Jak nejlíp nakoupit celý trh (ETF, OPF..) na pár let?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Dr.D 23. 6. 2020 17:59

No, momentálně čekací listina.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 6. 2020 18:04

Aha, toto, to je pravda. Jestli máš malé objemy, tak se ti to ale přes FIO asi nevyplatí. Bude to podobné jako nějaký běžně nabízený aktivní OPF. To už bych radši na příslušných místech :) zkusil dotaz na ten indexový od Fidelity. Pokud nebude enormní vstupní poplatek, tak by to nemuselo být pro malé objemy špatné. Právě naopak. :)

Pokud by to nešlo, tak ještě můžeš risknout menší diverzifikaci a koupit si Amundi Index North America. Je to lucemburský fond, takže trošku vyšší daň, ale zase pokud by se něco stalo v Irsku, tak z Lucemburska ty peníze vytáhneš. :) Všecko má svoje. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 23. 6. 2020 18:17

Ten výis ETF, co má FIO na stránkách je konečný? Takže jiné u nich nekoupím? IWDA jsem tam ani nenašel. Jestli jsem ceník dobře pochopil, tak cena za nákup při malých objemech je 10 EUR, což je celkem dost, pokud to má Degiro zdarma.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 6. 2020 18:19

Koukni do vlákna "Fio e-Broker" tady na fóru. Je tam podrobně popsáno, jak hledat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod petrmegac 23. 6. 2020 18:26

Je zajímavé že ty fondy Fidelity nabízí více bank, ING, EQUA ale tyto MSCI asi žádná. Nevyplatí se to? Z normálních fondů mají větší příjem?
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tom brava 23. 6. 2020 18:27

jednadva píše:Nevím, co myslíš eurovou protiváhou, pokud chceš globální ETF, ale přidržel bych se IWDA = IE00B4L5Y983. Složení hledej pod "Positionen" (nebo na anglických stránkách "holdings"). "Core" bude v tomto případě základní levná řada fondů.

Anebo můžeš místo ETF přes DEGIRO zkusit přes Amundi ten inzerovaný indexový od Fidelity. Nevypadá zase tak špatně. Ale přečetl bych si prospekt a dobře si ověřil poplatky: na stránkách nebo v KIID je u eurové třídy uveden podezřelý údaj o nákladovosti.

-- 23. 6. 2020 18:39 --

Podívej se taky na to, jak MSCI dělí trhy: https://www.msci.com/market-cap-weighted-indexes

díky za ten tip na holdings
našel jsem zde (počtem akcií i teritorii jsou si hodně podobné IWDE/IWDA):
https://www.ishares.com/uk/individual/e ... ckerSearch
jak jsem řek, jsem už měnově jednostranně dost exponovaný do USD skrz mé US-akc.ptf, proto chci teď jiné aktivum v EUR jako Base Currency, IWDA (ikdyž koupen za EUR) má Base Currency USD, proto nee. Nějaký jiný tip z DEGIRO seznamu, než jsem si našel sám to IWDE?
Naposledy upravil tom brava dne 23. 6. 2020 19:18, celkově upraveno 3
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 6. 2020 18:33

tom brava: Kde vidíš riziko plynoucí z base currency? Najdi si na justETF, k čemu "base currency" slouží. V zásadě je to účetní měna a měna, ve které se vyplácí výnosy (je-li to distribuční fond).

-- 23. 6. 2020 19:34 --

petrmegac píše:Je zajímavé že ty fondy Fidelity nabízí více bank, ING, EQUA ale tyto MSCI asi žádná. Nevyplatí se to? Z normálních fondů mají větší příjem?

petrmegac: Nejspíš. Třeba takový Fidelity World (ne indexový) stojí ročně desetkrát tolik.
Naposledy upravil jednadva dne 23. 6. 2020 18:37, celkově upraveno 1
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 23. 6. 2020 18:35

jednadva píše:Koukni do vlákna "Fio e-Broker" tady na fóru. Je tam podrobně popsáno, jak hledat.

Měl jsem na mysli jejich "veřejnou" webovou stránku:
https://www.fio.cz/akcie-investice/etf/vypis-etf
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 23. 6. 2020 18:41

jednadva píše:tom brava: Kde vidíš riziko plynoucí z base currency? Najdi si na justETF, k čemu "base currency" slouží. V zásadě je to účetní měna a měna, ve které se vyplácí výnosy (je-li to distribuční fond).


no laicky si to vykládám tak, že když půjdu do IWDE, nemusí mě pak zajímat vývoj USD k EUR, a protože aktiva v USD už držím, tak chci ted něco v podobném objemu v EUR....nebo mi něco uniká?
Naposledy upravil tom brava dne 23. 6. 2020 19:17, celkově upraveno 2
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod petrmegac 23. 6. 2020 18:42

jednadva:
Ale celkem dobře kopíruje https://www.fidelityinternational.com/F ... 167216.pdf
10x víc je možná trochu přehnané, ale pro drobného investora je asi jednodušší ten fond.
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 6. 2020 18:49

tom brava píše:
jednadva píše:tom brava: Kde vidíš riziko plynoucí z base currency? Najdi si na justETF, k čemu "base currency" slouží. V zásadě je to účetní měna a měna, ve které se vyplácí výnosy (je-li to distribuční fond).


no laicky si to vykládám tak, že když půjdu do SWDA, nemusí mě pak zajímat vývoj USD k EUR, a protože aktiva v USD už držím, tak chci ted něco v podobném objemu v EUR....nebo mi něco uniká?

tom brava: Zajímá tě kurz měny aktiva ve fondu a měny, ve které budeš spotřebovávat. Pokud držíš IWDA (= SWDA, EUNL apod. - podle burzy), tak tě zajímá vývoj směnného kurzu tvé "domácí" měny (typicky Kč) a měny podkladu (těch je v tomto případě několik). Na base currency v tomto případě nezáleží.

-- 23. 6. 2020 20:06 --

petrmegac píše:jednadva:
Ale celkem dobře kopíruje https://www.fidelityinternational.com/F ... 167216.pdf
10x víc je možná trochu přehnané, ale pro drobného investora je asi jednodušší ten fond.

petrmegac: Klidně si ho kup. Nebudu ti to vymlouvat - nic bych z toho neměl. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 23. 6. 2020 19:06

IWDE je ten v EUR hedged, co jsem si předvybral (pardon jsem se do toho zapletl, takže opraveno i zpětně na IWDE)
https://www.ishares.com/uk/individual/e ... ts/251891/
Naposledy upravil tom brava dne 23. 6. 2020 19:43, celkově upraveno 5
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 6. 2020 19:12

Opravdu? SWDA by měl být měnově nezajištěný iShares Core MSCI World. Má různé tickery podle burz. SWDA je jeho ticker např. ve Švýcarsku. Ve Frankfurtu je to EUNL a v Amsterdamu IWDA. Zajištěný do EUR by měl být IWLE.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 23. 6. 2020 19:25

(vymazáno, at to někoho nemate) přesně jak říkáš
Naposledy upravil tom brava dne 23. 6. 2020 19:41, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 23. 6. 2020 19:27

petrmegac píše:Je zajímavé že ty fondy Fidelity nabízí více bank, ING, EQUA ale tyto MSCI asi žádná. Nevyplatí se to? Z normálních fondů mají větší příjem?


Ano, investiční společnosti mají tržby z poplatků za správu.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků