Investování do ETF & zrušení OPF Rentier Invest

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 31. 10. 2020 20:16

Segra uz dostala rozum a chce bejvak prodat?

Na degiru americky etf asi nekoupis
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod peliculiar 31. 10. 2020 23:36

vpe píše:Segra uz dostala rozum a chce bejvak prodat?

Nedostala. Mám i vlastní prostředky, které z dnešního pohledu nejsou ideálně zainvestované. V nejbližší době je mám v plánu přealokovat do ETF.

vpe píše:Na degiru americky etf asi nekoupis

Záleží čemu říkáme americké ETF ... Téměř vždy se dá najít alternativa.

Můj favorit je nyní Vanguard FTSE All-World UCITS ETF a investovat mám v plánu přes Trading 212.

Jen stále nemám jasno v tom, podle čeho volit burzu, pokud mám na výběr - v tomto případě LSE vs Xetra.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TnT2 1. 11. 2020 00:40

Volil bych burzu podle měny, ve které chci nakupovat - pokud v EUR tak Xetru, pokud v USD tak LSE. Jinak je dobré volit burzu, kde je největší likvidita kupovaného aktiva.
ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 1. 11. 2020 01:14

Jak poznám na které burze je největší likvidita kupovaného aktiva?

Pokud jde o měnu, tak já mám prostředky jen v CZK, takže pokud to bude výhodné budu posílat CZK.

V případě Degira to tuším výhodné je a pokud tomu rozumím správně, tak v případě Trading 212 (No foreign exchange fees) by to mělo být též výhodné. Podle dostupných informací by se měna měla konvertovat snad i výhodnějším kurzem než má Revolut, teda pokud to lze vztáhnout i na konverzi CZK > USD, případně CZK > EUR. Kdybych přišel na to, že konverzní kurzy přecijen nejsou tak výhodné, založil bych si Revolut a konvertoval bych do cizí měny.

Pokud tomu rozumím správně, tak mě vyjde na stejno, zda budu nakupovat ETF v USD nebo EUR ... nebo se mýlím?
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 1. 11. 2020 02:07

A berete v potaz, ze udajne snad 50% kapitalu uz neni v akciich ale v etf (50:50) a ze bude ocela pruser, az behem 10 let zacnou vybirat boomeri na duchod?

Uff. Mohly by zacit docela padat ceny.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod cz01 1. 11. 2020 08:03

Kde si toto našel? Poslouchám novinky z Fichtner kanálu na YouTube a tam právě k tomuto říkali mnohem nižší poměr, z hlavy si to už nepamatuji.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 1. 11. 2020 11:35

No prave to je potreba overit, protoze i penzijni fondy to udajne lejou vsechno do etf a tam je toho udajne uz okolo poloviny, treba 48%! Ten zdroj ted z hlavy nevim.

A kdyz chci na Acc etf vydelat, nesmi nastat situace, kdy bude v budoucnu dlouhodobe vic prodavajicich, nez kupujicich! Nekdo to musi chtit koupit. Takze dnesni boomeri az pujdou do duchodu, co se asi stane?

Druhy pru... muze byt, ze vetsinu mnoha etf asi delaji 4 nejvetsi akcie (MSFT, APPLE, GGL, ...)

A treti pru... co hrozi - cena ETF vs cena podkladovych akcii... Hlidate si ten pomer?!

Pokud nehlidate 1 a 3, tak to je akorat na kratkodobou spekulaci jako BTC. Diky 3 to sice muze rust, ale ty 4 hlavni udelaji 90%. Neni to mozna tak jednoduchy, jak se zda.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod peliculiar 1. 11. 2020 12:21

vpe píše:A berete v potaz, ze udajne snad 50% kapitalu uz neni v akciich ale v etf (50:50) a ze bude ocela pruser, az behem 10 let zacnou vybirat boomeri na duchod?

O tom vím, ale to je jen případ USA, ne zbytku světa. ETF jsou podíly na akciích, takže to není úplně oddělené / nesouvisející. A pak si myslím, že krom demografie hraje roli i množství bohatství, které se nutně nemusí zásadně snižovat s počtem lidí odcházejících do penze. Nevím jaké je běžné chování v USA, předpokládám, že penzista nemusí vybírat vše hned, ale bude může vybírat postupně podle potřeby (a zbytek zhodnocovat). To je vázané na flexibilitu penzijních fondů, která je u nás dost špatná. Počítám, že v USA to bude trochu lepší. Krom toho penzijní fond ≠ ETF, ač tam tyto fondy investují.

S tím souvisí to, co se tu řešilo začátkem září ... Michael Burry: Pasivní investice jsou rizikem další krize ... četl jsem si o tom dost a ty obavy nesdílím.

vpe píše:Uff. Mohly by zacit docela padat ceny.

Taky to čekám a ač padají, tak oproti březnu celkem pozvolna.

vpe píše:A kdyz chci na Acc etf vydelat, nesmi nastat situace, kdy bude v budoucnu dlouhodobe vic prodavajicich, nez kupujicich! Nekdo to musi chtit koupit. Takze dnesni boomeri az pujdou do duchodu, co se asi stane?

Jak jsem výše psal, to souvisí s bohatstvím. Zainvestováno jistě nemají jen boomeři, ale i starší a mladší, kteří budou investovat dál. Těch kteří půjdou do penze bude víc, ale zas počítám že jejich úspory nebudou zásadním způsobem vyšší než součet investic těch, kteří tam lejou peníze nyní. A opět to souvisí s tím, zda s důchodovým věkem vše prodají a nebo budou vybírat postupně.

vpe píše:Druhy pru... muze byt, ze vetsinu mnoha etf asi delaji 4 nejvetsi akcie (MSFT, APPLE, GGL, ...)

No, když budou mít tyto firmy problém, opustí index a nějaká jiná firma je nahradí.

vpe píše:A treti pru... co hrozi - cena ETF vs cena podkladovych akcii... Hlidate si ten pomer?!

Ne, nehlídám, protože věřím, že fyzická replikace funguje spolehlivě. Jestliže k tomu mají důvěru miliony lidí, včetně těch, kteří tomu rozumí mnohem víc než my - kdo jsem já, abych to zpochybňoval? vpe si udělal analýzu, že je to tak nevýhodné?

vpe píše:Neni to mozna tak jednoduchy, jak se zda.

Určitě není, ale víc poznatků přijde snad časem. Nebudu čekat až budu všemu rozumět, to bych mohl začínat investovat jako člověk penzijního věku. Když se vyskytnou problémy, budu na ně reagovat. Proč se obávat zkázy, která nemusí přijít? A pokud přijde, stejně se dotkne většiny.

Zkrátka tyto obavy nesdílím, resp. je nevnímám jako tak zásadní, aby mě od investic do ETF odradily. A nyní bych se rád vrátil od "filosofování" k původní otázce (k věci) ...

peliculiar píše:Jak poznám na které burze je největší likvidita kupovaného aktiva?

Pokud jde o měnu, tak já mám prostředky jen v CZK, takže pokud to bude výhodné budu posílat CZK.

V případě Degira to tuším výhodné je a pokud tomu rozumím správně, tak v případě Trading 212 (No foreign exchange fees) by to mělo být též výhodné. Podle dostupných informací by se měna měla konvertovat snad i výhodnějším kurzem než má Revolut, teda pokud to lze vztáhnout i na konverzi CZK > USD, případně CZK > EUR. Kdybych přišel na to, že konverzní kurzy přecijen nejsou tak výhodné, založil bych si Revolut a konvertoval bych do cizí měny.

Pokud tomu rozumím správně, tak mě vyjde na stejno, zda budu nakupovat ETF v USD nebo EUR ... nebo se mýlím?
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 1. 11. 2020 12:58

vpe píše:No prave to je potreba overit, protoze i penzijni fondy to udajne lejou vsechno do etf a tam je toho udajne uz okolo poloviny, treba 48%! Ten zdroj ted z hlavy nevim.
Tak to ověř a neoperuj s čísly/dojmy, která nemají zdroj. (Ano, je to čím dál víc. Ale přece jen.)

A kdyz chci na Acc etf vydelat, nesmi nastat situace, kdy bude v budoucnu dlouhodobe vic prodavajicich, nez kupujicich! Nekdo to musi chtit koupit.
To nemá s ETF nic společného, ETF a akcie mají provázané ceny, takže se stane úplně totéž ETF a jednotlivým akciím. A není to ani argument proti akciím jako třídě aktiv, protože efekt by byl růst míry diskontování budoucnosti napříč trhem, a víceméně stejně by klesla i všechna ostatní aktiva se stejným horizontem.

A treti pru... co hrozi - cena ETF vs cena podkladovych akcii... Hlidate si ten pomer?!
Běžně se zveřejňují statistiky. Podíval ses na ně někdy?
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 1. 11. 2020 15:59

Peliculair: likviditu poznas, kdyz se podivas, kolik nebo za kolik) se za den nebo rok zobchodovalo. Kdyz je tam mala likvidita, muze nastat problem ten, ze neprodas a nenakoupis vetsi objem. V dlouhodobem horizontu snad i se muze emise na te burze zrusit (kdyz se s ni nebude obchodovat).

Fc70
1. Tak kolik je to podle tebe? I kdyby to bylo 39% tak... zkusim dohledat, ale neslibuji... co se stane, az 70% majetku bude drzeno v ETF a jen 30% v akciich mimo fondy? Nevim, nejsem progrnostik, ty to vis? Ja tam tusim jeden velkej prus...

2. Proto uvadim Acc, protoze normalni distribucni akcie a etf vyplaceji divi a prubezne odmenuji akcionare, ale u Acc musis VERIT tomu, ze na konci bude nekdo ochotny kupovat, jinak muzes byt -100% - a pritom jsi zadne divi ani 25 let nekasirovals a jen jsi veril

3. Mejme ETF v cene x, ktere reprezentuje podklady (akcie) v hodnote y, tak se MUZE SNADNO STAT, ze kdyz bude moc lidi chtit ETF, jeho cena x se utrhne a bude stat treba 2y?

ETF tak muze nakumulovat jak predrazenost akcii (apple, microsoft,...),tak svou vlastni! Nebo se pletu a pri nakupu ETF tento parametr nemusis hodnotit??? Prece tim, ze si koupis ETF na trhu, tak to ETF zadnou hodnotu neziska, za tve penize NEDOKOUPI podkladova aktiva!

Takze se stane totez co akciim, ale x 2 :-) Oprav me pokud se pletu. Aha, myslis asi, ze si to kazdy kontroluje, tento parametr je takovy no, rekneme pro experty a laika tohle ani nenapadne.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod volnicko 1. 11. 2020 16:12

Trochu mimo tuto diskuzi. Nekdy jsem koukal na portfolio transformovanych fondu v tretim piliri. U dynamickych strategii to skutecne bylo hlavne ETF a do toho pripadne par napadu.
->
Ja si z toho vzal hlavne zpravu, ze penzijko je predrazene ETF, ktere pro urcite castky dava smysl kvuli prispevku statu nebo zamestnavatele. Treba kvuli odpisu z dani (zalezi na veku) to opravdu smysl nema, pokud clovek umi nakupovat ETF nekde levneji.
volnicko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod peliculiar 1. 11. 2020 16:32

volnicko píše:Ja si z toho vzal hlavne zpravu, ze penzijko je predrazene ETF, ktere pro urcite castky dava smysl kvuli prispevku statu nebo zamestnavatele.

Přesně tak to je. Já na to přišel až s argumentací Richarda z Investiční brambory. :-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 1. 11. 2020 16:42

Jenze se obavam, ze i tady u ETF plati, ze kdyz uz to nakupuje vas pejsek, je cas se toho zbavit, za chvili to bouchne :-)

A ze ta doba prave nastala, ted uz to chce fakt kazdy :-( a bude to prekoupene. Podobne jako nemovitosti. Najit neco rentabilniho je challenge.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod libol 1. 11. 2020 17:47

vpe píše:
3. Mejme ETF v cene x, ktere reprezentuje podklady (akcie) v hodnote y, tak se MUZE SNADNO STAT, ze kdyz bude moc lidi chtit ETF, jeho cena x se utrhne a bude stat treba 2y?

Podle mne se neutrhne (samo o sobě) - bude nakupovat "index" (nebo cokoli) a sekundárně zvyšovat ceny podkladových akcií. Takže tlak na zvyšování x bude zároveň vyvolát tlak na zvyšování y (se zpožděním, ale 2y se mi zdá přehnané.
Ale nasadil jsi mi brouka do hlavy.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 11. 2020 18:10

vpe: Prémie/diskont ETF proti NAV se vyskytují. Jak velké, to přesně nevím. Někteří "výrobci" ETF uvádí informaci pro konkrétní burzu na svých stránkách, např. Vanguard. Odchylky od NAV údajně nejsou drastické a netrvají dlouho. Ale je určitě dobré nezapomínat na to, že tato věc nastává.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka