Akcie: záp. Evropa, sev. Amerika

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 3. 8. 2022 06:32

Paní ekonomka se stále učí tak jako ty a já.
Později se naučí Markéta, že euro je pro Čechy lepší než koruna, když z ECB zmizí korupce.
Veliká je záhada, proč má Markéta 6 dětí, jako nějaká černá hladová Afričanka.
Pravděpodobně českého obyvatelstva ubývá a tak to chce Markéta napravit,
nebo se bude stěhovat do Německa, protože se dostane od státu na každé dítě Kindergeld 219 až 250 € měsíčně.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 3. 8. 2022 19:07

Ať se držíme tématu, co takhle proto, že dobře vychované děti jsou dobrá investice na stáří? V ne příliš vzdálené budoucnosti má být 1 důchodce na 2 pracující, kolik se těm mladším bude muset platit, aby se starali o nemohoucí v nemocnicích? Kdo na to bude mít peníze?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod saabik 5. 8. 2022 15:25

Že má tolik dětí, to je chvályhodné. Že jí to s Pikorou nevyšlo, to je holt smůla.
Ale že pindá nesmysly, blbne lidem hlavu a ti jí ještě tleskají, to už je fail. Za tohle čerstvé video by si měla zopakovat základy ekonomie a bankovnictví.
https://www.youtube.com/watch?v=ex7W3Ht5sCk
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 5. 8. 2022 15:51

Masakr. Ve videu odpovídá údajnému klientovi ...

Nedávno jsem jí poslal email po shlédnutí videa na CNN Prima news, kde se stále dokola oháněla tiskem peněz a nějaký člověk na FB mi to v diskusi pořád cpal. V jejím novém videu přímo cituje to, co jsem jí v emailu psal a doufal v odpověď, které jsem se následující den dočkal.

PS: ... že nekecám ...

Kód: Vybrat vše
komu: Markéta Šichtařová <m_s@nextfinance.cz>
datum: 1. 8. 2022 / 17:08
předmět: Dotaz na "tisk peněz" ...
posíláno přes: gmail.com


Dobré odpoledne, paní Šichtařová,

nedávno mi někdo v diskusi o inflaci poslal odkaz na Váš rozhovor pro CNN Prima News, kde mj. stále dokola opakujete pojem tisk peněz. Já, na rozdíl od Vás, nemám ekonomické vzdělání, ale o ekonomiku, trhy, politiku a vše co s tím souvisí se dlouhodobě zajímám. Ohledně "tisku peněz" jsem dokázal navnímat následující ...

Peníze netiskne stát, ale centrální banka (ČNB), což je nezávislá instituce. Tyto "peníze" se neuvolňují přímo mezi lidi, ale regulují mezibankovní vztahy (úroky, rezervy, ...). Jak se tyto peníze objeví, tak také s časem zmizí, podle vývoje situace v ekonomice a na trzích.

Babišova vláda inflaci pěkně přiživila, tak se stalo přes zadlužování státního rozpočtu, což je všechno možné jen ne "tisk peněz".

To, že dluhy rostou a systém se (zatím) nesesypal je i pro mě překvapivé a popravdě to pro mě bylo překvapivé ještě před vypuknutím poslední finančí krize koncem roku 2007 v USA ...

Byl bych moc rád, kdybyste si našla čas a odpověděla mi nebo ideálně na toto téma napsala nějaký článek či natočila video, protože buď něco uniká mě a nebo se odkazujete na něco co nemá zdaleka takový vliv na ekonomiku a lidskou společnost obecně.

S pozdravem

JL (peliculiar)

Čerpal jsem mimo jiné z následujících zdrojů => https://cs.wikipedia.org/wiki/Kvantitativní_uvolňování
Kvantitativní uvolňování neznamená tisk peněz (deflace vs. inflace) https://youtu.be/ZKBjvJD1u1c
Understanding the Fed's "Money Printer" (QE, the Stock Market, and Inflation) https://youtu.be/K3lP3BhvnSo
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantitative_easing
odesílatel: Markéta Šichtařová <m_s@nextfinance.cz>
komu: JL (peliculiar)
datum: 2. 8. 2022 / 9:07
předmět: RE: Dotaz na "tisk peněz" ...
posíláno přes: nextfinance.cz


Dobrý den,

Dovolím si pro přehlednost vpisovat přímo do vašeho textu:

Peníze netiskne stát, ale centrální banka (ČNB), což je nezávislá instituce.

Centrální banka je nezávislá jen deklaratorně. V realitě je dnes obsazována vysloužilými politiky a pomáhá vládě, přestože ústavně to je zakázáno.

Tyto "peníze" se neuvolňují přímo mezi lidi, ale regulují mezibankovní vztahy (úroky, rezervy, ...).

Teoreticky správně, prakticky nikoliv, mezi banky se peníze uvolňují proto, aby je banky pouštěly dál oběhu. Navíc se peníze uvolňují d oběhu ještě druhým kanálem, vládním, a to přes růst státního dluhu, kdy dochází k tzv. endogenní tvorbě peněz.

Jak se tyto peníze objeví, tak také s časem zmizí, podle vývoje situace v ekonomice a na trzích.

Ne. Ty peníze rozhodí cenovou hierarchii, třeba tím, že nafouknou ceny nemovitostí a způsobí potenciálně hypotéční krizi. A to již zcela jasně má dopad na životy, na reálnou ekonomiku. To je jen jeden z příkladů.

Babišova vláda inflaci pěkně přiživila, tak se stalo přes zadlužování státního rozpočtu, což je všechno možné jen ne "tisk peněz".

Ano, je to tisk peněz. Je to tzv. endogenní tvorba peněz, které nejsou kryté.

To, že dluhy rostou a systém se (zatím) nesesypal je i pro mě překvapivé a popravdě to pro mě bylo překvapivé ještě před vypuknutím poslední finančí krize koncem roku 2007 v USA ...

Pyramidový systém, již naráží.

Byl bych moc rád, kdybyste si našla čas a odpověděla mi nebo ideálně na toto téma napsala nějaký ...

Popravdě není v mých silách teď odpovědět obšírněji, ale děkuji za tip, pokusím se k tomu něco buď natočit, nebo napsat… To by mohlo být zajímavé, veřejnost je opravdu v těchto otázkách dost ztracená J

S pozdravem

Markéta Šichtařová
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 5. 8. 2022 22:44

Ještě jsi se jí měl zeptat, proč má 6 dětí.
Přílohy
6-d.jpg
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icemat2 6. 8. 2022 09:22

má 7 dětí.
icemat2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel444 6. 8. 2022 17:18

Zdravím,
rád bych se zeptal zkušenějších na jednu otázku. U kterých akcií není srážena daň z dividendy u emitenta a je nutné ji pak vždy dodaňovat v ČR ? Osobně vím např. o NGG (GB) a slyšel jsem, že to tak funguje i např. u DTE (DE). Čím je to prosím dáno a kde zjistit nějaký seznam, kterých akcií se to týká? Předem díky za případnou odpověď.
Pavel444
Návštěvník

Odeslat příspěvekod volnicko 7. 8. 2022 22:02

Ano. Mrkni treba sem.
https://www.investicnigramotnost.cz/dane-dividend-ne/

Dokonce i akcie ze statu, ktere ti strhnou vic nez 15% je nutne obcas dodanovat. Vzdy zalezi na velikosti zapoctu pro konkretni stat.

A do danoveho to musi, kdyz to je ze zahranici i kdybys nedodanoval. Ale vykazat si to a uplatnit zapocet musis. Doporucuji si o tom dost nacist, neni to uplne jednoduche.
volnicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pavel444 8. 8. 2022 14:28

Děkuji za odpověď, o celkové sazbě vázané na konkrétní smlouvy o zamezení dvojího zdanění samořejmě vím, ale v odkazu je uvedeno u UK (cituji):
"UK (0%):
Mohou nastat tři varianty:
dividenda se daní pouze v ČR 15% (metoda prostého zápočtu zaplacené daně)
dividenda příjde již zdaněná 10%, tedy v ČR do-daňujete 5% (metoda prostého zápočtu zaplacené daně)
dividenda příjde již zdaněná 15%, tedy v ČR NEdo-daňujete (metoda prostého zápočtu zaplacené daně)"

Takže se vracím k mé otázce, čím je to dáno v UK zda to zdaní či nikoliv? Zajímá mě jak je to u konkrétních UK titulů, nějaký seznam, kde je první varianta tedy - dividenda se daní pouze v ČR 15% (metoda prostého zápočtu zaplacené daně).

Poté jsem se ptal např. na DTE (DE), kde prý snad také nebývá srážena daň (popřípadě další obdobné německé akcie)? opět mě zajímá pouze seznam obdobných akcií.
Pavel444
Návštěvník

Odeslat příspěvekod volnicko 9. 8. 2022 12:13

O takovem seznamu nevim. Mam vicero UK akcii a vzdy mi byly pripsany nezdanene dividendy. Tedy v danovem priznany jsem je dodanil 15%. Pro me plus, ze odvadim dan rok po obdrzene castce. :)

DTE (DE). Pokud jsi nemel zdaneno, tak zase dodanis 15%. Pro Nemecko by melo byt dost vyjimecne, ze obdrzis nezdanenou dividendu. Tady slo myslim o nejakou vratku kapitalu (nevim presne). Castejsi bude, ze ti prijde dividenda zdanena temi 27%, ty tu dividendu priznas, ale zaroven si vykazes, ze jsi dan odvedl. K tomu muze poslouzit nejaky report od tveho brokera.
volnicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tom brava 9. 8. 2022 16:05

přehled na akt. rok (s odkazy dole na minulé roky) extra zde:
https://www.boersengefluester.de/aktien ... ison-2022/
DE-akciovky to mají jen dočasně, proto to není tak easy ale musí se hlouběji zjistit, proč a na jak dlouho tu daňovou úlevu z dividend mají
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 9. 8. 2022 17:53

Přesně, dříve měl nulovou daň i Deutsche Post, teď poslední dva roky už bohužel ne, Deutsche Telekom je jediná německá z DAXu u které to ještě platí, pokud je mi známo (také nemusí platit dlouho, záleží do kdy bude moci dividendy platit z přebytků zisků let minulých). Samosebou pro tebe jako investora je to určitá úspora, místo 26,375% německé daně platíš jen 15% české zkrátka tím, že všechny hrubé zahraniční dividendy se uvádějí do daňového přiznání u nás (tím českých 15%) a zápočet zahraniční daně u akcií s nulovou sraženou daní je nula, takže se neuplatní a 15% zůstane.
U britských akcií běžný český investor typicky dostane daň v hrubé výši a tedy daní v ČR stejně jako u zmíněné německé DTE s nulovou daní, zkrátka je nulový zápočet z Británie. Těch 10% britské daně (kterou by ti začala strhávat přímo Británie) platí až od určité, dosti vysoké souhrnné výše jejich dividendy, na kterou řadový český investor hned tak nedosáhne :). Nyní je to konkrétně v britských dividendách do 2000GBP ročně, pak je daň progresivní (tedy už ani těch 10% neplatí, i britská legislativa se mění - viz třeba: https://www.kurzy.cz/zpravy/608762-brit ... -dividend/

Závěrem ti doporučím sérii článků Investor a daně, kterou jsem pro web Investiční gramotnost sepsal už téměř před 5 lety, ale snažím se to držet aktuální. První díl je zde, další na něj navazují odkazy: https://www.investicnigramotnost.cz/inv ... cizi-meny/
Má to nyní 6 dílů, sedmý (daňová novinka - po mnoha letech obnovení samostatného základu daně pro některé typy příjmů) přibude nejdéle do přelomu roku, aby zájemci mohli začít používat pro zahraniční dividendy danění přes Samostatný základ daně (kvůli daňovému pásmu 23% od určité výše příjmů se může mnohým hodit, povinné to ale není) - šlo to použít už letos za rok 2021, to jsem ale záležitost teprve studoval a sám poprvé použil, pro příští Přiznání to tak budu moci lépe popsat.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Pavel444 9. 8. 2022 19:55

Díky moc všem za info a také za odkazy velice rád se na ně hned zítra podívám, člověk se stále musí vzdělávat. :-)
Pavel444
Návštěvník

Odeslat příspěvekod postcd 14. 8. 2022 19:37

Ladislav 1. píše:Při krachu 2000-2002 index Nasdaq 100 klesl 83 % a dnes jen asi 30 %. Krach drahých amerických akcií může trvat asi do konce roku 2023.


Zde dnešní tématické příspěvky od ekonoma Kovandy:

"Chytré peníze se v USA závratným tempem vrací do akciových investic. To signalizuje celosvětový obrat, patrný i v ČR. Inflační očekávání vyvrcholila, inflace začíná zaostávat za prognózami - v USA i v ČR. Ceny paliv prudce klesají, válka na Ukrajině je "zaceněna". Býčí trh je tu."
https://nitter.cz/LukasKovanda/status/1 ... 32715776#m

"Nákupy akcií v USA v podání “insiderů”, tedy velmi dobře informovaných investorů, rostou. A signalizují další růst celého akciového trhu. Je-li historie od roku 2010 vodítkem, pak současná úroveň nákupů “insiderů” indikuje 98% šanci dalšího růstu akcií v příštích 12 měsících."
https://nitter.cz/LukasKovanda/status/1 ... 81842689#m

"I technická analýza napovídá, že americké akcie mají dno medvědího trhu za sebou."
https://nitter.cz/LukasKovanda/status/1 ... 47459587#m
FIO e-broker uživatel: Google, National grid, NextEra energy, Munich RE AG, BMW, AT&T, META, Bank Nova Scotia, Allianz, Walgreens Boots
postcd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 14. 8. 2022 21:18

Už by to chtělo, aby se konečně trefil. Z hlediska pravděpodobnosti přece nemůže mít stále smůlu :mrgreen: .
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků