Vlastnictví akcií vs. role brokera a z toho plynoucí riziko

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Larssen 28. 2. 2020 21:09

Asi to bude úplně začátečnický dotaz, ale není mi stále jasná jedna věc. Prostřednictvím vybraného brokera nakoupím akcie, v mém případě ETF. Jak je nyní evidováno jejich vlastnictví? Jsem jako majitel (na příslušné burze?) zapsán já osobně, nebo daný broker a já potom až v jeho systémech?

Co když broker skončí, zkrachuje, zmizí? Z toho mám po pravdě větší obavu než z potenciálních výkyvů akciového trhu. Degiro, Lynx, Fio... to jsou malé, relativně nové a z mého pohledu spíše nedůvěryhodné firmy. Když plánuji dlouhodobé investice na 15+ let, je závislost na brokerovi z mého pohledu docela riziková.
Larssen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 28. 2. 2020 21:13

fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 29. 2. 2020 11:09

Kdo koupí akcie z celého světa na německé Xetra přes Fio.cz a Fio.sk,
ten nemusí mít žádný strach z bankrotu Fia a německé burzy.
Když se koupí ale akcie v USA, je tam zamotán spolupracovník Pershing a to zní explozivně.
Já kupuju akcie z USA a všechny jiné akcie jen na Tradegate a Xetra v Německu, přes Targobank.de

Ta červená pole jsem nebarvil já, ale někdo jiný. To neni obrázek ode mne.

Riziko je však, zda britské dividendy přijdou na konto u Fio zdaněné správně 0%.
Ale na dotaz u Fio.cz mi odpovědělo Fio Trenčín a Fio Bratislava, že britské dividendy přijdou
zdaněné 0%, když se koupily britské akcie na Xetra. Tak se to musí vyzkoušet a případně reklamovat.
Neboť britské dividendy musí chodit nezdaněné.
Přílohy
Fio.png
Ladislav 1.
Diskutér