Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod aaischa 30. 12. 2020 22:15

trvalejší a převažující homeoffice bude plus pro všechny, pro životní prostředí (méně dojíždění) méně výstavby nových office center.. a dost často to i zlepší rodinný život a možnost mít druhý dítě a tak.. takže za mě jedině plus...
každá změna a přerod věcí na který je společnost zvyklá bolí, ale tohle bude ve výsledku do plusu.. už jsem to zmiňoval vejš, avast a spol, skoro vše nabízí převážně práci z domova, můj brácha u jednoho Českého telco operátora už je několikátý měsíc taky jenom doma a nestěžuje si..
Každopadně o nuceném snížení úvazku v kanceláři slyším poprvé (věřím že se to děje, jen se to ke mě nedostalo.. dobrý vědět )
Třeba zas bude konečně Praha pro běžný lid dostupná..
USA je jinej svět, zdravotnictví, velké vzdálenosti, zaměstnatelnost a propustitelnost.. ikdyž do toho jak bylo v USA když jsem byl malej to má už daleko..
Čert ví co nás čeká, Evropa se tváří že je všechno tak nějak dobrý, ale o to víc se to /možná/někdy/ do*ere..
Reality jsou uplně mimo, kousek od nás, v jedný malý vesnici kde není nic, z jedný strany velká silnice kde jezdí jedno auto za druhym, z druhý strany železniční koridor bez protihlukovejch zábran, záplavová zona u labe, za posledních 10 let 2x cca 1,4metrů vody na pozemku, před 10 lety koupeno za 840tis kč, nyní na srealitách za 4,3mil Kč... opravy žádný, starý okna, dosluhující střecha z bobrovek, opadávající omítka.. ..nemám slov.. :D
aaischa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stepano 1. 1. 2021 10:13

před 10 lety koupeno za 840tis kč, nyní na srealitách za 4,3mil Kč

Tak nabídková cena je něco jiného než cena reálná za kterou se to skutečně prodá - majitel nastřelí nesmyslnou sumu a doufá, že se někdo chytí. Není vyjímkou, že realitka/majitel mají velké oči a nakonec jsou rádi když se nemovitost prodá za 50% inzerované ceny. Ty nabídkové ceny jsou nesmyslný a nejsou vůbec směrodatný.
stepano
Nadšenec

Odeslat příspěvekod hannys85 1. 1. 2021 10:52

No nevím, vzhledem k tomu že většina nemovitostí, které jsem měl vyhlídnuty zmizela max. do 2 týdnů z inzerce si myslím, že prodávající neměl moc důvodu dávat slevu. U hidně inzerátu je teď v módě uvádět, že při více zájemcích může být konečná cena vyšší než inzerována. Obávám se, že v tomto roce nemovitosti podraží o dalších cca. 20% a i přesto je lidi budou kupovat jak blázniví.. Díky zrušení superhrubé mzdy budou mít lidi větší potvrzený příjem + vladní podpora všem co si zakřičí bude asi pokračovat do té doby než v kase nic nezůstane :-(
hannys85
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod yowie 1. 1. 2021 10:59

hannys85: I to je možné, lidé budou mít víc peněz, aby mohli kupovat ještě víc bytů za ještě vyšší ceny a dotovat tak ještě více nájemníkům nájmy.... :-D :-D :-D

A až v kase nic nezůstane, bude dobrá doba kupovat pro ty, co mají rozum, netrpí na FOMO, umějí počítat a ve správný moment si třeba rok až dva počkat.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 1. 1. 2021 11:21

Votode, penize se vyrabeji dluhem. Kolik lidi to chape?
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 1. 1. 2021 12:07

vpe píše:Votode, penize se vyrabeji dluhem. Kolik lidi to chape?


No, pokud banky snižují odhady, tak podíl vlastních zdrojů bude muset být čím dál tím větší a čím víc ceny porostou, tím větší ten podíl bude.

Tohle platilo dřív, ale teď ta matematika prostě nehraje. Znovu říkám, že pokud paneláková 3+1 v Praze stojí okolo 6mil, tak pokud by to bylo na hypo celé, i při dnešních úrocích je splátka okolo 21k měsíčně, ale běžný nájem stěží 15k (cca 20k s poplatky a energiemi).

Před 10 lety cca přitom ta splátka při cenách té doby mohla být tak 10k a nájem byl taky okolo 15k. Já v roce 2009 platil za pokoj na Butovicích 5500,- a za podobné peníze to v mnoha místech Prahy jde i dnes... To je ten problém.

Kdyby byl dnes v Praze běžný nájem 10k za pokoj a nájemníci se o to rvali, dnešní ceny by byly opodstatněné a logicky obhajitelné. Přitom asi včera jsem viděl pokoj do 6k i na Karlově náměstí.

Ono to tak chodí, že nějaká lokalita dává investorsky smysl, což Praha kdysi dávala, víc a víc se tam investuje, až už to vlastně vůbec nedává smysl, ale stále dojíždí ten sentiment (Máňo, Pepovi to vyšlo a je ten investor, tak musíme taky), dokonce se v bublinách často vymýšlí různé nové teorie, proč by to mělo růst i nadále, a pak to zkrátka padne, jako to padlo vždycky předtím.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 1. 1. 2021 12:17

Ale systemu nejde o najmy, jde o to, aby se penize stahly z obehu a lide jich nemeli tolik a museli makat aby splaceli.

Protoze pred 100 lety se rikalo, ze za 100 let bude potreba pracovat 2 hodiny denne... no a kdyz se “zaridi” ze lide budou muset a chtit splacet, budou muset pracovat stale 6-8 hodin... je treba nejak donutit bezny lidi makat, anebo ne? :-) a jak to udelat lepe, nez je nechat splacet hypoteku po zbytek zivota? :+)

Kdyby to melo byt jinak, stat, obce by davno zmenili politiku. Vzdyt mista v CR je jeste spousta, i na okrajich mest.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redhaven 1. 1. 2021 12:35

vpe: Tj. samozřejmě socialistický i logický blud.

Když už, korporace a oligarchové potřebují, aby lidi kupovali právě jejich produkty a ne jen produkt jedné bank. korporace a na jiné jim už nezbylo, což se za současné situace v propagandě realitních a bankovních šmelinářů propadnuvší části nebohé populace rozhodně děje. Tito nebozí lidé o tom ještě neví, ale jsou kandidáty na skokany z oken jako se to dělo v 29. roce.
Co jiného taky, když budou muset splácet hypotéku 6 milionů, ale tržní hodnota spadne pod 2 miliony :D
redhaven
Nadšenec

Odeslat příspěvekod aaischa 1. 1. 2021 12:51

Vzhledem k podminkam v hypotecnim uveru, budou muset poskytnou dodatecnou zastavu nebo doplatit nezajistenou část uveru..

Kazdopadne pocitam ze stat by zesplatneni zabránil (neříkám ze to je dobře nebo to tak má být)..

Jako byl problém před x lety d hypotekama v eurech a změně kurzu kdy dost vzrostly splátky..
aaischa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 1. 1. 2021 13:48

vpe píše:Protoze pred 100 lety se rikalo, ze za 100 let bude potreba pracovat 2 hodiny denne... no a kdyz se “zaridi” ze lide budou muset a chtit splacet, budou muset pracovat stale 6-8 hodin... je treba nejak donutit bezny lidi makat, anebo ne? :-)
Tohle jsou bez prominutí strašné pindy. Kdybys bydlel jako před 100 lety v pavlačáku s pumpou se studenou vodou dole na dvorku (nebo přinejlepším vodovodem na pavlači na patře) a záchodem podobně, bez jakékoli elektřiny, auta, plynu nebo ledničky, v místnostech tehdejší velikosti, ve městě tehdejší velikosti, za 2 hodiny si na takový standard v pohodě vyděláš (teda až na to, že už je to asi nelegální takové ubytování vůbec nabízet).

Je to spíš obráceně – průměrný člověk je schopný a ochotný pracovat 6-8 hodin, a má životní standard odpovídající průměrné populační produktivitě při 6-8 hodinách práce. Tj. životní standard roste tak, jak roste produktivita.

-- 1. 1. 2021 14:02 --

Letos je to taky hezky vidět – mnozí (ne všichni) lidé s malými dětmi, i když mají zaměstnání, které dobře umožňuje práci z domova, se dožadují práce v kanceláři, kde mají klid a změnu.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod redhaven 1. 1. 2021 22:57

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/lid ... .seznam.cz

Hrůza hrůz platit hypotéku a vůbec bydlet v takovém "ležatém paneláku" jako sardinky v konzervě.
redhaven
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 1. 1. 2021 23:02

fc70: Co takhle započítat dnešní poměr pracujících vs pobíračů? Vždyť dnes (i před covidem) je počet pobíračů všemožných důchodů vyšší, než pracujících. K tomu celoživotní dávkaři...

A tomu sám nevěříš, že wc a vodovod na pavlači by dnes enormě snížil životní náklady v poměru 2:8!? Dnes není žádný problém toto ani zbudovat (třeba PEX vs PPR v jednoduchosti montáže - oni měli dřevěný vodovodní páteře v zemi a možná olověný trubky po barácích, na odpady HT roury) a ani hradit (ceny asi všichni známe, 100 Kč za kubík cca). A makat museli asi víc jak 8 hodin denně?

Ps: nizkopříjmovky na dávkách v exekuci žádný auto nemají, ale dávky. Hadry a jídlo mají lepší jak 80% pracujících. Takže kdo je ochotný pracovat 8 hodin, dobrovolně? :hm
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwdan 3. 1. 2021 21:07

yowie píše:Viděl jsem teď jedno skvělé video od borce z UK, jejich úřady poskytují naprosto dokonalé statistiky převodů nemovitostí a transakčních cen několik desítek let dozadu. Vždy, když byla krize, nejdřív několik měsíců klesalo množství transakcí na trhu a až poté začaly klesat ceny.


Nebyl by odkaz na to video, prosím? Přijde mi, že ty statistiky by mohlo být zajímavé vidět.
qwdan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod redhaven 3. 1. 2021 22:01

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ne ... o-40346466

Jinak značně dlouho už "něco" celosvětově visí ve vzduchu...viz BTC nyní, není důvěra k měnám obecně. Ukazuje se že vládne vyšší inflace, než oficiálně jest přiznáno a to nejn v česko, že.
redhaven
Nadšenec

Odeslat příspěvekod volnicko 4. 1. 2021 09:38

Neni priznano pusobi jako kdyby to byl nejaky komplot. :) Ale mas pravdu, je to vec metodologicka.
a) Zda ceny aktiv patri do vypoctu spotrebitelske inflace. (CNB je tam nepocita.)
b) Spotrebitel reaguje na zmenu cen jednotlivych polozek a tim meni spotrebni kosik. Nektere predrazene veci proste prestaneme nakupovat a statistik nasledne musi rict jakou merou zapocitat takove veci do inflace.
volnicko
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků