Jak jednoduše investovat?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 4. 9. 2020 19:51

Očekávané cash flow podniku s dluhem poklesem sazeb dokonce vzroste (a kdo ví, co to udělá s bankami). Ale vzhledem k nejistotě a poklesu HDP je to asi relativně zanedbatelné, jde jen o řádová čísla.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Monostatos 4. 9. 2020 21:19

Při poklesu sazeb ale akcie mají tendenci růst primárně protože investoři mají menší motivaci investovat do méně rizikových aktiv. Že firmám klesnou náklady na obsluhu dluhu je oproti tomu podružné. Kromě toho pokles sazeb doprovází ekonomické zpomalení, což s cash flow obvykle zamává mnohrm vic....
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gryp 5. 9. 2020 09:14

fc70 píše:No to je potřeba věci jako „blízko“ kvantifikovat a místo pocitů používat konkrétní čísla. +1 i -3 může být „blízko“.

Změna bezrizikové sazby z 5% na 1% udělá z P/E 13 hodnotu P/E 27. Kolik že je ocenění světových akcií teď?


Musím uznat, že v minulosti bezriziková návratnost byla v některých obdobích podstatně vyšší. Nevím, jestli na to lze svádět celý rozdíl ceny. Každopádně pro mě jako pro drobného investora to nic nemění na tom, že návratnost je momentálně menší.
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gryp 15. 11. 2020 21:49

Co jsem tak zjišťoval, tak spoustu lidí (i zde na fóru) doporučuje Degiro, takže jsem celkem rozhodnutý jít do toho. Nicméně na české akcie se nezdá příliš vhodný kvůli vysokému zdanění divident. Co jsem si zjišťoval, tak by snad mělo být možné nějak získat z5? Tak či onak bych se tomu rád vyhnul, takže otázka, kde investovat do českých akcií. Dost lidí používá FIO, to nevypadá tak špatně, ale Raiffeisenbank se zdá být o dost levnější. Má s tím někdo zkušenosti?
https://www.rb.cz/attachments/ceniky/cenik-ft.pdf

K tomu chci nějaké protiinflační dluhopisy. Takže to pro mě znamená otevřít si tři účty (zatím mám jen konto u KB):
Degiro (na zahraniční akcie)
Raiffeisenbank a.s. RBROKER (na české akcie)
navštívit ČSOB, abych mi vytvořili účet na nákup protiinflačních dluhopisů.

Momentálně to vidím na následující portfolio:
40% US index
20% world index
-obojí zatím nejspíš obstarám pomocí „IE00B4L5Y983 ISHARES MSCI WOR A Euro Euronext Amsterdam“, což teda není úplně world, ale pro začátek by mohlo stačit
20% ceske akcie
-to vidím na cca 5 různých akcíí, nechci kupovat nic malého, kde je malý obrat, nejspíš rozdělím dle kapitalizace.
10% protiinflační dluhopisy
10% cash
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlrs 15. 11. 2020 22:06

jake objemy na BCPP u RB chces? Ja tam vidim 500kc minimum...
tzn krat 5 titulu - 2500kc poplatek jen tak pro zacatek?
Jakoze ja letos na BCPP bral za 102k 5 titulu a poplatek je 432kc - a to jsem to teda mohl udelat jeste lip, ale byl jsem linej :-D -> takze pokud ten cenik RB chapu lip, tak to zacne byt "o dost vyhodnejsi" tak pri koupi aspon za milion a vic ne? (mozna se pletu a neco mi tam unika...)
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Gryp 15. 11. 2020 22:32

Ten ceník je takový zvláštní, mají tam:
I.0 AKCIE, CERTIFIKÁTY, ETF a další Investiční nástroje obchodované na zahraničních
burzách a OTC – pokyny realizované přes RBROKER

kde je:
XETRA PRAHA 0,11% min. 100 CZK

A to je podle mě přes internet, pak tam mají
I.1 AKCIE, CERTIFIKÁTY NA BCPP

kde je co píšeš ty:
XETRA PRAHA 0,11% Min. 500,- CZK


To je ale podle mě, když to objednáváš jinak... Což tam moc specifikované nemají. Každopádně je pravda, že i těch 100,- je celkem dost... Abych se na to dostal, tak bych musel nakoupit za 90909,- (100 / 0,0011). Což je fakt hodně. Kdybych to bral přes FIO, tak stovku zaplatím, pokud nakoupím za 28571 (100 / 0,0035). A minimum 11428,- (40 / 0,0035), což je teda celkem dost. Tím minimem myslím, abych se dostal na těch 0,35% a neplatil zbytečně více, je mi jasné, že můžu nakoupit za méně. Z toho vyplývá, že do cca 30 000,- je lepší FIO a až pak RB. Tím pádem to vypadá spíš na FIO, děkuji za příspěvek.
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 16. 11. 2020 07:30

Nestojí vedení akcií u RB 0,3% p.a. v té nejlevnější variantě?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod mlrs 16. 11. 2020 07:58

jo je tam pak dole v ceniku:
"Smlouva o obstarání obchodů s invest. nástroji a posk. jiných služeb v % p.a včetně DPH"
a do 10M CZK je to tech 0,3% a az pak to postupne klesa k 0,15%.

S tou 100/500kc mi slo i o to, v jakych vysichc se chce nakupovat - nekomu X jednorazovych nakupu po 100k neva, vetsine lidi (zamestnani smrtelnici) teda jo :-) O:-)
Jinak i bez znalosti toho ceniku bych byl celkem prekvapeny, kdyby RB byla na neco vyhodna :D
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Gryp 16. 11. 2020 08:21

2fc70: Máš pravdu, nějaký poplatek tam mají ("Správa Investičních nástrojů ") u FIO se to zdá být zdarma. Zajímavé jak snadno se takové věci dají přehlédnout.

2mlrs: Ve své hlavě jsem tak nějak bral jeden obchod = jeden nákup tzn. vyberu pět akcií a udělám "jeden" nákup. Pak by ta RF co se nákladů na nákup mohla vyjít lépe. Nicméně co k tomu dodat, je to blbost.
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hunter80 10. 12. 2020 15:43

Ahoj. Je nějaké pravidlo, že syntetická ETF mají vyšší roční TER než např. zcela replikovaná ? Nebo to s tím vůbec nesouvisí ? Chci právě nakoupit nějaká ETF zaměřující se na Asii nebo Čínu a všiml jsem si vyšších TER u těchto ETF. Máte někdo vysvětlení ? Předem moc díky.
hunter80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 10. 12. 2020 16:11

Nesouvisí, spíš bych čekal, že to bude opačně.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Jenda_ 12. 12. 2020 01:22

Gryp: K těm grafům, které opravdu „nevypadají tak růžově“ - není to aktuální hodnota indexu bez započítání dividend? Proč dividendy nepočítáš do výnosu? Dividendy přece budeš reinvestovat, a tím se ten příklad s proděláváním/nulou mezi lety 1965 - 1990 hned změní na +3 až +4% p.a.
Jenda_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gryp 18. 12. 2020 22:43

2Jenda_: Zajímavá poznámka, děkuji. Našel jsem k tomu zajímavý kalkulátor:
https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kpavel 21. 12. 2020 14:20

Nevíte, jestli se dá v Evropě (na Degiru) pořídit nějaká alternativa k NYSEMKT:VUG Vanguard Growth Index Fund ETF Shares? Uvítám i komentáře k samotnému ETF.
kpavel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blackwork 21. 12. 2020 18:29

Na české mám FIO, hlavně kvůli divi, poplatky OK. Pak mám Degiro které sice není bezpoplatkové ale co se týče divi je na tom lépe než XTB co jsem si teď v CZK založil, ale dokud u xtb nebude vyřešeno dvojí zdanění tak ho s 1,- kč vkladu nechám ležet ...
Myslel jsem že na XTB založím i USD a budu převádět dolary po směně na Revolutu ale není to tak výhodné jako u EUR a dost se to teď na foru řeší, což mě překvapilo, myslel jsem že tohle už máme zmáklé ...
Otázka jestli počkat nebo hledat dál jelikož nedělám obchody ve velkém objemu tak jsou mi všeobecné rady bez přesných výpočtů k ničemu ...
Průměrný nákup mám15 000,- kvůli poplatkům na FIO.
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků