predať alebo čakať ?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Zsnsi 25. 6. 2020 08:21

Zdravím, čo si myslíte že je najlepšie spraviť v momentálnej situácií na trhu ? pred mesiacom som mal vyše 300€ zisk a teraz len necelých 100€ a rieším možnosť že by som predal všetky akcie vzhladom na zlé správy ohľadom vírusu a taktiež si nemôžem dovoliť na tom prerobiť...
Zsnsi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 25. 6. 2020 09:06

Prodej to, vykašli se na Etoro, šetři a až budeš mít rezervu na investování tak u důvěryhodného brokera pravidelně nakupuj široce diverzifikované ETF, např. IWDA (EUNL).
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 25. 6. 2020 10:02

Mě spíš překvapuje, že nemůžeš tratit, ale investuješ do akcií :).
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Zsnsi 25. 6. 2020 11:33

saabik píše:Mě spíš překvapuje, že nemůžeš tratit, ale investuješ do akcií :).

tak lebo ešte chodim do školy a nezarábam...
Zsnsi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 25. 6. 2020 12:10

Zsnsi,

Zsnsi píše:lebo ešte chodim do školy a nezarábam...

tak to jsi ještě tvárný materiál. :-)

Než začneš dělat nějaké zmatky, nastuduj si Osobní finance: Syrový, Tyl.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 25. 6. 2020 17:14

Kolem.jdouci píše:.... vykašli se na Etoro, ......

pardon za OT, ale eToro je nedůvěryhodný broker??? je o něm někde něco konkrétně negativního? totiž zamýšlel jsem ho jako svého 3.brokera - už ho mám založené i ověřené asi měsíc (zatím prázdné/spící, jako doplněk k FIO - CZ ptf + DEGIRO - US ptf, kde mám pozici už přes limit pojištění) Na eToro se mi líbila transakční bezpoplatkovost na akcie a možnost rychlého nabití kartou.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 26. 6. 2020 02:39

Hned jak prodas, tak bude jizda nahoru :-) znas zakony pana M, ne.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 27. 6. 2020 09:59

Zsni :
1. Je dobře, že se již tak brzy začínáš zajímat o investování.
2. Zlaté pravidlo. NIKDY neinvestuj, a už vůbec nespekuluj, s penězi co potřebuješ a o které nemůžeš přijít.
3. Začíná se tím, že si vytvoříš fin, rezervu a teprve potom se peníze investují.
4. A začni tím, že si prvně něco nastuduj. Viz. mlsal. A hodně toho je tady na fóru a dost lidí ti dobře poradí. Nenech se unést tím, že někdo na březnovém propadu vydělal balík. Spousta zase o balík přišla. Investování je dlouhodobá věc a z tohoto pohledu je nějaký pokles na burze vcelku nedůležitý. Mnohem důležitější je mít plán a vše co k tomu patří.

Investování není žádná složitost, ale má to svá pravidla. Pokud tam máš peníze o které nemůžeš přijít , nevím na co čekáš. Nikdo ti neřekne, zda burza bude za týden +10% nebo -20%. Do akcií se investuje na dlouho. Min. 5 a více let. Cokoliv méně je spekulace a otázka spíše náhody a štěstí do kterých hodně promlouvají emoce.

Co konkrétně jsi koupil, jestli to není tajné.

-- 27. 6. 2020 10:18 --

vpe píše:Hned jak prodas, tak bude jizda nahoru :-) znas zakony pana M, ne.

To už tak někdy bývá :-) A sám bych o tom mohl napsat pár příběhů :- )Toto se děje pokud nemáš žádný plán, žádnou strategii, alokaci, diverzifikaci. Pak samozřejmě máš nějaké ZOO akcií, které jsi nějak vyhodnotil a koupil a něco očekáváš. Velmi často se stává, že se lidí nechají strhnout okolím. Klasika. Akcie velmi roste. Takže o ní ví už všichni, včetně maminek na pískovišti. Takže se musí koupit. Bankéř ti říká, roste to, musíš koupit aby jsi chytil ten růst a vydělal. Takže se koupí. Samozřejmě někde okolo vrcholu. A co udělá akcie za čas? Otočí se a jde dolů :-) A co majitel? Říká si : ono se to zase otočí, ono to bude dobré, chce to čas, vydržím atd, atd... a pak najednou dolehnou ty emoce. Já už to raději prodám, ať to nespadne úplně. Ať aspoň něco mám. Prodá to a co akcie? Za chvíli jde nahoru :-) A co si říká? Měl jsem to vydržet, škoda, že jsem prodal tak brzy, ona zase roste, zase dělá velký zisky, asi bych ji měl koupit ať vydělám....a tak to jde až ji koupí. Kdy? Opět na tom vrcholu a celá situace se opakuje :-) :-) :-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod Zsnsi 27. 6. 2020 12:09

Ďakujem za rady a kedže to nieje žiadna tajnosť kúpil som DAL,UA,NIO,VIE.PA a ešte Ford pred vyše mesiacom a priemerne zo všetkých penazí čo som do toho dal som stále 17% v pluse, ale ja som do toho išiel stym že chcem byt čo najviac profitabilný a tak mi napadlo že by som ich predal teraz ked som stále v pluse a potom ich znova kúpil za nižšiu cenu...
Zsnsi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Inev 27. 6. 2020 15:55

To není investování, ale spekulování. V této hodně volatilní době to svádí k těmto rychlým obchodům.

Jak víš, že když prodáš, že to půjdou dolů? A o kolik to musí jít dolů aby jsi je zase koupil? Už teď jsi mohl prodat se ziskem 300 EU a znovu koupit když klesly na současný zisk 100 EU. Tím ti chci jen naznačit, že to lehce vypadá, ale tak jednoduše to nefunguje.

Pokud to myslíš vážně, tak investování je dlouhodobý, pomalý a prakticky nudný proces. Nejsilnější zbraní je čas ( čím dříve začneš, tím méně k tomu potřebuješ peněz) a složené úročení.

-- 27. 6. 2020 16:01 --

Pokud budeš měsíčně investovat 50 EU po 40 let, dostaneš při 6% p.a. cca 100 tis. EU.
Pokud začneš o 20 let později a budeš chtít mít za 20 let taky 100 tis. EU, budeš potřebovat investovat měsíčně při 6% cca 216 EU. Tím chci jen ukázat tu sílu času a složeného úroku.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 28. 6. 2020 10:57

Já velice cením,
1) když někdo drží málo volatilní akcie od zdravých podniků od nákupu až do konce života
2) když někdo drží málo volatilní akcie od zdravých podniků od věku 6 let až 18 let

Moje děti dostanou akcie na konto ve věku 6 let a budu je přesvědčovat, nikdy neprodávat.
Tito lidé mohou mít ve věku 65 let hodnotu portfolia 1 milion € až 10 milionů € a dostat během toho jednoho 65. roku víc než 100.000 € dividendy. I když brali peníze na akcie z průměrné mzdy, třeba jako zámečník.
Proto je nutné, koupit dividendové akcie starých velkých zdravých podniků, které nebývají na vrcholu víc než 2x předražené a držet je pak od nákupu přes všechny rally a krachy až do konce života: ATaT, Johnson a Johnson, Procter a Gamble, Pfizer, Wells Fargo, Allianz, BASF, Munich Re, R.D.Shell B, BHP Group, B.A.Tobacco, Sanofi. A jiné blue chips.
Vyhýbat se akciím, které se extrémně předraží a pak klesnou na 1/3 až 1/10 jako Microsoft, Apple, Coca Cola, Visa, Mastercard. A jiné manipulované akcie.
Přílohy
Chart.jpg
Chart.jpg (64.54 ) Zobrazeno 1392 krát
Ladislav 1.
Diskutér