Nouzový stav, zavírání hranic, karanténa, vliv na kurz CZK?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 18. 4. 2020 14:52

dockalacek píše:ale jinak si myslím, že krize 2008 byla horší. Ta se objevila dost náhle, nečekaně. Teď tady máme koronavir, o kterým víme
To ne, 2007/2008 se problémy objevovaly velice postupně. Letos to opravdu byl nejrychlejší propad trhů za… vůbec? Ale tentokrát víme přesně, co se stalo, a máme dobrou představu, jak se věci zlepší; 2008 nikdo přesně nevěděl, jak špatné to je, a nejistota o fungování finančního systému ničila i jinak zdravé podniky a obchody nepředvídatelným způsobem.

-- 18. 4. 2020 14:54 --

xls píše:U USA třeba rychle roste nezaměstnanost - za chvíli se začne hroutit trh díky nespláceným hypotékám - pak se dostanou do problémů banky
I v USA se začíná mluvit o uvolňování. Banky jsou teď daleko líp kapitalizované než před 10 lety.

-- 18. 4. 2020 14:59 --

redhaven píše:v USA tato krize jednoznačně už překonala nejhorší krizi 1929, počty nezaměstnaných a jejich prudký růst překonal všechna historická data.
Ten růst je hezká anekdotka, ale absolutně neznamená, co si myslíš. V běžné recesi lidé přicházejí o práci postupně v průběhu řekněme půl roku až dvou (25-200 týdnů); tady se to všechno stalo naráz v průběhu 2–3 týdnů. Jestli je počet nových nezaměstnaných řádově 10x špička v minulé krizi, tak je to vlastně strašně málo!

V podstatě se od globální plutokracie můžeme v brzku dočkat velmi nemilých překvapení na téma prudkého znehodnocení měn alá měna 1953, zabavování "výkupem" za směšnou cenu privátního zlata z bank schránek a povinný odprodej zlata státu atd. atd., ostatně tohle už bylo v USA před 2.WW pod drakonickými tresty vězení.
Houby plutokracie, tohle jsou všechno věci, které si žádá chudina od populistů, protože to odebere peníze těm bohatým a pak se dají použít na rozdávání chudým. (Tím neříkám, že je to nutně špatně, pokud je potřeba nakrmit hladovějící populaci. Ale konfiskace majetku bohatým zásadně není v zájmu „plutokracie“, brepto!)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod dockalacek 18. 4. 2020 15:04

Přesně takhle jsem svůj příspěvek myslel, ona celá ekonomika je založena na náladách, pocitech a důvěře, což jsou abstraktní věci. Já třeba v ČR nečekám ani nějakou masivní nezaměstnanost, pokud se samozřejmě situace s koronavirem nijak zásadně nezhorší, čili že přijde druhá vlna a zase se budou zavírat podniky, atd.
Naposledy upravil dockalacek dne 18. 4. 2020 16:37, celkově upraveno 1
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 18. 4. 2020 15:38

Vemte si kolik lidí bude doma třeba u nás 2 měsíce s 60 % platu, natož pak bez práce. Pokud oba z domácnosti, jsou to klidně vyšší desítky tisíc, o které přijdou. A ty budou muset/chtít v následujících měsících ušetřit. Takže si třeba nekoupí nový iPhone. Stejně tak firma, co nevyráběla, začne šetřit. A taky nekoupí zaměstnancům nové iphony, prostě prodlouží interval výměny z 2 na 3 roky. A tím za celý rok nekoupí jediný telefon. Management dostane podle výsledků bonusy, takže když na ně nemohli 2 měsíce vydělávat, budou na ně šetřit. Takže zruší služebky, ušetří tím plno peněz za letenky a hotely. A podobných věcí bude ještě víc. Jenže tím pádem klesnou příjmy i prodejcům mobilů, Applu, aerolinkám, hotelům... A ti taky začnou taky šetřit.
Vládní podpora udrží pracovní místa, takže se problém nebude prohlubovat, ale i ty třeba jen 2 měsíce omezení, pokud teď vše pomine, budou mít několikaletý vliv na ekonomiku, protože se bude méně utrácet.
Takže Babiš či Trump sice budou nakopávat ekonomiku, ale tím jen zmírní propad, ke kterému prostě dojde a na úrovně roku 2019 se nedostane ještě několik let.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 18. 4. 2020 15:53

Úplně na začátku téhle série ti chybí, že všichni potenciální zákazníci těch, co teď jsou bez práce na 60% platu, nenakoupili, takže jim ty peníze zůstaly a můžou je utratit teď nebo později – a to nahradí velkou část těch uvažovaných ztrát v celém řetězci (iPhone si nekoupí ten, co přišel o práci, ale koupí si ho ten, kdo by byl jeho zákazníkem).

To neznamená, že je to celé úplně v pořádku, každý dobrovolný obchod (když tedy neuvažujeme externality) zvyšuje bohatství světa, takže to, že se spousta obchodů neuskutečnila, a že se místo toho, co by lidé ideálně chtěli kupovat/prodávat, teď bude kupovat/prodávat jiné/jiným lidem, rozhodně znamená nějaký pokles. Ale nejde jen tak počítat, že ztráta je 40% platu krát počet nepracujících.
Naposledy upravil fc70 dne 18. 4. 2020 17:16, celkově upraveno 2
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 4. 2020 15:53

tmx643: Uvidíme. Ceny akcií jsou v tuto chvíli zhruba na úrovni z loňského léta. Čas ukáže.
Naposledy upravil jednadva dne 18. 4. 2020 16:15, celkově upraveno 1
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod A_Delarge 18. 4. 2020 15:54

jednadva píše:Ano, nejen v New Yorku je situace závažnější než u nás. Na celém území USA nezemřelo na COVID asi 99,989 % obyvatel.

Kolik obyvatel USA zemřelo za prvních 7 týdnů na srdeční onemocnění a rakovinu? V USA je 328 milionů obyvatel a podle tvého grafu by mělo zemřít každý týden na srdeční onemocnění asi 38 pacientů na milion obyvatel a na rakovinu asi 35 pacientů na milion obyvatel. Ale to se mi nějak nezdá.

Ten graf ukazuje především to, že uvádět čísla bez kontextu je naprosto zbytečné.

Adresuje mimo jiné i ty tvé "výpočty" kolik lidí ne/umřelo, kolik se jich vylečilo apod. Porozumění nějakému jevu absolutně nepostačuje uvedení nějaké statické hodnoty, ale je potřeba vnímat časový vývoj. Dále je pro zhodnocení toho, zda je něco dobře, nebo špatně, důležitá komparace, a nejlépe taková, která porovnává podobné jevy (např. různé příčiny úmrtí jako v grafu).

Fakt, že se situace na základě vybraných indikátorů zlepšuje, resp. neumírá tolik lidí jako z počátku, je fajn, ale toto zlepšení má příčinu v zavedení systémových opatření a jejich dodržování.
A_Delarge
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 4. 2020 16:03

Co se zlepšuje? Uzdravuje se spousta lidí z COVIDU? Už se jich po celém světě uzdravilo 582 000.

A teď ty špatné zprávy, když už jsi to nakousl: Kolik obyvatel USA umřelo za prvních 7 týdnů na srdeční onemocnění a rakovinu? Kolik obyvatel USA umřelo letos na asijskou chřipku 1957-58? Kolik lidí loni umřelo v Česku?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod dockalacek 18. 4. 2020 16:41

tmx643 píše:Vemte si kolik lidí bude doma třeba u nás 2 měsíce s 60 % platu, natož pak bez práce. Pokud oba z domácnosti, jsou to klidně vyšší desítky tisíc, o které přijdou. A ty budou muset/chtít v následujících měsících ušetřit. Takže si třeba nekoupí nový iPhone. Stejně tak firma, co nevyráběla, začne šetřit. A taky nekoupí zaměstnancům nové iphony, prostě prodlouží interval výměny z 2 na 3 roky. A tím za celý rok nekoupí jediný telefon. Management dostane podle výsledků bonusy, takže když na ně nemohli 2 měsíce vydělávat, budou na ně šetřit. Takže zruší služebky, ušetří tím plno peněz za letenky a hotely. A podobných věcí bude ještě víc. Jenže tím pádem klesnou příjmy i prodejcům mobilů, Applu, aerolinkám, hotelům... A ti taky začnou taky šetřit.
Vládní podpora udrží pracovní místa, takže se problém nebude prohlubovat, ale i ty třeba jen 2 měsíce omezení, pokud teď vše pomine, budou mít několikaletý vliv na ekonomiku, protože se bude méně utrácet.
Takže Babiš či Trump sice budou nakopávat ekonomiku, ale tím jen zmírní propad, ke kterému prostě dojde a na úrovně roku 2019 se nedostane ještě několik let.

Několik let v čem? Než budou schodky státního rozpočtu do 50 miliard? Možná. Ale jinak si nemyslím, že tříměsíční zamrznutí způsobí problémy na několik let. Problém bude mít cestovních ruch, to ano. Ale jinak?
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 4. 2020 16:45

Snad se všechno brzy vrátí do normálních kolejí. A třeba i my běžní lidé si jednou budeme moct zajít na posezení u dobrého jídla. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod y2key 18. 4. 2020 16:53

tmx643: O Apple bych se fakt nebál :) Tam jediné, co může nastat, že pokud nepůjde prodej Iphonů, tak jak plánovali, tak škrtnou pár plánovaných výdajů na výzkum a místo nového Iphonu za půl roku vyjde za rok a nebo nebude tak inovativní, jak by mohl být, kdyby nepřišla "krize".

Ale jinak souhlas s fc70. Jedná se o tzv. opožděnou spotřebu. Lidem peníze nikdo nevzal. Ano, možná trošku ztratily na hodnotě, ale ve skutečnosti karanténa pomohla spoustě lidem ušetřit větší částky, než kdyby karanténa nebyla. Lidé teď převážně utrácejí za jídlo. Výdaje na cestování, kulturu, zábavu, luxus - v podstatě nulové. Takže až se to vše zase bude "rozjíždět", tak lidé ty peníze vezmou a budou se chovat jako dříve, možná ze začátku budou utrácet i více, protože jim ty "požitky" chyběly. Proto bych to neviděl tak černě.
y2key
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 18. 4. 2020 17:07

Na úrovně produkce. Protože vypadne několik měsíců produkce a obchodů a to se promítne i do budoucna. Není to tak, že v červnu se najednou vrátí vše přesně do stavu, kde to bylo v lednu. Bude chybět nejen produkce za 2 měsíce.
HDP USA v konstantních cenách se posledně nad předkrizovou úroveň dostalo až v půlce roku 2011, tj po 3 a půl letech (předtím byl rekordní 4Q 2007).

Lidem sice peníze nikdo nevzal, ale plno lidem je ani nikdo nedal. A ti, co je mají, budou utrácet opatrněji. Hodně by tady měl pomoci ten odklad splátek úvěrů, protože i při snížených příjmech zůstane lidem a firmám dostatek peněz na útratu.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod petrmegac 18. 4. 2020 17:26

Dovolím si nesouhlasit. Sice lidé díky karanténě možná něco ušetřili, jenže si také uvědomili že předtím jeli na krev a možná už pochopili základy finanční gramotnosti že je potřeba mít rezervu minimálně 3 měsíční platy, lépe alespoň 6 platů, takže pokud se budou chovat racionálně, letos si odpustí nezbytné věci a co jim zůstane nechají ležet pod polštářem, na účtu, na spořáku a pod.
petrmegac
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 4. 2020 17:34

A_Delarge: Nějak se ti do počítání nechce. Tak holt musím zase já. V ČR loni zemřelo 112 400 obyvatel. Průměr za měsíc byl cca 9 367.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod y2key 18. 4. 2020 17:58

Nevím o nikom, kdo by nedostával peníze i během tzv. krize. Buď peníze dostává nadále a nebo bude či už byl kompenzován. Ano, někteří dostali méně, než na co byli zvyklí, ale nikdy to nebylo tak, že by lidé neměli co jíst a neměli na základní životní potřeby.
Podívejte se na objemy peněz v našich bankách - praskají ve švech - banky peníze v podstatě odmítají. A to nemluvím o tzv. nedohledatelných penězích(hotovosti), kterou mají někde pod polštářem. Dále se podívejte na to kolik kdo má aut, chat, chalup, bydlí v osobním vlastnictví atd(v tomhle jsme na špici a zdaleka to není běžné v západní Evropě) . Zkrátka myslím si, že lidé u nás se ještě nemají tak zle, jak se kolikrát líčí. Akorát si zvykli na vysoký standard a teď z něj nechtějí polevit. Ano, jsou zde lidé, kteří na tom nejsou dobře, ale těch je malé procento. Většině se zatím nic neděje z finančního a materiálního hlediska a pokud by se začalo, tak pořád mají možnost část svého majetku prodat, přestěhovat se do levnějšího kraje atd. Krize nastane, až lidé vyjdou do ulic. A pokud vím, tak se zatím ani neseřadili. Krizi vnímám zatím spíše ze zdravotního pohledu.
y2key
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 4. 2020 18:16

y2key: Tvoje iracionální obavy o tvé zdraví pro mě nejsou důležitější než moje tělesné a duševní zdraví nebo můj materiální blahobyt.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka