Nouzový stav, zavírání hranic, karanténa, vliv na .. všechno

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod taylor729 22. 9. 2020 21:50

vpe píše:A ty mas jak vyzkoumano, ze na Taiwanu jsou lide odpovedni a o kolik % cca vice nez v CR?

Nebide to spis tim, ze tam ji jina bublina anebo ze nemas dosah do vsech bublin, takze to jednoduse nevis?

Ps: jasne ze dobrovolnost by v CR nefungovala. Ale proc bych mel verit tomu, ze kdekoliv jinde ve svete by fungovala?

Zrovna z Taiwanu spolehlive informace nemam, ale o tom jak to bylo v Korei mam informace z prvni ruky.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod taylor729 23. 9. 2020 01:44

Jinak puvod toho ze se citim mirne naštvaně, jak podotkl jednadva z velké casti pochazi z toho ze jsem cetl par diskuzi pod ckanky tykajici se covidu na idnes nebo lidovkach. Nedoporucuju, je to jen pro silne povahy.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 9. 2020 09:48

Já ty diskuse radši moc nečtu. Je to názor proti názoru. Ale mám obavy, jestli svým dojmům trochu nepodléhají i akademici a lidé vědecky založení. Například zmíněný profesor Omar Šerý, který argumentuje příkladem Taiwanu. Velice rád bych znal důvody, proč si myslí, že nižší čísla na Taiwanu při 29x vyšším počtu testů v ČR (po přepočtu na 1 mil. obyvatel) musí nutně ukazovat na epidemiologickou účinnost nařízení o nošení roušek na Taiwanu. Podle mě je to nesmysl, ale je to molekulární biolog, tak by měl vědět, co říká.

A takový Jaroslav Flegr si neuvědomil, že lidi jsou opatrnější a reagují na rostoucí čísla, takže upravují chování podle toho, co jim kde hrozí. Ale je možné, že to byl z jeho strany kalkul a právě toho chtěl dosáhnout, když strašil desítkami tisíc mrtvých. (Mimochodem za poslední tři měsíce roku umře každý rok necelých 30 tisíc lidí, tak abychom se neděsili nějak zbytečně víc než jindy.) :)

-- 24. 9. 2020 11:19 --

Chce-li člověk zmírnit riziko, že se nakazí, tak tady je dobře popsáno, jakým prostředím se máme vyhýbat a proč: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nejef ... 47ab5f122/
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 26. 9. 2020 19:50

Tak kdo nerad roušku, je prý nacista. Anebo narcista. Já už na to teď večer špatně vidím. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 9. 2020 22:19

A kdo chce svobodu? Viz ten nahledak videa, tvl. Kdyz to souvisi spise s vakcinou, daji to k titulku rousek, to je manipulace jak Brno :-)

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/st ... m-40337585
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus 500-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni až 11%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 9. 2020 15:03

A jedeme z kopce. Ještě bude švanda. Co myslíte, přijde krutá zima? Já jen jestli se na rouškách za velkého mrazu tvoří rampouchy. Člověk by mohl být následně takto za zobec přicvaknut do dveří soupravy metra. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 30. 9. 2020 06:44

Interesantní článek o ekonomických dopadech kovidu.

-- 30. 9. 2020 07:46 --

V podstatě podobný názor jako toto:
noi2 píše:Nikdy to nebude tak, že když v tvém okolí hromadně umírají staří (včetně tvých příbuzných), tak ty vesele chodíš do práce, utrácíš v obchodech a chodíš do kina.
Když se to tam rozjede jako v Itálii (a jsou na nejlepší cestě), tak ta paralýza bude výrazně horší než to máme my teď. Ekonomika se zastaví úplně. A dost možná na delší dobu, protože my to snad udržíme na úrovni, kdy bude možné trasování (třikrát hurá IŤákům) a tím uvolnění šroubů anebo aspoň bude možné cyklické uvolňování a utahování karantény. Ale jak se to rozjede pořádně v populaci, nic s tím neuděláš, jen hasíš nejhorší a i kdybys nezavedl pravidla, tak lidi ti v tý hrůze okolo sami od sebe přestanou roztáčet ekonomiku. Už teď u nás za relativně klidné situace chtějí odboráři zastavovat výrobu tam, kde to není z důvodu poptávky nutné.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 1. 10. 2020 00:52

Hm, to jsem psal asi někdy na jaře.
Jinak bohužel jsme nezvládli to následný utahování po uvolnění, takže místo abychom v půlce srpna mírně šlapali na brzdu, budeme muset teď na brzdu dupnout a při tom se nám rozbije trochu nákladu a potlučou pasažéři. Tedy pokud nechceme nabourat.
Můj tip (od boku) analytika z jiného oboru je, že stabilizace a sestupný trend přijde až někde po 150-220k kumulativně pozitivně testovaných (úmyslně nepíšu nakažených, protože to budou jiná čísla). Pak to snad začne klesat ať se děje co se děje. To znamená při optimálním průběhu (1000-1500 pozitivních denně po celou zimu) 2k mrtvých a při pesimálním průběhu (všechno to proběhne do půlky listopadu s peakem 6k pozitivních) až 9k mrtvých. Pokud bude mít plukovník volnou ruku a nebude mu do toho mafián kecat, bude to snad blíže k první variantě.
Teď nám v příštích 14 dnech hrozivě začnou přibývat mrtví a hospitalizovaní, ale to už je jen následek minulosti, mnohem důležitější čísla budou pozitivně testovaní a jejich procenta vůči testům.
noi2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suram 1. 10. 2020 06:02

Kdyby, kdyby, kdyby nebyli lidé blbí, dodržovali nějaké omezení dobrovolně, tak by se nemuselo teď šlapat na brzdu. A kdyby vláda přišla v půlce srpna s povinnými rouškami v obchodech, úřadech, dopravních prostředcích, tak by prohrála příští volby. Nejdříve se musí začít tupé stádo obcí bát o život. Babiš věděl už na jaře velmi dobře, co může přijít na podzim a proč si nechává Prymulu v záloze.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 10. 2020 09:55

noi2: V tom článku jsou ale dost podezřelá srovnání. Četl jsi to? Redaktora jsem už kontaktoval. Zajímá mě, z jaké Jannovy studie (nebo spíš "studie") čerpá. Odkaz na tu chicagskou mi taky zatím nedal.

-- 1. 10. 2020 10:57 --

suram píše:Kdyby, kdyby, kdyby nebyli lidé blbí, dodržovali nějaké omezení dobrovolně, tak by se nemuselo teď šlapat na brzdu. A kdyby vláda přišla v půlce srpna s povinnými rouškami v obchodech, úřadech, dopravních prostředcích, tak by prohrála příští volby. Nejdříve se musí začít tupé stádo obcí bát o život. Babiš věděl už na jaře velmi dobře, co může přijít na podzim a proč si nechává Prymulu v záloze.

suram: To právě není tupé stádo. To je racionální stádo. Proč se bát, pokud nic nehrozí? A ono taky nic nehrozilo. V létě čísla nerostla, přestože lidi nenosili roušky. Nebo rostla? Já to - přiznám se - v létě moc nesledoval. Nikdo nic nezakazoval, tak jsem to neřešil.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod taylor729 1. 10. 2020 23:51

V druhe pulce srpna uz to zacalo pomalu rust k cislum podobnym z brezna, ale vlada si porad myslela ze to ustoji zuby nechty trasováním a testovanim a udrzi to pod kontrolou i presto ze se to blizilo k 300 denne a stabilne rostlo. Ja jsem to rikal uz v pulce leta ze mezi kontrolovanym a nekontrolovatelnym sirenim je velmi tenka hranice, ale i tak jsem necekal jak se to v zari prudce rozjelo (od cisel pod 1 tisic behem nekolika málo dnů az pres 3 tis) a to v dobe kdy uz byly rousky povinne vsude uvnitr. Holt exponencialni prubeh plus zpozdeni pozorovatelných výstupu za vnitřním stavem systemu.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod taylor729 1. 10. 2020 23:54

jednadva píše:Nikdo nic nezakazoval, tak jsem to neřešil.

A to je prave ono co jsem uz rikal. U nas to na bazi doporuceni a dobrovolnych opatreni proste nefunguje, takze jedina moznost jsou tvrdy zakazy.

jednadva píše:Proč se bát, pokud nic nehrozí? A ono taky nic nehrozilo.

Jenže ono hrozilo, akorat to lidi nevnímali.
Nacpaný autobusy a obchodaky lidma bez rousek, mraky lidi na ceste do Chorvatska kde v te dobe uz zacala rust cisla. Nejdriv sice ve vnitrozemi, ale pak i kolem Splitu (navíc to co vidime neni aktualni stav systemu, ale obraz stavu v minulosti), atd. Cely leto to bylo na hrane.
Naposledy upravil taylor729 dne 2. 10. 2020 00:00, celkově upraveno 1
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 1. 10. 2020 23:55

suram píše:Kdyby, kdyby, kdyby nebyli lidé blbí, dodržovali nějaké omezení dobrovolně, tak by se nemuselo teď šlapat na brzdu. A kdyby vláda přišla v půlce srpna s povinnými rouškami v obchodech, úřadech, dopravních prostředcích, tak by prohrála příští volby. Nejdříve se musí začít tupé stádo obcí bát o život. Babiš věděl už na jaře velmi dobře, co může přijít na podzim a proč si nechává Prymulu v záloze.
Hm, tys vlastně jinými slovy napsal, že vláda nemohla zavést přísnější opatření, aby neprohrála volby a lidi jsou blbí, že to nechápou a nezavedli si sami přísnější pravidla, když jim přece vláda ty pravidla zpřísnit nemohla.

jednadva: asi jsi zapomněl přidat odkaz
noi2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suram 2. 10. 2020 03:00

Lidé jsou jen stádo tupých ovcí a CoViD-19 je evoluce. Uvidíme, kdo vyhraje, zda lidská civilizace nebo příroda.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 2. 10. 2020 10:58

taylor729 píše:
jednadva píše:Nikdo nic nezakazoval, tak jsem to neřešil.

A to je prave ono co jsem uz rikal. U nas to na bazi doporuceni a dobrovolnych opatreni proste nefunguje, takze jedina moznost jsou tvrdy zakazy.

Jakou vidíš souvislost mezi mým letním chováním a nutností "tvrdých zákazů"? Co mi mělo být zakázáno?

taylor729 píše:
jednadva píše:Proč se bát, pokud nic nehrozí? A ono taky nic nehrozilo.

Jenže ono hrozilo, akorat to lidi nevnímali.

Nehrozilo. Ta letní čísla o velkém riziku nevypovídají. Počet nakažených malinko roste ke konci srpna. Větší růst začíná v září.

-- 2. 10. 2020 12:00 --

noi2 píše:jednadva: asi jsi zapomněl přidat odkaz

noi2: Jaký odkaz? Na tu chicagskou studii odkaz nemám. Na Jannovu taky ne.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků