Fio e-Broker

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jjrr 15. 1. 2023 04:11

Takže jediná Moneta by byla z CZ akcií na Master účtu úplně bez poplatků i za připsání dtvidendy?
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod minarjo 15. 1. 2023 10:48

Z těch známých je to Moneta, která neposílá hromadně na Master účet Fio (neboli hromadně brokerovi dle evidence CDCP, k rozdělení), pak ještě některé méně obchodované akcie z RM systému, třeba Pražská energetika a některé další menší, které jsem dříve měl a teď už ne. Tyto jmenované to posílají přímo na obchodní účet klienta, protože ho mohou z té evidence CDCP (i té skrz Master účet, ta je dvoustupňová, i údaje jednotlivých klientů Fio jako adresa a číslo obchodního účtu tam jsou uvedeny) vyčíst, tím obejít brokera v roli "finančního mezistupně" a tak toho využívají. Účetně to mají ty firmy složitější, než to poslat naráz brokerovi z nadřazené evidence, ale dělají to prostě takto, no. Třeba se i Moneta časem "zkazí" a bude to posílat hromadně, zatím to ale dělá přímo koncovým akcionářům.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod DoubleSix 15. 1. 2023 13:05

Díky moc všem za vysvětlení, hlavně minarjovi, který to popsal tak jasně, že i já to chápu :D
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 1. 2. 2023 10:15

Zdar, páni, Je zde někdo, komu po vyplnění investičního dotazníku FIO nějaké obchody doporučuje, nebo je to jako u mě, že na základě dotazníku FIO nedoporučuje žádné investiční nástroje, ale nemůže mi v tom bránit (ta slova jsou jiná, ale význam takovýto)? Vzhledem k tomu, co jsem do dotazníku vyplnil, mám takový dojem, že celý dotazník a jeho vyhodnocení je koncipováno stylem, aby se vlk (zákonné požadavky) nažral a koza zůstala celá (FIO nemohlo být hnáno k odpovědnosti).
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 4. 2. 2023 07:11

Možná interpretace té situace je, že opravdu existuje objektivní konkrétní důvod, proč by daný klient neměl do akcií investovat, a že Fio ten konkrétní důvod nechce říct, aby klient okamžitě danou odpověď v dotazníku nezměnil.

Ale mám podobný dojem jako ty, že hlavním cílem je chránit banku, ne klienta.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod xls 4. 2. 2023 07:39

Ten dotazník je nesmysl, v podstatě na nesmyslné otázky je potřeba nesmyslně odpovědět dle toho, co by si autor asi představoval.

Např. otázky ohledně obchodování na páku. Je jasný, že se jedná v zásadě o vysoce rizikový nástroj, ale ne, když chce mít dvojnásobnou páku na 30 % portfolia a ještě na nerizikový papír a zároveň to máte na 100 % krytý dluhopisama, na peníze ze kterých si ale musíte pár měsíců počkat. Ale je potřeba odpovědět ve smyslu, že si hrajete s 10 % portfolia a jste ochotni o všechny peníze přijít a ještě klidně doplatit, pak vás to pustí.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod jjrr 4. 2. 2023 07:47

Já si už dávno nepamatuji, co jsem Fio odpovídal. Ale obdobné otazky mají online sázkove kancelaře ne?
:D
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod drkarel 4. 2. 2023 11:41

Díky za reakci. Ten dotazník je dost návodný (jen momentálně zaostalý by nevěděl, co je správná odpověď). Ale nedovedu si představit ten důvod. Pravdivě jsem odpovídal (do úrovně chápu, co jsou ETF, mám zkušenost s akciemi (i na úvěr, ale na páku) a dluhopisy, s deriváty ne), obchoduji výhradně s nimi, co existují, a mám i VŠ vzdělání v oboru a nedoporučují nic. Jasně, že má dotazník chránit banku, ale tohle mi přijde přestřelené. Ale FIO má nesmyslně až absurdně přísně nastavené různé postupy, takže to tak asi je. Blbý je, že když zadávám jakýkoliv pokyn, pustí mě to až na druhé kliknutí (musím potvrdit, že na něm trvám, i když jsem úplný pako a za to banka nemůže nést odpovědnost).

Jak tak čtu xls, možná jsem dal moc vysoké procento majetku, o které jsem schopen bezbolestně přijít. :)

osobne: Když jim to neaktualizuji (pár otázek tam teď dodali), tak mě to furt otravuje a to mi vadí. Navíc mi určitě klidně můžou vypovědět smlouvu a nehodlám si zvykat na nikoho jiného (navíc jsou furt na české akcie asi nejvhodnější).
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod nikko 4. 2. 2023 11:58

drkarel píše:... Ten dotazník je dost návodný... Jasně, že má dotazník chránit banku, ale tohle mi přijde přestřelené. Ale FIO má nesmyslně až absurdně přísně nastavené různé postupy, takže to tak asi je...

Dotazník má svůj význam. Např. pokud žádáš o založení účtu pro margin obchody a dotazník nevyplníš správně, FIO ti účet odmítne založit.

drkarel píše:...Blbý je, že když zadávám jakýkoliv pokyn, pustí mě to až na druhé kliknutí (musím potvrdit, že na něm trvám, i když jsem úplný pako a za to banka nemůže nést odpovědnost)....

To je společensky odpovědný přístup banky. Podnikatel obvykle cíleně manipuluje zákazníkem, aby obchod provedl. Banka svým varováním dělá opak, v tu chvíli nejedná s cílem mít zisk za každou cenu.
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 4. 2. 2023 12:33

Ano, naprosto akceptuji, pokud by výstup z dotazníku (povolení obchodů) byl závislý na vyhodnocení dotazníku. Jenže to je právě to, co se mi nezdá. Nemyslím, že bych měl někde chybu ve znalostních otázkách. (A nejde o margin, nemám povoleno nic.) A pokud je to tak, pak je to houby společensky odpovědný přístup, pak je to čiré pokrytectví.

A otázka zněla, zda někdo něco povoleno/doporučeno má. Pokud ano, pak tam něco mám "špatně", nebo je chyba (individuální) jinde, a možná má cenu to nějak řešit s FIO. Pokud ne, pak to smysl nemá a jen bych se naštval. (To je něco podobného jako blokace okamžitých plateb po provedení jedné okamžité platby. To je taky hodně společensky odpovědné, a cítím se velmi dobře ochráněn. Až tak, že mohu bezrizikově provozovat nechráněný sex.)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod nikko 4. 2. 2023 15:19

drkarel píše:...naprosto akceptuji, pokud by výstup z dotazníku (povolení obchodů) byl závislý na vyhodnocení dotazníku..."

Mám praktickou zkušenost, že správnost odpovědí v dotazníku přímo určuje, zda mi FIO banka obchodování doporučí/nedoporučí. Vliv má i jediná špatná odpověď.

drkarel píše:...A otázka zněla, zda někdo něco povoleno/doporučeno má....

Např. já mám u FIO obchodování něco povoleno/doporučeno.

drkarel píše:...Jenže to je právě to, co se mi nezdá. Nemyslím, že bych měl někde chybu ve znalostních otázkách. (A nejde o margin, nemám povoleno nic.)...

Neznám tě, ale myslím si, že jsi prostě nevyplnil dotazník takovým způsobem, aby ti banka obchodování doporučila. Je dost velký rozdíl mezi "mít znalosti" a "umět znalosti používat v reálném světě".
Zjednodušeně - "ten, kdo ani nedokáže správně vyplnit dotazník, neměl by raději na burze vůbec obchodovat (bez urážky)."

drkarel píše:...To je něco podobného jako blokace okamžitých plateb po provedení jedné okamžité platby. To je taky hodně společensky odpovědné, a cítím se velmi dobře ochráněn. Až tak, že mohu bezrizikově provozovat nechráněný sex...

Nerozumím. Banky ti blokují okamžité platby?
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 4. 2. 2023 16:27

drkarel píše:Ano, naprosto akceptuji, pokud by výstup z dotazníku (povolení obchodů) byl závislý na vyhodnocení dotazníku. Jenže to je právě to, co se mi nezdá. Nemyslím, že bych měl někde chybu ve znalostních otázkách. (A nejde o margin, nemám povoleno nic.) A pokud je to tak, pak je to houby společensky odpovědný přístup, pak je to čiré pokrytectví.

A otázka zněla, zda někdo něco povoleno/doporučeno má.
Já tam teď konkrétně mám docela dost věcí (podílové fondy, akcie, ETF, dluhopisy) – ale letos jsem u Fio nic neobchodoval, takže nevím, jestli to stačí pro klid.

Z dřívějších roků mám archivované dotazníky, ale součástí není vyhodnocení, tak už nevím, jak to bylo vyhodnocené – ale odpovídal jsem řádově stejně a s nepřiměřeností otravovali při každém nákupu akcií.

Vyloženě absurdní je, že s nepřiměřeností otravují při prodeji akcií, tj. operaci, která zásadně sníží riziko mých financí. To, že říkají nepřiměřenost a neříkají proč, a tohle nedoporučování prodeje, mě dohromady vede k názoru, že cíl je opravdu jen banku zbavit odpovědnosti.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod xls 4. 2. 2023 16:35

Tam jde opravdu o to, že ty si pod správnou a rozumnou odpovědí představuješ něco jiného než banka. Máš vzdělání, praxi, rozumíš tomu odborně, víš, co chceš provádět za operace. Tak to vyplň z pozice, jako bys byl miliardář, který u nich chce investovat milion tím nejhloupějším způsobem, do nejrizikovějšího produktu, aby o něj co nejrychleji přišel. Taky jsem to musel párkrát zkusit, abych dosáhl pozitivního výsledku a mohl se pustit do v podstatě bezrizikové jednorázové operace, kterou jsem potřeboval.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 4. 2. 2023 16:45

fc70: Přesně. :)
nikko: Ne banky, ale FIO. Více zdejším přispěvatelům po odeslání jedné OP (100k), druhou už neodešle a OP zablokuje na 1 pracovní den (myslím). Nevím, pravda je, že jsem dotazník nevyplňoval úplně pečlivě, takže jsem se mohl splést. Ale vzhledem k tomu, jak ty otázky vypadají, by se to mohlo stát jen nepozorností. OK, zkusím to projít, jestli jsem se někde neseknul. Ovšem ta jedna chyba by musela být dost zásadní, aby nebylo povoleno nic.

-- 4. 2. 2023 17:04 --

No, tak jsem to prošel, znalostní otázky mám imho správně (to snad ani špatně zodpovědět nejde), překopal jsem otázky na moje tužby (prodloužil investiční horizont, snížil podíl investic na majetku) a zkušenosti (třeba jsem zalhal, že mám zkušenosti s ETF) a ačkoliv mě vyhodnotili jako dynamického investora v kolonce dluhopisů FIO a milostivě mi povolili částečně tyto dluhopisy, tak akcie jsou furt nepřiměřené. Zato ETF jsou naprosto přiměřené. Takže by to metodou pokus-omyl asi nějak šlo. (Možná by stačilo zalhat ještě o derivátech a marginu.) Kašlu na to.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 4. 2. 2023 23:25

@drkarel:
Můj názor je, že jsi neměl odpovídat u otázky na znalosti investic, že jsi až takový profík a máš VŠ znalosti v daném tématu atd. Takové klienty mnohé banky "nevidí rády", protože jde už o kategorii pro profesionální zákazníky. U této otázky je lepší odpovídat, že ano znalosti z investic máš atd., ale NE že je to tvůj obor studia/práce/živnosti... Abys byl prostě běžný "neprofesionální klient" (pro kterého investování není vzděláním či prací denní chleba), tak nějak se tomu odborně říká, do takové "škatulky" tě potřebují zařadit. Já tedy s Fio (ani jiným podobným) dotazníkem podobný problém nikdy neměl.
minarjo
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků