Státní proti-inflační dluhopisy i+0,5% (úpis do 14.6.2019)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod A_Delarge 14. 8. 2020 12:32

saabik píše:Na akciích taková párty. To stále ještě někdo řeší tyhle haléřové výnosy? :mrgreen:

Čistý výnos cca 3 % bez rizika a s nulovými náklady, mně se to zdá v pohodě.
A_Delarge
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 14. 8. 2020 12:40

Tak za prvé není to bez rizika a za druhé, není to s nulovými náklady.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 8. 2020 14:49

Jaké je tam riziko kromě kreditní/politické expozice na ČR, které se nemůžeme vyhnout vůbec žádnou investicí? Skokové zvýšení inflace?
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 14. 8. 2020 17:37

Třeba tím, že tam je 'floater', tak podstupují riziko nulové inflace a téměř nulového výnosu při vyšším úročení spořáku (a vyšší likviditě). Zároveň podstupují kreditní riziko emitenta. Nenulové. Taky náklady na pořízení neměly nulovou hodnotu. Čas strávený zařízením například. Pokud se nemýlím, také byl poplatek za otevření účtu.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 8. 2020 18:01

Otázka je, jestli inflace může tak rychle klesnout – i letos ji to tak nesrazilo. Ale na druhé straně pamatuji tu nenadálou špičku kolem 6 procent, a nemám to nijak kvantifikované, možná může daleko snadněji, než myslím.

Ten poplatek i čas se zakládáním na pobočce je netriviální, ale zhruba jednorázový, pak to jde on-line za pár minut.

To, že vklad je na začátku skoro 14 dní úplně neúročený (a nevím o tom, že by se tomu šlo vyhnout – jde?), ale „stojí“, podle objemu a ušlého úročení, řádově podobně jako ten poplatek.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 8. 2020 18:12

saabik & fc70:
Mluvíte o tom protiinflačním? Ten má (nebo měl) nějak zdaněné to inflační navýšení, takže to křivilo reálný výnos. Ale jinak nevím, proč by měl být rizikový - reálný výnos má v podstatě známý dopředu. "Bezrizikový" přece neznamená, že reálně musí ex post vydělat víc než spořák. Na tom spořáku se dopředu neví, kolik nakonec reálně vydělá - u toho indexovaného dluhopisu (v zásadě) naopak ano. Možná jen ve splatnosti, ale pokud je možné požádat o předčasné splacení s výnosy, tak i před (regulérní) splatností.

Ale nesleduju to, tak mi možná něco uniklo nebo se někde stala jiná chybička v úvaze. :)

-- 14. 8. 2020 19:17 --

saabik: Možná mluvíš o situaci, kdy bys prodával indexovaný dluhopis na trhu (tj. před splatností) - v tom případě je to samozřejmě rizikové aktivum, protože se ti může změnit reálná míra a nemáš dopředu jistotu, za kolik prodáš.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 8. 2020 21:36

Proti-inflační vyplácí (inflace + 0,5%), to je celé zdaněno 15%. Tzn. současnou inflaci už zcela nepokrývá – ale když na trhu není snad vůbec žádný termínovaný vklad, který by měl vyšší hrubou sazbu, tak je to nevýhoda jen vůči abstraktnímu ideálu.

Jak to bude příští rok, kdy se zruší daň z úroků státních dluhopisů, jsem velmi zvědavý.

-- 14. 8. 2020 22:44 --

Proti-inflační dluhopis jde každý rok odprodat za nominál (vč. výnosu do té doby, bez jakékoli sankce). Tj. jde se na to dívat třeba jako roční indexovaný dluhopis s opcí obnovit, a až na to zdanění (což, pravda, nejde jen tak ignorovat, ale pro účel dalšího teoretizování :) ) je na tom ročním horizontu reálná hodnota bezrizikových 100,5%.

Pokud bys ho chtěl prodat v průběhu roku, tak to myslím víceméně nejde (stát sám to neodkoupí, a kdybys chtěl zorganizovat „burzu“ jinde, samostatná evidence u ministerstva financí nenabízí převod vs. hotovost, a právnické osoby je nesmí držet), takže otázka, za jakou cenu by to bylo, nenastává.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 14. 8. 2020 22:29

Reagoval jsem na výrok 3 % bez rizika. Prostě 3 % tam budou, ale s rizikem toho, že se inflace nedostane na požadovanou úroveň a v průběhu času neklesne.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod A_Delarge 15. 8. 2020 08:40

Bez rizika bylo asi silné tvrzení. Samozřejmě může nastat situace, kdy ten výnos bude nižší než ta mnou predikovaná 3 %, na druhou stranu, jaká je pravděpodobnost, že to nastane? V horizontu jednoho až dvou let se -prozatím- zdá, že růst inflace nezpomalí, což naopak ještě zvyšuje potenciální výnos. V nejhorší situaci je garantována dolní hranice (0,5 % - daň).

Pokud bych to riziko měl porovnat s bankovními produkty ve stejné kategorii (terminovaný vklad či spořící účty), tak ty byly nynější situací postiženy podstatně více. Je pravda, že prostředky na SÚ mají vyšší likviditu, ale důležitost tohoto parametru nechť si každý naváží dle své konkrétní situace.

Co se týká nákladů, tak ano, kdybych měl hodnotit dluhopisy izolovaně, tak náklady nulové nejsou, ale v porovnání s ostatními produkty jsou ty náklady stejné.
A_Delarge
Diskutér

Odeslat příspěvekod redhaven 15. 8. 2020 08:48

V podstatě s přihlédnutím k hyper-růstu cen zeleniny, ovoce a realit je tu dávno vysoká inflace. Bankovní šmelináři s realitními lichváři roky mocně nafukovali bublinu.
https://www.kupredudominulosti.cz/lipov ... chranovat/
redhaven
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 15. 8. 2020 09:08

A_Delarge píše:
saabik píše:Na akciích taková párty. To stále ještě někdo řeší tyhle haléřové výnosy? :mrgreen:

Čistý výnos cca 3 % bez rizika a s nulovými náklady, mně se to zdá v pohodě.

Přijdou mi výhodné, jedná se o velmi konzervativní investici, s nadinflační zhodnocením, i pro veliký objem (5M v každé emisi !!), perfektní alternativa k ročním s.ú. i TV. fondy peněžního trhu, dluhopisové fondy apod. pro dlouhodobější investice (ale lze zkrátit na 1či2R). Je to možnost pro domácnosti, jak profitovat na správě či provozu ČR, které jsou dostupné obvykle jen pro nadnárodní společnosti a banky. /Rizikem je finanční nesolvestnost emitenta./
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod A_Delarge 20. 8. 2020 13:23

Oznámení o výnosu PROTI-INFLAČNÍHO státního dluhopisu České republiky, 2019–2025 II, CPI %, pro období 1. 10. 2019 – 1. 10. 2020

Výnos dluhopisu činí 3,89761 % p. a.

https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/o- ... statn-1267
A_Delarge
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 20. 8. 2020 13:44

Slušný, to potěší.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod A_Delarge 20. 8. 2020 15:31

Jsem zvědavý na další. To už jsem začal nakupovat.
A_Delarge
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 20. 8. 2020 17:10

Jo dobrý na dnešní dobu. Z cizího krev neteče. Proč si půjčovat levně, když to jde dráž.
saabik
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka