Vyplata dividend CZ akcii

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 6. 4. 2020 21:22

Když teď (tedy kdybys dnes) koupíš na BCPP bez dividendy, dostaneš je až D+2 a do té doby je na RM-S nemůžeš prodat za cenu s dividendou. Až je budeš mít a moci prodat, budou na RM-S taky bez dividendy.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod stepano 6. 4. 2020 21:38

Ajo, jsem to ale truhlík. Zatmění.
Je to jasný a díky ;-)
stepano
Diskutér

Odeslat příspěvekod octaviampi 7. 4. 2020 09:32

Když bys ale měl nakoupeno na obou burzách, mohls prodávat na RMS za vyšší cenu a dokupovat za sníženou na BCPP, kde už je bez nároku na divi. Jinými slovy k rozdílové ceně (ve výši dividendy by ses dostal hne.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanickses 28. 4. 2020 09:52

stanickses píše:
suram píše:U FIO se za to také platí nějaký poplatek?

vedení master je zdarma a snad jediný poplatek je tedy při připisování dividend.
Stále si nejsem jistý, jak zpětně zjistit, jaký typ účtu máte.

Dle vyjádření Fio:
V sekci globální nastavení, kde bude registrační číslo v CDCP, pokud toto číslo končí 366, jedná se o master, vše ostatní jsou vlastní čísla v CDCP
stanickses
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minarjo 24. 5. 2020 19:32

Přesně tak - kdo u Fio má v Globálním nastavení eBrokeru u položek "Číslo účtu v CDCP - české/zahraniční IN" v obou případech toto: 808000733366, tak to je FIO sběrný účet u CDCP, takzvaná Navazující evidence Fio (tedy ten "Master účet" jak to Fio nazývá na svém webu). V praxi jste majiteli akcií i tak vy, ale evidence je dvoustupňová (lze si představit jako vnořené složky na počítači). Tedy ten hlavní účet u CDCP (hlavní složka) patří sice Fio, v něm jsou ale podsložky jednotlivých investorů a ty jednotliví emitenti (akciové společnosti) vew výpisu CDCP vidí (jméno a adresa investora, číslo jeho majetkového účtu...). Takže i ten, kdo má Master účet jako já, i tomu pak píšou dané české firmy (třeba O2 či Philip Morris ČR) roční dopisy pozvánky na valnou hromadu atd (znají z CDCP vaši adresu, i když je to ta navazující dvousložková evidence). Takže to je v pohodě, CDCP konečné vlastníky zná a tím i dané firmy, do kterých investujete, znají vás jako jejich akcionáře.
Dividendy těch českých firem, které by jinak byly vyplaceny přes pověřenou banku, jsou u tohoto Master účtu vypláceny přímo Fio brokerovi a ten to rozdělí investorům za poplatek 0,2% z hrubé dividendy na jejich majetkové účty. Toto vše (český CDCP a dvoustupňová evidence) platí jen pro akcie z CZ burz. Většina z nich běžně platí dividendy skupinově brokerovi (až na výjimky - mezi ně nepatří např. Moneta, ta to platí investorům přímo převodem na obchodní účtu, který jako emitent vidí u každého investora ve výpisu CDCP, tedy Fio brokera obchází). Zahraniční akcie burz USA a Xetra Německo jsou vždy v depech zahraničních partnerů Fio, tam dividendu vyplácí vždy Fio na majetkový účet bez poplatku.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod antonsek 24. 5. 2020 20:19

octaviampi píše:Když bys ale měl nakoupeno na obou burzách, mohls prodávat na RMS za vyšší cenu a dokupovat za sníženou na BCPP, kde už je bez nároku na divi. Jinými slovy k rozdílové ceně (ve výši dividendy by ses dostal hne.

To nemůžu prodat na RMS to, co jsem už před nějakou dobou nakoupil na BCPP?
antonsek
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 25. 5. 2020 15:33

U českých akcií můžeš burzy BCPP (provozovatel Xetra Praha) a RMS (Fio) libovolně střídat, tedy koupit tam, kde je zrovna levněji (i když rozdíly cen nebývají velké). Obchod na BCPP vyjde u Fio nicméně o 10 Kč dráž na poplatku (minimum poplatku za obchod na RMS je 40 Kč, u BCPP 50 Kč, poplatek pak roste dle objemu shodně u obou burz), tedy i toto je třeba zohlednit.
No a jelikož BCPP má lhůtu vypořádání T+2 (ta je běžná na většině burz světa), zatímco RMS jen T+0, tak na RMS můžeš prodat logicky jen to, co už reálně v daný den vlastníš, není tam to dvoudenní zpoždění (tedy pokud jde o nákup z BCPP, tak nejdříve za dva dny od něj). Také tento rozdíl vypořádání na obou burzách způsobuje v období kolem Rozhodného dne dividendy ten dvoudenní větší cenový rozdíl, neboli na RMS je dva dny navíc cena o dividendu vyšší, protože s nárokem na ní lze akcie koupit ještě o 2 dny déle. Proto se o dva pracovní dny liší u obou burz i takzvaný exdivi date (první den, kdy už se akcie obchoduje bez nároku na dividendy).
Příklad: rozhodný den dividendy akcie ČEZ je řekněme (jen pro příklad) ve čtvrtek 18.6. To znamená, že kdo fyzicky vlastní tuto akcii 18.6., dividendy ještě letos dostane, kdo až 19.6. a déle, nedostane letos už žádné (nakoupí ale zase cca o tu dividendu levněji). Tedy při nákupu na BCPP je třeba provést obchod v daném případě nejdéle v úterý 16.6., vypořádání T+2 znamená že ve čtvrtek fyzicky akcie kupující vlastní, tedy s dividendou. Exdivi date pro BCPP je tedy ve středu 17.6., při nákupu tento den už to bude bez divi. U RMS ale i nákupní obchod provedený ve středu 18.6. bude s dividendou, protože kupující na RMS akcii vlastní tentýž den hned po denní uzávěrce burzy (T+0). Tedy Exdivi u RMS je až ve čtvrtek 19.6.
To jen pro ty, co chtějí nakupovat kolem datumů důležitých pro dividendy, tak že v tomto případě je nula denní zpoždění u RMS někdy výhodou. Pak ještě u termínů dividend existuje Výplatní den, ten je pro obě burzy stejný (od toho dne začíná výplata dividend, většina brokerů připisuje dividendy hned v prvních dnech výplaty). Shrnutí: na obchodech mezi BCPP a RMS nejde za ty dva dny vydělat křížovým obchodem, protože když investor třeba v pondělí na BCPP akcie koupí, může je na RMS prodat, ale nejdřív ve středu (až je skutečně vlastní). Ale nákup z RMS lze na BCPP prodat prakticky hned, naopak ale minimálně o dva dny déle, až po vypořádání.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 25. 5. 2020 16:11

Předpokládám, že výhoda by mohla být v tom, že vlastník akcií vidí o dva dny dříve na BCPP, o kolik klesla cena akcie a může si vypočítat, jestli se mu vyplatí prodat za ty dva dny akcie na RMS a zároveň přikoupit nové na BCPP (pokud cena klesla víc než hrubá dividenda), nebo si je nechat kvůli dividendě (pokud cena klesla méně než čistá dividenda).
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod XTCH 25. 5. 2020 17:01

minarjo píše:Tedy ten hlavní účet u CDCP (hlavní složka) patří sice Fio, v něm jsou ale podsložky jednotlivých investorů a ty jednotliví emitenti (akciové společnosti) vew výpisu CDCP vidí (jméno a adresa investora, číslo jeho majetkového účtu...). Takže i ten, kdo má Master účet jako já, i tomu pak píšou dané české firmy (třeba O2 či Philip Morris ČR) roční dopisy pozvánky na valnou hromadu atd (znají z CDCP vaši adresu, i když je to ta navazující dvousložková evidence). Takže to je v pohodě, CDCP konečné vlastníky zná a tím i dané firmy, do kterých investujete, znají vás jako jejich akcionáře.


Ahoj, toto mě docela příjemně překvapuje, je to asi jediný důvod proč se mi myšlenka Master účtu příliš nezdála - předpokládal jsem, že tyto účty nejsou zapsané v CDCP a když bych se chtěl zajímat například o valné hromady a jiné akcionářské záležitosti firem, pak by se všechno muselo řešit přes brokera.

Netušíte někdo, jak to funguje třeba u Patrie? Jednou jsem se jich ptal, zda zřizují v CDCP účty vlastníka či zákazníka (terminologie CDCP), a tvrdili že oni mají účet vlastníka a já u nich budu mít "evideční" účet (což předpokládám že je něco podobného jako ten Master, jen nevím jestli je evidován v CDCP nebo jen u nich v databázi)...
XTCH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 25. 5. 2020 22:21

suram píše:Předpokládám, že výhoda by mohla být v tom, že vlastník akcií vidí o dva dny dříve na BCPP, o kolik klesla cena akcie a může si vypočítat, jestli se mu vyplatí prodat za ty dva dny akcie na RMS a zároveň přikoupit nové na BCPP (pokud cena klesla víc než hrubá dividenda), nebo si je nechat kvůli dividendě (pokud cena klesla méně než čistá dividenda).


Primitivnim videnim sveta si lze zivot zjednodusovat jen do urcite miry. Takze tyto sablony neplati obecne. Ted napriklad kyslik klesnul na BCP po emisnim aziu cca o jeho vysi a RMS se hnul jen minimalne.

Minarjo: u easyclicku poplatek 0,29% a u bcp tusim limitne k 0,36%.

Obecne je u RMS zpravidla vyssi cena, ale casto mala likvidita. Nakup burza a prodej rms vetsinou znacka ideal. Zahranicni akcie ale jen v ramci daneho trhu.
octaviampi
Diskutér

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků