.2019
min. investovaná částka je 1000 CZK (max. 5 mil. CZK) a jsou určeny pouze pro FO, výnosy jsou zdaněny (15%). Plus admin. kejkle. Předpoklad zhodnocení na první rok je +2,7% (3,2%), ale co pak?

Jedná se o konzervativní investici na 6 let, s výhledem/očekáváním/tipem, že se inflace vyhoupne výše než je nyní. Po dlouhé době jde o zajímavou konzervativní investici. Výnosy budou ASI(!) zřejmě srovnatelné se stavebním spořením (1,1 až 4 %). Proti němu lze však použít vyšší částku (pro odvážlivce). Více info je k dispozici na http://www.dluhopisrepubliky.cz a taky článek: Jeden výhodný, druhý méně. Koupě státního dluhopisu vyžaduje ostražitost i trpělivost https://zpravy.aktualne.cz/finance/inve ... f6b220ee8/
Ochráním vás před inflací a přidám bonus. Schillerová láká na nové spořicí dluhopisy https://www.penize.cz/dluhopisy/405295- ... -dluhopisy

Plánuji, že se pro zajímavost zúčastním nějakou symbolickou částkou asi 5 až 10.000 CZK :o)
Uvažuje někdo o participaci a nějaké taktice (na zkrácení doby jako F //třeba i do SZ//)?
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 23. 4. 2019 20:47

Přemýšlím o tom protiinflačním také, ale zároveň si říkám, jestli to má cenu kvůli pár tisícovkám výnosu. Na druhou stranu jde o pojistku, že výnos vždy porazí oficiální inflaci a ještě přihodí drobák navíc, to je vcelku ojedinělý produkt s minimálním rizikem. Nemusí se tak řešit, kterej spořák, přesouvat pořád něco tam a zpět.. na druhou stranu stejně budu spořáky se stavebkem porovnávat i tak :lol:

Tak jsem ještě udělal srovnání se stavebkem, které momentálně nemám.
Aktuálně se dá sehnat nejlepší sazba s 1,2% p.a. a odpuštěným poplatkem za uzavření (obvykle 0,5% z cílové částky). SS je efektivní pouze v úzkém pásmu vkladů, kdy lze získat plnou státní podporu (s nižším vkladem je nižší státní podpora, s vyšším vkladem pak ztrácí státní podpora na významu a bez ní nemá SS smysl vůbec), proto volím vklad 122 tisíc jako jednorázový. Za 6 let můžu podle kalkulátoru na stavebky.cz vybrat 141 tisíc (vklad + úrok + st. podpora - daň - poplatky), tj. 19 tisíc čistý zisk.

Pokud stejných 122 tisíc vložím na PI dluhopis a počítám cílenou inflaci na úrovni 2% + 0,5% marže, vyjde mi za 6 let zisk po zdanění pouze 17 tisíc. Aby byl výnos shodný s SS, musela by inflace spolu s marží dosáhnout hodnoty 4,2, což nevidím reálně. Samozřejmě výhoda je zde v tom, že mohu vystoupit každý rok, to u SS bez sankce nemohu.

Pokud vezmu vklad už např. 200 tisíc, tak ze SS mám výnos při stejných parametrech 25 tisíc, z PI dluhopisu pak cca 28 tisíc.

Všechny částky zaokrouhleny na tisíce.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 23. 4. 2019 20:57

Doufám, že za dva týdny zase někdo založí nové vlákno se stejným tématem a dá tomu ještě praštěnější název...

viewtopic.php?f=312&t=1297072
viewtopic.php?f=316&t=1297443
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod DrumSession 23. 4. 2019 23:21

No jo no, fremantle je holt nejsečtělejší :o) Název si vymyslele ministrantka…

Mě se nikdy nepoštěstilo si pořídit nějaký dluhopis. Ty běžně dostupné (od 1 - 10 tKč) měly příšerné podmínky i zhodnocení a ty zajímavé, obvykle podnikové, zase byly nedostupné (např. od 1E6 Kč). Tento PI není úplně blbej na to, že to je dluhopis. Hodí se pro někoho, kdo již nechce moc riskovat, ale spokojí se s uchováním hodnoty - nadinflačně. Pro mě to má s malou částkou spíše edukativní charakter. Zajímavá je i predikce očekávaný vývoj inflace dle MF do r.2024. Objednat je tedy dobré co nejdříve, ale zaplatit až co nejpozději, pokud Vaše peníze „pracují“ někde jinde.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cz01 24. 4. 2019 12:18

Já jsem si už objednal protiinflační ještě je neplatil a jelikož se jedná o větší částku, tak zaplatím až v červnu, abych nepřicházel o úroky jinde. Předpokládám, že s tím problém nebude a objednávka mi nevyprší?
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Jack111 24. 4. 2019 12:35

DrumSession píše:Hodí se pro někoho, kdo již nechce moc riskovat, ale spokojí se s uchováním hodnoty - nadinflačně.


Teď je infalce kolik? 2,5%? Jak bude nad 2,7%, pak je ten dluhopis k ničemu.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2019 13:49

Proč?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 24. 4. 2019 13:58

proto
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2019 14:45

wit.cz,

Jak je ten PI přesně konstruovaný? Zvyšují vždycky jednou ročně jistinu a zároveň vyplatí kupon 0,5 %?

[Nějak se nemůžu dobrat stejného výsledku. Jak jsi to počítal?]

[Nepočítal jsi 1,042^6-1,02^6?]
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 24. 4. 2019 21:07

Naudž se používat mozeg, obdržíš (i+0,5%) ke zdanění (tj. -15%) overview i: https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/
bylo r.16/17/18 0,7/2,1/2,5% tj. až začátkem roku vypadnou čísla ze statisťáku. Dřív se to nedozvíš.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2019 21:25

DrumSession,

Ptal jsem se, jak to počítal (vůbec to nesedí) a jak je je ten papír konstruovaný. Kdy se daní, jestli se kupon reinvestuje, jestli se navýšení o inflaci považuje za výnos atd. atd. Kdybys nebyl tupec, tak je ti jasné, že CP je mraky a každý má jiné parametry.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 4. 2019 11:23

Nedá se sem nějak postnout excelový list? Mám to už pár dnů spočítané. Ale neznám teda přesně ty parametry.

Tak holt ručně:

PI za 122 000, meziroční inflace 2 %, kupon 0,5 % ročně (zdaněný 15 %), inflační navýšení se nedaní, kupon se vyplácí každý rok a nepřičítá k jistině, splatnost 6 let:

počáteční hodnota investice
122 000,00

konečná hodnota investice
140 227,56 nominálně
(124 518,06 reálně)

efektivní reálný výnos p. a.
0,341076%
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 26. 4. 2019 12:10

Počítal jsem to také v excelu, ale po odeslání příspěvku jsem jej ani neukládal. Téměř jistě tam byla chyba, protože pokud si znovu nasimuluju pouze výnos z toho dluhopisu, za podmínky, že zisk se každý rok zdaní a tento přírůstek reinvestuje, vyjdou mi jiná příznívější čísla.
Abych se držel toho příkladu a srovnání se SS, tak pokud vezmu 122k a vložím na dluhopis, tak mi lehce vyšší zisk vyjde na tom dluhopisu už při inflaci 2,5% + 0,5% marži.

Obrázek

EDIT: pokud se nereinvestuje, tak pak je to ještě horší pochopitelně.
Naposledy upravil wit.cz dne 26. 4. 2019 12:12, celkově upraveno 1
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 4. 2019 12:11

Ten obrázek z toho excelu jsi dostal jak?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 26. 4. 2019 12:13

nástroj výstřižky ve windows, snag.gy, ctrl+v a do příspěvku vybral img
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků