Držet hotovost v této době?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod D.U.K.E. 15. 4. 2020 00:09

Zdravim vsechny v teto nelehke dobe, otazka je zrejma z nazvu tematu.

Jedna se o castku cca 4.5 mil. korun, byla urcena na tvorbu dalsiho investicniho portfolia, tam jsem to zatim pozastavil a premyslim.

Muj vnitrni hlas mi rika, drzet hotovost, neverim ani v hyperinflaci ani v pad meny....
D.U.K.E.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jurabike 15. 4. 2020 00:13

Co tak se kouknout na trhy? Americké akcie očividně si už sáhly na své dno a po všech podporných balíčcích vlády a FEDu už se brutálně rychle zvedají...
jurabike
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Aldapo 15. 4. 2020 02:27

No je to sázka na to že bude keš u nás potřeba nebo že akcie si ještě nesáhly na dno. Obojí předpokládá vcelku velkou nezaměstnanost(US už začíná a u nás nástup nějaký ten týden ještě zabere) a z toho pramenící příležitosti k nákupu nemovitostí. Každopádně uvažuji podobně, čas teprve nastane během pár měsíců kdy budou lidi keš potřebovat a někteří ji budou mít i čím podepřít (byty,orná půda a pod.). Inflace pak taky přijde, ale to okno nějakou dobu na výhodnou směnu snad bude dostatečně dlouhé.

Možná kdyby se chtěl někdo zasnít tak se říkalo že Buffett drží značnou část teď v hotovosti...tak zda už ji investoval, když teda trhy už nejsou na dně...asi ne,co? A nebo jo - nemám přehled:) .
Aldapo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlrs 15. 4. 2020 08:25

tak i kdyby si zatim nesahly na dno, tak by bylo fajn investovat dejme tomu tretinu toho a mit pripadne zisk z toho...a když si to sahne na nove dno v následujících týdnech mesicich, tak za zbytek dokoupit v tom vetsim poklesu- tak bych to udelal ja :-)
V dlouhem horizontu na takovem postupu snad nejde prodělat ne...
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 15. 4. 2020 09:54

Upřímně, netuším, z čeho má tolik lidí dojem, že akcie už dosáhly dna a teď už budou jen dražší. Ano, došlo k panické korekci a nyní zase k rychlé pozitivní korekci, ale pokles trhů v recesi přece není otázka měsíce. To je stav, který trvá obvykle přes rok a je založen na datech, ne panice. Navíc recese ještě oficiálně vůbec nenastala. 25% nezaměstnanost v USA a zároveň prudký růst trhů je přeci hloupost.
Já bych v klidu ještě několik měsíců plánoval, kupovat nyní akcie, 15 % pod absolutním vrcholem, na prahu možná největší krize za 90 let, je podle mého hloupost.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod saabik 15. 4. 2020 10:29

Dovolím si přihodit jednu myšlenku do tématu. Pravda, útlum ekonomik v globálu je bezprecedentní. Obrovské ztráty. Ale pokud se podaří zpět nastartovat ekonomiky, tak ten tvar jednoduchého V být může, nebo dejme tomu W. Samozřejmě na maxima trhů si možná nějaký rok počkáme. Ale budou, přijdou.
Klíčové je, že ten útlum se ekonomice politicky nakázal. Takže příčiny recese jsou jiné než v knihách.
Zjednodušeně: 'Pokud se pružina vypustí včas, aby si nezapamatovala stažení, je šance na přijatelný návrat.'
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 4. 2020 10:38

saabik píše:Klíčové je, že ten útlum se ekonomice politicky nakázal. Takže příčiny recese jsou jiné než v knihách.
Zjednodušeně: 'Pokud se pružina vypustí včas, aby si nezapamatovala stažení, je šance na přijatelný návrat.'

Mám stejný názor.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 15. 4. 2020 10:50

Trochu bych rozuměl neinvestování a čekání na pokles v dobách historických maxim (jen trochu, historická maxima jsou dlouhodobě víceméně normální stav!).

Ale když už trhy klesly o 30%, „pozastavit“ další investování moc nechápu. Na co přesně čekáš? Máš nějakou jasnou hranici, kdy už to bude stát za investování – která je konzistentní s tím, že jsi investoval v minulosti za 20–25% dražší ceny?

(Nebo, dobře, jsi zjistil, že na investování nemáš žaludek. To není samo o sobě žádné selhání. Fajn, ale pak ne„pozastavuj“, ale vážně uvažuj o zastavení nadobro, ne abys zase investoval na vrcholu trhu jen do dalšího propadu.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod čulibrk 15. 4. 2020 10:51

Taky nechápu, proč většina akciových indexů teď roste, když je jasné, že většina společností bude mít ztráty a špatné výsledky. Logicky by mělo vše klesat při vidině horších zítřků, ale investoři asi nevědí kam s penězi, tak kupují bez ohledu, co se teď děje.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 15. 4. 2020 11:02

Čulibrk: ztráty byly promítnuty v první vlně paniky. teď se hraje na predikci oživení. Trh si myslí, že bude relativně rychlé. Pokud tomu tak nebude, přijdou další poklesy. Trh nereaguje ad hoc. Trh myslí dopředu :).
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 15. 4. 2020 11:05

Tak jestli nás čeká velká inflace z důvodí intervencí všech možných centrálních bank, může být cash i větší riziko než akcie. Jen se podívejte, kolik peněz chce pumpovat naše vláda a jinde to asi nebude lepší.

Trh může být dost hloupý, když byl na historických maximech ještě v únoru v době, kdy se Covid už rozjížděl. Takže současnému oživení moc nevěřím.

Já upřímně nevím, jestli větší ztráty zažijou akcie, dluhopisy, cash, komodity nebo nemovitosti, takže radši vyčkávám. Otázka taky je, v jakých měnách je ta cash nejlepší.
outlier
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod čulibrk 15. 4. 2020 11:18

Jo, pan Trh si myslí jako Ladislav, že budou pořád dividendy a .... potom už jsou jenom samá pozitiva a sociální jistoty. První dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě, pak automobil, ... druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě. :-)

Skutečný krach akcií teprve přijde
https://www.kurzy.cz/zpravy/540073-skut ... ala-4-144/

Negativní dopady koronaviru budou 4krát vyšší než u finanční krize
https://www.kurzy.cz/zpravy/539999-gold ... cni-krize/

Růstová rallye není ničím podložená
https://www.kurzy.cz/zpravy/538870-citi ... este-plne/
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 15. 4. 2020 11:19

Outlier: Omyl. intervence centrálních bank nevedou a priori k inflaci. Jejich zásah má za cíl dostatek likvidity bobtnáním rozvahy. S inflací to vůbec nesouvisí. To co se tedy dnes děje, ty stimuly centrálních bank, jsou reakcí na klesající multiplikaci ovlivňující množství širších peněz v ekonomice. A na pokles v rychlosti jejich obratu.
Celý investiční svět se inflace nebojí. Jediní, kteří mají strach, jsou občané. Uvidíme kdo bude mít pravdu.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 4. 2020 11:23

čulibrk píše:Jo, pan Trh si myslí jako Ladislav, že budou pořád dividendy a

čulibrk: Proč je teda zatím letošní výnos tak mizerný?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 4. 2020 12:53

čulibrk píše:Taky nechápu, proč většina akciových indexů teď roste, když je jasné, že většina společností bude mít ztráty a špatné výsledky. Logicky by mělo vše klesat při vidině horších zítřků, ale investoři asi nevědí kam s penězi, tak kupují bez ohledu, co se teď děje.

Hlavní důvod, proč akcie rostou je, že není kam dávat volné prostředky. Úrokové sazby klesají, na zahájení vlastního investičního záměru není vhodná situace. Přestav si, že máš volné prostředky v řádech miliard. Co s nimi? V hotovosti je držet nemůžeš (ani by moc nebylo kde), v některých bankách už dostaneš záporné úrokové sazby, dluhopisy jsou buď rizikové nebo mají nízké zhodnocení (také někdy i záporné), tak zbývají akcie.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků