Investování do ETF & zrušení OPF Rentier Invest

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 12. 9. 2020 04:52

Pokud předpokládáme, že nákup/prodej vůbec měřitelně ovlivňuje cenu, tak to z kapitalizačního vážení samo nevyplývá, protože dopad poptávky o stejný podíl na firmě na cenu je různý pro různé akcie (právě podle likvidity / hloubky order book apod.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 9. 2020 09:25

fc70 píše:V principu ano (a jestli se poptávka „zvyšuje“ je pak otázka demografie, sklonu k investování, a kdovíčeho dalšího), ale v našich objemech je asi daleko užitečnější počítat, že nákupy cenu neovlivní vůbec, než že se nějak citelně promítnou do kapitalizace.

fc70 píše:Pokud předpokládáme, že nákup/prodej vůbec měřitelně ovlivňuje cenu, tak to z kapitalizačního vážení samo nevyplývá, protože dopad poptávky o stejný podíl na firmě na cenu je různý pro různé akcie (právě podle likvidity / hloubky order book apod.)

Toto bych zařadil do kolonky "nedokonalosti trhu", podobně jako nedělitelnost akcií apod. Na "dokonalém" trhu by se cenové elasticity asi nelišily a akcie by byly dokonalé substituty. Ve skutečnosti to tak být nemusí. Ale nedokonalost trhu není důsledek investování podle tržní kapitalizace. To je v kontextu tohoto vlákna podstatné.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 12. 9. 2020 10:11

Nevidím na první pohled, že různé elasticity jsou automaticky nedokonalost akciového trhu, byť vůči nějaké ideální abstrakci.

Např. pokud je na akcii závazná nabídka odkupu za cenu C, a C je vyšší, než je „férová“ vzhledem ke zbytku trhu, bude mít akcie na ceně C směrem dolů nekonečnou elasticitu. (Dalo by se argumentovat, že taková situace je taky nedokonalost trhu – ale je to nedokonalost M&A trhu, ne akciové order book.)

Stejně tak na změnu dostupnosti kapitálu pro firmu (což je to, o čem se tady bavíme) by snad měly podkapitalizované firmy reagovat silněji než překapitalizované. (Poctivě přiznávám, že tohle by asi chtělo derivovat Modigliani-Miller podle… čeho vlastně? ale teď v téhle pětiminutové pauze to dělat nebudu. Nebo to snad asi nejde, protože otázka o vztahu return on equity a poptávce po akciích, kterou bych k tomu derivování potřeboval zodpovědět, je to, na co se vůbec na začátku ptáme. Fakt teď nemám čas.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 9. 2020 10:59

fc70: Zadrž. :) Podle mého názoru ti tady nikdo netvrdil, že z investování podle tržní kapitalizace vyplývá "měřitelné ovlivnění ceny".
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 9. 2020 14:18

fc70 píše:To je celé špatně, především proto, že nákupem akcie se nezvětšuje kapitalizace trhu: firmy nevydávají akcie jen proto, že nějaký český jouda chce nakupovat; prodal je nějaký existující vlastník.

Toto jsi tedy myslel jak? Proč mluvíš o vydávání akcií? A proč "český jouda"? Vůbec jsem tuhle tvou reakci nepochopil.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 12. 9. 2020 15:46

„Český jouda“ jako já, to nic neznamená.

Myslel jsem to tak, že ten výpočet byl, jakoby se nákupem akcií za X$ zvýšila kapitalizace firmy přesně o X$. To by byla jó náhoda, aby (ten nákup vůbec ovlivnil cenu a) cena se zvýšila přesně tak, že kapitalizace se zvýší o X$, a ten text neobsahoval žádný argument pro to, že taková náhoda (nebo nějaká zákonitost) nastává.

Takže mi připadlo jako nejbližší možné chápání té tabulky (nejbližší možné, ne dobré), že těch X$ nějak doteče do EDIT kapitalizace vlastního jmění firmy, tj. jakoby firma za těch X$ vydala nové akcie, které ten investor (přímo nebo nepřímo) koupí. A chtěl jsem jen říct, že to tak není.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 9. 2020 16:00

fc70: Takže jsi to jen špatně pochopil? Netvrdíš, že investování podle tržní kapitalizace křiví ceny akcií v indexu vůči sobě navzájem?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 12. 9. 2020 18:42

To jsem přece netvrdil: Především jsem říkal, že (aspoň v našich objemech) je dopad na cenu nulový až zanedbatelný.

„Ale i kdyby“ jsem vzal předpoklad, že se kapitalizace mění, jako daný, a odporoval tvrzení, že se mění podle ceny.

A s tím, že „ceteribus paribus“ nákup zvyšuje kapitalizaci, jsi přece přišel ty. Od té doby tu teoretizujeme o tom, jak :)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 9. 2020 21:37

jednadva píše:fc70: Takže jsi to jen špatně pochopil? Netvrdíš, že investování podle tržní kapitalizace křiví ceny akcií v indexu vůči sobě navzájem?

fc70 píše:To jsem přece netvrdil: Především jsem říkal, že (aspoň v našich objemech) je dopad na cenu nulový až zanedbatelný.

Především? Co ještě jiného jsi chtěl říct? Investování podle tržní kapitalizace nevylučuje změnu kapitalizace celého trhu z důvodu zvýšené poptávky. Podle mě to musí být jasné úplně každému. Nebyl důvod reagovat na ten mlsalův příspěvek tak, jak jsi na něj reagoval.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 13. 9. 2020 07:33

Hele vrtej do někoho jiného.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 13. 9. 2020 09:01

fc70 píše:Hele vrtej do někoho jiného.

Není důvod brát si to osobně.

Ale zpět k tématu:

fc70 píše:Nevidím na první pohled, že různé elasticity jsou automaticky nedokonalost akciového trhu, byť vůči nějaké ideální abstrakci.

Na dokonalém trhu (= dokonale konkurenčním trhu) jsou cenové elasticity poptávky po produktech nekonečné. Na dokonalém trhu se obchoduje s dokonalými substituty a křížové elasticity poptávky po produktech jsou taky nekonečné. Ale v našem případě možná nepůjde o cenovou elasticitu poptávky, ale o likviditu: jak hodně poptávka investora ovlivní cenu akcie, ne jak hodně ovlivní změna ceny akcie poptávku investora po ní.
fc70 píše:Např. pokud je na akcii závazná nabídka odkupu za cenu C, a C je vyšší, než je „férová“ vzhledem ke zbytku trhu, bude mít akcie na ceně C směrem dolů nekonečnou elasticitu. (Dalo by se argumentovat, že taková situace je taky nedokonalost trhu – ale je to nedokonalost M&A trhu, ne akciové order book.)

Zajímavé. M&A je co? Mergers and acquisitions?
fc70 píše:Stejně tak na změnu dostupnosti kapitálu pro firmu (což je to, o čem se tady bavíme) by snad měly podkapitalizované firmy reagovat silněji než překapitalizované. (Poctivě přiznávám, že tohle by asi chtělo derivovat Modigliani-Miller podle… čeho vlastně? ale teď v téhle pětiminutové pauze to dělat nebudu. Nebo to snad asi nejde, protože otázka o vztahu return on equity a poptávce po akciích, kterou bych k tomu derivování potřeboval zodpovědět, je to, na co se vůbec na začátku ptáme. Fakt teď nemám čas.)

Modiglianiho-Millerova kapitálová irelevance platí na dokonale konkurenčním trhu. Odvoď to, pak se na to podíváme.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 29. 10. 2020 20:57

Prosím o radu. Zajímalo by mě podle čeho volit burzu a měnu ve které se vybrané ETF obchoduje? V tomto případě mám na výběr mezi Xetrou v eurech nebo London Stock Exchange v librách a také v dolarech. Nevím podle čeho se řídit ...

Mám účet u Degira, ale tam jsem dosud žádné prostředky neposlal. Plánuju investovat přes brokera Trading 212. Zainvestováno v ETF ještě nic nemám, očekávám do konce roku větší korekci a nemám dosud stažené všechny prostředky, které chci zainvestovat.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, zaregistrujte se přes => http://www.twisto.cz/registrace/?promo=JANL7
peliculiar
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 29. 10. 2020 22:18

Důležitá je likvidita. V USD bude nejlepší, v libraách nejmenší. Záleží i na objemu. Za 1000 USD to je asi jedno. A pak TER. Pro různé měny může být rozdílný.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 29. 10. 2020 22:51

Díky za odpověď. S tím TER jsi mě překvapil, žil jsem v domění, že poplatky jsou dané nehledě na měnu / burzu. Určitě bude celkový objem investic vyšší než 1000 dolarů (i ta první první), časem snad i stonásobný. Takže likvidita je závislá na měně ve které se do ETF investuje spíš než na objemu spravovaných prostředků ve fondu (jeho velikosti)?
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, zaregistrujte se přes => http://www.twisto.cz/registrace/?promo=JANL7
peliculiar
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 29. 10. 2020 23:45

Určitě je likvidita ETF v USD vyšší než eurových. Ty ostatní měny jsou na tom ještě hůř. Bohužel nejsem aktuálně na bbg, tak se nemohu podívat jak moc. Beru automaticky, že měnové nezajištění je u těchto ostatních měn samozřejmost.
saabik
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka