Akcie: záp. Evropa, sev. Amerika

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mikocz 4. 12. 2021 13:49

Ačkoli nejsem odborník na akcie, tak mi osobně příjde, že očekávat krach "předražených" akcií je tam trochu věc minulosti. Investor Michael Burry taky pořád roztleskává krach. Trhy se pořád mění a co platilo v minulosti nebude platit v budoucnu (pracuju v energetice a věci, které jsem se naučil jenom před 5 lety, dnes už neplatí a nejdou použít). Přece v době téměř neomezeného tvoření nových peněz resp. dluhu není reálné očekávat pokles čehokoli. Apple obchoduje na P/E ratio 30, proč by to nemohlo být 40, nebo 100? Proč to hraje ještě roli?
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 4. 12. 2021 14:24

Pokud myslíš, že zisk nehraje roli v ocenění firmy, fajn, pak ale musíš postavit nějakou netradiční tezi o tom, proč investovat = proč „po kompetentním zvážení relevantních okolností investice s vysokou pravděpodobností slibuje vrácení investovaného kapitálu a odpovídající výnos“.

Teze „světový přebytek likvidity“ myslím narazí na to, že dřív nebo později budou všichni ti investoři chtít své úspory využít – a pokud to bude pár silných ročníků nových důchodců, budou chtít najednou prodat a bude po přebytku likvidity.

Teze „neomezeně rostoucí dluh“ je podobná – to funguje, jen pokud všichni chtějí držet ten dluhopis a nechtějí spotřebovávat. Čím víc bude peněz vůči produkovaným statkům, tím víc roste riziko, že se cena peněz vs. statků drasticky přizpůsobí = investice ztratí hodnotu.

Pokud něco nemůže pokračovat donekonečna, tak to někdy skončí.
Naposledy upravil fc70 dne 4. 12. 2021 16:27, celkově upraveno 1
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod čulibrk 4. 12. 2021 15:35

... njn, ale kde teď skončí BABA? :-)
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 4. 12. 2021 21:44

Ladislav 1. píše:Nekupovat dnes ETF na S&P 500 index ani ETF na MSCI World index!
Tyto indexy jsou tvořeny z poloviny extrémně předraženými americkými techno akciemi, například Adobe, AMD, Apple, Intuit, Microsoft, Netflix, Nvidia, Tesla, Visa a ty jsou nedaleko od velkého dvouletého krachu, který bude stejný jako ten krach 2000-2003.

... čekání na ten velký dvouletý krach ...

Kolik let už toto stále omíláš? :-)

Ladislav 1. píše:Obraz: Index S&P 500 1990-2013 = veliká bída (níže)

Fakt? Zvláštní, že to tak většině investorů nepřijde, včetně Warrena Buffetta. :-)

Ladislav 1. píše:... a ten růst 2009-2021 může dnes končit.

To je pravda ... říká se tomu tržní cyklus. To bys měl vědět lépe než kdokoliv jiný zde.
Nicméně i tak by si toho měl být vědom každý soudný investor.

Jenda_ píše:
Ladislav 1. píše:Obraz: Index S&P 500 1990-2013 = veliká bídaObrázek
... je potřeba mít u podobných obrázků na paměti:

  • Obrázek je bez reinvestování dividend. Tebe samozřejmě zajímá celkový výnos, tj. včetně dividend.
  • Obrázek je useknutý v roce 2013, aby to ukazovalo, jaká je to bída (ve skutečnosti je za tu dobu průměrný výnos 785%, resp. 9.5% p.a., podle kalkulačky). A v roce 2013 by takový člověk určitě tvrdil, že máme čekat na krach a že je nesmyslné nakupovat na all time high. Stejně tak to mnozí tvrdili celé roky po tom, a pak když nastaly „problémy“ (zaškobrtnutí o Vánocích 2018, crash na začátku covidu v březnu 2020, meme stocks, neřízený tisk peněz…), tak to nebylo „hurá konečně to spadlo, nakupujte“, ale „padá to, ještě navíc rychle prodejte!“. Ve skutečnosti je tam od konce obrázku v roce 2013 téměř trojnásobná hodnota (s reinvestováním dividend) - 17% p.a.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 5. 12. 2021 16:46

Příští velký krach akcií, snad 2023-2026
Příští velký krach akcií začne asi z několika důvodů současně. Nesnesitelné předražení technologických akcií, zvýšení úroků FED a ECB, finanční krize z nezaplacených úvěrů, nesnesitelné předražení nemovitostí.
Pro akcionáře bude příští velký krach akcií výhodný, když na počátku krachu akcie s P/B 9 až 50, P/S 9 až 50 prodají a několik let později koupí technologické akcie s P/B 3 a P/S 3 zas. Například Microsoft, Adobe, Visa.
Přílohy
Crash-to-fifth.jpg
Crash-to-fifth.jpg (39.21 ) Zobrazeno 3099 krát
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 6. 12. 2021 12:32

Buffettův indikátor ukazuje největší předražení všech dob u průměrných amerických akcií.
Nyní už krach čeká jen na to, aby Berkšír prodal všechny Apple akcie a FED začal zvyšovat úrok.
Přílohy
Buffett-Indicator.png
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 12. 12. 2021 06:15

Velký krach začal letos u těch akcií na obrázku. Příští rok bude jejich krach pokračovat a asi začne krach u akcií
Adobe, Amazon, AMD, Apple, Coca-Cola, Coinbase, Intuit, Mastercard, Microsoft, Moody's, Netflix, Nvidia, Tesla, Visa.
Možná, že se peníze přestěhují potom na akcie levné: AT&T, Kraft Heinz, BASF, Deutsche Bank.
Přílohy
Crash-2020.jpg
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 13. 12. 2021 13:08

Jak najít na Morningstar.com tržbu, zisk, dividendu, payout ratio, počet akcií, free cash flow a jiné věci za posledních 10 let.
Vlevo nahoře napíšeme do okénka jméno firmy nebo ticker, pod okénkem se objeví několik jmen, klikneme to správné.
Objeví se stránka Quote. Pod grafem akcie klikneme ''Key Ratios''. Pak klikneme ''Full Key Ratios Data''
A najdeme i desetileté fundamenty pro velké firmy z Evropy. Někdy ale musíme volit mezi burzou NYSE, PINX, Xetra, Londýn nebo kliknout ADR certifikát, aby se objevily 10-leté fundamenty.
:arrow: https://www.morningstar.com/stocks/xnys/pfe/quote
:arrow: https://financials.morningstar.com/rati ... 0P000004C0
Přílohy
10-Y.jpg
10-Y.jpg (45.68 ) Zobrazeno 2330 krát
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 18. 12. 2021 08:04

2022 vyhýbat se techno akciím!
Církevní funkcionářka a spekulantka s předraženými akciemi Catherine Wood dosahuje letošní rok od 1.1. do 18.12. s jejím hlavním fondem = ARK Innovation ETF (ARKK) ztrátu -22%. Zřejmě paní Wood, každý den v kostele, studovala Bibli, když hlavní část jejího fondu tvoří dnes extrémně předražené akcie:
Tesla (TSLA), Roku (ROKU), Teladoc Health (TDOC), Square (SQ), Zoom Video Comm. (ZM), Shopify (SHOP.TO), Spotify Tech. (SPOT), Twilio (TWO), Coinbase Global (COIN), Unity Software (U).
Silná zaplacená manipulace v internetu fungovala letos jen u akcií Tesla a Shopify, ty jsou letos v plus. Ostatních 8 akcií ze seznamu je letos v mínus.
Ale minulého roku 2020 přinesl ETF fond ARKK pozitivní výnos 152%, tak bylo z čeho ztrácet letos. Příští rok bude nejspíš ztráta fondu pokračovat, neboť mládež už vidí, že technologické akcie nerostou každý rok. A FED začne příští rok akciím škodit.
Moje portfolio minulý rok vůbec nerostlo, ale přineslo tisíce eur dividend, které jsem nepřidal do akcií. Letos moje portfolio rostlo +22%, dividendy jsem nepřičetl a přidal do akcií během letošního roku jen 1.000 €. Dnes dosahuje moje portfolio nejvyšší hodnotu v historii. Nejlepší růst dosáhla moje farmaceutická akcie Pfizer a tu mám 245% v plus, ze všech akcií nejvíc.
Čeští a slovenští autoři a autorkyně akciových videos pro Youtube zpomalují jejich tvorbu a věnují se poslední dny jiným tématům než akcie. Jejich extrémně předražené akcie, u kterých vidí podhodnocení a čekají další růst, už několik měsíců klesají. Jejich oblíbená akcie Palantir Tech. (PLTR) je letos v mínus a stále je 10x předražená s P/E 473, P/S 24, P/B 17. Také Catherine Wood má tuto hloupou akcii v portfoliu.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ikovinvest 18. 12. 2021 13:43

No dal jsem na tebe - a Basf se taky nepredvedl,Iberdrola taky laviruje ...
To jsou takove hejt prispevky .Stacilo by napsat ze te nezajimaji rustove ale jen dividendove akcie .
Pfizer je haluzova zalezitost - pristi rok muze byt zase o 200 procent dole....
Pamatuj - Jedinou PRAVDU ma trh....
ikovinvest
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom brava 18. 12. 2021 15:29

zbytečné na něj ve věci konkr. akciových titulů reagovat, nechápu proč se poslední týdny chlubí nerealizovanými zisky - dělá to co celé roky předtím sám rezolutně odmítal (ne absolutně - jen 1x/rok na Silvestra to bylo dovoleno). 30% pozic už potají vytnul a 30% akt. pozic v minusu ve svých tabulko-grafo-obrázcích nikdy nepublikuje, v souladu se staročeským "co oči nevidí to srdce nebolí". Net ROI (minus zadržené daně s dodaněním srážkou na kvotu něm. daně daně a poplatky) na opakované výzvy nepublikoval, můj optimistický odhad je okolo 3-3,5%, t.z. že ani nepokrývá současnou německou inflaci, natož aby něco vydělával. Taková Potěmkinova vesnice jménem Buy and hold, jeho kniha by se lépe prodávala kdyby se jmenovala Investiční pohádky.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 19. 12. 2021 19:18

Já se musím chlubit občas mým plus, i když možná nikdy akcie neprodám, abych za ně koupil byt.
Mám raději příjem z dividend na zaplacení nájemného, než abych akcie prodal, koupil byt a byl bez dividend.
Jen kdybych měl 600.000 až 1.000.000 € v akciích, pak bych polovinu prodal a koupil byt.
A chlubím se občas se slušným plus a zatajím mínus, protože Slováci publikovali už 1000x, že mám všechny akcie hluboko v mínus. Dnes mám akcii Pfizer 245% v plus, ale Slováci neznající moje průměrné nákupní kurzy, publikují u mých 45 akcií hluboké mínus. I když mám jen 30 akcií. Já už jsem víc než polovinu mých akcií prodal, ale nehlásím to v Bratislavě. Prodal jsem už dávno: Citigroup, Vale, Volkswagen, Telefónica, Ericsson, EMC, Nokia, Sun Microsystems, Corning, Micron a jiné. A Slováci mi každý rok u nich počítají performanci do dnes a každý rok několikrát.
Já jsem přítel akcií a mám v nich 30 kamarádek. Kdo akcie nemá rád, ten by je prodal a koupil byt, jestli nemá.
Přílohy
Depo.jpg
Depo.jpg (88.76 ) Zobrazeno 1797 krát
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bond2 19. 12. 2021 21:30

...a kde je oblíbená AT&T Inc. ? Ano, přesně tam...
Bond2
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 20. 12. 2021 06:43

Oblíbená AT&T akcie je moje jediná americká telekomunikace.
Chci ji držet navždy kvůli dividendám a pak ji zdědí Bill a Joe.
Jestli se 2022 od AT&T oddělí WarnerMedia, pak možná ty akcie WarnerMedia prodám.
a přikoupím akcie od větší části.
Od telekom mám také akcie Deutsche Telekom, né od roku 2000, ale teprve pár let a v plus. Dividendy od Deutsche Telekom mi chodí nezdaněné a mám na nezdaněné právo.
Jako třetí a poslední telekom bych měl rád japonskou KDDI.
Prodal jsem španělskou Telefónica. A kdysi dávno jsem prodal telefonní zařízení Ericsson a Nokia a koupil raději od telefonního zařízení Cisco Systems.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků