Tipy na zajímavé podílové fondy

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 11. 7. 2019 17:37

DoubleSix píše:Rating mají 2 ze sedmistupňové škály, tedy jako běžné dluhopisové fondy.
SRRI je něco úplně jiného než rating od agentury, a jak píše Saabík, vůbec neobsahuje kreditní riziko. SRI (novou škálu včetně kreditního rizika) bude povinné zveřejňovat snad příští rok.

(Mám nějakou investici do JTM, ale fakt to není konzervativní, dost emitentů je zadlužených až na doraz nebo snad i víc. Historicky to vypadá, že J&T aspoň některé ztrátové produktyprojekty dorovnala a uzavřela bez dluhů, ale to o budoucnosti vypovídá jen trošičku.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 7. 2019 20:33

DoubleSix,

Ten fond není konzervativní. Ne z hlediska kreditního rizika. To byste si musel koupit fond státních dluhopisů.

Nízké syntetické riziko vypočítané jako volatilita výnosu na sedmileté časové řadě od roku 2012 nemusí znamenat mnoho. Je možné, že podobné portfolio by na sedmileté časové řadě zahrnující např. poslední finanční krizi nebo dot com bubble vykázalo vyšší rizikovost. Možná se tedy díváme na časovou řadu, kde se právě nerealizovalo kreditní riziko těchto dluhopisů, popř. výrazně nekolísaly tržní úrokové sazby.

Majetek fondu navíc tvoří spíš krátké dluhopisy, jejichž nominální výnos za obdobných podmínek kolísá míň než nominální výnos dlouhých dluhopisů, protože nejsou tak citlivé na změny tržních sazeb jako dlouhé dluhopisy.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 11. 7. 2019 22:22

já nakupuji u erste Erste Responsible Stock America +5,25
Parvest Equity USA Growth+ 9,55
Akciový mix FF +4,17
Stock SmallCaps +4,94
takovej Top Stocks mám jen +1,35 procent
nákupy tak od ledna kdy se fondy vyhrabaly k nule- ale to clovek mohutne prikupoval v rijnu, listopadu a prosinci kdy to slo dolu. pak jsem to vlednu vybral a neco vetsího si za to koupil.
po těchto zkušenostech ale už vím, jak to jde dolů tak přikupovat, pokud to vezmu s obdobím 2008 a 2011 tak za pár měsíců stejně došlo k růstu, teď si to udělali bankéři pro sebe o Vánocích
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 12. 7. 2019 12:07

fc70 + jednadva: vycházel jsem z toho, co o fondu napsal člověk, jehož komentáře rád čtu a mám dojem, že co píše, má hlavu a patu:
J&T Money je velmi oblíbený konzervativní fond. Jeho nevýhodou je vysoká koncentrace kreditního rizika. Na oplátku nabízí investorům stabilní výnosy s minimální volatilitou, reálně lze s velkou pravděpodobností očekávat v následujících dvou letech výnosy kolem 2 % p.a.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 7. 2019 12:32

DoubleSix,

Ta volatilita fondu (= směrodatná odchylka jeho výnosu) je vypočítaná na krátké časové řadě, která téměř jistě neobsahuje všechny možné scénáře vývoje portfolia, jako např. hlubokou recesi. Skoro určitě tedy bude podhodnocovat skutečnou pravděpodobnost propadů.

Podle KIID tento fond může nakupovat v podstatě libovolné nástroje. Pokud tedy slovem "konzervativní" myslíte "málo rizikový", tak tento fond konzervativní není, bez ohledu na investiční horizont.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 12. 7. 2019 14:13

Mám obavu, že v případě hluboké recese nikdo nedokáže spočítat žádnou volatilitu žádného fondu.
Nikdo nedokáže ani říct, kdy bude recese a co ji způsobí, koho zasáhne a jak moc, kdo to nepřežije.

V porovnání s ostatními fondy, které jsou na trhu, mi tento přijde celkem OK. To high yield dluhopisy z emerging markets mi přijdou jako větší riziko.

Uvidíme, jak se vypořádá s budoucností, o které víme, že přijde, jen vůbec netušíme, jaká bude (mírná, hluboká, krátká, dlouhá,...).
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 7. 2019 14:33

To jste nepochopil. V té časové řadě vám shodou náhod chybí důležitý údaj o tom, jak se ten fond chová, když nastane průšvih. Ten průšvih je ale zároveň důvod, proč jsou ty fondové cenné papíry "podceněné", resp. proč mají vysoký očekávaný výnos. Takže je nutné se na něj podívat. :) Ale v tom indikátoru ho nejspíš neuvidíte.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 12. 7. 2019 15:01

No něco málo ukázal rok 2018, kdy drtivá většina fondů (akciových i dluhopisových) skončila v mínusu. zatímco JTM v plusu.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 7. 2019 15:17

Aha, takže se vám nechce přemýšlet. Víte, co je to volatilita nebo časová řada? (Mimochodem ten portfoliomanažer hned na první straně otevřeně říká, že jsou to high-yield dluhopisy. Už z toho vám musí být jasné, že to není málo riziková investice, tj. není tzv. konzervativní.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 16. 7. 2019 19:46

jednadva: neboj, vím co je volatilita, časová řada i high yield.
Většina toho, co je v JTMoney, je na trh uvedeno prostřednictvím JT Bank. Ano, jsou to neveřejné věci, s vyšším rizikem. Ale na druhou stranu, myslíš si, že by JT Banka hodila na trh a prodala svým klientům nějaký velký průser?
Docela mám nutkání tam nějaké peníze vrazit.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 7. 2019 20:06

Ano. High yield dluhopisy jsou potenciální průšvih. Tomu odpovídá vysoký výnos. Jestli rozumíš tomu, co je volatilita, resp. časová řada, tak umíš i rizikovou prémii: papír je naceněný tak, že reflektuje mj. malou pravděpodobnost velké ztráty.

Ve většině případů tedy ztráta nenastane a ty tak většinou inkasuješ onu prémii. To, že jsi doposud inkasoval prémii, ale neznamená, že v budoucnu nemůže nastat zmíněná velká ztráta, kvůli níž tato prémie vůbec existuje.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 16. 7. 2019 20:20

Myslíš, že by J&T Bank dopustila, že vůbec nemá rating? Myslíš, že by J&T Bank nechala do sebe investovat od nějakého čínského podvodníčka uměle vytvářejícího obrat na směnkách, aby vůči tomu obratu dostal od bank půjčky?

A přece…

Sázet na reputaci banky samozřejmě jde (i když snad trochu líp třeba u ČS), a já to taky trochu dělám, ale reputace banky není, kde všude má reklamy a jak hezky jsou graficky navržené.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 17. 7. 2019 17:29

jednadva: je to jak píšeš, protože jsou tam rizikovější finanční nástroje, musí emitent nabídnout vyšší výnos a zatím to vychází.

fc70: banka je zaměřena na bohatší klientelu a tomu odpovídá i průměrná výše vkladů na jednoho klienta. O takovouhle dobrou skupinu klientů bys přeci nechtěl tak snadno přijít.
Reklamy mě vůbec neberou, takže nedokážu posoudit reklamu J&T banky.
DoubleSix
Diskutér

Předchozí stránka