Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 9. 2020 11:16

saabik píše:
jednadva píše:Nechci být protivný, ale furt a pořád mám pocit, že si ty vyšší výnosy zaplatíme ze svých daní, podobně jako u stavebka atd. Ale nemám chuť po tom teď moc pátrat a řešit, jestli měl Barro pravdu, nebo ne. Pokud se toho pátrání ujme někdo jiný, budu rád, mám teď jiné pátrání. :)

To není pocit. Tak to je. Dotují to ti, kteří dluhopis nemají. A současně mají pozitivní saldo v placených daních. Což je ale těžké tu hranici najít.

Takže v podstatě jediná rozumná strategie je koupit si jich co nejvíc.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 26. 9. 2020 11:28

Tak zase úplně ideální to není. Stát držitele okrade pomocí inflace a daní tak, že zůstane na nule (vzhledem k fixlované inflaci pod nulou), takže se o nějakém "dotování" držitelů hovořit nedá. Jinak samozřejmě lepší, než dát peníze do banky a nechat se okrást ještě víc.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 9. 2020 11:37

Jenomže tu banku nedotuješ z daní. Aspoň za běžné situace. Kdežto tady není jiný zdroj peněz na ty úroky než daně. Takže si to dotuješ defakto sám a nedává to vlastně smysl.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod treborit 26. 9. 2020 11:41

Dava to zcela jasny a logicky smysl. Dane musis odvest ... nasilim ... no a zde se ti cast penez vrati, tedy pokud to ma nejaky bonus proti trznimu ohodnoceni ... je to stejne, jako by te lupic okradl a pri uteku s tvymi penezi mu litr upadl .... a tys ho nezvedl ...
treborit
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 9. 2020 12:31

treborit: Toť otázka. Někdo získá, někdo to zaplatí. Přerozdělení. Ale nelze ovlivnit, co stát vymyslí a koho zdaní tolik nebo tolik. Podle mého názoru je rozumná strategie z hlediska jednotlivce koupit, v množství přiměřeném, podobně jako u jiných produktů. Pouze je mi poněkud nepříjemné sledovat, co stát opět vyrábí za nesmysly. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomas3 26. 9. 2020 17:54

Teď mne víc než tohle mudrování zajímá výhled inflace. ČNB predikuje pro 3-4/Q 2021 inflaci 2.2% . To by pořád ještě vycházelo udělat úpis v 12/20.
Tomas3
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 9. 2020 19:47

Tomas3: Taky tě pěkně zdravím. :) :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 26. 9. 2020 21:11

A_Delarge píše:Výnosy se také reinvestují. Do druhého roku vstupuješ s úpisem + zdaněným úrokem.

Proč se ten úrok daní, když neopustí investici (je reinvestovaný)? To je pro případ, že to někdo vybere dříve než za tři roky?
Nebo to platí je pro případ výběru za kratší časové období než jsou tři roky a v případě, že prostředky zůstanou zainvestované déle, tak se už nedaní? Nějak to pořád nechápu ...
Naposledy upravil peliculiar dne 26. 9. 2020 22:24, celkově upraveno 2
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 26. 9. 2020 21:21

Tomas3 píše:Teď mne víc než tohle mudrování zajímá výhled inflace. ČNB predikuje pro 3-4/Q 2021 inflaci 2.2% . To by pořád ještě vycházelo udělat úpis v 12/20.

Je taková historicky osvědčená pravda, že málokteré centrální bance vychází její výhledy na inflaci nebo sazby. Takže je to jen hádání s velkou mírou nejistoty.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 9. 2020 16:55

To je jak vestit neco z logru.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod noi2 28. 9. 2020 12:16

peliculiar píše:Proč se ten úrok daní, když neopustí investici (je reinvestovaný)? To je pro případ, že to někdo vybere dříve než za tři roky?
Nebo to platí je pro případ výběru za kratší časové období než jsou tři roky a v případě, že prostředky zůstanou zainvestované déle, tak se už nedaní? Nějak to pořád nechápu ...

Pleteš si druhy výnosů. Úrok (zde spíš kupon) je příjem z kapitálového majetku (§8), ten se daní 15% vždy (pokud jsi z ČR a dokud to nezmění na 0 u státních dluhopisů). Nezáleží na délce držení. Pokud se úrok reinvestuje (jako zde), jde o novou investici a pak z toho daníš zas jen úroky.
Ten tříletý časový test je u výnosů z nákupu a prodeje cenných papírů (§10). Ten se tady normálně neuplatňuje, protože za co nakoupíš, to ti za to při expiraci vrátí (tedy pokud to někomu neprodáš za víc než nominál). I na konci jdou úroky daňově zvlášť v režimu §8.
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 28. 9. 2020 14:27

Kdybych si měl tipnout, tak v příštím roce po změně zdanění by mohli být dluhopisy výhodnější (tj. až na zdanění stejné): 1) nižší důvěra v českou ekonomiku/stát; 2) vyhlídka na snížení inflace (na těch 2,2 % bych si nevsadil, ale na růst už vůbec ne, takže bude tlak na psychiku); 3) předvolební období (bureš se bude snažit uplatit všechny).
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 1. 10. 2020 15:12

Jinak trochu mě překvapilo chování při částečné výpovědi, protože se na účet převede v jedné platbě vypovězená částka (to jsem očekával) a ve druhé platbě částka odpovídající kupónům z vypovězené částky (to mě dost překvapilo - počítal jsem, že to tam zůstane).
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod A_Delarge 1. 10. 2020 18:41

Tomu nerozumím. Co to znamená?
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 1. 10. 2020 18:53

myslí úroky, co jiného... nejspise to bude zaloha na ty uroky?
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka