Pomilionté, kdy konečně přijde krize?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod yowie 5. 4. 2021 07:46

peliculiar píše:Kdyby to vysvětlení bylo tak jednoduché, aby to šlo napsat pár větami, nebylo by třeba aby na to téma dva vzdělaní lidé natočili 14-18 minutová videa.


A pomůže něčemu, když se z nás stanou experti na balance sheet FEDu a různé mezibankovní transakce? K čemu je to dobré? Je otázka, jestli se bavit o technikáliích v pozadí, nebo o tom, co to způsobuje, tedy snížení úrokových sazeb a rozvolnění úvěrových pravidel a následné efekty z toho plynoucí, které všichni vidíme. Pokud chceš řešit QE technicistně do hloubky, asi by bylo lepší si na to založit separátní forum, ale obávám se, že tam budeš diskutovat nejspíš sám.

Nikdy jsem za sebe netvrdil, že jsem na to expert, ale myslím, že výsledek těchto politik v různých zemích vidíme všichni a zde se spíš komentuje to, jak to na nás dopadá teď a co to možná způsobí do budoucna, ať už tím, že to přifukuje různé bubliny, nebo až se, dřív nebo později, začne házet zpátečka.

Sám tvrdíš, že to nejde v pár větách popsat, ale mi se tu na formátu "několika vět" pohybujeme, takže nadávat někomu, že to nepopsal do podrobna a pak říct, že ani ty sám to popisovat nebudeš, protože je to příliš složité, nedává moc smysl. Buď se tedy můžeme domluvit, že tu diskuzi tady zavřeme, protože to vlastně nikdo z nás nedokáže dobře popsat, anebo musíme přijmout fakt, že na diskuzním fóru se zkrátka určitému zjednodušení nelze vyhnout.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod redhaven 9. 4. 2021 10:32

Žádná krize ani inflace nepřijde, naše měna a demogracie je pevná jako skála :D :D :D : https://hlidacipes.org/investor-bruna-r ... alne-rika/
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod saabik 9. 4. 2021 16:07

Od majitele a prodejce zlata nelze čekat nic jiného. Zbytečná ztráta času to číst.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aldapo 11. 4. 2021 12:06

Na druhou stranu strkat hlavu do písku jako pštros taky není nejlepší strategie pro budoucnost.

https://www.youtube.com/watch?v=lbJxuxIpc_g
Aldapo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gotesák 22. 9. 2022 21:45

Aldapo píše:Takže nezbývá než počkat a doufat že pomalu ale jistě aspoň příští rok nebo 2022 přijde nějaká příležitost v podobě propadu nemovitostního potažmo akciového trhu?

Tak co Aldapo? V březnu 2020 jsi to prováhal a co nyní? Pořád vyčkáváš? :mrgreen:
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rendy00 7. 11. 2022 12:31

Tak třeba já pořád vyčkávám a zdá se, že už se trend obrátil a ceny velmi nesměle klesají (což ještě před pár měsíci makléři označovali za nemožné)...
Tak uvidíme, kam to povede a jestli se ta potěmkinova vesnice opravdu zhroutí...
Rendy00
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 7. 11. 2022 13:05

jj, doomsayeři se asi konečně dočkají. Developeři panikaří, Realiťáci nabírají, ale neprodávají, v Praze je aktuálně přes 6400 bytů v nabídce, to tam nebylo minimálně posledních pět let, možná ještě déle. Inventory roste po celé zemi a nikdo nekupuje. Propad objemů hypoték je 80+% meziročně. A kupovat předražené nemovitosti v cashi, to je jiná disciplína, než s ultralevným úvěrem, který ještě loni dostal každý. Třeba mám info z Brna, z jedné velké banky o objemech prodaných hypoték. Tedy objemech... Za září tohoto roku neprodali ANI JEDNU hypotéku... :-)

Dál je to čistá statistika. Nadhodnocení nemovitostí je aktuálně v Evropě největší u nás. Třeba m2 bytu v centru Prahy, je dražší, než m2 v centru Miami.... Všechny ukazatele, včetně známého článku od Bloombergu naznačují, že největší bublina v Evropě je právě v ČR.

Proto já osobně koukám do zemí, kde největší bublina byla v roce 2008. To je Španělsko a Irsko. Doporučuji se podívat na housing price index obou zemí. Po roce 2008 v obou zemích postupný propad cen o nějakých 40-50%. Pak nějaký ten růst. Irsko se na ceny roku 2008 dostalo až letos!!! A Španělsko se na ceny roku 2008 ještě ani zdaleka nedostalo...

Podle mě je to proto, že tam po té krizi spousta lidí dostala pořádný proplesk a dneska už si z pasivního příjmu z nemovitostí na zadek nesednou... Zažili si svoje a vědí, že co jde manicky nahoru, pak taky může jít manicky dolů.

U nás ta krize 2008 byla směšná. Ceny byly nízko, nebylo moc kam padat. Propad byl o nějakých 15-20%, pak několik let stagnace. Pak relativně zdravý růst mezi lety 2015-20 a pak dva roky totálního nesmyslu, který nás podle mě přijde draho... Sranda je, že z grafu to vypadá, že těch posledních růstových 7 let se 40% toho růstu odehrálo v letech 2015-2020 a 60% toho růstu pak jen v krátkém období zhruba dvou posledních let.... To už je prostě mánie. A protože za sebou nemáme zkušenost Irska a Španělska, tak k získání této zkušenosti velmi rychle směřujeme...

Teď už asi opravdu nemá smysl nic jiného, než vyčkávat. A postupně nahromadit cash. Ale asi není kam spěchat. Úroky budou vysoko ještě minimálně rok a ty poklesy trvají i několik let. Co já budu osobně sledovat, tak růst inventory. Dokud poroste, není třeba spěchat, ceny budou postupně vyklesávat....
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tmx643 7. 11. 2022 14:29

No takhle, ono třeba v roce 2009 ve Španělsku byla lehká deflace (-0,29 %) a v Irsku celkem výrazná deflace (-4,48 %). Takže pokud souhrnná česká inflace za roky 2022 - 2024 bude okolo 35 %, růst mezd 15-20 % (Btw, od roku 2016 hrubé mzdy vzrostly o 50 %, čisté díky změně daní ještě víc), tak asi zas není možné čekat kdoví jaký nominální propad.
Jasně, když před rokem (092020 - 092021) byl v Ústeckém kraji 50% meziroční růst cen nemovitostí, tak to tam padá a padat bude. Ale třeba zrovna v Praze byl v té době růst cen cca 10 %, takže ani ten nominální pokles asi nebude kdoví jaký.
Zamrzne to, půjde zas nakupovat dokončené byty od developerů (to ještě v roce 2017 šlo), ale myslím, že jakmile začnou klesat úroky hypoték někam k 4 %, začne se to zase hýbat.
V Praze pokles 20 % proč ne, v Ústí klidně i 50 %, ale že by v Praze klesly nominálně ceny bytů o 40-50 %, tak to asi zas ne...
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 7. 11. 2022 14:49

tmx643: Dobrý argument a tohle taky sleduju. V roce 2008 v obou zemích byla inflace přes 5%. Ta deflace a náhlý propad inflace v té době víceméně všude na západě, to s sebou přinesla právě krize. Ano, teď se odhaduje inflace pro příští rok okolo 10% u nás, ale jestli to tady půjde do kopru, dost možná to bude podstatně méně.

Ta krize představuje i náhlý propad poptávky a zvyšovat ceny můžete, akorát to od vás jaksi nikdo nekoupí. Vzpomeňte si, to byla doba, kdy se rozjely ty slevomaty apod. aby se lákali lidi do hospod a podobné věci.

Propad 15-20% se odehrál po roce 2008 i v Praze. Ten rok jsem tam akorát začal makat a média byla plná článků o tom, jak už nikdy nebude pražský panelák pod 3 mil. No a pak v roce 2010 jsem ten panelák koupil za 2,5 milionu a na té ceně se udržel víceméně až do roku 2015 a na 3 mil. se dostal znovu v roce 2016.

Což mě vede k dalšímu důležitému aspektu. Nezaměstnanost. Úroky už byly nízké v letech 2012 a dál, ale realitní trh pořád nic. To se měnilo právě až po roce 2015, protože tehdy významně klesla nezaměstnanost. A to je btw. ukazatel, který se taky vyplatí sledovat. Pokud bude růst, je větší propad cen pravděpodobnější.

Ještě bych taky dodal, že reality teď jdou do kopru všude po světě. USA, UK, Kanada, Čína atd. atd.... Jestli se tomu ČR nějak vyhne, tak to vzhledem k 40% nadhodnocení nemovitostí bude ekonomický zázrak.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mikocz 7. 11. 2022 15:01

Já nevím, co z těch diskuzí o cenách bytů jako plyne? Vždyť to zajímá jen spekulanty. Normální člověk s jinými starostmi buďto bydlí ve vlastním, nebo nebydlí a tím to pro něj končí.
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 7. 11. 2022 15:40

K tomu nadhodnocení...

Letos na jaře jste uvedli, že dle expertiz ČNB byly ceny nemovitostí vloni nadhodnoceny o 40 procent. Jak to vypadá teď?

Míra nadhodnocení ještě vzrostla. Hodnota však není to samé co cena. Míra nadhodnocení bytů velmi zjednodušeně vyjadřuje, že mediánová domácnost si bere nemovitost za vyšší cenu, než by odpovídala běžné míře rizik. Pro názornost dám příklad z jiné oblasti: ve městě je maximální povolená rychlost 50 km za hodinu. Ale to neznamená, že i při této rychlosti nemůžete havarovat. Jenže pravděpodobnost, že k nehodě dojde, je nižší, než když pojedete sedmdesátkou či stovkou. Když si tedy normální domácnost dnes vezme úvěr na průměrný byt, jede vyšší rychlostí. Tedy má vyšší riziko, že se může něco stát, že se ocitne v situaci, kdy nebude moci splácet. A je-li takových domácností už hodně, znamená to vyšší rizika pro finanční stabilitu. Není to o tom, že by byty byly předražené. A rozhodně to neznamená, že ceny nemovitostí klesnou o 40 procent.

https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis- ... ky-ustoji/
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rendy00 7. 11. 2022 16:03

mikocz píše:Já nevím, co z těch diskuzí o cenách bytů jako plyne? Vždyť to zajímá jen spekulanty. Normální člověk s jinými starostmi buďto bydlí ve vlastním, nebo nebydlí a tím to pro něj končí.


Nesmysl... jsem v nájmu jen z toho důvodu, že věřím v pokles cen a chci nakoupit 1 nebo 2 nemovitosti někde poblíž dna... Ano, je to "časování trhu" a ano, časovat trh se většinou nevyplatí, nicméně těch indicií pro pokles už je opravdu hodně...
Rendy00
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 7. 11. 2022 16:06

tmx643: Určitě. Tím jsem nechtěl naznačit, že pokles bude o 40 a víc procent. Nemovitosti jsou nadhodnocené už docela dlouho a to nadhodnocení se stále zvětšuje.

Právě to nadhodnocení, myslím, že ČNB jej počítá dvěma způsoby, je jeden z řekněme standardizovaných ukazatelů všude po světě a právě jak jsem zmiňoval ten článek od Bloombergu:

https://www.bloomberg.com/professional/ ... ing-signs/

Právě price to income je jeden z dobrých ukazatelů, který se počítá všude po světě, a proto jde docela snadno srovnat. Neříká přitom, že teď hned to praskne, jen že to riziko je
u nás jedno z největších. Proč? Protože průměrný našinec z Prahy bere dejme tomu 45-50k hrubého, tedy dejme tomu 600k za rok, což je necelých 25 000 dolarů ročně. No a ten samý průměrný pražák za m2 bytu, když koupí, zaplatí víc, než třeba průměrný obyvatel Miami, který ale bere zhruba 70 000 dolarů ročně...

A o tom to je. Ceny nemovitostí u nás v podstatě výrazně předběhly příjmy obyvatelstva. Především vlivem rekordně nízkých úroků a investiční mánie. A třeba z Kanady jdou zprávy, že tam ceny padají rychleji, než v roce 2008 a že jejich centrální banka se to snaží řešit, tedy asi nezvyšovat úroky.

A to je právě otázka, jak tohle dopadne. Kdyby trh zamrzl na několik let a platy dohnaly ceny, to je taky možnost, anebo se sníží ceny nemovitostí. Nicméně pokud by někde ceny měly klesat, je to nejpravděpodobnější právě v zemi, kde to nadhodnocení je nejvyšší.

-- 7. 11. 2022 16:13 --

Rendy00: jj, teď už asi opravdu počkat a sledovat to. Třeba v Irsku dosáhli dna až v roce 2013, po pěti letech poklesů(dej si graf na max.):

https://tradingeconomics.com/ireland/housing-index

Může to trvat. A přesně, normálně nemá cenu trh časovat, ale teď už to na růst nevypadá a já se obdobně připravuji přikupovat. V době, kdy bych měl v aukci s desítkami lidí hypovat cenu do nesmyslu, to jsem opravdu odmítl, protože to už byla opravdu tulipánová horečka jako vyšitá a naštěstí mě ta obrovská poptávka vyoutovala z nákupu jednoho domu, kde vím, že dneska bych toho velmi litoval.

Ano, na "prokletí vítězů" nejspíš v mnoha případech také dojde...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod saabik 7. 11. 2022 17:05

Rendy00 píše:
mikocz píše:Já nevím, co z těch diskuzí o cenách bytů jako plyne? Vždyť to zajímá jen spekulanty. Normální člověk s jinými starostmi buďto bydlí ve vlastním, nebo nebydlí a tím to pro něj končí.


Nesmysl... jsem v nájmu jen z toho důvodu, že věřím v pokles cen a chci nakoupit 1 nebo 2 nemovitosti někde poblíž dna... Ano, je to "časování trhu" a ano, časovat trh se většinou nevyplatí, nicméně těch indicií pro pokles už je opravdu hodně...


A jak dlouho už věříš v ten pokles?
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 7. 11. 2022 21:31

Rendy00 píše:Tak třeba já pořád vyčkávám a zdá se, že už se trend obrátil a ceny velmi nesměle klesají (což ještě před pár měsíci makléři označovali za nemožné)...
Tak uvidíme, kam to povede a jestli se ta potěmkinova vesnice opravdu zhroutí...

Z nějakého důvodu se tu řeší především nemovitostní trh v ČR, nicméně prozatím se zdá že největší pokles na akciových trzích je dávno za námi. Já toho bohužel nevyužil, protože jsem předpokládal, že je to jen začátek. Za nedlouho budu tímto tempem zpět "na svých". Takhle vypadá časování trhu v praxi. :-D

PS: Nemovitostní trh mě v podstatě nezajímá, rád bych prodal svou polovinu bytu, jenže bez toho aby souhlasil spoluvlastník se k tomu za stávajících okolností neodhodlám a raději budu držet a inkasovat nájem. Moje partnerka na vrcholu v květnu koupila byt pro dceru za peníze svých rodičů ... Vzhledem k tomu, že jinak by ty peníze ležely na účtu, tak i přes tu realitní bublinu asi nešlo dělat nic lepšího. Jejich schopnost "investovat" je na úrovni průměrného čecha (tj. běžný či spořící účet / stavební spoření / nemovitost). Neměli zájem ani o státní proti-inflační dluhopisy, které jsem opakovaně nabízel - dnes by asi byli ze zhodnocení vysmátí.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků