Nouzový stav, zavírání hranic, karanténa, vliv na kurz CZK?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod redhaven 26. 3. 2020 14:43

https://echo24.cz/a/SkDV9/spanele-zasyp ... -internetu

Začíná jít do tuhého, zatím létají jen kameny.
redhaven
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 26. 3. 2020 14:46

Neboli boj o zdroje. Bylo to tu pred 300.000 a je to tu stale a bude. Zdroje nejsou nevycerpatelne, coz?

Mate nekdo informace o ekonomicke situaci Italie a Spanelska?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 26. 3. 2020 14:49

vpe píše:“a zároveň je v místech, kde se silně rozšířil velmi častou (místy nejčastější) příčinou smrti.”

Nejcastejsi pricinou smrti, fakt? Vis kolik rocne umre lidi? V ktere oblasti je covid NEJCASTEJSI pricinou smrti?

Jen pripominam, ze v ITalii melo umrit na sezonni chripku (coz byla a stale je nelecitelna vec) pred 3 roky 68.000 lidi behem 12 mesicu.

Myslite si, ze to Covid predezene, ze v Italii zemre vice nez 70.000 lidi na covid? Nevim, slovo do pranice.

Počítal jsem to v předchozím příspěvku. Nepíšu o roční bilanci, ale o aktuálním stavu:
Trocha čísel (snad tam nemám chybu): Itálie má 60M obyvatel, mortality rate cca 10/1000 ročně, tedy průměrně cca 1640 mrtvých denně. Obvykle je nejčastější příčinou smrti ischemická choroba srdeční, podílí se asi 1/4 na úmrtích, tedy cca 400 mrtvých denně. Teď umírá kolem 700 lidí denně v souvislosti s Covid-19. Tedy teď je v Itálii Covid-19 jednoznačně nejčastější příčinou smrti.
noi2
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 26. 3. 2020 15:00

Jo takhle, zuzit to v case.

To je ale, jako kdyby 9/11 se reklo, ze toho dne byla nejcastejsi pricina smrti kolaps budov (cca 4000 lidi).

Problem pouze je, ze v Italii je >40% nakazenych ve veku >70+ (Versus Korea, kde v tomto veku je jen 8,7% nakazenych - tedy 5x mene) a to protoze se tam zije jinak a populace je prestarla asi:
https://i.imgur.com/ULNDgJM.png

To, že je v Itálii tolik pacientů starších 80 let, je spolu s šířením, které se nedaří zastavit, důvod, proč italský zdravotní systém kolabuje. Musí přijímat neuvěřitelné množství lidí do nemocnic, protože starší pacienti potřebují v boji proti viru mnohem intenzivnější péči, je u nich větší pravděpodobnost, že budou potřebovat pro přežití přístroje a bohužel i mnohem větší pravděpodobnost, že viru podlehnou.

Zdroj: https://warengo.com/stories/42932-8-ita ... ak-smrtici
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 26. 3. 2020 15:06

A například tady je 9 dní starý výpočet (tehdy bylo v Itálii denně 350 mrtvých, teď 2x tolik):
https://reason.com/2020/03/17/italian-d ... -about-80/
Tehdy se zvedla v Lombardii úmrtnost o 80% při polovičním počtu mrtvých denně. Tedy teď je cca 260% mrtvých denně v Lombardii oproti běžnému stavu díky Covid-19.

Roční bilanci nemůžeš teď počítat, v Itálii to je záležitost prakticky posledních 14 dní (tedy tam nemáš leden a únor) a nevíš jak se to bude vyvíjet dál. Pravděpodobně to nebude po celý zbytek roku, ale stejně tak karanténa nebude pravděpodobně po celý zbytek roku.

Jasně, že smrtnost je tak velká kvůli tomu, že systém nestíhá. Ale to je právě argument proti tomu to nechat volně plynout, aby to nepoškodilo ekonomiku.
noi2
Diskutér

Odeslat příspěvekod petrmegac 26. 3. 2020 15:06

Problém přestárlosti populace na jihu je jasný a je nám dáván již dlohou dobu za vzor a to zdravým životním stylem a středomořskou stravou převážně z ryb a ovoce a zeleniny. Takže si půjdu koupit vepřové koleno a podpořím naše zemědělce (nebo polské či německé).
petrmegac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hannys85 26. 3. 2020 15:10

Tady někdo ve své zaslepené sobeckosti (když se mě to netýká a umírají jen "staří") a ve své nekonečné hamižnosti s možnými ušlými zisky zapomíná na skutečnost, že když by se uvolnily veškerá pravidla a jelo by se v režimu, dělejte si co chcete,tak je více než pravděpodobné, že by člověk mohl zemřít na věci typu slepák, astmatický záchvat apod. protože by nebyly kapacity k jeho záchraně...A to nechci ani mluvit o scénářích, kdy by ti movitější se snažili uplatit lékaře, ať zachrání zrovna jeho anebo někoho z jeho blízkých, toho se vážně nechci dožít. Myslím, že Ti, co jsou tady chytří a stalo by se jim anebo jejich dětem, rodině něco vážného, tak by byli Ti první, co by se dožadovali okamžité pomoci...
Naposledy upravil hannys85 dne 26. 3. 2020 15:11, celkově upraveno 1
hannys85
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 26. 3. 2020 15:10

Nebo vsechny najednou, vychovane vepřo v cesku, zabite v polsku a reaxportovane pres nemecko sezeres:-) Nebo jakkoliv jinak podle toho, jak tecou dotace.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 26. 3. 2020 15:20

Myslím si, že z objektivního hlediska není infekce koronaviru o nic horší než nějaká horší mutace chřipky, ale tentokrát se toho bohužel chytla média a politici, takže to bude mít kromě zdravotních i devastující ekonomické následky.

Jen tak pro dokreslení, i v ČR umírají na chřipku každoročně řádově minimální vyšší desítky a nikdo to neřeší, i při dostupné vakcíně to má každý na háku. Teď každý řeší koronavirus, třeba v Thajsku je ode dneška výjimečný stavu, ochromená ekonomika, přitom na Covid-19 umřeli 4 lidi, při silničních nehodách od začátku roku 3200 lidí.

Teď jsou všude uzavřené hranice, zastavená letecká doprava a politici po celém světě se budou celý rok dál předvádět, kdo vymyslí největší hloupost, ať to stojí, co to stojí. V konečném důsledku bude mít ekonomický pokles, nezaměstnanost atd. na svědomí mnohem víc životů kvůli horšímu stravování, stresu, nedostatku peněz na zdravotní systémy...
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 26. 3. 2020 15:26

Ale při chřipkových epidemiích nekolabuje zdravotnictví. To je zásadní rozdíl. Až budeme mít jistotu, že o takřka každého nakaženého s komplikacemi bude postaráno na úrovni 21. století, tak to klidně můžeme nechat projít populací.
noi2
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 26. 3. 2020 15:29

Tak ono se chodilo v Itálii do penze cca v 55 (to ti poctivě pracující), pro baby-penze stačily myslím 15 let práce ve státním sektoru, takže úřednici chodili do penze už před čtyřicítkou. I proto mají tak zachovalé důchodce.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 26. 3. 2020 15:30

Jo tak proto italie krachuje a krachovala...
hannys85 píše:záchraně...A to nechci ani mluvit o scénářích, kdy by ti movitější se snažili uplatit lékaře, ať zachrání zrovna jeho anebo někoho z jeho blízkých, toho se vážně nechci dožít..

A pritom je tohle prirozene, ze ma mit prednost ten, ktery si tu peci zaplati ze svych zdroju :tleskani

Bavime se o moznosti transparentne si priplatit za lepsi peci, ne o uplatku do kapsy a pak vyuziti zdroju spolecnych. To uz je o slusnosti kdejakeho statniho doktora.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 26. 3. 2020 15:31

Tak sazby sníženy pod očekávání, avizovaná připravenost jít v podstatě na nulu a koruna posílí.
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 26. 3. 2020 15:36

noi2 píše:Ale při chřipkových epidemiích nekolabuje zdravotnictví. To je zásadní rozdíl. Až budeme mít jistotu, že o takřka každého nakaženého s komplikacemi bude postaráno na úrovni 21. století, tak to klidně můžeme nechat projít populací.

Tak Merkel v tomhle smyslu i vystoupila.

U nás sice vystupovali taky, ale ti už to měli spíš jak vystoupení na besídce nepodložené fakty. Přitom stačilo mít připravené roušky a respirátory (jak o tom kecali), příslušný počet plicních ventilátorů a včas vyhlásit Itálii nebezpečnou zónou.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod dockalacek 26. 3. 2020 15:40

Přesně takhle jsem uvažoval taky - co všichni blbnou, vždyť je to jen rýmička. Problém je v tom, že je to daleko více infekční, nakažlivý. A přijde mi, že na tomhle fóru se až příliš zdůrazňuje ekonomika, růst, přijde mi to tu takové lehce sobecké. Sorry, jestli někomu křivdím, ale je zde nemálo jedinců, kteří jsou naštvaní na vládu, že přijala restriktivní opatření. Ano, vím, že jsem na fóru o prachách, takže ty jsou pro zdejší osazenstvo dost podstatné.

Mě taky zajímá ekonomika, ale daleko víc mě zajímá, kolik zemře lidí. Občas tady čtu mezi řádky, že stejně umírají hlavně staří, neproduktivní, tak co. Jsem jediný, komu tohle vlákno přijde cynický?

Kdyby vlády nedělaly nic, budou mrtvých desítky stovky tisíc. U nás na chřipku umře ročně 2 000 lidí. U korony bych nechtěl riskovat, kolik na ni umře lidí ve věku 70+. Podle mě má pořád větší cenu lidský život než ekonomický růst, nebo ne? Kašlem na lidi, hlavně musí ekonomika jet. Přitom tady není ani jeden virolog nebo epidemiolog. Já bych tu neviditelnou mrchu nepodceňoval.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka