Phoenix Investor

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Solymr 27. 3. 2020 00:22

Najde se někdo, kdo investuje přes tuhle společnost? Jde mi o pochopení vztahů Phoenix - Moventum - Franklin Templeton. Díky.
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivo_2 27. 3. 2020 17:17

Co sem o této společnosti našel .
Psali o tom ,že je to další firma po společnosti Ertrag & Sicherheit (E&S) . Včetně lidí ,kteří přešli ze "steré " firmy do "nové" .
dovolím si citovat z jednoho článku z roku 2019 -
Při podpisu smlouvy o investování zjistíte, že zde figuruje společnost Phoenix Asset Risk Management AG, která zde figuruje jako finanční poradce (zprostředkovatel).
Myslí tím Moventum .

Vyšlo o nich docela dost článků . stačí je najít a přečíst i s komentáři .
Ty jsou taky hodně čtivé.
Jestli chcete začít investovat ,tak určitě přes jinou firmu .
ivo_2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Solymr 28. 3. 2020 20:58

Chápu dobře, že Phoenix Investor je investiční společnost, která zprostředkovává investice do fondů, např. do Franklin Templeton, přičemž má investor otevřen účet a vidí kolik tam má díky Moventum, což je něco jako "zprostředkovatel účtu"?

Teď to smutnější: něco o PI jsem našel zde viewtopic.php?f=312&t=1306502

Problém je ten, že jsem do této investice šel přes známého v rodině a neměl jsem před tím jiné zkušenosti s investováním. Nevím jestli jej pojmenuju dobře, ale nejspíše se jednalo o vstupní poplatek - ten činil 14x měsíční vklad. Tehdy jsem to bral tak, že investice do PF není zadarmo, ti lidi musí z něčeho žít - v Phoenix, Moventum i Franklin. Ale jak jsem se začal dovzdělávat v této otázce, zejména díky článkům na internetu, diskuzním fórům a knihám, pochopil jsem, jakou jsem udělal chybu. V této investici jsem od počátku roku 2019.Zainvestováno 15 měsíců x 1300 a mám tam něco málo přes 13 tisíc. Beru, že jsou nyní rapidní propady po celém světě a umocnil jsem to tím, že jsem si vybral Emerging markets trhy, kde je ještě vyšší volatilia. Jedná se o fond https://www.franklintempleton.cz/cs-cz/ ... stribution s poplatky:

Vstupní poplatek při prodeji5,75%
Udržovací poplatek 0,50%
Správcovský poplatek 1,35%
Total Expense Ratio 2,24%
Pravidelné poplatky1 2,23%

Dá se nějak odhadnout za jak dlouho bych byl alespoň nominálně na svém, pakliže bychom započítali i onen vstupní poplatek 14x1300?

Co s tím nyní? Ani nevím, zda tam můžu přestat posílat peníze. Počkat, že se to vše zmátoří a budoucí výnosy mi pokryjí náklady, nebo to rovnou ukončit? Jak říkám, je to rodinný příbuzný a nevím, zda to nenaruší vztahy.
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 28. 3. 2020 21:06

Prodat, brát to jako školné a řešit investice jinde. Lidi jsou nepoučitelný.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 29. 3. 2020 01:20

Solymr píše:Chápu dobře
Nedostals v rámci investování (aspoň v PDF) pár desítek stran dokumentů, a nepodepisoval jsi, že jsi je dostal, nebo dokonce přečetl? Asi by bylo na čase je přečíst aspoň teď. My dost dobře nevíme, jakou smlouvu a jaké pokyny jsi podepsal.
, že Phoenix Investor je investiční společnost, která zprostředkovává investice do fondů
Hm: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-t ... 43/CNB/571 .

Odkud ti chodí výpisy, máš přístup na nějaký web? Tohle vypadá divně.
Problém je ten, že jsem do této investice šel přes známého v rodině a neměl jsem před tím jiné zkušenosti s investováním.
Tak teď máš zkušenost se známým v rodině, a můžeš mít i zkušenost z investováním.
Nevím jestli jej pojmenuju dobře, ale nejspíše se jednalo o vstupní poplatek - ten činil 14x měsíční vklad.
To byl předplacený vstupní poplatek (v té obrovské výši) rovnou na 20 let?
Tehdy jsem to bral tak, že investice do PF není zadarmo, ti lidi musí z něčeho žít - v Phoenix, Moventum i Franklin.
No, takhle: Pokud si investice neumíš najít a zobchodovat sám, tak lidi, kteří ti je vyberou a provedou opravdu musí z něčeho žít. Kdybys šel do běžné banky, taky to nebude zdaleka tak levné, jako to tady mají lidi s ETF v Degiro (na vstupu řekněme 3%, TER podobné). Nechat si zaplatit není samo o sobě nemorální – ale teď víš, že známý v rodině se nesnažil ty poplatky (které jsou z části jeho příjmem) nijak snížit. Nevím, cos čekal; asi jde doporučit neřešit takové věci s příbuznými, už kvůli tomuto konfliktu zájmů.
Zainvestováno 15 měsíců x 1300 a mám tam něco málo přes 13 tisíc.
To je 13 tisíc investovaná částka, nebo současná hodnota portfolia? Pokud by to byla současná hodnota portfolia, tak to rozhodně neodpovídá stržení 14 vkladů z 15, ještě si to ujasni.
Beru, že jsou nyní rapidní propady po celém světě a umocnil jsem to tím, že jsem si vybral Emerging markets trhy, kde je ještě vyšší volatilia. Jedná se o fond https://www.franklintempleton.cz/cs-cz/ ... stribution
No investovat jenom do takhle úzko zaměřeného fondu opravdu nejde doporučit. (A ten poradce by za ty peníze, co dostal, měl být schopen něco takového rozmluvit.)

Mimochodem je hodně divné, že na tom webu data končí 30. 9. 2018! Aspoň Conseq je má nějak úplná.
Dá se nějak odhadnout za jak dlouho bych byl alespoň nominálně na svém, pakliže bychom započítali i onen vstupní poplatek 14x1300?
No nějak se to dá odhadovat, ale
1) bude tam obrovský rozptyl – je taky pořád ještě možné, že akcie letos skončí v plusu. A nebo ještě spadnou na polovinu.
2) „kdy bych byl na svém“ je špatný způsob uvažování. Nemáš 19,5k v investicích, o kterých teď musíš silou vůle přesvědčit zbytek světa, aby ti je zaplatili v korunách. Máš 13k v investicích, a otázka je, co chceš s tím majetkem dělat dál.
Co s tím nyní? Ani nevím, zda tam můžu přestat posílat peníze.
To si musíš přečíst ve smlouvách.
Počkat, že se to vše zmátoří a budoucí výnosy mi pokryjí náklady, nebo to rovnou ukončit?
Jedna věc je ujasnit si, jestli chceš investovat do akcií = máš na to žaludek a stabilní příjmy/jiné úspory. To jsi měl vědět předtím; neuškodí si to rozmyslet teď – ale víceméně definitivně. Nejhorší možná varianta je kmitat mezi hotovostí a akciemi, ČSOB o tom teď má krásný graf: https://www.csob.cz/portal/documents/10 ... indexu.pdf . V principu, pokud chceš ten výnos a jsi ochoten nést to riziko (jak volatilitu tak riziko trvalé ztráty), klidně v akciích zůstaň.

Druhá věc je, co s tímhle konkrétním fondem a touto konkrétní strukturou. Tady možná překvapím – já bych to tam třeba i chvíli nechal. Ten fond asi není totální podvod (o Phoenix Investments nic nevím, tam by nějaký problém být mohl), takže není nutné ho vybrat okamžitě. Pokud nevíš o ETF, TER něco přes 2% není v ČR kdovíjak výjimečné, a nakonec je to šest stovek ročně – jasně, jsou to peníze, ale asi nejde úplně o život, aby se to muselo řešit hned. Porozhlédni se po nabídce českých bank, popř. si přečti něco o ETF a stavbě portfolia (pokud si na to koupíš knížky, vyjde to taky na řádově několik stovek), a nahraď tu investici, až budeš vědět, čím. Když už jsi nesl to riziko investování do akcií, teď to vybrat do hotovosti, realizovat ztrátu, a pak to nechat dlouhé měsíce v hotovosti, když se zatím budeš vzdělávat, má slušnou šanci, že ti uteče případný růst trhů dost zbytečně. (A nebo trhy ještě klesnou, to se opravdu nedá předpovídat.)
Jak říkám, je to rodinný příbuzný a nevím, zda to nenaruší vztahy.
Já bych řekl, že už se stalo, i když to tak možná zatím navenek nevypadá. Oba teď víte, co jste udělali.
fc70
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků