Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod peliculiar 22. 12. 2020 20:59

Tak v tom mají MF nebo banky hokej, jinak to vysvětlit nejde.

Já zařizoval v červnu u ČSAS a bylo to bez problémů a prodlení. Podle jejich instrukcí na papíru, který mi vytiskli, jsem měl do nějakého data poslat peníze k úpisu, včetně poplatku 250 Kč na jejich účet.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drummond 22. 12. 2020 22:40

Po mě chtěl 500, ze to mám zaplatit na pokladně. Věděl jsem, ze to srazim na 250, když si hned nějaké dluhopisy koupím, tak mu říkám, dejte mi jich rovnou za 10k a jak to udělal, tak mu vyskocilo, ze zadarmo. Z pohledu MF vše OK, všechny kódy mi hned přišly, účet funguje. Už jsem v něm udělal další tři upisy, včetně čestného prohlášení (když člověk upisuje nad určitou částku), všechno funguje, jak má, všechny úkony v systému označené jako potvrzené. Jedine, co mě napadá, ze jsem klient CSOB a je to má primární banka a účet v ni je navázán na ten investiční účet u MF, tak jestli to nebude ten důvod, proč to bylo bez poplatku.
drummond
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fox21 23. 12. 2020 09:21

V novém upisovacím období proti-inflačních dluhopisů je zrušeno navýšení +0,5%.
Fox21
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 23. 12. 2020 09:33

A je to tady. Sice možná zruší daň, ale vyváží to zrušením této výhody. Tak nějak mě to už dřív napadlo :-) Moc mě to osobně netrápí, do dluhopisů už další peníze dávat nechci.

EDIT: Daň už je u těch nových zrušená, tady to popisují https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/ak ... bdobi-1302
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DoubleSix 23. 12. 2020 09:36

DrholecR píše:Ještě přidávám moji zkušenost se založením. Do ČSOB jsem šel 24. listopadu a až včera 21. prosince přišla aspoň SMS, kde mám přidělené osobní číslo k přihlášení. K tomu má dojít heslo (PIN) poštou, což samozřejmě ještě nedošlo. Takže kdybych chtěl přikoupit v tomto období další dluhopisy, mám prostě smůlu. Tolik k tomu, jak "rychle" se podaří žádost o elektronický přístup vyřídit.
Tak to mám asi nějakou protekci u ČSOB, protože já měl majetkový účet zřízený do druhého dne :-)
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drummond 23. 12. 2020 11:06

Marek Lutonský píše:A je to tady. Sice možná zruší daň, ale vyváží to zrušením této výhody. Tak nějak mě to už dřív napadlo :-) Moc mě to osobně netrápí, do dluhopisů už další peníze dávat nechci.

EDIT: Daň už je u těch nových zrušená, tady to popisují https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/ak ... bdobi-1302


Vždyť se to vyplatí... Řekněme inflace je 3%, plus bonus 0,5% ale k tomu 15% daň ti dá 2,975%. Nový systém žádný bonus nemá, ale taky žádné daně. Čili inflace řekněme 3%, voilá, jsi na tom o 0,025% lépe.
Bude-li inflace jen 2%, už budeš v novém systému ztrátový (o 0,125%), ale bude-li třeba 3,5%, nový systém ti dá o 0,1% více.
S ohledem na to, co vláda podniká, očekávám spíše vyšší inflaci. Takže bych rozhodnutí zrušit 0,5% bonus nebral tragicky. Není zcela vyloučené, že na tom mnozí (jakkoliv velmi symbolicky) i vydělají. Hlavně, že nechali možnost po roce vybrat do 500k a 50% toho, co je nad 500k. Kdyby zrušili tohle a třeba řekli, že vybrat lze až po 3 letech, to by bylo nemilé.
drummond
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 23. 12. 2020 11:15

To je vlastně pravda, láme se to kolem 2,9 %.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noi2 23. 12. 2020 11:42

No jo, je to tak, jak jsem předpovídal před 14 dny. Za běžné inflace se to nevyplatí překlápět na nové a ani to výrazně nesnížilo atraktivitu nových. Při 2% inflaci to dá za celé období rozdíl 0.83% z investované částky ve prospěch starých. Při 3.5% zas 0.71% ve prospěch nových. To nestojí za řeč.
noi2 píše:Podle mne další emise přijdou o ten 0.5% bonus, čímž zabrání hromadnému přecházení ze starých na nové emise. Staré by se pak vyplatily do inflace cca 2.8% a to nepočítám ztracené období mezi vyplacením vypovězené emise a začátkem nové.
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod A_Delarge 23. 12. 2020 13:05

Podle mě je to alespoň v následujících několika letech výhodnější. Ten zlom je na 2,834 inflaci. Asi část překlopím.
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 23. 12. 2020 14:32

Jako všechno od bureše a spol. - jen nový marketingový přebal. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, v takové téměř stále krachující Itálii byly státní dluhopisy hitem už před 30 lety. Tady dostanou nakonec státní finance do podobné kondice, takže budou muset s časem nabídnout víc.

Z druhé strany zatím klid, protože ty nové vycházejí +/- skoro stejně, není potřeba litovat minulých nákupů ani to nějak rychle překlápět.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 23. 12. 2020 14:58

A_Delarge píše:Podle mě je to alespoň v následujících několika letech výhodnější. Ten zlom je na 2,834 inflaci. Asi část překlopím.
Pokud se nepletu, tak tím přijdeš o 1/4 roku, které můžeš sice na většinu toho času dát na spořící účet, ale víc jak 1% p.a. těžko dostaneš. Tedy ztratíš odhadem 0.6%. Což se ti vrátí leda když po celou dobu bude průměrná inflace nad cca 3.4%...
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 23. 12. 2020 16:44

Člověk stejně potřebuje mít část prostředků v likvidnější formě, takže není problém během pár dnů nejdřív tranši zaplatit a pak počkat pár na peníze ze staré.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 23. 12. 2020 19:02

Zajímavá diskuse kolem novinek s odejmutím bonusu +0,5% a zrušením daně z úroků. Sám nevím co budu dělat až se mé dluhopisy budou blížit k ročnímu výročí úpisu. Zda vyberu nebo tam peníze nechám. Zatím je čas, ale vůbec nejsem moudrý z toho, podle čeho se rozhodovat. Největší problém je, že nikdo neví jistě jaká inflace bude v budoucnu, zda vydrží nad inflačním cílem a nebo se ji ČNB podaří zkrotit. Do teď to kvůli stejným podmínkám v podstatě nebylo třeba zvažovat. A to vše navzdory krokům našich všehoschopných kormidelníků.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 23. 12. 2020 19:08

Rozhoduj se podle rizik, která ti hrozí a toho, co potřebuješ: Bylo by pro tebe horší problém malá inflace a přitom nulový výnos nebo velká inflace a přitom záporný výnos? Tzn. jaké jsou tvé jiné zdroje příjmů a struktura výdajů, jak reagují na inflaci, co bys udělal? Žádal bys o odkup dluhopisů v jedné z těch situací?
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 23. 12. 2020 20:12

Pravda je, že jsem tam ty peníze dal, protože jsem v tu dobu nevěděl co s nimi a nechtělo se mi je nechat hnít na běžném či spořícím účtu. Vypadá to, že jich nebude v dohledné době třeba, ale mohl bych je vrazit do ETF, kde je vyšší potenciál ke zhodnocení. V té době jsem neměl úplně jasno v tom co, jak a kde, což už dnes vím lépe. Ta míra inflace tedy v mém případě jen ovlivňuje očekávaný výnos. V rámci konzervativních a bezrizikových investic není mnoho instrumentů krom proti-inflačních dluhopisů, které by dávaly nějaký smysl. Když půjde inflace dolů, začne být lepší stavební spoření a pomalu přestanou dávat smysl proti-inflační dluhopisy, protože časem by mohl jejich výnos konvergovat k úrokové míře spořících účtů.

Snad má úvaha není úplně mimo.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků