Jak nejlíp nakoupit celý trh (ETF, OPF..) na pár let?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod daxys 22. 4. 2020 10:05

Chtěl bych využít současného poklesu (který možná dále přijde) a nakoupit ve více nákupech (ca 5 nákupů) nějaké ETF nebo podílový fond, které pokrývají celosvětový akciový trh (u ETF něco jako IWDA ...). Mám peníze v CZK a FIO E-Brokera ale přijde mi, že FIO může být pro tento účel drahé. Poplatky v případě těch pár nákupů by snad šly ještě strávit ale převod na USD nebo EUR a zpět mají nevýhodný, měnový úvěr u nich taky není levný. Pokud někdo takovou situaci porovnával u různých brokerů a mohl by dát doporučení tak by to bylo super. Možná by bylo lépe koupit globální podílový fond v CZK ? Můžete nějaký doporučit? Přijde mi, kurzové převody u ETF spolknou možná víc než poplatky u některých podíl. fondů (např. Fio globální akciový). Aktuálně nemám moc prostoru na vlastní research (zdravotní problémy v rámci rodiny), tak předem díky všem za tipy.
daxys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 22. 4. 2020 10:15

Nejlevněji vyjde koupit IWDA přes Degiro, ale pokud tam už účet nemáš, tak je to rada k ničemu, protože momentálně nejde založit nebo se bude ještě dlouho čekat. Rozumné poplatky má třeba ještě Lynx, osobně ale nemám zkušenost. Dobrý fond je Fidelity World, který můžeš momentálně koupit přes Monetu bez vstupního poplatku.
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 4. 2020 13:46

Pozor na náklady za správu u toho FW.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 23. 4. 2020 15:05

Pokud ten fond včetně nákladů kopíruje index nebo jej dokonce lehce poráží, tak mi ty náklady můžou být u pr*ele.
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 4. 2020 15:18

To už jsme si přece vysvětlovali. Každý může porazit index. Pravděpodobnost, že ho porazí tvoje portfolio, které sis sám sestavil z akcií v indexu, je 50 %.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 23. 4. 2020 15:27

Můžeš to doložit nějakým výpočtem? Třeba vzoreček by se hodil a nezapomeň přidat i nějaké ty cizí termity.
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 4. 2020 15:31

Tomu bys nerozuměl. Předkládám ti to k věření. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 23. 4. 2020 15:40

Nejde jen o mě. Tazatel tomu třeba rozumět bude a může si udělat představu, jestli se mu vyplatí se prcat se zakládáním účtů u brokerů a nákupem ETF nebo jednoduše za koruny koupí kvalitní fond a vydělá (nebo prodělá) stejně. Tím ten FW nikomu nenutím, sám jej nemám, ale dovedu si představit, že bych do něj strkal prachy místo do těch svých ETF.
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 4. 2020 16:20

Podle mě to v tuto chvíli nemůžeš (nebo možná jen nechceš) pochopit. Tazatel se kdyžtak zeptá.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 23. 4. 2020 20:19

To kolem.jdoucí : proč je to dobrý fond?
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod daxys 24. 4. 2020 11:35

@kolem.jdouci : díky moc za tip, Fidelity World Fund vypadá dobře. Jak jsem na to koukal tak vstupní a výstupní poplatek do konce května nulový u Monety, u ING taky není vysoký. Fond zřejmě kopíroval či lehce překonával index i po odečtení manažerských poplatků které vlastník podílových listů sám nehradí. Grafy a výkonnost fondů se podle všeho udává po odečtení těchto poplatků: https://www.investujeme.cz/clanky/fond- ... orld-fund/
Ješte by mne zajímalo, zda ten index kopíruje korunová verze nebo dolarová a korunová zůstavá dost pod ním? Nevíte, kde to zjistit nebo potvrdit? Volal jsem na Monetu a jejich poradkyně na telefonu toho věděla velmi málo :)
daxys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2020 11:59

daxys píše:Fond zřejmě kopíroval či lehce překonával index i po odečtení manažerských poplatků které vlastník podílových listů sám nehradí.

Ale hradí. Komu myslíš, že se strhávají poplatky?

daxys píše:Ješte by mne zajímalo, zda ten index kopíruje korunová verze nebo dolarová a korunová zůstavá dost pod ním? Nevíte, kde to zjistit nebo potvrdit?

Možná ti to vysvětlí Kolem.jdouci. :)

daxys píše:Volal jsem na Monetu a jejich poradkyně na telefonu toho věděla velmi málo

To je jisté znamení.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 24. 4. 2020 13:41

Poplatky hrazené investorem slouží k úhradě nákladů na provoz fondu a tyto poplatky snižují potenciální růst investice, jenže tento fond i přesto kopíruje index, ale to ten pán, co umí počítat jen do dvou (podle nicku), nedovede pochopit. Korunová verze vznikla až v roce 2016, ale podle dosavadních dat to vypadá, že kopíruje podobně jako USD verze.
2017: fond/index +17,3/+15,5
2018: fond/index -12,1/-8,7
2019: fond/index +26,9/+27
Co má jako být jisté znamení, že poradkyně v Monetě něco o fondu nevěděla, copak ona je manažer fondu?
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tmx643 24. 4. 2020 14:05

Podílový fond je to asi dobrý, index dost kopíruje,ale za rok 2017 posílila koruna proti dolaru o 20 %, to udělalo ten výsledek. Jinak prostě je tam ten poplatek 1,89 % (úplně nevím, co je těch 0,39 %, když manažerský poplatek je 1,50 %.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2020 14:11

Kolem.jdouci píše:jenže tento fond i přesto kopíruje index

A protože o výběrovém průměru nebo nedejpánbu o jeho rozptylu či symetrii jeho rozdělení se ti číst nechce, tak to prostě znamená, že to byl, je a bude nadprůměrný fond a basta fidli do povidlí.
jednadva
Diskutér

Další stránka