Nouzový stav, zavírání hranic, karanténa, vliv na .. všechno

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod aaischa 14. 7. 2020 18:54

otázka byla sice spíše na XLS,

2) ale k učitelům se ale rád vyjádřím, před zvýšením platů by mělo dojít ke kompletní změně struktury odměňování.. je tu velký problém v tom že většina peněz je vysezených za roky..

nově nastupující je na tom značně hůř a to po mnoho let, ikdyž třeba učí dobře, se zájmem bez syndromu vyhoření, s nadšením.. místo toho 20let učící nepříjemná učitelka je na tom finančně značně líp.. teprve pak můžeme přidávat.. tohle z velký části stále jen podporuje nemotivující systém kdy často mladí učitelé po pár letech prostě odejdou s celkovým pocitem demotivace..
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aldapo 14. 7. 2020 19:33

dockalacek píše:
Proč nekrachujou severský státy, kde ve veřejném sektoru pracuje každý třetí?

1) Kdy zvedat důchody a o kolik? O 40 jako za Nečase?

2) Učitelé si nezaslouží vyšší platy?

3) Policisté, hasiči?




Norsko má ropu to je na dlouhá desetiletí ve svých fondech za vodou.

1. Důchody zmrazit.
2. Nezaslouží.
3. Taky už maj dost.

Uředníky klidně 10-25 procent vyházet a u vojáků na generálním štábu ještě víc. Sice půjdou někteří na pracák, ale to jim dlouho nevydrží. Stavba a pole jim prospějí. Max bych si udělal audit na věznice aby bylo pak kam dávat případné další :). To samé audit neziskovek (zero love většině znich) a důsledné dodržování dávek(chudáci cikáni). Uff, ještěže na to nemám vliv:).
Aldapo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod redhaven 14. 7. 2020 22:21

Dřív jeden větší okres s grupou ouřadů, dnes v tom samém bývalém okrese až 5 "malých okresů" (vyšších samosprávných územních celků) a až 5x tolik kusů ouřadů na tzv. definitivu.

Skandinávie měla a má dost svých vlastních firem (mimo ropy), které nesou dividendy, zisky své zemi, lidem a vlastníkům, kteří je v Skandinávii utratí. Závislá submisivní ekonomika česka má minimum ryze českých firem a vlastníků, kteří by své zisky rozpustily v naší zemi, zisky a dividendy masivně odtékají za hranice k matkám firem. Proto jsou tu také tak žalostně malé platy, které jsou dokonce níže než ve zcela zkrachovalém Řecku, kde ještě před asi 10-ti lety brali řečtí důchodci i vyšší důchody než tady lidi platy.

Předlužené ekonomiky jsou v celém jižním křídle EU + Francie. Vždy dříve to řešila vysoká inflace a válka. Nyní to už "řeší" jakási hybridní válka či hybridní mix krizí - migrační, pandemická a antiruská a anti bělošská aktuálně. Vzejde z toho zřejmě totální anarchie a pak diktatura něčeho.

Tento pán, má snad ve všem pravdu, velmi zajímavé čtení: https://denikn.cz/318010/sjednoceni-nem ... .sznhp.box


"Že by nějaké státní složce procházela taková komická neschopnost, jaká je tolerována současné BIS, to nebylo ani v nejhorších komunistických časech. Pamatujete, jak jsme se smáli Jakešovi? V porovnání s příslušníky současných elit by byl bystrým analytikem." :tleskani :tleskani :tleskani


https://petrhampl.com/ostuda-bis
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dockalacek 15. 7. 2020 09:37

S druhým odstavcem redhavena souhlasím, ale pro politiky je prostě důležitější hledat nějakého nepřítele - tu Babiš, tu EU, tu přebujelý státní aparát, a přitom to jsou všechno jen výmluvy. V podstatě všichni politici mají máslo na hlavě a primárně ti, jsou zodpovědní za to, jak to tu vypadá.

Do jistý míry těm Řekům závidím, sice ta kocovina je strašná, ale aspoň si užili. A možná by nebylo špatný se podívat v případě Řecka na roli Německa a Francie, takže házet všechno na Řeky je blbost. Ano, příplatky úředníkům za nošení šanonů, 13. a 14. důchody byla blbost. Ale role německých bank by taky neměla zůstat mimo. Prostě chtěli Řecko vydrancovat. K tomu je potřeba připočíst obří šedou ekonomiku v Řecku. Ale do médií se dostane zas jen část pravdy, a to, že za to můžou lidi.

Za to, že máme malý a levný stát, si nic nekoupíme. Snad jen, že nás budou líp hodnotit ratingové agentury. Pokud budou politici kašlat na lidi, dřív nebo později to bouchne. A je úplně jedno, jestli to bude kvůli bankrotu, že jsme si žili nad poměry, anebo kvůli tomu, že máme asociální vlády. Vzpomeňme na francouzskou revoluci.

Nic jako veřejné blaho neexistuje. To je zase takový marketingový kec. Dřív jsem tomu taky věřil. Ale pod veřejným blahem si každý představuje něco jiného. To, co je blaho pro jednoho, nemusí být blaho pro druhého. Lidi nikdy nevolí pro veřejné blaho, lidi primárně volí pro blaho své vlastní. A je to přirozené, normální. Lidé jsou od přírody sobečtí, někdo více někdo méně.

Po pravdě, já už na to Řecko čekám od dob Kalouska. A nic. Divný. Ideální je, když stát nedává lidem nic, pak jim nemá co vzít. A to jsem levičák. Ne ten, který by rozhazoval všude, ale beru stát, že je tu od toho, aby lidem sloužil a zajistil potřebné služby. Já nevím, proč se tady tak bojíte řecké cesty, teoreticky by vám všem měl být stát u zádele, ne? Většina z vás tady se ve financích vyzná, poctivě se je snaží zhodnotit a v nejhorším si je prostě ulijete do zahraničí.

Společný všem lidem je, že se chtějí mít dobře, i když slovo "dobře" je relativní. Žijeme si slušně, i když třetina německých platů 30 let po revoluci nic moc. A přijdou mi úsměvní politici, kteří ví, jak to "dobře" zajistit. Musím říct, že Babišovi docela fandím, baví mě, jak celá opozice si škrábe hlavu, a neví, jak na něj. I když jsem ho nikdy nevolil, tak to asi dělá dobře. Chápu, že podle mnohých zde ne, ale tady neřešíme to, co by se líbilo vám, nebo mně. Tady řešíme to, že ten člověk má už několik let dost stabilní podporu 30 %. A určitě ne všichni, co ho volí, jsou blbci. ANO volí i doktoři a další vysokoškolsky vzdělání. V Reflexu chtěli udělat rozhovor s voličem ANO, ale hrůzou zjistili, že ve své sociální bublině žádného voliče ANO neznají. A tak poprosili čtenáře na FB, aby jim pomohli.

Pravicové vlády už předvedly, co umí, a pro lidi nejsou atraktivní. A jak už jsem psal před mnoha stránkami, na ideologii se už dávno nehraje, lidi primárně zajímá, co mají v peněžence a žaludku. Lidem nevadí až tolik korupce, ale chtějí taky něco od stát dostat. Když se důchodcům přidá 40 korun a nový IT systém MPSV je o 2 miliardy dražší než ten původní, přičemž ten nový měl být efektivnější a levnější, tak to lidi logicky nakrkne.

To samé Registr motorových vozidel za Věci veřejné, nasadily nový systém, který zkolaboval. Takže v podstatě ochromily fungování státu. Proč furt do něčeho hrabat? Proč furt něco vylepšovat, když nikdy nevíme, jestli to nakonec nebude horší než to předtím. A co kmotři? Rittig, Janoušek, Novák, Kuba, Houska? Čili když mlaskaj, měli by lidem občas chodit něco pod stůl. Čapí hnízdo? STB? Takových tam je, takže lidi jsou imunní, a tahle karta už na lidi neplatí. Naštěstí.

A Šichtařová, Kovanda? Tihle salónní ekonomové jsou k smíchu. Vlastně většinu toho, co vědí, mají načteno z učebnic. A já mám pocit, že to, co se píše v učebnicích ekonomie, nemá častou s realitou nic společného. A jelikož jsou zaměstnanci různých poradenských a analytických společností, tak primárně hájí zájmy bankovního sektoru. A hodně je považuju oba za odtržené od reality, Šichtařová má alespoň pěkný kozičky, ale její potřeba komentovat všechno je prazvláštní. Já prostě nějak tyhle talking heads moc nemusím. Ale radí se jim to krásně, když nemají žádnou zodpovědnost.

Pani Šichtařová se dokonce několikrát vyjádřila, že ji baví radit a komentovat, ale do žádné vedoucí funkce ve státu se jí nechce. Ale články píše líbivé, to jo. Nicméně učebnice ekonomie a život běžných lidí, kteří nejsou Šichtařová a Kovanda, to je něco jiného. Oni jsou takové celebřitky.

Cílem politiků by mělo vládnout tak, aby byla naštvaná co nejmenší část společnosti. A ukazuje se, že to, že musíme dělat nepopulární opatření, abychom se v budoucnu měli líp, je kec. Jak třeba Kalousek ví, že se po nepopulárních opatřeních budeme mít líp? A co když ne? Co když hůř? Nikdo, ani politici, ani ekonomové neví o ekonomice nic. A stát fakt nejde řídit podle učebnic ekonomie.
Naposledy upravil dockalacek dne 15. 7. 2020 11:07, celkově upraveno 3
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrmegac 15. 7. 2020 10:45

:tleskani
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 15. 7. 2020 12:07

dockalacek píše:... A já se ptám:

1) Kdy zvedat důchody a o kolik? O 40 jako za Nečase?

2) Učitelé si nezaslouží vyšší platy?

3) Policisté, hasiči?

Úředníky radši vynechávám. Žádnou budoucnost si neprožíráme. Jak jako zadlužujeme své děti? Citová manipulace. Lidem se nebude žít líp v nezadluženém státě. USA/Německo jsou zadluženy víc a nemyslím, že jsou z toho lidi na prášky.


Budoucnost si prožíráme. Při velkém dluhu se zvyšují více než proporcionálně náklady na obsluhu dluhu, jinými slovy stovky miliard místo třeba na placení důchodů půjdou minimálně na splátky úroků (většinou do zahraničí) - takže díky tomu se lépe žít opravdu nebude.

V podstatě základním pravidlem je žít dlouhodobě podle toho, na co mám. V rámci toho už je jen technikálie rozhodnout, jestli se přidá učitelům, hasičům nebo úředníkům. Jestli k tomu přistupovat jako teď stylem, že si každý plánuje, co si asi tak zaslouží bez hlídání rovnováhy mezi příjmy a výdaji, tak to skončí špatně. A ano, když končil socík, tak byl státní dluh skoro zanedbatelný, teď je někde okolo 30 % HDP, za pár let bude na 60 % HDP, takže děti samozřejmě zadlužujeme, protože ty ho budou muset splácet. Tohle ale koblihám nevysvětlíš.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod dockalacek 15. 7. 2020 15:17

Neoznačoval bych voliče ANO za koblihy, nejsem jejich volič, ale tohle by mě uráželo. Já bych zase mohl říct, že nechápu, jak může někdo volit ODS, TOP09 nebo STAN, to budou určitě volit samý podvodníci a tuneláři. A je mi to fuk.

Čísla o zadlužení jsou jen čísla. Doporučuji se podívat na zadlužení USA a Japonska. Tam takový humbuk není.

Já jsem za covid rád kvůli jedný věci - ukázalo se, že se všichni obrací na stát. Nejsem příznivcem toho, že se mělo nechat všechno otevřeno, a vidělo by se.

Představ si, že seš předseda vlády, a začnou ti stávkovat třeba doktoři, že chtějí přidat. Nechme stranou debatu, jestli mají doktoři hodně, nebo málo. A ty jim řekneš: "Hele, na vaše požadavky nepřistoupím, protože bychom si prožrali budoucnost."

Do půl roku bys skončil. Čili ano, je hezký být nezadlužený, ale to by taky znamenalo velký sociální bouře.

Nebo důchodci. Jak vysvětlíš nějaký babičce, která dá třeba pětinu důchodů za léky, že ji přidáš jen dvě stovky, protože bychom si prožrali budoucnost? Můžeme si jen dovolit, na co máme, chápu dobře? Tím pádem by dneska byly důchody možná o třetinu nižší.

Úplně bych neposlouchal salónní ekonomy typu Šichtařová, Kovanda, Horská, Dufek. Záměrně vynechávám Zamrazilovou, na ní už se začíná projevovat demence. Zkus mi vysvětlit, proč se zrovna tihle nejviditelnější ekonomové tak bojí o dluh a budoucnost? Že by jim tak záleželo na blahu státu a nás všech? V čirý altruismus nevěřím - buď se bojí, že v případě nástupu levice k moci došlo k bankovní dani, což aktuálně nehrozí, nebo nevím. Ale chápu, že jako lidi s platy určitě minimálně dvakrát vyššími než průměr, jsou docela za vodou.

A nebo druhá možnost - stále opakují mantru o zadlužení a řecké cestě, aby u telky vyděsili Karla s Mařenou, a ti tak nevolili Babiše, ale třeba ODS nebo TOPku, protože pravice vždycky nadržuje korporátu. Docela by mě zajímalo, proč je mezi ekonomy tolik pravicově smýšlejících. Že by to bylo proto, že pracují pro nadnárodní banky, a levice s nimi nejde moc dohromady?

Nakonec zjistíš, že je jedno, jestli se stát znefunkční (zbankrotuje) kvůli rozhazovačnosti, nebo naopak kvůli restriktivním škrtům, kdy se lidi naštvou, a sami stát vypnou, že nebudou fungovat školy, lékařská péče, protože budou stávkovat učitelé, doktoři. To, že to nechápeš ty, tomu rozumím, ale to, že to nechápou ti televizní ekonomové, je na pováženou. Říká se tomu sociální smír.

Souhlasím s tebou, že nemůžou mít všichni všechno, ale Babiš podle mě je určitě jeden z nejlepších polistopadových premiérů. Soudím tak podle toho, že zatím pořádně nerozzuřil žádnou skupinu obyvatelstva.

Ono to je o psychologii do jistý míry. Stačí, aby se nějaká ratingová agentura blbě vyspala, snížila rating a už se půjčuje na trhu s dluhopisy za vyšší úrok. Ale dokud funguje Emerika, jsem v klidu.

A docela by mě zajímalo, proč bylo za socíků nízký, nebo dokonce nulový zadlužení, páč armádu jsme měli cca desetinásobnou oproti současnýmu stavu. A bylo na důchody, na vše. K tomu zadlužení:

https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1t ... %C4%8Ceska

https://cs.wikipedia.org/wiki/Starobn%C3%AD_d%C5%AFchod

https://faei.cz/od-listopadu-k-dnesku-d ... roce-1991/
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 15. 7. 2020 19:57

Pěkně se to rozjelo: https://verejnydluh.cz/
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod meme1255 15. 7. 2020 23:16

Dockolacek: Protože veškerá infrastuktura jela z velké části z podstaty. Kromě bytové výstavby a s ní spjatou infrastrukturou. Doporučuji fotografie měst. Šeď, šeď, bída.
meme1255
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 16. 7. 2020 08:43

Za komančů byly peníze naposledy kryté zlatem (1 Kč = 0,123426 g ryzího zlata), dnes jsou kryté úředníky. :D
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod redhaven 16. 7. 2020 09:45

Nakonec si myslím, že tady i jinde jsou to žabo-myší války, protože rozhodnuto o nás jako "státu" bylo v minulosti vždy mezi velmocemi, at už světovými nebo evropskými. Bylo tomu tak před staletími, v roce 1918, 1938, 1968 i 1989, kdy už v 88. roce Západ věděl že havel bude prezident, tož tak. Stejně v budoucnu zase jiní rozhodnou, at už budeme zadlužení nebo plní blahobytu bez dluhu, stejně nás zase vyrabují a vydrancují i od toho státního zlata z trezorů ČNB, co tam ještě po loupeži Tošovského levného výprodeje Au zbylo....

Evropa jako celek se prožírá nízkou porodností ke konečné populační a tím i definitivní prohře politické a kulturní s islámem jako kulturou, státním ismem a náboženstvím a tentokráte jsme je nezastavili před Vídní, už jsou pevně zakotveni v desítkách milionů desítky let na Západě.
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dockalacek 16. 7. 2020 10:23

V tomhle máš asi pravdu, taková pidizemě jako my je vždycky pod vlivem velmocí. O nějaké nezávislosti si nedělám vůbec iluze.

A dokonce si myslím, že politikům a novinářům ty žabomyší války a hádky mezi lidma vyhovují. Zemanova viroza, ricin, vždycky novináři přifouknou nějaký téma, aby se odvedlo pozornost. Rozhádaná veřejnost mezi sebou je splněný sen každého politika.

Rozděl a panuj.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redhaven 16. 7. 2020 23:04

Obávám se, že ze Západu, USA se po celém světě šíří jakási variace na naši normalizaci ze 70. let, v USA i jinde jsou plošně zakazovány filmy, knihy, autoři, herci, normální pracující američané jiné než tmavé pleti jsou masivně napadání a lynčováni. Je to celosvětově organizované a běžní lidé jsou bez soudu zbaveni práce, možnosti veřejně se projevovat na netu atd. Spěje to k horké občanské válce.
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod suram 17. 7. 2020 02:52

Vidíš co může způsobit jedno video zveřejněné na internetu. :D
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod dockalacek 17. 7. 2020 09:33

redhaven píše:Obávám se, že ze Západu, USA se po celém světě šíří jakási variace na naši normalizaci ze 70. let, v USA i jinde jsou plošně zakazovány filmy, knihy, autoři, herci, normální pracující američané jiné než tmavé pleti jsou masivně napadání a lynčováni. Je to celosvětově organizované a běžní lidé jsou bez soudu zbaveni práce, možnosti veřejně se projevovat na netu atd. Spěje to k horké občanské válce.


Ač levičák, souhlasím. Spoustu věcí nechápu (elektroauta, 118 pohlaví, sexuální menšiny). Na druhou stratu, roky tady byla poptávka po levičáctví, s jeho současnou formou samozřejmě nesouhlasím, ale včera jsem si pustil na Youtubu Šichtařovou, kterou moc nemusím. Zajímalo mě, jestli zmoudřela. Ne. Jestli jsem ji dobře pochopil, ona by současnou krizi nechala (cituji) probublat. Čili žádná pomoc od státu, nechat to jet přirozeným výběrem. Tři až pět let bychom třeba měli vyšší nezaměstnanost, ale pak bychom na tom prý byli líp.

A není náhodou tohle cesta do pekel? Chápu, že Next Finance se krize asi nedotkne, ale bez regulací vznikne chaos. Nebylo to v 90. letech? Klaus a neviditelná ruka trhu, která vše vyřeší? To není cesta. Lidi jsou v principu sobci a kapitalismus, vznešeně nazývaný volno-tržní hospodářství, je přece založený na stylu "urvi, co můžeš". V podstatě uznává právo silnějšího, kdy přežijou jen ti silnější, chytřejší nebo schopnější.

A část, velká část současných regulací a zákonů vznikla právě proto, aby měli šanci i ti slabší. To není špatně podle mě. Že se to dostalo do extrému, to je jiná věc, ale bez zásahu státu by tady byla džungle. Proč vlastně vznikla levice? No, aby bránila ty slabší. Ne, nemá se jim servírovat vše na stříbrným podnose, neznamená to, že mají všichni na všechno právo, ale levice musí být nějaká protiváha. Žádná regulace a volný trh, to je lék? Nemyslím si. Já si myslím, že problémem kapitalismu je jeho rozežranost, skoro vše je podvoleno zisku a penězům. A určité bezohlednosti. Proto taková levicovost v Evropě.

To, že je současná levice extrémní a že vytrácí zdravý rozum, je pravda. Ale že je v Americe 40 milionů lidí na potravinových lístcích, tak to taky není dobře.

Že máme nedostupné bydlení? Někdo tvrdí, že je to tím, že dlouho trvá stavební řízení, že se staví málo. Ano, asi i to hraje roli, ale nemyslím si, že významnou. Není hlavním důvodem hamižnost developerů? Ano, oni tvrdí, že mají marži malou. Ano, asi je to i tím, že je velký zájem o to, bydlet ve vlastním. Ale když se část nemovitostí skupuje na investice, tedy zisk, tak je to taky problém. A těžko si můžeme říct, aby stát nezasahoval, že trh to vyřeší sám.
Naposledy upravil dockalacek dne 17. 7. 2020 10:47, celkově upraveno 1
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků