Investování do ETF & zrušení OPF Rentier Invest

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 11. 2020 14:31

fc70 píše:https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/422202-prodej-akcii-bez-dane-dostane-strop-i-po-trech-letech

Tak to přece jen přišlo. :( Bohatým brát, chudým dávat. Šlechetné. Asi potřebují z něčeho zaplatit kantýnu těm chudým v pos*anecké sněmovně. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 23. 11. 2020 14:51

Nejlepší bylo, dokud se o časovém testu nemluvilo a nebylo to politické téma. Teď už to asi bude jen horší.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 23. 11. 2020 15:46

jednadva píše:Tak to přece jen přišlo. :( Bohatým brát, chudým dávat.

Stejně šlechetné (především pro vysokopříjmové) je zrušení superhrubé mzdy. Takže bych byl v tom hodnocení opatrnější ...
Tady se to dotkne lidí, které mají zainvestované desetimiliony a chtěli by je vybírat naráz. Tomu se však dá vyhnout.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aaischa 23. 11. 2020 16:30

Stát nejdřív rozhazoval a teď to bude chtít nabrat zpět :(
aaischa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 23. 11. 2020 16:44

peliculiar píše:Tady se to dotkne lidí, které mají zainvestované desetimiliony a chtěli by je vybírat naráz. Tomu se však dá vyhnout.
Já to primárně vidím jako komplikaci při investování do malého počtu široce diverzifikovaných ETF, kdyby nastal nějaký urgentní důvod (politický nebo zrovna daňový) přejít do jiného ETF. Souhlasím, že pro běžné restrukturalizace portfolia to asi velký problém nebude.

A vzhledem k případné progresivitě zdanění (něco, co může být za 5–10 let snadno hodně jinak) by mohla být potřeba zdanit příjem v řádech milionů vysokou sazbou docela zásah.

Ano, zatím se to týká jen velmi malé části populace, ale ceny porostou jak kvůli obyčejné inflaci tak kvůli konvergenci s vyspělejšími zeměmi (tj. nejde o životní situaci a cen současného třicátníka, ale životní situaci a ceny za 20–30 let). S inflací 2,5% p.a. a výnosem z investice 4% p.a. by za 30 let portfolio 20 milionů bylo důchod pod 32 tisíc v dnešních cenách – není to málo, ale není to taky žádná exotika pro miliardáře.

No uvidíme, jak se to poskládá s tím plánovaným účtem dlouhodobých investic.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 23. 11. 2020 16:57

aaischa píše:Stát nejdřív rozhazoval a teď to bude chtít nabrat zpět :(

Při vší úctě, co jiného by měl stát dělat? Ten dluh je bezprecedentní. Samozřejmě, nejdřív by měli řešit přebujelé výdaje. Zrušit jízdné za 25% pro penzisty a studenty. Taky bych státní úředníky nechal pracovat třeba jen za 60% nebo 80%, kvůli snaze o omezení pohybu nemám nejmenších pochyb o tom, že jsou mnohem méně vytížení. Jistě by se toho našlo mnohem víc.

fc70 píše:A vzhledem k případné progresivitě zdanění (něco, co může být za 5–10 let snadno hodně jinak) by mohla být potřeba zdanit příjem v řádech milionů vysokou sazbou docela zásah.

Myslím, že i na toto budou muset myslet (komplexně). Rádoby levicovou (rozhazovačnou) vládu, která se řídí marketingovými průzkumy už tu máme delší dobu, takže čekám, že je na řadě změna.

fc70 píše:ceny porostou jak kvůli obyčejné inflaci tak kvůli konvergenci s vyspělejšími zeměmi (tj. nejde o životní situaci a cen současného třicátníka, ale životní situaci a ceny za 20–30 let). S inflací 2,5% p.a. a výnosem z investice 4% p.a. by za 30 let portfolio 20 milionů bylo důchod pod 32 tisíc v dnešních cenách – není to málo, ale není to taky žádná exotika pro miliardáře.

Zatím je ta konvergence velmi pomalá, v posledních letech se téměř zastavila. Takže bych zas tak optimistický nebyl.

fc70 píše:No uvidíme, jak se to poskládá s tím plánovaným účtem dlouhodobých investic.

Já jsem smířený s tím, že to nebude ta naše obvyklá investování zohledňovat. Co jsem o tom četl, všechny instrumenty které by tam chtěli zahrnout by měly mít něco na způsob podmínky výběru nejdříve po padesátce, což přirozeně DIY investování nesplňuje.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 23. 11. 2020 17:50

peliculiar píše:
jednadva píše:Tak to přece jen přišlo. :( Bohatým brát, chudým dávat.

Stejně šlechetné (především pro vysokopříjmové) je zrušení superhrubé mzdy. Takže bych byl v tom hodnocení opatrnější ...
Tady se to dotkne lidí, které mají zainvestované desetimiliony a chtěli by je vybírat naráz. Tomu se však dá vyhnout.

peliculiar: Ano, přiznávám, je možné, že tvá představa Jánošíka jakožto hrdiny, který vždy bezpodmínečně bohatým jen bral a chudým vždy jen dával, ale nikdy naopak, je nejspíš přehnaná. :) A hypertextový odkaz na novinový článek jsem ve svém příspěvku neměl. Je potřeba citovat opatrněji. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 23. 11. 2020 18:14

peliculiar píše:
fc70 píše:No uvidíme, jak se to poskládá s tím plánovaným účtem dlouhodobých investic.

Já jsem smířený s tím, že to nebude ta naše obvyklá investování zohledňovat. Co jsem o tom četl, všechny instrumenty které by tam chtěli zahrnout by měly mít něco na způsob podmínky výběru nejdříve po padesátce, což přirozeně DIY investování nesplňuje.
Já jsem to chápal tak, že to není podmínka na jednotlivé instrumenty, ale na účet jako takový (tj. klidně si nakupuj ETF, ale nesmíš je prodat a peníze utratit před daným věkem). To by bylo o dost snesitelnější (i když je tam samozřejmě politické riziko, že se ten věk zvýší, nebo že to stát rovnou nějak zkonfiskuje, např. povinným nákupem státních dluhopisů).

Spíš se bojím toho, že tam bude nějaký limit na maximální celkový objem nebo maximální roční úsporu - pokud by to bylo těch řádově 24 000 nebo kolik ročně, tak to žádnou nezávislost ani zdaleka neřeší.

-- 23. 11. 2020 18:30 --

… oprava, „klidně si nakupuj a prodávej ETF, ale nesmíš peníze z dosahu toho účtu dlouhodobých investic vybrat a utratit“.
fc70
Diskutér

Předchozí stránka