Pomilionté, kdy konečně přijde krize?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 31. 12. 2019 19:50

Extrémně předražených akcií je nutné se bát. V budoucím velkém dvouletém krachu se tyto akcie propadnou na 1/2, na 1/3, ba i na 1/5. Jestli u nich začne krach 2020 nebo 2025, neodvážím se hádat.
Adobe, Alibaba, Alphabet, Altria, Amazon, Apple, Coca Cola, Deutsche Börse, Diageo, Facebook, Mastercard, Microsoft, Netflix, Novo Nordisk, Nvidia, Philip Morris, SAP, Tencent, Vertex, Visa, Wirecard.
Po velkém krachu koupím levně akcie Microsoft.

Levné nebo průměrně oceněné akcie s dobrou dividendou, od dobře fungujících společností je nutné nakupovat a to každý rok. Ať před krachem, nebo během krachu a samozřejmě i po krachu. Přičemž by se investoří měli spokojit s dividendami a ignorovat performanci. Tyto levné akcie nemají důvod dnes klesat, když jsou levné. Ale než ten velký krach přijde, mohou se ještě předražit.
Allianz, Bank of Nova Scotia, BASF, BMW, D. Telekom, Enbridge, Munich Re, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Banco Santander, Iberdrola, AT&T, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo,

Některé nemocné společnosti se mohou uzdravit brzy: Deutsche Bank.
Některé nemocné společnosti se mohou uzdravit později: General Electric.
Některé nemocné společnosti mohou pokračovat na cestě k bankrotu: Nokia.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod redhaven 1. 1. 2020 09:43

Česká obdoba americké hypoteční krize 2007 (stála na počátku hospodářské krize 2008) potká česko ihned jak dorazí větší propouštění a pokles příjmů hypotékařů. Také spousta spekulantů s byty kalkuluje jen s růstem, banky taktéž. Dobrým startem krize-propouštění bude jistě neustálé politické evropské protlačování akumulátorových "ekologických" nesmyslů na 4 kolech.
redhaven
Diskutér

Odeslat příspěvekod Aldapo 1. 1. 2020 15:28

Díky za reakce je jasné že někdo to vidí jako nemovitosti ano a dalších 10 (100) let bez obav a jiný zase jako já sází na relativně tvrdší korekci v době krize co může (relativně brzy) přijít. Proto jsem chtěl znát názory hlavně lidí co si teď hotovost šetří(kupodivu moc jich tu není), ale rád si poslechnu i smysluplné reakce z opačného tábora.
Aldapo
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomsln 4. 1. 2020 12:51

Tady je ale potřeba zmínit, že pokles na realitním trhu v roce 2008 byl jen nějakých 25% v průměru. Co by za to daly akcie :)
tomsln
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodovson 4. 1. 2020 13:54

Noo opatrne s tema akciema. Akcie sice klesly mnohem vic, ale zase zpatky na puvodni cenu se dostaly uz na konci 2012 (index S&P500 total return, zdroj: https://m.investing.com/indices/s-p-500 ... rical-data).
Kdezto ceske byty se dostaly zpatky na stejnou cenu z krize az v 2016 (zdroj: https://www.czso.cz/documents/10180/916 ... ersion=1.1).
Co by za to daly nemovitosti :-)
Ale samozrejme at jsme fer, total return na bytech by byl driv, kdybychom pocitali i prumerny prijem z najmu, ale takova data se mi nepodarilo najit. Navic narocnost pronajimat vs narocnost koupit index a neresit nic je neporovnatelna, ale to je asi na jinou debatu.
chodovson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Aldapo 28. 2. 2020 06:36

Tak uběhlo pár týdnů a trošku střemhlavě nám ty indexy začínají klesat. Je nějaká obecná poučka co v této době pokud bude trend pokračovat a za kolik kupovat? Dívám se třeba na SaP500 index a kolem roku 2009 byl na cca 700 , tož asi ještě dost počkám.
Aldapo
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 28. 2. 2020 09:08

Jedná se o paniku kvůli korunaviru.

Zatím je to v pásmu korekce (10-20% pokles). S&P500 -12%, MSCI World -10% (ke včerejšku).
Index VIX je 39. Nad 25 je to panika, do 25 normál.

Já budu nakupovat, až se situace uklidní a VIX spadne pod 25.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Aldapo 28. 2. 2020 09:21

Díky. Tomu VIX moc nerozumím, nemělo by se kupovat právě když VIX je co nejvýš podle poučky nakupuji když v ulicích teče krev? Což teda minimálně ještě pár týdnů nebude.
Aldapo
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 28. 2. 2020 09:36

Co index VIX říká investorům?

Čekám, že dokud bude panika (VIX>25) budou trhy padat.
Dnes by měl S&P500 klesnout o 39/16=2,44%, tak uvidíme.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Aldapo 28. 2. 2020 09:57

aha jinými slovy podle VIXu odhadneš kdy je největší propad že zase začne klesat na 25? Sem natvrdlej,snad to chápu správně a asi to má logiku.
Aldapo
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 28. 2. 2020 10:08

Říkám si, že dokud bude panika (VIX je vysoký), tak budou trhy klesat.
Podívej se na onvista.de. Asie i Evropa padá jako prase, tak zatím žádné uklidnění situace.

Až se panika uklidní (VIX < 25) bude prostor pro růst.
Naposledy upravil mlsal dne 28. 2. 2020 10:14, celkově upraveno 1
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Aldapo 28. 2. 2020 10:12

Jj, zatím to jde koukám dobře VIX 44,63, ale zase při 400 bych se asi fakt brodil v krvi,ne? A to zase taky nepotřebuji. Koukám že v nejlepších časech byl VIX skoro 80.
Aldapo
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 28. 2. 2020 11:35

Zajímavé jsou indexy volatility pro Evropu, Hong Kong a Čínu, odkud ten bordel přišel.

Kdo investuje pravidelně a dlouhodobě, měl by vypnout všechny ty internety a v klidu to přečkat. :-)
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Aldapo 28. 2. 2020 12:16

Tak bylo by pro mě předpokládám fajn mít za pár týdnů SP500 za 700.
Aldapo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Feodaron 28. 2. 2020 12:41

Už nějakou dobu přemýšlím nad přistoupením do vlaku akciových investic. Mám připravený nějaký balík peněz, nižší stovky tisíc, horizont cca 15 let. Chtěl jsem nakoupit nějaké české akcie (asi vlastně jen ze sentimentu a pocitu, že do těch firem vidím víc než světových) a nějaké ETF (asi SP500). Už je čas nebo mám ještě počkat, co myslíte?
Feodaron
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka