Kanadske akcie a dividendy + DRIP broker

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Bancroft 12. 5. 2019 00:02

Ma tu nekdo zkusenosti s kanadskymi akciemi na stalo a dividendami z nich?

1. Kanada ma dividendy danene 30%. Je tu moznost, ze v pripade vyplaceni dividend jsou jiz ciste, takze zdanene 30%, ale v CR mame dan jen 15%. V takovem pripade bych vyplacene dividendy vyuzival asi jinak nez reinvestovanim. Znamena to ale, ze tech zbyvajicich 15% muzu pozadovat po kanadskych uradech?

2. Pokud ano, tak predpokladam, ze to bude opruz dokazovat to nekde kanadskym uradum a jeste to po nich chtit vyplatit. Takze me napadlo pouzit nejakeho brokera s DRIPem a reinvestovat dividendy misto jejich vyplaceni, ale nevim jestli to uplne vyresi ten problem s jinou sazbou dane? Znate nejakeho brokera, u ktereho by bylo mozne DRIP na kanadske akcie mit?

3. Jak se vlastne v pripade DRIPu u kanadskych akcii resi dane? Jestli se misto zdaneni 30% da zaplatit nejaky mensi poplatek za tu reinvestici, neni teda vyhodnejsi delat tu reinvestici?

4. Pokud se mi nepovede sehnat DRIP brokera (drahy nebo nemozny zalozit), tak ktery broker by byl idealni na kanadsky akcie, ktery bych kupoval na stalo jednou za mesic (nebo kvartalne), ale max. tak ve vysi 150 000 Kc mesicne?
Bancroft
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 12. 5. 2019 05:43

Mám v portfoliu jednu kanadskou firmu, která se obchoduje na NYSE, koupenou přes FIO. Dividendy mi to daní v USA 15 %, takže není žádný problém. Předpokládám, že obchodník v USA si to vyřídí v předanění mezi CA a USA a já si to vyřídím tady.
Ostatně stejně to funguje i u jedné britské firmy, kterou mám koupenu v USA. Prostě veškeré dividendy z US trhů mi FIO daní 15 % a ty označuje jako "daň zaplacená v USA", tedy z pohledu našeho daňového přiznání řeším jen USA a nic jiného.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 12. 5. 2019 20:46

Bancroft píše: Pokud se mi nepovede sehnat DRIP brokera (drahy nebo nemozny zalozit), tak ktery broker by byl idealni na kanadsky akcie, ktery bych kupoval na stalo jednou za mesic (nebo kvartalne), ale max. tak ve vysi 150 000 Kc mesicne?

LYNX broker, momentálně mají promoakci na transakční kredit pro nové klienty.
https://www.lynxbroker.cz/ziskejte-tran ... gJNovD_BwE

Není vůbec žádný daňový rozdíl mezi výplatou dividendy v hotovosti a výplatou rovnou v dalších kusech akcie. U obou případů se strhne daň u zdroje a teprve s touhle částkou se dále počítá. Výhoda výplaty v akciích je ta, že pokud bys tu dividendu chtěl rovnou reinvestovat, takhle nemusíš platit komisní poplatek.
https://p2pforum.cz/viewtopic.php?f=53& ... 83807d9c96

Jinak ta myšlenka obchodovat v CAD je atraktivní, tím, že CAD/USD sestupuje z vrcholu, tudíž slušná šance i na kurzové zhodnocení (ovšem tato rizika se mají zajišťovat a to jsou další náklady, které ukrojí z dividend).
forex-usd-cad-forecast-short.png
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Diskutér