Podílové / investiční fondy

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod peliculiar 15. 6. 2020 15:46

Ahoj, ve středu mě čeká schůzka v České spořitelně, kvůli podílovým fondům z dědictví po otci.

11. března jsem u nich byl poprvé s notářským výnosem, že jsem nový vlastník a že je chci prodat a poslat peníze na účet. Prý se mi měli ozvat z dědického oddělení. Místo toho mi o více než měsíc později přišel poštou výpis z podílových fondů. Kdyby šlo vše rychle a hladce, nemusel bych to řešit - dostal bych peníze na účet, leč to se nestalo. Předpokládám, že v mezidobí se situace změnila natolik, že pro mě není výhodné hned prodávat.

Jedná se o podílový fond Sporoinvest Erste Asset Management GmbH / emise CZ0008472271

Můj dotaz zní: Co byste v mé situaci nyní udělali vy? Prodat to, ponechat si to a nebo jen provést nějakou dílčí změnu? Netuším jaké možnosti se mi v případě změny nabízejí. Rád bych se na schůzku dobře připravil.

Ve světě financí nejsem úplný nováček, ale pokud jde o investování znám jen základní principy. Od roku 2008 mám zřízené investování od Pioneer Investments (dnes Amundi), které nese název Rentier Invest. S nějakými přestávkami tam každý měsíc posílám domluvenou částku.

Skladba toho mého rentier investu je následující:

Jednotlivé fondy
63.4% Amundi CR obligační fond / CZ0008475399
26.4% Amundi CR Balancovaný / CZ0008476033
10.1% Amundi CR All-Star Selection - class A / CZ0008474517
00.1% Amundi EMERGING EUROPE AND MEDITERRANEAN EQUITY - A CZK (C) / LU1882447342

Investiční strategie (typ fondu): Dluhopisový 63.4% / Smíšený 26.4% / Akciový 10.2%

To se zdá být dost konzervativní, na to že do toho házím peníze s nějakými přestávkami 12 let a nikdy jsem nic nevybíral.

Samozřejmě jsem si pročítal nějaká vlákna zde, takže k tomu dodám pár dalších postřehů.

cz01 píše:Podílové fondy nejsou špatná myšlenka, akorát to z mého pohledu zabíjí jejich velká poplatkovost a člověk si musí umět vybrat. Zdaleka nejde o vstupní poplatek při investici, který se často zmiňuje třeba bankéři, ale spíše manažerské průběžné poplatky fondu placené každý rok z nakoupené částky (bývají už započítané ve výsledku fondu a nejsou tedy hned vidět). A tento manažerský poplatek má v průběhu času větší váhu, než poplatek vstupní a vyplatí se hlídat si tzv pojem TER (Total Expensive Ratio - celkové náklady fondu).

O výši TER podílových fondů nemám v tuto chvíli vůbec tušení, to protože k fondům se můžu dostat přes distributora (banku) nebo nějakou investiční společnost (jako je Amundi) a tím pádem nemám srovnání všeho hezky na jednom místě (a nebo o něm nevím).

Základ je si udělat finanční plán, co je vlastně cílem, za jak dlouho toho chci dosáhnout a až pak se hledají vhodné metody, jak toho cíle dosáhnout s daným rizikem.

Pak dostaneš odpovědi na své otázky. Budeš vědět svou alokaci (kolik peněžní, kolik dluhopisy, kolik akcie) a diverzifikaci (i měnovou).

Každopádně záleží co od toho sám čekáš a čeho bys rád dosáhl.

Můj finanční plán je velmi prostý - jde mi o uložení volných peněz a jejich slušné zhodnocení.

Zdá se, že zůstanu bezdětný, bydlení mám vyřešené. Mám spořící účet, penzijní připojištění, stavební spoření a (relikt doby) investiční životní pojištění (o tom bych se taky s někým rád poradil).

Můj jediný záměr je pokusit se co nejlépe zhodnotit odložené peníze. To nevylučuje případnou investici do nemovitosti, nicméně v součtu výše uvedeného mé úspory dělají méně než milion, takže to nevypadá extra pravděpodobně. Zadlužovat se formou hypotéky pro mě není příliš představitelné.

Určitě nechci spekulovat (nákup / prodej). Tak nějak mám pocit že je na čase zrevidovat přinejmenším to "investování" a investiční životní pojištění. Nemám problém si o tom něco načíst, jenže dnes je spíš problém, že je všeho všude moc a pak je těžké obsáhnout všechno.

Mám kamaráda (nezávislého) finančního poradce, původně před mnoha lety pracoval pro Partners a po letech se osamostatnil. Většina toho se zakládala na základě jeho doporučení. Naneštěstí už nebydlíme ve stejném městě, takže konzultace jsou složitější, spíš sporadické až žádné. Přesto v něj mám slušnou důvěru, jen mám pocit, že od začátku (2008) se doba i nabízené produkty dost změnily a nebylo by od věci prozkoumat i jiné možnosti.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrmegac 15. 6. 2020 17:36

No jelikož v tom fondu už žádné další zhodnocení asi nenastane, můj názor je prodat a udělat s peněnzi co uvážíš nebo se to dá vyměnit za cokoliv jiného takže pokud by jsi nechtěl ten investiční účet v ČS rušit tak to vymeň za TOP STOCK a nech to běžet dál klidně hodně let a je možné to ještě zhodnotit. https://cz.products.erstegroup.com/Reta ... _NOTATION= nebo vyměň za https://cz.products.erstegroup.com/Reta ... _NOTATION= a nech si vyplácet dividendu. Už vidím jak mě všichni kamenují.
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tom brava 15. 6. 2020 17:50

petrmegac: Jak tu doporučuješ fond TOP STOCKS dividendová třída CZK D, to už Erstka tají i pozice, které Hájek v tom fondu drží? Bejvávalo zveřejněných prvních 10. pozic to na záložce Výkonnost a portf a taky v měs. reportu...teď ani v jednom nedostupné.
Naposledy upravil tom brava dne 15. 6. 2020 21:07, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 15. 6. 2020 18:28

peliculiar píše:Můj finanční plán je velmi prostý - jde mi o uložení volných peněz a jejich slušné zhodnocení.
To nestačí. Uložit na jak dlouho? Je důležitější zhodnocení nebo nemít riziko, že se znehodnotí? Podívej se na letošní pokles cen světových akcií; jak (by) se ti spalo s takovým poklesem hodnoty? Kolik je to řádově peněz? Znamená „méně než milion“ řekněme statisíce?

Velice obecně řečeno, akcie asi pořád dávají smysl, za cenu značného rizika – zásadně přes diverzifikovaný fond/ETF, ne jednotlivě, a sledovat TER.

Dluhopisy taky zásadně přes diverzifikovaný fond, ale v ČR to myslím vypadá, že výnos rozumně bezpečných dluhopisových fondů vedených v korunách mínus TER je výrazně a evidentně horší než individuální investice do proti-inflačních spořicích dluhopisů. (Pokud někdo ví o výjimce, rád bych o ní věděl.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod saabik 15. 6. 2020 18:37

Top Stocks na to jak je drahý (TER), zaměřený na vysoce rizikové akciové sektory (biotech apod), má problém překonat i ten obyčejný SPX. Hájkovi se prostě moc nevede. Budiž mu ke cti, že to nedávno přiznal.
Tady je jeho top10 pozic:
https://cz.products.erstegroup.com/Reta ... _NOTATION=
(záložka výkonnost a portfolio)
Naposledy upravil saabik dne 15. 6. 2020 18:51, celkově upraveno 2
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrmegac 15. 6. 2020 18:38

tombrava: Čistě teoreticky, kdyby před koncem dubna stihl to co má (třeba 1 milion) překlopit z toho Sporoinvestu na ten TopStock D, tak z milionu by měl dividendu cca 220 tisíc před zdaněnín a ty podílové listy tam nechat dál ležet do příštího roku. To se samozřejmě neví co bude příští rok. Taky nevíme kolik v tom Sporoinvestu má. Chtěl jsem to naznačit pouze jako možnost.
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2020 18:58

petrmegac: Jen technická - dividenda není to samé co výnos.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 15. 6. 2020 19:43

V čem je ta dividendová třída lepší?
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 15. 6. 2020 20:10

fc70 píše:
peliculiar píše:Můj finanční plán je velmi prostý - jde mi o uložení volných peněz a jejich slušné zhodnocení.
To nestačí. Uložit na jak dlouho?

To nevím, vím jen že v dohledné době nejsou v plány žádné výdaje, které bych nepokryl rezervou na spořícím účtu. Jak jsem psal, nejsou ve výhledovém horizontu nákupy nemovitostí, pořizování dětí či cokoliv podobného.

fc70 píše:Je důležitější zhodnocení nebo nemít riziko, že se znehodnotí? Podívej se na letošní pokles cen světových akcií; jak (by) se ti spalo s takovým poklesem hodnoty? Kolik je to řádově peněz? Znamená „méně než milion“ řekněme statisíce?

V těch fondech po tátovi je něco pod 100K. V tom svém mám něco přes. Já nejsem spekulant, takže hraju na stabilní pravidelné odkládání do fondu, které by mělo levnými nákupy částečně kompenzovat případné poklesy. Já to neřeším, vím že je tam riziko, kvůli tomu je ten fond "vyvážený", ale nemám páru jaké jsou případné lepší možnosti. A ony jistě jsou. Já o trzích čtu dlouho, ale nemám investiční praxi. Chci tím říct, že problematiku investování jsem neobjevil včera. Jen mám fond rentier invest a zajímají mě další, zajímavější možnosti. Ano, jistě jsem tu četl o dividendových akcicích, ETF, atp. Ale to je vzdálené, když jsem nepořešil ani ty fondy.

fc70 píše:Velice obecně řečeno, akcie asi pořád dávají smysl, za cenu značného rizika – zásadně přes diverzifikovaný fond/ETF, ne jednotlivě, a sledovat TER.
Též mám ten pocit a proto jsem tu a chci se o tom poradit se zkušenějšími. :-)

fc70 píše:Dluhopisy taky zásadně přes diverzifikovaný fond, ale v ČR to myslím vypadá, že výnos rozumně bezpečných dluhopisových fondů vedených v korunách mínus TER je výrazně a evidentně horší než individuální investice do proti-inflačních spořicích dluhopisů. (Pokud někdo ví o výjimce, rád bych o ní věděl.)

Jak se tu na mnoha jiných místech píše, dluhopisy s výjimkou proti-inflačních nedávají smysl. Taky jsem právě nakoupil. Právě proto bych nějak upravil ty investice do fondů, protože s přihlédnutím na časový horizont, který je v řádu i desítek let, mi dává větší smysl rizikovější investiční strategie, než jakou tam mám 12 let zvolenou.

No a pak se poradit o tom, co s těmi fondy v ČS po otci, zpeněžit, nechat, nebo použít do jiného fondu ... ? Teď bych měl mít snad i nějakou možnost využít fondů od MMB, bez vstupního poplatku, ale když každá banka jich nabízí X, je těžké se v tom vyznat. Přesto jsem tu četl příspěvky ze kterých se zdá, že tady na fóru jsou lidé, kteří se vyznají ...

Kdo je Hájek? Netuším která bije ...
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 15. 6. 2020 20:55

Hájek je vedoucí toho cirkusu jménem Top Stocks v ČS. Řídí akciový fond, hraje si na stock picking, ale nějak mu to nevychází.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 15. 6. 2020 22:21

Vykašli se na fondy, platíš jim jen poplatky a zhodnocení nula nula nic.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 15. 6. 2020 22:53

suram píše:Vykašli se na fondy, platíš jim jen poplatky a zhodnocení nula nula nic.

To není tak, že trvám na fondech, ale je to poměrně jednoduchý nástroj. Jak jsem tu už psal, nemám v plánu se pokoušet spekulovat na růst / pokles akcicí a podle toho nakupovat a prodávat. Tady se často skloňuje ETF.
Z nějakého důvodu mi není finanční derivát kopírující cenu podkladového aktiva sympatický. Budí na mě dojem že jde o spekulativní instrument už z principu, ale možná je to jen předsudek.

Budu rád, když mě někdo vyvede z omylu, nebo nabídne nějakou alternativu o které dosud nevím nebo mě nenapadla. (y)
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2020 23:00

Jaký je podle tebe rozdíl mezi OPF a ETF?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 15. 6. 2020 23:08

našel jsem lepší oboutřídý (K/D) náhled na TOP STOCKS
https://www.erste-am.cz/cs/privatni-inv ... 0008472404
ten výnos 17,7% k výplatě mi přijde až neskutečný...jak se určilo, kolik ten fond třídy D vyplatí za rok 2019? - šlo o 0,17Kč exdatum bylo 30.4.2020...vidí do toho někdo odsud?
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 16. 6. 2020 07:52

Dobrý postřeh, vůbec mě nenapadlo se na to dívat.

Jak je to možné: No to je potřeba místo koukání na grafy číst prospekt.
Vytvořený zisk podílového fondu odpovídající dividendové třídě podílových listů může být, při splnění podmínky v odstavci 20, v plném rozsahu použit jako zdroj pro výplatu podílů na zisku připadajících na podílové listy dividendové třídy.
NAV fondu za 2019 vzrostla o zhruba 16%, mínus případná daň, plus efekt poklesu ceny od 1.1. do 30. 4. 2020.

Vůbec to neodpovídá dividendám, které fond dostal – zkrátka spočítali, o kolik vzrostla cena fondu z úplně všech důvodů, odpovídající část portfolia prodali a to vyplatili.

Takže v letech, kdy cena aktiv fondu klesne o víc než přijaté dividendy, nevyplatí ten fond vůbec žádné dividendy!

Je to samozřejmě možná konstrukce, ale vsadil bych si, že spousta těch lidí, co si kupovali „dividendové akcie na příjem v důchodu“ vůbec netuší, do čeho jdou.
fc70
Přeborník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků