Podílové / investiční fondy

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Inev 18. 6. 2020 07:27

Počáteční investice 100 tis., pravidelně měsíčně 1000 Kč, délka investice 20 let. Jedna investice 6%, druhá 8 %. Simuluji 2 % rozdíl v nákladovosti.

Výsledky po 20 letech jsou :

6% .... 793 tis. Kč
8%.....1 081 tis. Kč

Souhlasím s fc70 a jednadva, že není žádný důvod nejít do ETF. Ale pokud chce někdo pro jednoduchost fondy, má je mít :-).
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 18. 6. 2020 10:29

Už to tu myslím zaznělo ... pravidelně měsíčně 1000 Kč, délka investice 20 let ... je sice dobrý plán, ale s ETF nerealizovatelný. Takže takto nemá smysl porovnávat ETF a podílové fondy.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 18. 6. 2020 10:47

A proč nerealizovatelný?
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod OnderCZ 18. 6. 2020 11:17

Taky nechápu, přes Portu úplně v pohodě.
OnderCZ
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 18. 6. 2020 11:41

Portu ne, je ošklivé, chce průběžný poplatek 0,89 až 1,89%
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 18. 6. 2020 12:39

Bral jsem to, že Portu!=ETF (už kvůli poplatkům)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 18. 6. 2020 13:25

Vyplynulo z toho, ze ETF nejde pouzit na dlouhodobe investice :-))

Kolem.jdouci píše:Portu ne, je ošklivé, chce průběžný poplatek 0,89 až 1,89%

Tak co teda :-))

-- 18. 6. 2020 14:28 --

Ptal jsem se na
https://finance.yahoo.com/quote/REM? 16,58% vynos?

https://finance.yahoo.com/quote/MORT? 15% vynos?

Mate to nekdo? Pres co to nakoupit?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 18. 6. 2020 13:54

Hele a četl jsi o tom aspoň něco? Hned na té první stránce je https://www.marketwatch.com/story/mortg ... yptr=yahoo . Pokud nerozumíš pojmu “liquidity concern” nebo “margin call”, tak se do podobného výběru nepouštěj. Nebo se na to taky může podívat tak, že kdekoli vidíš výnos nad 10%, tak to bez dalšího není pravda.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 18. 6. 2020 16:46

vpe píše:Uzivate nekdo realne IB nebo jen pres Lynx? Od jakeho objemu se vyplati spise IB
Já trejdim přes IB, ale zas neznám poplatky Lynxu, tak nemůžu srovnávat a navíc nejsem úplný retail, tak mám trochu nestandardní podmínky. Ale pokud máš k IB nějaký dotaz, tak klidně přes SZ.
noi2
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 18. 6. 2020 23:36

Tak lynx je taky dealer (partner) IB, slo mi o to srovnani... ty jsi broker?

-- 19. 6. 2020 00:43 --

fc70 píše:Hele a četl jsi o tom aspoň něco? Hned na té první stránce je https://www.marketwatch.com/story/mortg ... yptr=yahoo . Pokud nerozumíš pojmu “liquidity concern” nebo “margin call”, tak se do podobného výběru nepouštěj. Nebo se na to taky může podívat tak, že kdekoli vidíš výnos nad 10%, tak to bez dalšího není pravda.

Necetl a proto jsem se zeptal, zda to nekdo realne obchodoval. Zajimalo me, zda to vyplaci dividendy nebo jak to funguje ... chapu, ze tim odkazem asi naznacujes problemy a nedoporucujes.

Chapu spravne, ze kdyz je na yahoo uveden Yield, ze to vyplaci dividendu, ktera bude osekana o 35% dan a tedy se nejedna o reinvesticni?

Upresnim muj laicky dotaz: kde a co nakupovat, kdyz portu se mi zda drahe s 1% poplatkem? Pres degiro nebo lynx nebo ib? Uz jsem to tu psal, kdybych chtel “sporit” treba 50.000 mesicne.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 18. 6. 2020 23:58

Není dost dobře únosné problém „do čeho investovat“ řešit tak, že se tu budeš ptát na každý jednotlivý obskurní titul, ať ti ho tu teda někdo oponuje. (Nehledej jen tak investici s nejvyšším výnosem – ne proto, že bys ji nenašel, ale protože ji najdeš, ale nebude u ní napsané, kde je ten háček.)

Pro tebe asi platí to, co jsem psal na začátku vlákna úplně stejně, jak ty otázky, tak ten náznak možností.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 19. 6. 2020 00:47

Tady ty dva tituly se mi zamlouvaly, ze (jeste) nevystoupaly na top high...

Obskurni? No dobra, tak mi to vysvetli. Pro zjednoduseni to pojmeme takhle:

1) riziko poklesu nebudeme uvazovat, rekneme ze ted je dno a do budoucna to bude jen rust
2) zajima me pak, co a kde a za kolik kupovat (tedy pomer objemu k nakladum transakce)
3) aby ve vysledku to bylo s dobrou likviditou a reinvesticni bez dane

Hadam nejaky s&p variace? Ale kde a v jakem objemu?

Radeji zanedbame i pad usd, myslim si, ze to moc nehrozi v nasledujicich 15 letech. Je uz otazka urcita? Zkratka malokdo ma tu znalost porovnat ruzne platformy navzajem a jeste k tomu ty instumenty...

Prijde mi nejrozumejsi etf, jednotlivymi akciemi se nechci zabyvat, fondy jsou zase ztratove, rekl bych.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 19. 6. 2020 06:03

vpe píše:Tak lynx je taky dealer (partner) IB, slo mi o to srovnani... ty jsi broker?
nn, jen aktivnější trader
noi2
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 19. 6. 2020 10:30

vpe píše:2) zajima me pak, co a kde a za kolik kupovat (tedy pomer objemu k nakladum transakce)
3) aby ve vysledku to bylo s dobrou likviditou a reinvesticni bez dane
Libovolné rozumné reinvestiční ETF u levného brokera. Výchozí doporučení je široce diverzifikovat přes celý trh, nesnažit se trefovat do jednotlivých zemí nebo sektorů, pokud to není potřeba pro vyvážení neobvyklé životní situace.

Už se v tomto vlákně zmiňovalo IWDA, což je víceméně výchozí doporučení, nebo možná trochu diverzifikovanější a trochu dražší VWRP. Obojí se obchoduje na různých burzách pod různými symboly, je potřeba si vybrat v kombinaci s brokerem. Není to v žádném případě jediné možné, ale ať teda máš výchozí bod pro srovnávání alternativ.

Poměr akcií/dluhopisů je dost individuální, podle potřeby případné peníze utratit kdykoli (s rizikem prodeje akcií při poklesu) a podle toho, kolik kolísání uneseš bez ztráty klidného spaní. A se spořicími dluhopisy jako „stabilní“ rezervou pozor, dají se vybrat jen jednou ročně, takže je potřeba mít likviditní rezervu jinde (a popř. „žebřík“ těch dluhopisů, aby každé čtvrtletí bylo něco splatné).
Naposledy upravil fc70 dne 19. 6. 2020 15:27, celkově upraveno 1
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 19. 6. 2020 11:35

To VPE : Ty nejsi investor ani spekulant, ty jsi špekulant a pořád hledáš nejlepší zisk (výnos) bez ohledu jiných rizik. Hledáš něco jako svatý grál. Tak mi to připadá. O tom že chceš investovat píšeš už dlouho, ale mám pocit, že jsi se nikam neposunul. A přitom fc70, jednadva tady mají spousty zajímavých příspěvků.

Jedním okem jsem kouknul na ten REM. Pokud se nemýlím, v ČR investuješ do nemovitostí. Tím tuplem bych si nekupoval ETF na cokoliv co má s tím společného = kvůli diverzifikaci. Založeno 2007, prudký pád dolů a pak postupně stále dolů. V prvních 10 pozicích je cca 75% kapitálů = malá diverzifikace. Rating 1 *. 3 letý výnos p.a. cca - 18%. Co že tě to na tom zaujalo?

Základem všeho je fin. plán. Bez něho tu ještě za rok budeš psát, že chceš investovat, nebo že jsi investoval a jsi v mínusu :-) A neber to jako narážky. Ale jako fakta.
Inev
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka