Akcie: záp. Evropa, sev. Amerika

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 30. 4. 2022 05:32

"S&P500 historicky roste o více než 10 % ročně. Takže vezmeme 311,49 x 1,1^31 = 5979.
Tak tam nejsme ani omylem. Ve skutečnosti jsme aktuálně na cca 4230." Napsal Tomáš Mexický

To je zřejmě nějaký vtip od Lavrova, Putina, Trumpa.
Snad by těch falešných 10% ročně vyšlo, kdyby se počítalo z dolíku roku 1992 do extrémního vrcholu 2021.


"P/E ratio S&P500 je nyní 22. Je to polovina hodnoty roku 2000." Napsal Tomáš Mexický

Že je dnes průměrné P/E v indexu nižší než v lednu roku 2000, to je tím, že dnes už má index 1/3 krachu za sebou a už jen 2/3 krachu před sebou.
Velice důležité je to, že během krachu 2000-2002 snižoval FED úrok, což mohlo krach drahých akcií trochu brzdit.
Ale 2022-2023 bude FED úrok zvyšovat, což bude krach drahých amerických akcií prohlubovat.

Zřejmě počítáš s logaritmickým grafem od roku 1992 a pak by se měl index brzy zase zvednout a zamířit na měsíc = luna.
Já myslím, že by se měl vynechat nemocný graf 1926-1932 a 1997-2003 a 2018-2021 a počítat průměrný růst amerického indexu za posledních 100 let bez těch nemocných období :arrow: 5,44% ročně :idea:
Ale index S&P500 není starý 100 let. Vznikl roku 1957.

Lineární stupnice grafu asi není dobrá pro rysování stoupající linie. Tedy od 30.4.2022 bereme logaritmickou stupnici.
A když se vynechají nezdravé dolíky a nezdravé vrcholy :idea: rostl během 87 let Dow Jones průměrně 5,44% ročně.
Ale ETF na index nebo akcie bez dividend by měli držet lidé maximálně 1 rok, když s akciemi začínají.
Kdo investuje déle než rok, měl by ETF, fondy a akcie bez dividend prodat, a mít pocit, že je mu sympatických jen 6 podniků z indexu se 30 akciemi a s ostatními podniky nechce mít nic společného.
A když člověk zjistí, že od 30 dividendových akcií z celého světa dostává 100x ročně dividendy, už nebude nikdy víc měnit svých 30 dividendových akcií za index, ETF, fond, Berkshire, Amazon.

Obraz: Dow Jones logaritmický graf, 1915-2022, více než 100 let
:arrow: https://www.macrotrends.net/1319/dow-jo ... ical-chart
Přílohy
DJ-1915-2022-logar-87y.jpg
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 30. 4. 2022 10:26

Jsem rád, že čteš, co ti lidé píšou, a že jsi odhalil, co byla nepravda a co byla pravda. Jasně, že numericky neroste S&P500 o 10 % ročně, to je uváděná výkonnost s reinvesticí dividend. Numericky od vzniku v roce 1957 je to do dneška cca 7,2 % ročně. Což ale stále by vůbec nesedělo s tvými lineárními grafy. Proto jsi správně přešel na logaritmický, k tomu už nemůžu mít výhrady. :)
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirecBA 2. 5. 2022 20:08

hovori sa, ze akcie poletia dole, crypto tiez a zlato ma priestor ist hore ?
MirecBA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggnejez 3. 5. 2022 14:03

Ladislave, nemáte tip na nějaké konzervativní dividendové akcie, které by však byly rozumným mixem mezi dividendou a růstem?

Nechci úplně akcie typu AT&T nebo Verizon, které sice vyplácí třeba 6% dividendu, ale na ceně defacto stagnují. Rád bych nějaký zdravý mix mezi dividendou a růstem (samozřejmě za cenu nižší dividendy). Zatím za takové akcie považuji ČEZ a Philip Morris. V USA jsou přesně ten typ akcií který hledám Johnson&Johnson, nebo Coca Cola, nicméně předpokládám, že to je na Vás moc americké a málo konzervativní :-D
ggnejez
Návštěvník

Odeslat příspěvekod icemat 3. 5. 2022 18:15

Co třeba Moneta? S 7% dividendou půjde spíš nahoru než dolů.
icemat
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wikingos 3. 5. 2022 18:33

Moneta sice 7%ale stojí na místě pokud není nějaký dobrý pokles ,čím vic div tím menší růst bych jako laik řekl . Krásně klesla RB na 11,6€ měla by být časem na 18-24 chce to rok,dva počkat ,div mají taky ale myslím letos nic .JNJ a KO drahé moc muže to spíš spadnout ,mě se líbí na div a růst tohle jsou to velké společnosti a div zvyšují a růst za posledních 5a 10let krásný ,pokud dotyčný nechce něco na rok� LOW a CINF co by mě k tomu řekl pan Ladislav nebo jiný odborník ,já jsem laik ,investují 2roky dikes za radu
wikingos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 3. 5. 2022 18:39

Jap-Aus.jpg

'''zdravý mix mezi dividendou a růstem, zatím za takové akcie považuji ČEZ a Philip Morris''
:( To je ošklivý vtip. Dividendu mají, ale žádný potenciál růstu kurzu.

Johnson & Johnson je 2x předražený = nekupovat
Coca Cola je 3x předražená a zaslouží si 2022-2023 propad kurzu na 1/3.
A minulých 10 let tržba Coca-Coly silně klesla. Asi lidé kupují dnes v supermarktech ty nejlevnější limonády a ty jsou 2x - 3x levnější než originál od Coly.

Růstové akcie se mohou koupit kolem 2024, až bude dnešní velký dvouletý krach v USA ukončen.
2022-2023 by měl být každý spokojen s dividendami 5%-10% a nehledat žádný růst kurzu.

Levné akcie s dividendou nad 5 %:
Allianz, Anglo American PLC, AXA, BASF, BHP Group, BMW, BNP Paribas, Covestro, Credit Agricole, Engie,
Fortescue Metals, Ing Groep, Legal & General, Mercedes Benz, Orange, Rio Tinto, Stellantis,
Takeda Pharmaceutical, Totalenergies, Verizon, Vodafone.

:( Od 1. ledna do 2. dubna klesl americký index S&P 500 mínus 13%.
Reklamou po celém světě manipulovaná akcie Berkshire Hathaway rostla 10%.
Moje portfolio ze 29 dividendových akcií rostlo plus 2,7% a žádné akcie jsem letos nekoupil.
Snad v polovině května koupím 2 různé akcie a zbytek roku nic.

Já koupím asi v půli května moji druhou akcii z Japonska a moji druhou akcii z Austrálie. V tom seznamu nejsou.
A není na obrázku moje akcie Natwest, která slouží jako rezerva peněz. Já mám i rezervu peněz v akcii.
:arrow: Těchto 28 akcií chci držet stále = jako důchod z dividend. A brzy přidám další 2 akcie k tomu.
Přílohy
My28stocks.jpg
My28stocks.jpg (86.71 ) Zobrazeno 5201 krát
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icemat 5. 5. 2022 16:49

dobrej kup je Twitter. Koupíš za 48-51 dolarů a prodáš Muskovi za 54,2 Dolarů. To jde.
icemat
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Biermann 6. 5. 2022 18:37

Tak ještě lepší máš koupit ATVI za 78 a prodat Microsoftu za 95. Jen do toho nesmí hodit vidle regulátor :)
Biermann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod icemat 13. 5. 2022 15:43

tak teď twitter za 40 a prodat za 54,2 dolarů. paráda.
icemat
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 14. 5. 2022 10:42

Možná že Elon Lusk nikdy Twitter nekoupí, protože zločinnou manipulaci kurzů akcií a bezcenných kryptoměn má i nadále dovolenou. A tak kamarádi Elona Luska, předem informovaní, s čím by měli spekulovat na růst nebo pokles, i nadále vydělávají peníze, dokud Elon Lusk nepůjde do vězení pro manipulaci kurzů ve prospěch spekulace.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod outlier 14. 5. 2022 19:22

Úplně si nejsem jistý, jestli si na něj troufnou.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MirecBA 15. 5. 2022 21:40

aka manipulacia s trhom ? tym ze do niecoho naleje peniaze ?
MirecBA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 15. 5. 2022 22:01

Třeba tím, že neoznámil regulátorovi překročení rozhodného podílu včas (a kdyby to udělal, se slušnou pravděpodobností by cena šla nahoru tak, jako šla potom, co to co konečně udělal – takže při dalším nákupu po povinném termínu ušetřil).

Musk regulace a běžné chování na akciovém trhu opravdu nebere moc vážně … hledej “funding secured”.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 16. 5. 2022 13:36

Já myslím, že Muskovi kamarádi založili v internetu několik skupin a klubů fanoušků Muska, například Facebook skupiny se jménem ''Elon Musk'', ''Tesla'' a pár slov k tomu a nyní chudí lidé v Asii a v Africe dostávají peníze od Muska nebo od Tesly, aby lákali nenápadně na 20x předraženou akcii Tesla nebo na 1000x předražený nic Bitcoin a Muskovy krypta.
Ale nakonec asi koncern Tesla bude bankrot, protože kvalita je asi mizerná a lidé koupí lepší elektroauta z Evropy a Japonska. Já myslím už léta, že mega-giga-Tesla u Berlína bude předělána na Disnayland, protože lidé v Evropě koupí německá nebo japonská elektroauta.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků