Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod yowie 26. 11. 2021 16:03

Tak jasně, přihříval si realiťáckou polívčičku, "prodejte teď" . Realiťákům nevěřit, nicméně většina z nich předpovídá nekončný růst, i když prý pomalejší... :-D

Netrefil se přesně, to je na bublinách nejhorší, ale čeká tu někdo další brutální růst v příštích letech? Já teda ne.

A ano, prodat v ten moment se viděno zpětně nevyplatilo, to radši právě letos v létě, jak už jsem psal. Ono taky spekulovat na další růst a dostat třeba o 100 nebo 200k víc, a když to netrefíš, tak projet třeba 500k a víc, to je lepší to prodat těsně pod vrcholem, dokud ještě probíhá realitní mejdan.

Znovu opakuji, kdo prodal v létě za ranec, vyhrál.

Ještě dodám, v mém městě je teď 11 RD a 10 bytů v nabídce, to už jsem hodně dlouho neviděl...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod volnicko 26. 11. 2021 16:15

Ja se trochu divim, ze ten clanek neni oznacen jako PR. Protoze presne tak ten pan zni. Ono pro realitky je jendo, jestli klesa/stoupa.. Hlavne ze se prodava/nakupuje... A ze jsou provize.
Ale jinak je nutno si stale pripominat, ze jen malo veci je jasnych. Predpovidat je tezke a nezvladaji to ani lide, co se tim zivi.
Popravde... I kdyz koukneme sem... Tech lidi vesticich propad tu je taky dost. Neni to moc intuitivni... Prijde krize, ceka se nezamestnanost... A misto toho se stimuluje tak, ze jsou vsechna aktiva jdou na max a nezamestnost skoro neni.

Obrázek

Celkove sazky na pokles nefunguji tak dobre - hazite cinknutou kostkou. Jednicka padnout muze, ale casteji to je sestka... Protoze inflace, hospodarsky rust, dlouhodobe vic kapitalu a nizsi urokove sazby..
volnicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 26. 11. 2021 16:29

Při prodeji se těžko odhadnou i jiné faktory, čistě cena nemusí být úplně rozhodující. Já na jaře prodával, byla varianta udělat to přes realitku, zadat nějakou inzerci sám. Nakonec jsem nadhodil dobrou cenu sousedovi, který věděl, do čeho jde a měl peníze, takže jsme se domluvili na první schůzce, za necelé 2 měsíce to bylo v pohodě kompletně celé spláchnuté. Jen díky té rychlosti jsem peníze ještě protáhl přes burzu, kde se za 5 měsíců zhodnotily o cca 25 %.

Takže zpětně viděno, kdybych to provedl klasickou variantou, stálo by mě to asi hodně času, nervů a možná pár set tisíc minus provize vydělám na ceně, ale v celkovém součtu bych několikanásob té částky prodělal.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod yowie 26. 11. 2021 17:40

Odhaduje se to špatně, ale zlaté pravidlo amerických realiťáků je, že s každým nárůstem úroků (a to pomíjíme zcela včera zmíněné regulace) o 1%, klesají ceny bytů o cca 10-12%. Trh jsou spojené nádoby. Jsou rekordně nízké úroky, rekordně vysoko jsou ceny bytů a naopak.

Nakonec, skáče mi na fbck docela dost realiťáků a už i tam vidím, že prodali až po 50 prohlídkách a několika zamítnutých hypotékách atp. A tohle v dohledné době lepší nebude.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Disident 26. 11. 2021 18:36

Realitní krize se již v EU projevuje v početných protestních akcích a referendech, je otázkou času kdy se ta Potěmkinova vesnice realitní hypoteční bubliny sesype, nejde věčně stavět prosperitu na dluzích placených až pomalu další generací v případě 30 let hypo na staré socík statisíce bytů, že.
Disident
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vpe 26. 11. 2021 18:40

Takze kdBychom byli v americe a ta inflace mezirocne poskocila o 4% tak o 40-48% poklesne cena nemovitosti mezirocne?

Huh :-)
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 26. 11. 2021 19:06

vpe: Mluvím o úrocích na hypo a ty do značné míry ovlivňuje centrální banka. U nás rostou dramaticky, v US zatím ne, ale hovoří se o tom stále víc.

Prostě když ti vyskočí z 1,89 třeba na 4,5, spolu s dalšími omezeními zavedenými včera, bude zájemců o hypo víc, nebo míň?
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MirecBA 27. 11. 2021 00:09

kedze stavebny material ide hore, ceny nehnutelnosti neklesnu, minimalne nie vo vacsich mestach
MirecBA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod octaviampi 27. 11. 2021 07:28

Dost ovsem zalezi, jestli se ta nemovitost ma predelavat a nebo ne.

Vsechno je o ocekavani. Pokud spousta lidi vidi prijem z pronajmu jako bezpracny, pokud se boji vykyvu na trzich, tak to vypada, jak to vypada.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 27. 11. 2021 10:21

jj, stavební materiál jde zatím nahoru. Dílem vysoká poptávka a dílem omezení produkce. Ale je skutečně problém, že je málo bytů? Na prodej určitě, ale spíš bychom se měli dívat na ty nájemní byty, jestli je velká poptávka a ceny nájmů rostou. To třeba v Praze teď moc neplatí, i když už se to trochu zlepšilo, bývávalo tu na výběr, dneska si vybírají nájemníci. Tedy za mě nedostatek bytů není.

Taky může hrát roli změna celkového paradigmatu. Úroky nahoře, nové regulace, celkem jistě poklesne poptávka. To se dřív nebo později promítne do cen a co pak budou dělat lidi, kteří nakoupili byty a ani je nepronajímají a jen spekulují na další nekonečný růst?

Tohle je taková šedá zóna, byl by v této oblasti dobrý nějaký průzkum, ale když už i developeři sami omezují nabídku tím, že si v projektu můžete koupit jen jeden byt a ne třeba 10 najednou, o něčem to vypovídá.

V roce 2008 bylo taky bytů málo a najednou zničehonic měli developeři obrovské problémy a v té době postavené projekty pak prodávali i se slevami několik let...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Disident 27. 11. 2021 10:48

Kdo někdy bydlel v RD a má rád nějaké soukromí a klid, nikdy, nikdy nepůjde do bytu. Je šílené být neustále rušen sousedy a to i v klidném a rozumném bytovém domě, nechci vidět jak to vypadá v domech, kde se najemníci střídají a bývá tam různá spodina a to i myšleno bohatá ze Západu jako turisti apod.
Problémem jsou investiční byty nakupované různými zahraničními i našimi spekulanty, fondy atd. Obyvatel nepřibývá celkově, spíše vymíráme, takže bytů na bydlení by bylo dostatek, kdyby jich nebyly statisíce prázdných na spekulaci.
Dojde k masivnímu propadu realit, krize je za dveřmi. Není možné prodávat sociální byty za částky nových bytů na Západě.
Banky, realitní šmelináři i majitelé spekulativních bytů se zuby nehty snaží udržet stávají neudržitelný stav, samozřejmě přijdou o miliardy.
Než prachy vrazit realitním šmelinářům, raděj je spálím na topení.
Disident
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod yowie 27. 11. 2021 11:00

Naprosto souhlas, RD je můj cíl. V pražském bytě, když mám službu, tak zametám desítky vajglů z jointů, papírky, popel a roztrhané cigarety, po sousedovic klukovi, který hulí od rána do večera a večer na schodišti za výtahy. Kdyby si tam zahulil a uklidil aspoň, ok, ale tomu už je všechno jedno...

A u dalšího bytu v rodině se pro jistotu do domu přistěhoval rovnou dealer, i s malým dítětem. Takže malej si venku hraje a tatínek postává ve dveřích domu a chodí za ním průběžně galerka z celého města, vždycky vstoupí dovnitř a za pár sekund jde týpek pryč, za chvíli dorazí další a tak pořád dokola, i když teď mu to bylo asi někým naznačeno, tak dost možná začal dělat rozvozy...

Vtipné přitom je, že na jakékoliv rekonstrukce a zateplení, což by ten dům potřeboval, obzvlášť teď, při růstu cen energií, tak na to samozřejmě nemají. Takže pozoruješ tu špínu a zároveň vlastně nemůžeš nic s barákem udělat, protože to není jen na tobě, ale i na těchto vždycky švorc individuích...

-- 27. 11. 2021 11:24 --

Taky ještě, co je v těch nových rozprodaných dev. projektech časté, tak je tam tolik spekulantských a nájemních bytů, že se jim třeba často ani nepovede svolat usnášení schopnou schůzi SVJ. U nového domu to problém ještě není, ale za 5-10 let, až třeba bude potřeba domluvit něco většího, tak nic...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 27. 11. 2021 11:44

Zase si ten RD moc neidealizujte. Ano, kdyz mate krasny novy RD v klidnem miste proc ne, ale realita je casto stary polorozpadly barak, na kterem se furt neco opravuje a meni a k tomu treba soused, co cely podzim o vikendu reze drevo cirkularkou, idealne v sobotu od rana do vecera, takze neporusuje nocni nebo nedelni klid, ovsem nehrozi, ze byste si prispali nebo neco v klidu delali venku.
Ja treba mam to "stesti" bydlet v byte v klidnem dome, byt v zoufale prazdne lokalite.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 27. 11. 2021 12:15

yowie píše:... a co pak budou dělat lidi, kteří nakoupili byty a ani je nepronajímají a jen spekulují na další nekonečný růst?

Co by dělali? Prodají a nebo budou spekulovat dál ... Takoví lidé si nekupují nemovitosti na hypotéku, nebo možná ano, ale jen protože je to výhodné, ne protože by to nemohli koupit za hotové.

yowie píše:Taky ještě, co je v těch nových rozprodaných dev. projektech časté, tak je tam tolik spekulantských a nájemních bytů, že se jim třeba často ani nepovede svolat usnášení schopnou schůzi SVJ. U nového domu to problém ještě není, ale za 5-10 let, až třeba bude potřeba domluvit něco většího, tak nic...

Za těch 5-10 let bych spíš čekal, že se situace nějakým způsobem změní. Život je změna.

I já mám v tomto směru štěstí. Bydlíme v družstevním bytě v bytovém domě v klidnější části Prahy, ale přesto v centru. Moje máma bydlí ve vlastním bytě v bytovém domě v širším centru někdejšího okresního města a nemáme si nač stěžovat.

Nikdy jsme po rodinném domě netoužili - vím jaké to je starat se o dům, když v něm posledních 10-15 let bydlela jen moje ovdovělá babička a její sestra. Zbytek rodiny žil jinde a měl svých starostí dost ... a velký dům roky v podstatě chátral. Potom ho jejich tři potomci z kraje milénia prodali pod cenou (?), protože na případnou rekonstrukci by neměli dost peněz.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 27. 11. 2021 13:34

jj, výhrady k domům chápu, samozřejmě si velmi dobře uvědomuji výhrady vás obou, proto nechci starý a většinou také velký a vlhký barák, ale menší novostavbu cca okolo 100 m2 i méně s menším pozemkem, tak těch 700 m2 ideál. V nové zástavbě starousedlíci s cirkulárkama moc nehrozí.

Když bytový dům šlape, je to paráda, myslím rekonstrukce a vymýšlení, co jak zlepšit, dneska už i soláry atp., to ta Praha splňuje, tam je to z tohoto pohledu cajk, to na malém městě živeném především montovnami pro automotive, takové automotive dno, tak tam tohle nehrozí, oni by i chtěli, ale nikdo na nic nemá. Finanční gramotnost tuto oblast ještě nezasáhla...

peliculiar: jj, prodají, no právě, když se budou prodávat nejspíš stovky takhle spekulativně nakoupených bytů, neotočí se na tom trhu něco? Btw. budou spekulovat dál? S byty? Na co chceš spekulovat s prázdným bytem, kromě růstu jeho ceny? Na stagnaci nebo na pokles? Byt není akcie...
yowie
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků