Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 9. 5. 2021 23:12

100 dni v Palermu a bude K.O. :-)) ?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noi2 10. 5. 2021 01:00

vpe píše:Pokud tam nevede zelenozluty (PE), tak tam na svetelnem obvodu zadny chranic neni.
Naopak, v TN-C je PEN obvykle zelenožlutý, takže pokud tam vede modrý a černý/hnědý, tak je pravděpodobné, že se jedná o TN-S a počítá se s izolovaným světlem.
vpe píše:O presdrzku je radit toto “To už radši nic nekostřit.“ zvlaste, kdyz se jedna o retizkovou verzi, tedy se toho dotyka.

To co jsem napsal ja neni nic proti nicemu! Nikoho to neohrozi a je to univerzalni rada. Ty tady predjimas, ze vypadne chranic. No a co. Kdyz tam chranic nebude, tak ho ten retizek rovnou zabije. Tolik k bezpecnosti.
Prostě v síti TN-S NESMÍŠ připojit na PE svorku N vodič, takže tyhle rady bez znalosti problému hrozí tím, že to někoho zabije. A rozhodně neplatí, že ta tvoje rada nikoho neohrozí. Například stačí, aby se ve vypínači vypínal N/PEN (to se často bohužel stává) a hned máš na kostře napětí. A to nejsi v poruchovém, ale ve standardním stavu a ještě navíc při vypnutém spotřebiči. Narozdíl u neukostření, kdy k úrazu může dojít jen v poruchovém stavu.
Jinak když člověk napíše "to už radši", neznamená to radu, že to tak má udělat, ale je to ze dvou špatných řešení to méně špatné. Existují i EC ventilátory v třídě ochrany II. Ale v každém případě to musí vidět elektrikář, opravdu nemůžeš u elektriky takhle radit, když jsi to neviděl.
noi2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod redhaven 10. 5. 2021 06:09

Drath jak drath, preci nebude poslouchat rady nejake elektrolopaty,vzdyt ma Vš a vi vsechno nejlip. Aneb "nas mnogo"
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod peliculiar 10. 5. 2021 20:17

Já mám hlavně dojem, že jste si spletli nejen vlákno, ale i tématiku (bydlení vs investování). Výměna názorů na téma elektriky v nemovitosti nepatří do vlákna Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele), snad to nějaký moderátor vyjme a udělá vlákno nové.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noi2 10. 5. 2021 20:24

Ať to moderátor rovnou smaže včetně prvotní rady. Ale zareagovat jsem musel, mohlo jít o život.
noi2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 11. 5. 2021 07:29

Vloni jsem na vymenu / opravu zasuvky najemnikovi objednaval elektrikare a ani to moc nestalo… Tusim 600 i s cestou?

Ot: Nejdriv tvrdis, ze by tam mohl byt chranic (nepravdepodobne) a pak ze se spina L vypinacem, to je jeste nepravdepodobnejsi kombinace k tomu, s podobnou pravdepodobnosti bude obydleny Mars jestirkama… o zivot mohlo jit pokud spotrebic neukostris!

Jasne, at zajemce hodi dotaz na poradte cz nebo elektrika cz :-) A kdyz jsou ventilátory v třídě ochrany II, jak jsem myslim napsal, pak zbytecne to resit a je lhostejno, zda je nebo neni chranic a zda se spina L vypinacem nebo ne.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxiro 11. 5. 2021 15:18

Výměna zásuvek a vypínačů je jednoduchá a troufnu si říct, že to zvládne každý, kdo v ruce udrží šroubovák.

Loni, když jsem kupoval byt od obce a dával ho do pucu po předchozím obyvateli, tak jsem si tam většinu prací dělal sám - výmalba, výměna vypínačů, zásuvek, dveří a světel. Žádné drahé materiály, aby mě to tolik neštvalo, když mi to nový nájemník zničí. Nejhorší bylo ten byt pořádně uklidit, protože v tom bytě bydleli bordeláři a navíc s kočkou. Kočičí chlupy byly úplně všude a když jsem odsunul sporák, myslel jsem, že hodím na místě šavli.

Jen na pokládku nového lina a výměnu staré kuchyňské desky si domluvil řemeslníky.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod A1rh- 19. 5. 2021 16:54

"... Co se týče jednotlivých odvětví, nejvíce firem vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi (484) ..." - link
V profilu nebo SZ promo Revolut 700Kč, SkipPay 500Kč, AliExpress US $19, Raiff. 300Kč ...
A1rh-
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 19. 5. 2021 17:11

A1rh- píše:"... Co se týče jednotlivých odvětví, nejvíce firem vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi (484) ..." - link


Velký nárůst zaměstnaných v realitkách a podobných byznysech předcházel i prasknutí bubliny v US v roce 2008. Pak se to zase srovnalo, a teď to tam roste dramaticky znovu. Také jsem zaregistroval, že i všelijaké mediálně známé osoby se stávají realitními makléři. Za mě vše v pořádku, jen houšť.

22,5% za rok na second hand nemovitostech... :-D Brno 28% za rok.... :-D

Je to jen otázka času a nemůže to podle mě dlouho trvat, při takových růstech, kdy v minulé dekádě na takový růst bylo potřeba aspoň 4-5 let...

Ale asi se dá do budoucna očekávat větší volatilita. Bohužel. Z konzervativního trhu se stal trh vysoce spekulativní. Zatímco asi zhruba do roku 2000 byl trh v USA překvapivě stabilní a v podstatě růst cen kopíroval inflaci. Okolo konce milénia se to odtrhlo dramaticky od inflace, aby se to v roce 2008 k inflaci zase vrátilo a pak po pár letech to zase rostlo do nebes a pak.... A tak pořád dokola.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tomsln 19. 5. 2021 18:54

@yowie Zajímavý postřeh. Díky za něj.

Já na ten trh koukám s otevřenou pusou a nestačím se divit. Ceny jsou extrémně vyšponovaný a stejně teď měsíc dva zpět trhly banky rekord v počtu poskytnutých hypoték. Kdo to sakra kupuje? Navíc, pokud se i při těchto cenách najde rekordní počet kupujících, tak co nás čeká dál?
tomsln
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod A1rh- 19. 5. 2021 20:58

narazil jsem na inzerát tuším na sbazaru, cenovka u bytu byla 300 tis. Byla to výše investice (poslední zbývající část), kterou do daného bytu mohl zájemce udělat a tím se podílet na zisku z pronájmu. Nabídku tam dal nějaký fintech starý několik týdnů, prý do něj investovala i Česká Spořitelna, jméno si teď nevybavím.
A1rh-
Diskutér

Odeslat příspěvekod jumpmans 19. 5. 2021 20:59

Investown.cz
jumpmans
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod yowie 20. 5. 2021 07:55

tomsln píše:@yowie Zajímavý postřeh. Díky za něj.

Já na ten trh koukám s otevřenou pusou a nestačím se divit. Ceny jsou extrémně vyšponovaný a stejně teď měsíc dva zpět trhly banky rekord v počtu poskytnutých hypoték. Kdo to sakra kupuje? Navíc, pokud se i při těchto cenách najde rekordní počet kupujících, tak co nás čeká dál?


Rádo se stalo, jen je třeba rozlišovat prodeje nemovitostí a refinancování hypoték. Objemy a množství hypoték jsou rekordní proto, že lidé, co nabrali hypo v minulých letech, měli teď skvělou možnost refinancovat s velmi nízkými úroky. ČNB navíc rozvolnila pravidla tak, že mnoho lidí refinancovalo fixace nefixace, protože jim za to hrozí minimální nebo žádné penále a když se banka cuká, většinou stačí pohrozit arbitrem. Prodeje nemovitostí jako takových byly třeba před 4-5 lety podstatně vyšší, než dnes, za to ale dost roste průměrná výše hypotéky díky vysokým cenám nemovitostí.

A už i regulátorům dochází, že je na trhu přehřáto:

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/michl ... 5191200_pj

Tohle by mohlo pomoci. Pokud to začne platit, spolu s tím, že banky dnes nepotvrzují odhady cen u většiny hypoték, to bude znamenat, že třeba na pražský byt bude potřeba mít nejspíš hodně přes milion v cashi, možná i víc, nebo další nemovitost jako zástavu. Vůbec ten krok ČNB, kdy s Covidem zrušila většinu omezení, podle mě nebyl správně a jen to dál neskutečně přifouklo ceny.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 20. 5. 2021 11:10

S tou ČNB souhlasím. Stejně jako u fixace kurzu přes pár lety si nechali ujít příležitost udělat to nejrozumnější - nedělat nic. Takhle je ČNB destabilizujícím faktorem, který jen zvyšuje kolísání, teď si budou honit triko při krocení inflace, kterou sami vyvolali.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod tomsln 20. 5. 2021 11:58

@yowie Díky za vysvětlení. Nevíš tedy, kde by se tedy dala sehnat dlouhodobá data o počtu nákupů nemovitostí?
tomsln
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků