Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 4. 2019 12:39

Ty daníš to inflační navýšení. To se nedaní, ne?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 26. 4. 2019 12:46

Proč by se to nedanilo? Formulace emisních podmínek taky nijak rozdíl ve zdanění inflační kompenzace a těch 0,5% navíc nenaznačuje.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod wit.cz 26. 4. 2019 12:46

Daní se celkový zisk, který je poté reinvestován v odpovídající hodnotě do dalších dluhopisů, čili měl by ten můj excel #2 být ok.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 4. 2019 12:50

fc70,

Proč? Protože je to ekonomický nesmysl. :) Ale samozřejmě platí emisní podmínky. Proto jsem se taky na to ptal.

Takže se po roce vždycky navýší jistina o inflaci, z té zvýšené se vypočte kupon 0,5 %, celé tohle navýšení se zdaní, přičte k jistině a další rok se pokračuje z téhle základny? Takže mám inflačně chráněné i kupony?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 26. 4. 2019 13:52

Ano, inflation-linked bonds jsou (i jinde na světě) právě proto navrhované tak, že všechen nevyplácený výnos se připisuje k jistině, aby (kdyby nebyly daně) byl poskytnut slíbený reálný výnos.

Žádný dluhopis ale sám ve svých emisních podmínkách / prospektu nemá moc změnit zákon o daních z příjmů.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 4. 2019 15:03

fc70,

To se mi celé nějak nechce líbit. Takový papír nás totiž proti (nečekané) inflaci nechrání. To musel vymyslet nějaký debil na ministerstvu.

Např.: meziroční inflace se vyhoupne na 4 %. Náš "výnos" za daný rok = [(1,04*1,005)-1]*0,85 = 3,842 %. Reálný výnos je v takovém případě (1,03842/1,04)-1=-0,1519 %.

Vyšší inflaci radši počítat ani nebudu, poněvadž by se mi udělalo nevolno. Sice není pravděpodobná, ale o to tu nejde: ten papír má chránit proti inflačnímu riziku, ale příliš se mu to nedaří.

Kéž jsem to jenom špatně spočítal. :) :) Připadá mi to tak absurdní, že jsem musel někde udělat chybu.
Naposledy upravil jednadva dne 26. 4. 2019 20:13, celkově upraveno 2
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 26. 4. 2019 15:12

Bohužel, žijeme v absurdní době. Stejný výpočet jsem si taky dělal. Ale když se člověk podívá na vládu, slovo "absurdní" je mezi prvními, co ho napadne :-(
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 26. 4. 2019 15:46

jednadva píše:To se mi celé nějak nechce líbit. Takový papír nás totiž proti (nečekané) inflaci nechrání.
Klidně si najděte nějaký úvod do inflation-linked bonds pojednávající o libovolném vyspělém trhu. Není to žádná česká specialita.

Jak jsem psal, prospekt dluhopisu sám o sobě nemění nic na daňových zákonech.

Je to potřeba chápat jako metodu pro určení výnosu, stejně jako by výnos mohl být LIBOR+x, a bylo to celé zdaněné – ne jako státní snahu dát investorům nezdaněný způsob, jak se vynout inflaci.

(Koneckonců existence zaručeného způsobu, jak se vyhnout celé inflaci, by víceméně zničila snahu měnové politiky vynucovat oběh měny cílením na malou kladnou inflaci.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod DrumSession 26. 4. 2019 16:48

Proti-státní inflační dluhopisy budou mít výnos stanoven až na konci roku dle údajů ze sadistiťáku: https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 26. 4. 2019 16:56

Ne na konci roku, duben/duben.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Jack111 26. 4. 2019 17:45

jednadva píše:To se mi celé nějak nechce líbit. Takový papír nás totiž proti (nečekané) inflaci nechrání. To musel vymyslet nějaký debil na ministerstvu.


A trvalo vam to jen dva dny od toho, co jsem to tu napsal. To neni zly, ale ani dobry...
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 4. 2019 17:47

fc70,

Pokud je ten papír konstruovaný tak, jak ten český, tak s rostoucí skutečnou inflací bohužel klesá realizovaný výnos.

Britské gilty asi inflační navýšení zdaněné nemají: "Interest received is taxable and must be declared on tax returns. This includes the interest uplift on index-linked gilts. But the uplift in principal as a result of index-linking is not interest, and is not taxable."

-- 26. 4. 2019 18:18 --

Jack111,

Budu se řídit heslem "don't feed the trolls". :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomas3 28. 4. 2019 19:49

Marketingová slupka byla odloupnuta a teď můžeme ohodnotit reálný produkt, který se nabízí ve srovnání s jinými produkty. Uvažuji o investici do tohoto dluhopisu a více než jeho poměr k pokrytí inflace, mne zajímá poměr reálného zhodnocení ve vztahu k jiným nabídkám.
Tomas3
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 4. 2019 11:42

Tak pokud potřebuješ bezrizikový papír na 6 let, tak nic lepšího a jednoduššího asi nenajdeš. Nečekanou inflaci ti u nás nic jiného asi líp nepokryje. Mně se nelíbí to zdanění - byť je pravda, že se zdaňuje i jinde. Samozřejmě neznám všecky emise v ČR.

Třeba kdyby ti najednou vyrostly ceny o 20 %, tak ti tenhle dluhopis za rok vydělá reálně cca -2 %. Stavebko v zásadě míň, podle investované částky atd. V závislosti na tom, kolik % ti udělá státní příspěvek. Kdybys tam měl zhruba těch 120 000, tak to bude asi -15 %.

Já jsem reagoval spíš na ten názor, že dluhopis je protiinflační, takže tím pádem vždycky vygeneruje kladný reálný výnos, což kupodivu neplatí.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomas3 29. 4. 2019 15:43

Určitě máš pravdu,že by to tak mělo být a taky by jsme to chtěli, ale to je ten marketing. Já o těch dluhopisech uvažuju z hlediska porovnání státem garantovaných produktů. A tam zatím v horizontu 1 roku nevidím nic lepšího. Zatím jsem podmínky nečetl, ale pokud je pravda co píší kolegové výše, tak se dají v ročních cyklech dluhopisy odprodat.
Tomas3
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků