Podílové / investiční fondy

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod TnT2 22. 6. 2020 09:39

Má absolvování kurzu InvestGuru smysl pro člověka, který četl knihy Petra Syrového a Tomáše Tyla, zejména Osobní finance?
ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 22. 6. 2020 14:48

Ty neznam jsem necetl, ale zalezi, zda jsi samostudijni typ jako ja anebo ne, pak se vyplati pro rpzsireni rozhledu, pripadne zdarma muzes vyuzit zdarma Fio - porada prednasky (budou tusim na podzim) ale spis o akciich ale v diskusi by asi slo probrat i etf. Byl jsem tam kdysi davno. Samozrejme je to spis na jejich platformu

Inev píše:
vpe píše:co je “ V prvních 10 pozicích je cca 75% kapitálu”? také neponimaju......

jo uz mi to docvaklo, jak je to myslene, vlastne etf kopiruje ty nejsilneji zastoupene podklady

Takze zbyva vybrat dobre etf tituly v nejakem stabilnim “fondu”...

Mimo s&p&500 a nasdaq composite, nejake tipy?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod noi2 22. 6. 2020 16:05

vpe: mrkni na Russell 2000 - tip od stolu bez hlubší analýzy, uvažoval jsem o něm v březnu, ale nakonec jsem koupil QQQ. Bude v něm asi vysoká úmrtnost, ale o to víc získá konkurence podíl na trhu a vzniknou nové hvězdy, tak se to kompenzuje. A hlavně není zdaleka tak nastoupaný jako QQQ a SPX.
noi2
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 22. 6. 2020 16:13

vpe:
vpe píše:jo uz mi to docvaklo, jak je to myslene, vlastne etf kopiruje ty nejsilneji zastoupene podklady

Ano. Výnos portfolia je vždycky vážený průměr výnosů aktiv a vahami jsou vstupní hodnoty aktiv, takže větší aktivum promlouvá víc do výnosu ptf.

Pro jistotu technická poznámka: v kapitalizačně váženém ETF (free float adjusted) si od každé firmy kupuješ stejný % podíl na free floatu, takže všecky firmy jsou v tomto smyslu zastoupeny "stejně silně".
vpe píše:Mimo s&p&500 a nasdaq composite, nejake tipy?

Kup si na zkoušku IWDA přes DEGIRO. Nic za to nedáš (pun intended). :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 27. 6. 2020 10:29

TnT2 píše:Má absolvování kurzu InvestGuru smysl pro člověka, který četl knihy Petra Syrového a Tomáše Tyla, zejména Osobní finance?

Otázka co od toho očekáváš. Výstupem kurzu je tvůj fin.plán s konkrétními produkty. Celý kurz je vlastně postupné tvoření plánu, tak jak by se měl dělat a každá kapitola obsahuje teorii a kupu různých materiálů jako bonus.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 5. 7. 2020 18:37

Díky moc za odpovědi. Pár dní jsem to tu moc nesledoval. Mezitím jsem četl jinde a shlédl nějakou část videí od Fichtner, s.r.o. (InvestGuru) a už jsem přesvědčený, že investování prostřednictvím ETF je lepší nápad než investiční / podílové fondy.

K tomu abych začal potřebuju vybrat vhodného brokera a k tomu mám pár dotazů ...

Podle nějakého srovnání jsem našel, že lepší (nižší) poplatky mají následující: xtb (EU akcie) / Degiro (CZ akcie) / LYNX (US akcie), ale to jsou akcie a ne ETF. Jaké jsou rozdíly u poplatků jednotlivých brokerů v případě ETF, resp. kterého byste pro jaký účel (či trh) doporučili?

Z recenze brokera DeGiro, kde je níže i výše zmíněné srovnání píší mj. toto ...
Při obchodování vybraných ETF, jejichž seznam je k dispozici na webu DeGiro, je první transakce v měsíci bez poplatku. Další transakce mohou být taktéž bez poplatku, pokud je splněno následující: Objednávka musí mít hodnotu minimálně 1000 EUR a musí být ve stejném směru (nákup/prodej) jako byla první transakce v měsíci.
To zní velmi dobře.

Dnes na mě na FB vykoukla reklama s možností stažení "knihy" se 14 tipy na investování od LYNX. Tu jsem stáhnul a vedlo to až k registraci, jenže jsem se jinde dočetl, že v případě brokera LYNX je minimální vklad 4000 dolarů a nebo 100 000 Kč. Ne, že bych tam postupně neměl v plánu dát tolik, ale přijde mi to sakra hodně na samotný začátek - nemám v plánu někde na první dobrou rozpustit 100K, ale dělat to průběžně, ne aby mi nepoužité peníze hnily někde na účtu brokera. Možná o tom mám jen špatnou představu, ale toto LYNX v mém případě téměř vylučuje.

Jak řešíte konverzi měny? ... tedy pokud je to vůbec v případě ETF třeba. Já mám prostředky jen v CZK. Kurzy jsou často nevýhodné, tak jak na tom netratit, nebo tratit co nejméně?

Jinde jsem našel toto ...
mirekd11 píše:... a hlavně jsem si vybral akumulační etf proto abych nemusel řešit danové přiznání.
... zde se toho vpe taky dotknul (reinvestice) a osvobození od daně. To mě též zajímá.
peliculiar
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 6. 7. 2020 17:57

jen noticka k LYNX - trochu na mě budí dojem cirkusáků - posledních 5 let lákali pravidelně duben/květen (myslím že to bylo jako kampaň k výročí založení LYNX) nováčky na dárek např. 2019 to bylo 200 dolcků jako kompenzace prvních poplatků, letos po té březnové klientské zájmové smršti chytli hogofogo manýry a hups žádný dárek naopak bariéra vstupu ala 100K - jakože jsem o nich uvažoval, tak tímto gestem mě dokonale odradili.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 6. 7. 2020 18:14

No a IB ma jeste vic.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 6. 7. 2020 20:12

Tak, tak ... IB má výrazně víc.

Lynx pár let zpátky chtěl pouze 50 000 Kč. Myslím ale, že si šlo u nich domluvit i nižší částku nebo si část peněz poslat zpátky na bankovní účet. Nejsem ale jejich klient, takže nevím jak to mají teď.

Ostatně kolik plánuješ investovat? 100k není nijak závratná častka.
xxiro
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 6. 7. 2020 23:05

xxiro píše:Ostatně kolik plánuješ investovat? 100k není nijak závratná častka.

To záleží na tom, co budu mít na začátku k dispozici. V průběhu jednoho roku určitě i těch 100K.
peliculiar píše:Ne, že bych tam postupně neměl v plánu dát tolik, ale přijde mi to sakra hodně na samotný začátek - nemám v plánu někde na první dobrou rozpustit 100K, ale dělat to průběžně, ne aby mi nepoužité peníze hnily někde na účtu brokera.

Když vyberu podílový fond Sporoinvest Erste Asset Management GmbH (od ČSAS / po otci) hodí mi to skoro 100K, když vyberu Pioneer Investments (Amundi - Rentier Invest), hodí to dalších 100K. Pokud bych ty fondy nechal jak jsou, tak začínám s pár tisícikorunami. :-)

Dál bych průběžně přikupoval z úspor nad mou rezervu.
peliculiar
Diskutér

Odeslat příspěvekod ivo_2 6. 7. 2020 23:36

Našel sem článek s porovnáním a tabulkami při nákupu u Brikerů .

odkaz - http://finsider.cz/investovani/ktery-br ... yhodnejsi/

Bohužel tam chybí Moventum .
Našel sem článek kde psali , že to u nás používá pro investice slovenská firma .
U nás přes web firmy finax .
Mám pocit , že to asi dělají podobně jako portu nebo Fondii .
Je to nová firma . Takže pro někoho to může být otázka důvěry .
ivo_2
Diskutér

Předchozí stránka