Podílové / investiční fondy

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod peliculiar 16. 6. 2020 15:02

jednadva píše:Jaký je podle tebe rozdíl mezi OPF a ETF?

Předpokládal jsem, že fondy investují do reálných hodnot a tedy nejsou derivátem pod nímž si člověk těžko něco opravdového představí. Finanční krize 2008 do jisté míry stála na hromadném prodeji neprůhledných derivátů.
ETF možná není neprůhledný derivát, ale je to derivát. Jak jsem psal, může to být jen můj předsudek. Nemám proti ETF nic, protože tomu prd rozumím, jen z toho mála co vím se mi to příliš nepozdává ...

Každopádně díky za tu trochu snahy. Naneštěstí se tak nějak minula účinkem a vlákno se změnilo v dělání si srandy z podílových fondů. :-( Nemám pochyb o tom, že jsou k smíchu spekulantům a opravdovým investorům, ale snad by se našel nějaký jednoduchý nástroj, který by mohl fungovat.

Přesto věřím, že nějaké slušné jsou, ale asi bude velmi těžké je najít. Tady v tomto směru pomoc a odpovědi asi nenajdu.
Naposledy upravil peliculiar dne 16. 6. 2020 15:06, celkově upraveno 1
peliculiar
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 6. 2020 15:05

Proč ti vadí ETF, ale OPF ti nevadí? V čem vidíš takový rozdíl, že říkáš OPF ano, ale ETF ne?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 16. 6. 2020 15:09

jednadva píše:Proč ti vadí ETF, ale OPF ti nevadí? V čem vidíš takový rozdíl, že říkáš OPF ano, ale ETF ne?

Krom toho co jsem zmínil výše je rozdíl v tom, že ETF není tak jednoduchý nástroj - člověk se musí starat.
A aby bylo jasno, problém není v tom, že bych se starat nechtěl, ale v tom že aby ta péče za něco stála nemůžu začít hned dnes. V případě fondu můžu, byť zhodnocení je asi nižší.

Pro začátek jsem chtěl najít vhodnou alternativu pro stávající fondy, a časem po nabití nějakých vědomostí se třeba posunout někam (???) dál.

Pokud to jde zjednodušit tak, že podílové fondy nenabízí nic navíc oproti obyčejnému spořícímu účtu, pak je jasné, že na nich lpět nemá žádný smysl. Nemám dost znalostí na to, abych to dokázal posoudit ...
peliculiar
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 16. 6. 2020 15:16

Pokud máš předsudky vůči ETF, tak z podílových fondů se tu víceméně všichni shodli, že nejlepší (a zároveň asi i jediný smysluplný) je Fidelity World.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 6. 2020 15:44

peliculiar píše:Krom toho co jsem zmínil výše je rozdíl v tom, že ETF není tak jednoduchý nástroj - člověk se musí starat.

peliculiar: Ne víc než o otevřený podílový fond.

-- 16. 6. 2020 15:50 --

tmx643 píše:Pokud máš předsudky vůči ETF, tak z podílových fondů se tu víceméně všichni shodli, že nejlepší (a zároveň asi i jediný smysluplný) je Fidelity World.

tmx643: Ne, neshodli, kvalitu manažera nelze snadno poznat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 16. 6. 2020 15:52

peliculiar píše:ETF možná není neprůhledný derivát, ale je to derivát.
Fyzicky replikované ETF není derivát. Formálně je to úplně obyčejný obchodovatelný fond, jen s trochu jiným způsobem vytváření/rušení podílů.
peliculiar píše:Krom toho co jsem zmínil výše je rozdíl v tom, že ETF není tak jednoduchý nástroj - člověk se musí starat.
Řekněme, že použití ETF místo fondu české banky ti ušetří řádově 3% při investici a 2% z majetku p.a. Není to přesně, ale řádově. Tzn. pro 100k řekněme 3k a 2k ročně. Stojí ti to za to studovat, zakládat další účet u brokera, a nakupovat ručně místo jen posláním příkazu? To je individuální, možná ano, možná ne.

-- 16. 6. 2020 15:54 --

tmx643 píše:Pokud máš předsudky vůči ETF, tak z podílových fondů se tu víceméně všichni shodli, že nejlepší (a zároveň asi i jediný smysluplný) je Fidelity World.
Žádnou takovou shodu tu taky nepamatuji. Asi to není vyloženě špatná volba, aspoň je to o trochu víc diverzifikované než ten Top Stocks. Ale ideální to úplně taky není.

Ale o fondech nabízených českými bankami nemám moc přehled.

---

Jo a pak je ještě alternativa Portu / Fondee / Indigo; cenově tak napůl mezi ETF a bankovními fondy, a nějak poradí – asi ne tak, jak bych to já osobně dělal, ale ne úplně špatně.

Trochu problém je, že jsou to všechno nové projekty, tj. kdo ví, jestli za 5–10 let budou fungovat, a nepamatuji si, že by tu na fóru někdo říkal, že to používá a jaké s tím má zkušenosti (i když to tu myslím někdo aspoň sleduje).
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 17. 6. 2020 01:30

Děkuju za reakce. (y)

Sakra, asi jsem natvrdlej, ale zmínku Fidelity World jsem tu až do teď nenašel. Ten fond Fidelity World je opravdu jen jeden (LU1400167216) ? Jediný výstup, který jsem si odsud vzal je, že se tu fondům smějete.

jednadva píše:
peliculiar: Ne víc než o otevřený podílový fond.

Jakto? V případě fondu si člověk vybere fond, vloží tam jednorázově peníze či tam pravidelně posílá. A prodá, když chce vybrat. To mi nepřijde jako nějaké extra starání. Zatímco u ETF to vnímám jako velmi podobné nákupu jednotlivých akciových titulů u brokera, resp. prostředníka. Pokud to tak není, můžeš mě prosím vyvést z omylu?

fc70 píše:
Řekněme, že použití ETF místo fondu české banky ti ušetří řádově 3% při investici a 2% z majetku p.a.

Ano, to jsem pochopil, ale člověk to musí sledovat a starat se a to i v případě, že nebude spekulovat (vsázet na vzestupy a pády a podle toho nakupovat a prodávat), ale jen investovat. Nebo ne?

fc70 píše:Není to přesně, ale řádově. Tzn. pro 100k řekněme 3k a 2k ročně. Stojí ti to za to studovat, zakládat další účet u brokera, a nakupovat ručně místo jen posláním příkazu? To je individuální, možná ano, možná ne.

Tomu rozumím, ale to navazuje na tu mou otázku o pár řádků výše, nakolik je nebo není rozdílné o starání se o ETF či fondy.

fc70 píše:Ale o fondech nabízených českými bankami nemám moc přehled.
Já právě doufal, že se tu někdo takový najde. :-)

fc70 píše:Jo a pak je ještě alternativa Portu / Fondee / Indigo; cenově tak napůl mezi ETF a bankovními fondy, a nějak poradí – asi ne tak, jak bych to já osobně dělal, ale ne úplně špatně.

Trochu problém je, že jsou to všechno nové projekty, tj. kdo ví, jestli za 5–10 let budou fungovat, a nepamatuji si, že by tu na fóru někdo říkal, že to používá a jaké s tím má zkušenosti (i když to tu myslím někdo aspoň sleduje).

Podívám se na to, ale když zmiňuješ že to není tak úplně prověřené, tak zrovna já nejsem ten co jde první do nových výzev. :-)
peliculiar
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 17. 6. 2020 08:28

Já ti nevím, píšeš, že nějakou dobu investice sleduješ, ale pak vnímám, že v tom máš stejně guláš. Já nejsem na investice žádný expert, ale za nějakou chvíli jsem zde z vlákna investic něco pochytil. Také jsem ze začátku chtěl podílové fondy, protože jsem si myslel, že ETF jsou složité. Mýlil jsem se, nejsou. Je to skoro to samé - u OPD nastavíš trvalý příkaz a jedeš, u ETF se třeba jednou měsíčně přihlásíš do aplikace brokera a za tři kliky máš pořešeno, prostě záležitost na 3 minuty (peníze si tam také můžeš poslat pravidelně).

Přijde mi, že si myslíš, že ETF a OPD není to samé. Ostatní se tě snaží motivovat, aby si použil hledání a našel sis, že je to v podstatě to samé. ETF si koupíš sám na burze přes brokera, zatímco OPD si nastavíš třeba u banky trvalý příkaz.

Ano, ETF může být více druhů fyzické, syntetické, pákové a s různým podkladem. Ale pokud se bavíme o ETF k OPD, tak se myslí fyzicky replikované ETF bez páky, tedy to samé, jako OPD, který kupuješ - prostě jen více práce je to manuální nakoupení třeba každý měsíc. Za to ušetříš výše zmíněné poplatky. A většina lidí zde to tak dělá, protože chce ušetřít v dlouhodobém horizontu hodně peněz.

Pak, když se rozhodneš, že ETF ano, je potřeba si vybrat brokera. Hodně se zde používá Degiro, Lynx. Doporučuje se zde hodně diverzifikované ETF s nízkým poplatkem, třeba IWDA (IE00B4L5Y983) na Degiru je 1x měsíčně nákup zdarma.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 17. 6. 2020 08:37

Jestli má OPF v něčem výhodu, tak v tom, že drtivá většina akciových fondů u nás v CZK je měnově zajištěná. Jsou výjimky, třeba Parvest Global Low volatility kde používají pro výběr titulů HH index, nebo NN fondy, ale jinak je vše zajištěné.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod petrmegac 17. 6. 2020 10:09

A další výhoda je, že můžu za 500Kč měsičně třeba rozprostřít 100Kč do 5 fondů, aby se aspoň trochu diverzifikovalo (akciový, dluhopisový, nemovitostní .....) a pravidelně investovat. Když bych chtěl toto udělat s nízkou částkou měsíčně do ETF tak se na poplatcích nedoplatím. Nebo mi to zkuste někdo vyvrátit a já bych pak do těch ETF šel. (5 ETF každé 100Kč měsíčně)
petrmegac
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 17. 6. 2020 10:49

To je jistě pravda, ale pokud opravdu chceš investovat „jen“ 5000 ročně, asi najdeš daleko výnosnější možnosti investování, i když trochu neobvyklé – skoro určitě nákup trvanlivých potravin ve slevě nebo možná nějaký kurz zvyšující kvalifikaci a plat.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 17. 6. 2020 10:53

Tak řekněme, že část populace chce být zodpovědná, šetřit si na důchod, ale nedokáže víc než třeba tisícovku měsíčně. Pro ně jsou fondy ideální.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 17. 6. 2020 11:07

Ano, s trvalým příkazem není žádná práce, kdežto cokoli jiného vyžaduje pozornost a aktivitu, které se asi nedostává.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 17. 6. 2020 11:10

Protože tu aktivitu a pozornost raději věnují něčemu, co jim přináší vyšší užitek.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 17. 6. 2020 11:19

petrmegac píše:A další výhoda je, že můžu za 500Kč měsičně třeba rozprostřít 100Kč do 5 fondů, aby se aspoň trochu diverzifikovalo (akciový, dluhopisový, nemovitostní .....) a pravidelně investovat. Když bych chtěl toto udělat s nízkou částkou měsíčně do ETF tak se na poplatcích nedoplatím. Nebo mi to zkuste někdo vyvrátit a já bych pak do těch ETF šel. (5 ETF každé 100Kč měsíčně)

To by šlo řešit přes Portu. Sestavíš si vlastní strategii z ETF kopírujících různé indexy. Minimální investice je sice 1000 Kč, ale pokud je i toto měsíčně hodně, tak nastavíš příkaz co 2 měsíce a nemusíš se o to starat.
Kolem.jdouci
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka