Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod peliculiar 28. 12. 2020 13:02

Home office, menší využívání kancelářských budov leccos změní, ale čekat zásadní vliv na rezidenční bydlení? Nevím ... Ne každý kdo má práci / zaměstnavatele v Praze může pracovat jako digitální nomád (podle sebe soudím tebe, resp. ostatní že?).
Spousta lidí bydlí v Praze i z jiných důvodů, než jen aby to měli blízko do práce. :-)
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod yowie 28. 12. 2020 13:09

saabik píše:To je hezký jak tady některým leží v žaludku ceny nemovitostí a nájmů v Praze. :mrgreen:

Mě už je to vlastně jedno, já koupil ve správný čas a už mám dávno splaceno a nic dalšího v Praze kupovat nebudu. Jen tvrdím, že očekávat nějaký další razantní nárůst poté, co se ceny za 4 roky téměř zdvojnásobily, je hodně optimistické a nemá to oporu v ekonomii a dnes ani ekonomice ČR.

Co očekáváš ty? Já jen zrekapituluji situaci v Praze za posledních 12 let. 2008 - panelák v Praze stál okolo 3 milionů. Pak to padlo a na tu samou cenu se ten panelák znovu dostal cca v roce 2016. Dneska je konec roku 2020 a panelák v Praze stojí okolo 6 milionů. To bude stát v roce 2024 9 milionů?

To by tady musela proběhnout hyperinflace, nebo by v Praze mohl bydlet jen střední a vyšší management a obslužná třída dojíždět z dalekého okolí, ale třeba jen straším a prodavačka z Lidlu bude skutečně za 4 roky brát 60k hrubého, aby si v tom předraženém paneláku mohla pronajmout alespoň pokoj a majiteli to číselně hrálo a nedotoval to.

Přitom už dneska banky zhusta v odhadech cen nemovitostí nepotvrzují ceny, developeři zároveň tvrdí, jak všechno dál poroste, přitom ale zastavují a omezují nové projekty. Tak já nevím, já kdybych čekal další brutální růst, asi bych stavěl jako o život a ne naopak

Ale možná opravdu nemám pravdu a dojde na Klausova slova a konečně doženeme a předeženeme během těch 4 let Německo v HDP na hlavu a cena nemovitostí bude opodstatněná, staneme se novým Švýcarskem a všem to pořád dál poroste do nebe. To by ovšem byl světový unikát, který se nikde jinde na světě ještě nestal...

peliculiar: Tak jasně, mladí si tam užijí pár let na pronájmu, projdou si Prahu, zapaří, získají zkušenosti do CV a pak si najdou firmu, která jim třeba umožní pracovat tam, kde platově dosáhnou na své vlastní bydlení. Samozřejmě, že to nejde všude, ale kde to bude nejvíc vidět, budou velká města s množstvím office parků, ve městě s 10k obyvateli a převážně montovnami airbagů, je Home office samozřejmě nesmysl.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drummond 28. 12. 2020 13:30

https://zpravy.aktualne.cz/finance/kde- ... 47ab5f122/

A to ty pražské ceny mají dost podhodnocene, a přesto příjmy z najmu nepokryji ani splátky hypo...
drummond
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 28. 12. 2020 13:55

drummond píše:https://zpravy.aktualne.cz/finance/kde-se-vyplati-investovat-do-nemovitosti/r~91996508436911ebb1110cc47ab5f122/

A to ty pražské ceny mají dost podhodnocene, a přesto příjmy z najmu nepokryji ani splátky hypo...

No, to je přesně ono. Není to tak dávno, co v Praze stačilo koupit 3+1 a pronajmout dva pokoje, čímž majitel měl kde bydlet a ještě se mu to samo platilo. Dnes? Koupí při dnešních cenách, obsadí všechny 3 pokoje a ještě to musí dotovat, a to jakože docela dost a doufat, že mu ten dnešní krásný úrok za 3 roky při fixaci nevyskočí na dvojnásobek...

Protot také, jestli tu někdo sleduje investory s desítkami bytů, ani jeden nekupuje a nekupoval v Praze, protože tam by za stejnou dobu neměli desítky bytů, ale tak 5 a s daleko menšími výnosy. Většinou jsou to lokality na severu, nebo Kraslice atp. Tam se před pár lety dal koupit byt, který se z nájmů zaplatil během několika málo let a přitom stoupal na ceně, dnes už i tam těch čísel z před pár lety dosáhnout nejde, i když jsou to pořád lokality daleko zajímavější, než Praha.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod noi2 28. 12. 2020 14:07

Já jen zrekapituluji situaci v Praze za posledních 12 let. 2008 - panelák v Praze stál okolo 3 milionů. Pak to padlo a na tu samou cenu se ten panelák znovu dostal cca v roce 2016. Dneska je konec roku 2020 a panelák v Praze stojí okolo 6 milionů. To bude stát v roce 2024 9 milionů?
Sice si pocitově také myslím, že jsou ceny nemovitostí výrazně přemrštěné, ale co se týče tohoto příkladu, tak racionálně vzato 100% za 12 let není tak moc. To dá necelých 6% ročně. Jasně - kdybys začal v 2015, vyjde vyšší číslo, ale píšu to hlavně proto, že složené zhodnocení dokáže divy a člověk si to ne vždy uvědomuje. Je to podobné, jako když koukáš na růst cen na lineárním grafu a vidíš tam děsivý začátek exponenciály.
noi2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod yowie 28. 12. 2020 14:47

noi2 píše:
Já jen zrekapituluji situaci v Praze za posledních 12 let. 2008 - panelák v Praze stál okolo 3 milionů. Pak to padlo a na tu samou cenu se ten panelák znovu dostal cca v roce 2016. Dneska je konec roku 2020 a panelák v Praze stojí okolo 6 milionů. To bude stát v roce 2024 9 milionů?
Sice si pocitově také myslím, že jsou ceny nemovitostí výrazně přemrštěné, ale co se týče tohoto příkladu, tak racionálně vzato 100% za 12 let není tak moc. To dá necelých 6% ročně. Jasně - kdybys začal v 2015, vyjde vyšší číslo, ale píšu to hlavně proto, že složené zhodnocení dokáže divy a člověk si to ne vždy uvědomuje. Je to podobné, jako když koukáš na růst cen na lineárním grafu a vidíš tam děsivý začátek exponenciály.

Jo, grafy já rád. Právě ta čísla z těch posledních 4 let, ta roční zhodnocení, odpovídají nárůstům z mnoha známých bublin v jiných zemích.

Třeba trh v Maďarsku, asi jediný v Evropě, který rostl ještě o chloupek rychleji než ČR, už podle nejnovějších čísel klesá:

https://tradingeconomics.com/hungary/housing-index

Ještě větší propady vidím v Litvě a Estonsku, Slovensko, které mělo ten růst posledních let o něco menší ale i tak výrazný, už také brzdí.

Ale možná se to u nás ještě chvilku šponovat nahoru bude, Schillerová se do té daně z převodu nemovitosti zamotala tak, až ji musela zrušit a úroky jsou nízko a ČNB zrušila některá omezení i když varuje před bublinou 17-25%, přičemž myslím, že těch 25% je právě Praha a Brno. Takže někteří ještě na poslední chvíli poslechnou své poradce a realiťáky, pro které je nejlepší doba vždycky teď, a stihnou nakoupit za historicky vysoké ceny. Na investici je to samozřejmě blbost, kdo chce ale bydlet ve svém, nechce čekat a má dobrou práci a nevadí mu případný přechodný pokles ceny, tak ať kupuje. Za 10 let cena té nemovitosti bude určitě výš tak jako tak, stejně, jako tomu bylo u těch, co kupovali v roce 2008.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod redhaven 28. 12. 2020 15:28

Myslím že tomu bude naopak, neustálý růst cen nejen bytů je nesmysl. Když si k tomu přičtu růst izolaciismu ve světě nejen v reakci na čínskou chřipku, drakonické všemožné neomarxistické regulace EU a nově Bidet i v USA, je zaděláno na opravdu velkou krizi, deflaci či naopak možná ten mega tisk prachů vyvolá hyperinflaci. Nehledě na značně podivné počítání inflace z podivného spotřebního koše a váhy jednotlivých dílů v něm.
I kontrarozvědka něco větří, válku, viz. výroční zpráva.
Jednoduše: Nic neroste do nebe.

13 let od hypokrachu USA je dlouhá doba v lidském životě, většina zapomněla, ale v setrvačnosti bankovních molochů krátká.

Italie v bankrotu, Francie na cestě, to už nezapltatí ani bohaté německo. Věčně se na dluh žít nedá, jak státní tak privátní. Všechno se to jednou sesype. :D :D :D
redhaven
Nadšenec

Odeslat příspěvekod volnicko 29. 12. 2020 16:15

Ta interpretace muze byt i opacna. Zeme jsou tak zadluzene, ze si vysoke urokove sazby nemohou dovolit a tedy financovani bude jeste dlouho strasne levne. A pokud si pak muzes pujcit za urok, ktery je nizsi nez inflace a koupit za to nemovitosti, tak se to dost mozna bude dit i pri minimalni vynosy - lepsi nez nic. Holt na etf mi banka hypoteku neda. :-)
volnicko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod peliculiar 29. 12. 2020 22:34

redhaven píše:Jednoduše: Nic neroste do nebe.

To je asi jediné s čím s tebou souhlasím :-)

... s posledními třemi příspěvky yowie do putníku souhlasím.

To, že nic neroste do nebe víme všichni, ale to nutně neznamená, že to musí znamenat dramatický pokles. Může klidně dojít jen ke stagnaci.

Podle dostupných informací se v ČR stále staví málo. Pokud tedy developeři brzdí, možná se nějakým způsobem chrání, ale to ani neznamená, že se poptávka rychle nasytí, spíš naopak.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 12. 2020 23:24

Starší rozhovor, který se mi jeví nejrelevantnějším z rozhovorů, co jsem četl https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/lo ... 47ab5f122/

Vliv na tlak na ceny v Praze je zatím protichůdný - u nájemného odjezd studentů z Prahy, odjezd sezónních dělníků, odjezd Ukrajinců, Bulharů atd., odjezd servírek a obsluženého personálu v pohostinství, hotelích a turistických objektech, odjezd turistů, u ceny bytů stále velký zájem o koupi českých a zahraničních investorů, kdy i dnes (prosinec 2020) v novostavbách se kupuje a rezervuje přes polovina bytů na investici.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 12. 2020 19:20

Tam v kvetnu tvrdi : Ve střednědobém horizontu ceny rezidenčního bydlení o 15-20 % klesnou. Poté začnou opět růst,

No jo ale, nez zacnou klesat, tak o tech 15-20% z toho kvetna VYROSTOU, Praha je mezirocne 2019/2020 +11% ted (60m2 byty)...

Takze kdo se tesi, ze se neco vyrazneji v Praze zlevni: to se nestane :-)
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod yowie 30. 12. 2020 20:35

vpe píše:Tam v kvetnu tvrdi : Ve střednědobém horizontu ceny rezidenčního bydlení o 15-20 % klesnou. Poté začnou opět růst,

No jo ale, nez zacnou klesat, tak o tech 15-20% z toho kvetna VYROSTOU, Praha je mezirocne 2019/2020 +11% ted (60m2 byty)...

Takze kdo se tesi, ze se neco vyrazneji v Praze zlevni: to se nestane :-)

Tak realitní trh není hospoda. To ještě potrvá. Do toho se stimuluje jak jen to jde, rozdávají se peníze, uměle se drží pracovní místa atd., uvidíme, až všechny tyhle stimuly a podpory skončí. Už teď se ví, že míra nezaměstnanosti bude přes 4% po novém roce, jen jak je lockdown a nechodí se na úřady práce, tak se ty čísla dozvíme později.

Počkal bych na podzim 2021 s hodnocením. To teprve uvidíme, kdo vyhraje volby a jaká bude vláda a jaké budou její nové daně, regulace a omezení, protože ty budou muset přijít, resp. Tchajwanec už něco takového sliboval, pokud budou ve vládě. Kdyby takový růst pokračoval i nadále, tak to podle mě nebude trvat ani dva roky a máme tu regulace jako v Berlíně. Pak taky, jestli bude dost naočkovaných, aby neprobíhaly nějaké další lockdowny, nebo nám to sem zpátky průběžně nevozili turisti. Nicméně podle mě se to dřív vyřeší samo, protože sehnat v Praze solidního nájemníka teď je docela problém a těm investorům dojde, že je lepší pronajímat za 8k raději garsonku v Mostě, než 4krát dražší garsonku v Praze... A ano, takové nabídky vidím, poslední dobou několik pražských garsonek okolo 8-9k měsíčně. Za nějakých 7-8k se přitom pronajímají i garsonky v mém rodném okrese, jen ty garsonky tu jsou cca okolo milionu nebo něco přes. Kdo koupil v Praze před dekádou a víc a pronajímá, ok, to dávalo smysl, kdo ale koupí teď garsonku za 3-4 miliony a bude chtít pronajímat, tak je blázen, který někomu jinému bude dotovat bydlení, anebo mít strašlivou neobsazenost.

Máme za sebou historické období růstu, všem rostly platy, skoro všichni pracovali, chvíli potrvá, než lidé vyjedou svoje rezervy, přijdou o práci atd.

Zatímco v Americe padají lidi na držku hned, protože tam jsou nějaká omezení minimální a třeba vyhodit z práce kohokoliv jde ze dne na den, u nás to zkrátka nějaký čas zabere a krize díky tomu nejsou tak rychlé a hluboké, ale spíš delší a rozplyzlé.

Vzpomeňme třeba na dobu, kdy v TV běhaly záběry amerických bankéřů s krabicemi, jak opouští ústředí mnoha bank a u nás ekonomové i prezident tvrdili, jak se nás ten americký problém vůbec nedotkne.

Každá krize je něčím specifická a vždy něčím překvapí. Třeba mě překvapilo to, že mnoho lidí, jak sedí doma, a nakupuje nemovitosti, přitom ale čísla převodů nejsou nijak oslnivá. Taky nevíme, kolik lidí s případným prodejem čeká až na dobu po covidu, kdybych chtěl jako důchodce něco prodat, asi bych počkal. Demografie taky nic moc letos. Češi jsou letos za první tři kvartály -1700 obyvatel a příliv cizinců je také podstatně menší, než v předchozích letech.

Ale tohle vše chce čas, nebude to hned.

Viděl jsem teď jedno skvělé video od borce z UK, jejich úřady poskytují naprosto dokonalé statistiky převodů nemovitostí a transakčních cen několik desítek let dozadu. Vždy, když byla krize, nejdřív několik měsíců klesalo množství transakcí na trhu a až poté začaly klesat ceny.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod aaischa 30. 12. 2020 21:14

On je celkem rozdíl mezi kancl pracovníkama a delnickejma pozicema.. Každá práce i ta nejmíň kvalifikovaná si zaslouží respekt o tom žádná.. Ale mezi manuálně pracujícími jen v mém okolí je velké množství lidí kteří pracují 3 dny v týdnu a 2 jim doplácí 60%.. Moje ex kuchařka je doma už druhej měsíc za 60%,protože se podniku nevyplatí mít otevřeno.. Až ukončej podporu z programu antivirus tak se to leckde celkem sesype.. Přičemž jinde nemůžou sehnat nové zaměstnance.. Tohle je celý špatně.. Aspoň část lidí už mohla mít novou práci..
aaischa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dr.D 30. 12. 2020 21:32

No, to se netýká jen dělníků. Znám několik kancl krys, co teď makaj 2 dny v týdnu a zbytek maj za 60 %. A dokonce znám manažera, kterýmu rovnou zkrátili úvazek i plat na půlku.
Dr.D
Nadšenec

Odeslat příspěvekod yowie 30. 12. 2020 21:50

aaischa: Omlouvám se, jestli ten předchozí příspěvek zněl drsně, ale v Praze si dokážu představit desítky tisíc lidí, kteří si relativně velmi rychle budou moci zařídit život mimo Prahu a jen jednou za čas dojíždět. Ten trend tu už byl před tím, většina zaměstnanců v těch obřích kancelářích po Praze opravdu být fyzicky vůbec nemusí. Byl to už běžný a stále sílící benefit, ale najednou se zjistilo, že tak může fungovat v některých odvětvích skoro celá firma. Z více zdrojů slyším, jak firmy opouští a zmenšují pražské kanceláře. Jak už jsem psal předtím, každá krize je v něčem jiná a jedinečná. Tady, když v relativně krátké době se home office osvědčil, mohou opravdu velmi brzy Prahu opustit hromady lidí, hlavně střední třída, což by se následně mohlo promítnout třeba do vyššího množství nabídek nájmu, a tedy při vysoké konkurenci také do nízkých cen za nájem. Studenti se snad příští školní rok do škol už dostanou, ale turismus, HO a spousta dalších malých aspektů dost možná postupně vytváří podhoubí pro nějakou zajímavou krizi. V USA umírají rekordní počty lidí, propad HDP, nezaměstnanost, fronty u potravinových bank, realitní trh a akciové indexy, to vše je teď v USA na rekordních číslech... Dává to nějaký smysl? :-D
yowie
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka