Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 1. 6. 2020 19:14

Na pobočce se rovnou nekupuje. Peníze je potřeba převést na účet, který dají. Potom nějakou dobu (týden?) trvá, než je založený účet a složené peníze se na něm objeví. Proto bych u červnového úpisu už moc dlouho neváhal.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 1. 6. 2020 21:02

Sporitelna to to rovnou proda, tvrdili, jeden nakup za 250,- se zalozenim konta, jen zalozeni konta bez nakupu za 500,- ze tys byl v minule emisi a jeste v CSOB.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 2. 6. 2020 08:30

Byl jsem 2. března v ČS. Dostal jsem číslo účtu 000000-0004779592/0800 (Ministerstvo financí), kam jsem poslal 1250 Kč. Potom jsem čekal na vytvoření účtu v Portálu spořicích státních dluhopisů a 9. března jsem na něj poslal zbytek. Peníze jsem převedl hned, jak mi tam udělali přístup. Takže bych fakt moc dlouho nečekal, není to hned.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 2. 6. 2020 09:36

Ono to ve skutečnosti bylo rychlejší (v ČSOB) než slibují. Cca v pondělí podepsání smlouvy a pak úhrada převodem nějakých těch nepoužitelných dluhopisů, už ve středu - čtvrtek přístup k IB pro objednání dalších. Spoléhat se na to ale nedá, mají tam lhůtu ty 2 týdny.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Fox21 2. 6. 2020 10:08

Marek Lutonský
Mohl jsi ale rovnou poslat na účet ČS celou požadovanou částku a nečekat tak na přístup ? Když jsi ho obdržel, tak už tam ta 1 000 byla ?
Fox21
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tom brava 2. 6. 2020 10:13

Marek Lutonský píše:Byl jsem 2. března v ČS. Dostal jsem číslo účtu 000000-0004779592/0800 (Ministerstvo financí), kam jsem poslal 1250 Kč. Potom jsem čekal na vytvoření účtu v Portálu spořicích státních dluhopisů a 9. března jsem na něj poslal zbytek. Peníze jsem převedl hned, jak mi tam udělali přístup. Takže bych fakt moc dlouho nečekal, není to hned.


podle mě v tom tady děláš jen hokej, tolik kolik se upíše v ČS +250kč se pošle na účet ČS, ne MF. Platit se úpis provedený v CS doporučuje neprodleně, neb je od toho odvislá rychlost zaslání hesel (SMS+dopis) nutných k loginu do IB MF pro příp. další úpisy on-line.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 2. 6. 2020 10:30

Aha, to je pravda. Je to účet ČS, zmátl mě jeho název „Ministerstvo financí“. Když se dívám do Portálu, tak peníze odeslané 2. března (pondělí) se na portál připsaly 4. března. A přístup do portálu jsem dostal nejspíš 6. března. Takže to jde celkem rychle.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pino 2. 6. 2020 10:40

aktuální úpis končí 12.6., tento den lze naposledy upsat (u distributora). Pokud mluvíme o úpisu přes distributora ČS (tedy za 250kč), musí být prostředky na účtu ČS nejpozději 15.6. Následující den se spárují žádosti o úpis (je jim přiděleno VS) s tím, co na ten účet fyzicky přišlo a podle toho budou od 1.7. dluhopisy

zřejmě nevidím důvod teď (pro jedince, kteří nemají majetkový účet) řešit přístup do Portálu MFCR, kde se jen zobrazí to, co bylo nakoupeno. Vytvoření přístupu pár dní trvá...Každý další nákup lze pak samozřejmě řešit přímo přes účet MFCR, kde se při úpisu již generuje bankovní spojení na MFCR
pino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom brava 2. 6. 2020 10:57

já preferuju opačný přístup, místo stresových schůzek v CS na last minute (a bacha, náhoda je blbec - už jsem zažil tento rok náhle uzavřenou pobočku na téměř 48h - únik vody) klid na práci a mít vše pod kontrolou in real time (=IB MF). Ale každému dle libosti....
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tramvaj 2. 6. 2020 13:51

Mám pár blbých dotazů.

Nakupujete všichni protiinflační z těch momentálně 3 nabízených dluhopisů?

Je očekávaná inflace 2,5% za všechna období úlet, nebo jaká čísla bych si tam pro představu měl napsat.
dluho.png

Když jsem kupoval před x lety Kalouskovy, které původně neměly být zdaněné a nakonec tuším byly. To danění 15% o to se automaticky postará stát?

Zřizoval jsem majetkový účet strašně dávno, tak nevím, jestli ho mám plně funkční i pro nákupy. Žádost o úpis a jedu?
majet.png

Dík
Tramvaj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 2. 6. 2020 14:08

- Tak NAPŘÍKLAD si tam dosaď 2,5%, nebo jiné libovolné číslo ;-)
- Kalouskovy nebyly daněny (klička, kterou využil i Babiš), ale jinak nebo o zdanní se stát "postará" sám
- Přesně tak
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 2. 6. 2020 19:28

Marek Lutonský píše:Aha, to je pravda. Je to účet ČS, zmátl mě jeho název „Ministerstvo financí“. Když se dívám do Portálu, tak peníze odeslané 2. března (pondělí) se na portál připsaly 4. března. A přístup do portálu jsem dostal nejspíš 6. března. Takže to jde celkem rychle.


On to asi je účet Ministerstva u ČSAS, tak mi to tvrdil. Ale to by nemělo být podstatné.

Jinak tím, jak to Lutonský udělal, zřejmě nemá podepsaný všechny papíry (Pochybuju že s ním spořka podepsala při nákupu za 1000) a nemůže tak investovat nad 300.000 Kč a bude muset ještě doposílat do rozhodného data, pokud celkově chce investovat =>300KKč

“ Peníze jsem převedl hned, jak mi tam udělali přístup.” - no tak to je taky bejkovina, žejo? Zhodnocení je až od 1.7. takže peníze poslat ideálně v poslední den, aby byly připsány 15.6. :-)

Postup podle Lutonského tedy založit ve spořce s minimem za 250,- by dával smysl, kdyby ty hlavní peníze si poslal až na 15.6. a myslím že Ai do toho data musí být podepsané ty prohlášení nad 300.000 Kč, jinak se celá objednávka nad limit zruší?

Anebo to nakoupit rovnou ve spořce a podepsat papíry, ale zaplatit to až 15.6. - jakou splatnost na výzvě má ta Spořka? To by mohlo být nejlepší řešení...

Já zvažuju, zda nakoupit ETF nebo tohle. Kdybych Etf nakoupil před měsícem, nemusel jsem to řešit.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 2. 6. 2020 19:52

Pozor, ty moje příklady se týkaly předchozí, dubnové emise. U aktuální už půjdu rovnou přes účet v Portálu.

Nemám vyplněné akorát čestné prohlášení, které je potřeba pro nákup nad 300 tisíc. To ale mohu udělat dodatečně.

Teď mě napadá: počítá se tady jednorázový nákup do 300 tisíc, nebo jde o celkovou aktuální investici ve všech státních dluhopisech? Protože jestli teď přikoupím, dostal bych se přes hranici.

Nejsem si jistý, jestli minimální nákup v ČS není právě ta tisícovka. Plus 250 Kč poplatek.

Tohle beru jako nejkonzervativnější část portfolia. ETF se k tomu myslím docela hodí.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod A_Delarge 2. 6. 2020 20:11

Jednorázový nákup a tuším, že je to i podle typu dluhopisu (že může být fixní za 200k + proti-inflační za 200k a prohlášení se neposílá).

//
Přesáhne-li celková hodnota upisovaných dluhopisů dané emise Dluhopisu Republiky částku stanovenou příslušnými emisními podmínkami, je upisovatel povinen Čestné prohlášení podat. Pro všechny dosavadní emise Dluhopisu Republiky činí tato částka 300 000 Kč. Pokud podá upisovatel více žádostí o úpis, počty kusů upisovaných dluhopisů se sčítají.


Naposledy upravil A_Delarge dne 2. 6. 2020 20:17, celkově upraveno 2
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tramvaj 2. 6. 2020 20:13

Ten dopis poslat kdy?


Datum nejzazšího doručení Čestného prohlášení na Ministerstvo financí je shodné s datem pro připsání peněžních prostředků na úhradu ceny upisovaných dluhopisů.

Naklikám si v majetkovém účtu nákup, posílám peníze přes IB a hned jdu na poštu s dopisem? Nebo mám dopis poslat raději už teď a naklikat si to později?
Naposledy upravil Tramvaj dne 2. 6. 2020 20:42, celkově upraveno 1
Tramvaj
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků