Investování do ETF & zrušení OPF Rentier Invest

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 1. 11. 2020 18:11

ETF samo o sobě (tedy aspoň distribuční) samo nikdy nic nenakupuje. Pro názorný příklad, jak to funguje (na daleko méně likvidním trhu) si přečtěte o BND letos na jaře.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 11. 2020 20:36

vpe píše:1. Tak kolik je to podle tebe? I kdyby to bylo 39% tak... zkusim dohledat, ale neslibuji... co se stane, az 70% majetku bude drzeno v ETF a jen 30% v akciich mimo fondy? Nevim, nejsem progrnostik, ty to vis? Ja tam tusim jeden velkej prus...

vpe: Toto řeší např. Pedersen v článku "Sharpening the Arithmetic of Active Management", o kterém tady na fóru byla už řeč. V článku je modelový graf abnormálního výnosu (excess return) aktivní správy v závislosti na rostoucím podílu pasivní správy. S rostoucím % pasivní správy roste abnormální výnos aktivní správy, tzn. roste motivace pro potenciální aktivní investory. V daném modelu rostl abnormální výnos až na cca 1,6 % p. a. nad výnos trhu. Podívej se do toho článku. Je to na delší čtení.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 1. 11. 2020 20:50

Ben Felix: The Index Fund Bubble

Nechcete si na diskusi o vhodnosti investování do ETF založit nové vlákno?
Už jednou to tu k podobnému off-topic sklouzlo, byť jsem to téma nastolil já.

Toto vlákno je zaměřené na investování do ETF, poté co jsem se k tomu rozhodl.
Kvůli nynějšímu OT tématu diskuse mé konkrétní dotazy zapadly, ač jsem se jednou pokusil připomenout (marně).
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 11. 2020 21:21

Likvidita viz např. článek od Fidelity. Prémii/diskont už jsem uvedl. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 1. 11. 2020 22:02

Likviditu jsem odpovidal viewtopic.php?p=12713156#p12713156

Nejlepsi mas peliculiar nakupovat v USA, coz Degiro ti neumozni, to uz jsem ti taky psal. Navic na Degiro se mi jevi, ze skonci konverze za 0... z 29. tam je takova nejaka zprava. Jejich ETF zdarma tipuji taky skonci, protoze uz nevydelavaji na urokach. Takze zalezi jak casto a v jakych objemech chces nakupovat. Me to prijde tak nechutne prekoupene, ze nevim zda neni lepsi nakoupit tabak a spokojit se s 10% dividendou :-) Lidi budou hulit furt a v krizi to polevovat nebude.

-- 1. 11. 2020 22:11 --

libol píše:Podle mne se neutrhne (samo o sobě) - bude nakupovat "index" (nebo cokoli) a sekundárně zvyšovat ceny podkladových akcií. Takže tlak na zvyšování x bude zároveň vyvolát tlak na zvyšování y (se zpožděním, ale 2y se mi zdá přehnané.
Ale nasadil jsi mi brouka do hlavy.

I kdyby se utrhlo “jen” na 150% (tedy na 1,5y), tak po umazani kdyz ve spatny okamzik nakoupis, prijdes o 33% majetku? A to hrozi zrovna ted, pokud KAZDY chce ETF (poptavka zvysuje cenu ETF a to umele muze zvysovat i podkladove akcie - otazkou je, jak se divat na P/E) a pokud uz jsme v tech 50% objemu, tak muze byt zanedlouho dobry pjusej. To ze Fichtner rika nakupujte ETF je vhodna doba :hm , oni berou 25% provizi z zisku o<:)

Jak to myslis “ bude nakupovat "index" (nebo cokoli)” - kupec ETF nakupuje index, podkladova aktiva, ale za jakou cenu? Si lamu hlavu nad tim, kam prachy kupcu ETF tecou? Podle me je to letadlo, ani koruna z nich prece nejde do fondu ETF, aby dokoupili vice akcii. Do toho jeste ta replikace. :hm

Tak mi to vysvetli, snazim se byt ucenlivy.

jednadva :: Druha vec je, jak moc lze verit NAV? Ktery treba v me app neni videt (a spousta lidi asi ani nevi co to je) a musi se jit na detail. Anebo je to blbost a rozptyl z 99% nehrozi? Jako nechapu ze u QQQ treba NAV = cena QQQ to prece nedava smysl ne? Jakoze kdyz nakoupim milion QQQ tak stoupne jeho cena a soucasne cena podkladu? Viz priloha. Tomu neverim :-) kdyz prece cena Qqq je dava predevsim nabidkou a poptavkou bez ohledu na podkladu a prave s tim, kdy kazda uklizecka nakupuje ETF, tak ty vubec nebudou resit hodnotu podkladu tak, jako profi fondy..
Přílohy
15387593-0DB3-4786-B0E0-03B2814B5F5A.jpeg
Naposledy upravil vpe dne 1. 11. 2020 22:26, celkově upraveno 2
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 11. 2020 22:23

vpe: Je to trošku složitější. Přečti si např. tuto příručku od Vanguardu:

https://www.vanguard.co.uk/documents/ad ... -bolts.pdf
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 1. 11. 2020 22:25

Odpovědi na většinu tvých otázek najdeš níže, díky za "pozornost".
peliculiar píše:Ben Felix: The Index Fund Bubble
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 11. 2020 22:28

peliculiar: Co se ještě týče likvidity, tak na Xetře v Německu používají měřítko likvidity XLM. Na stránkách burzy najdeš popis ukazatele a jeho hodnoty pro ETF, akcie apod.

To, jestli nakupuješ v EUR, USD nebo jiné měně, bude typicky záviset na volbě burzy. Ptáš-li se na to, zda výnos závisí na měně, ve které se obchoduje ETF, tak v podstatě ne.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 2. 11. 2020 19:23

jednadva píše:vpe: Prémie/diskont ETF proti NAV se vyskytují. Jak velké, to přesně nevím. Někteří "výrobci" ETF uvádí informaci pro konkrétní burzu na svých stránkách, např. Vanguard. Odchylky od NAV údajně nejsou drastické a netrvají dlouho. Ale je určitě dobré nezapomínat na to, že tato věc nastává.

Dle materiálů Vanguard je to běžně do 0,1 %. V případě březnové krize do bylo cca 0,5%.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 2. 11. 2020 20:01

Pěkné. Irská nebo obecně evropská ETF jsou taky někde takhle přehledně zpracovaná jako americká na etf.com? Na justetf.com to nemají. Mohlo by se to hodit. Ještě taky pohledám. Ty grafy jsou pěkné. Je tam dobře vidět "panika" na začátku koronavirové ságy. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 2. 11. 2020 20:18

vpe píše:To ze Fichtner rika nakupujte ETF je vhodna doba :hm , oni berou 25% provizi z zisku o<:)

Není to provize, ale podíl ze zisku. Čili pokud nevytvoří zisk = nemají nic. Není to 25 %, ale 15-17 % dle objemu spravovaného majetku. ETF doporučuje už roky. Nejen letos. Je třeba si ho poslechnout ať chápeš souvislosti. Podle toho co píšeš, moc jsi konstrukci ETF nepochopil. A jinak do důchodu se chodí pořád, nepůjde se jen za 10 let. :-)

-- 2. 11. 2020 20:20 --

jednadva píše:Pěkné. Irská nebo obecně evropská ETF jsou taky někde takhle přehledně zpracovaná jako americká na etf.com? Na justetf.com to nemají. Mohlo by se to hodit. Ještě taky pohledám. Ty grafy jsou pěkné. Je tam dobře vidět "panika" na začátku koronavirové ságy. :)

Já to hlavně dával kvůli VPE aby viděl, že NAV je opravu malý. Už jen z logiky věci. Pokud by cena ETF byla levnější než samotné akcie na burze o 10 %, tak bych jako správce okamžitě začal ETF vykupovat a zpět rozprodávat na akcie a měl 10 % zisku, ne.

-- 2. 11. 2020 20:33 --

peliculiar píše:Jak poznám na které burze je největší likvidita kupovaného aktiva? Pokud tomu rozumím správně, tak mě vyjde na stejno, zda budu nakupovat ETF v USD nebo EUR ... nebo se mýlím?

Prodávané objemy vidím přímo u svého brokera v platformě. Zda nakupovat v EU či USD je otázka diverzifikace. Záleží čemu více věříš a co chceš mít. Já osobně kupuji v USD. Převod CZ - USD řeším přímo v platformě.

-- 2. 11. 2020 20:50 --

vpe píše:No prave to je potreba overit, protoze i penzijni fondy to udajne lejou vsechno do etf a tam je toho udajne uz okolo poloviny, treba 48%! Ten zdroj ted z hlavy nevim.

A kdyz chci na Acc etf vydelat, nesmi nastat situace, kdy bude v budoucnu dlouhodobe vic prodavajicich, nez kupujicich! Nekdo to musi chtit koupit. Takze dnesni boomeri az pujdou do duchodu, co se asi stane?

Druhy pru... muze byt, ze vetsinu mnoha etf asi delaji 4 nejvetsi akcie (MSFT, APPLE, GGL, ...)

A treti pru... co hrozi - cena ETF vs cena podkladovych akcii... Hlidate si ten pomer?!

Pokud nehlidate 1 a 3, tak to je akorat na kratkodobou spekulaci jako BTC. Diky 3 to sice muze rust, ale ty 4 hlavni udelaji 90%. Neni to mozna tak jednoduchy, jak se zda.

ad 1) ETF jsou jednotlivé akcie. Aby vzniklo ETF, MUSÍ ty jednotlivé akcie banka (někdo) koupit a pak z toho udělat ETF. Proto aby někdo něco koupil, musí někdo prodat. A i kdyby bylo 50 % (to % někde mám) ETF tak se děje co? Nic. Počet akcií je na firmu pořád stejný jen třeba 40% bude v ETF. Když bude více prodávajících = není zájem o ETF = cena jde dolů = banka zpět vykoupí ETF, rozprodá jednotlivé akcie a vydělá. Když bude naopak veliký zájem o ETF, prostě nakoupí akcie a "vyrobí" další ETF. Nevidím v tom problém. Je to jejich byznys.

ad 2) Nevím z čeho čerpáš, ale mám před sebou seznam ETF a objem majetku v TOP 10 pozicích. Je tu 6,9 %, 2,92 %.18,36 %, 16, 83 %, 7,75 % atd.....Dohledávat co vše tam je se mi nechce. MSFT bývá většinou 1-3%, APPle stejně, atd.....je naprosto logické, že firmy s největším majetkem tam prostě budou. Opět nic zásadního.

ad3 ) jak jsem psal výše do 0,1%. V případě březnové krize 0,5%. A výše je i co by se stalo kdyby to kleslo.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 2. 11. 2020 23:17

Díky za pohled.

Když bude naopak veliký zájem o ETF, prostě nakoupí akcie a "vyrobí" další ETF.

- jo počká si až zájem vyžene cenu nad cenu podkladu a pak vyrobí s tím ziskem další ��

- ale vážně: není jen vanguard, ale i ssga, blackrock, a qqq taky neni od vanguard, ne? A opravdu se těm reportům dá věřit a v době průseru ta likvidita jak popisuješ, zafunguje? Nikde se to nezadrhne? :hm

Bohuzel spousta screenerů nefunguje na spousta trhů (jsou geograficky omezené).

Pokud jde o podklad, u buffettů se to má tak (první 3 mají nad 60%):
Přílohy
3434E815-294B-4547-82EB-266896B106C0.jpeg
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 11. 2020 23:59

Inev píše:
peliculiar píše:Jak poznám na které burze je největší likvidita kupovaného aktiva? Pokud tomu rozumím správně, tak mě vyjde na stejno, zda budu nakupovat ETF v USD nebo EUR ... nebo se mýlím?

Prodávané objemy vidím přímo u svého brokera v platformě. Zda nakupovat v EU či USD je otázka diverzifikace. Záleží čemu více věříš a co chceš mít. Já osobně kupuji v USD. Převod CZ - USD řeším přímo v platformě.

Já měl na mysli jedno konkrétní ETF => VWCE @ Xetra (euro) vs VWRA @ LSE (dolar). Z jiných postřehů jsem vyrozuměl, že v tomto případě je jedno v jaké měně nakupuju, když ETF investuje v dolarech.
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Inev 3. 11. 2020 08:25

vpe píše:Díky za pohled.

Když bude naopak veliký zájem o ETF, prostě nakoupí akcie a "vyrobí" další ETF.

- jo počká si až zájem vyžene cenu nad cenu podkladu a pak vyrobí s tím ziskem další ��

- ale vážně: není jen vanguard, ale i ssga, blackrock, a qqq taky neni od vanguard, ne? A opravdu se těm reportům dá věřit a v době průseru ta likvidita jak popisuješ, zafunguje? Nikde se to nezadrhne? :hm

Bohuzel spousta screenerů nefunguje na spousta trhů (jsou geograficky omezené).

Pokud jde o podklad, u buffettů se to má tak (první 3 mají nad 60%):

Ty to stále nechápeš. Zájem nevyžene cenu ETF nad cenu podkladového aktiva. Zájem zvedne objemy. ETF nejčastěji kopíruje index, takže i já laik si to můžu srovnat kde je "pravá cena". A když to budeš chvíli sledovat, uvidíš. Padá např. SP 500, padá i ETF SP 500 a naopak.

Těch správců je daleko více. Já mám ve svém seznamu nějakých 160 největších. A v dalšícm 400 největších správců na světě. To už je na tobě, zda jim věříš nebo ne.

WB ať má co chce. V ETF co sleduji já jsou indexy, např. SP 500, takže se žádná veliká nadváha nekoná. Než koupíš ETF máš možnost si ověřit co vše v sobě má zastoupeno. Vlastně přesně víš co kupuješ.

Buď tomu věříš a kup si ETF nebo si jako Ladislav vytvoř svoje ETF z několika akcií a pak uvidíš, zda jsi lepší nebo horší než Index :-) Toto už tu popisoval 12. Je to jen a jen na tobě. Já si pořád nemůžu pomoci, ale ty mi spíše připadáš jako špekulant ne investor. A špekulanti právě dělávají věci, kde od druhé strany čekají podvod a hledají tam ty průsery co se stane když. Takže ani nevím jak ti odpovědět. Pokud je mi známo, žádné ETF a dokonce ani OPF nezkrachovalo. To, že lidi přišli o peníze nijak nesouvisí s konstrukcí těchto aktiv ale se samotným principem investování. To jak a kdy a kolik a hlavně do čeho investovali, spíše se nechali nainvestovat a pak v panice prodávali. Ale za to nemůže ani OPF ani ETF :-)

A už jsem ti jednou doporučoval kup si např. Investguru.cz a pochopíš vše lépe. Navíc se tam můžeš na tyto otázky zeptat. I když na ně se můžeš zeptat i pod jejich videi zdarma nebo mají i živá vysílání.

Jinak nezačneš investovat nikdy. A hlavně, investování je dlouhodobá věc. Investuješ na roky. Ale mě připadá, že ty hledáš svatý grál a jak vydělat za 2 roky min. 50 % :-)
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 11. 2020 11:47

Inev: Kdyby nevznikaly cenové diskrepance proti NAV, tak nikdo nedělá arbitráž. Poptávka/nabídka na sekundárním trhu způsobí větší či menší odchylku od NAV a pak přichází do hry aktivita AP, protože na tom AP chce vydělat.

vpe: Něco o ETF arbitrážích je např. na https://www.investopedia.com/articles/i ... -works.asp nebo na https://www.thebalance.com/equity-index ... ge-1214926 Pokud AP bude dlouho vyčkávat, tak může přijít o potenciální zisk z arbitráže, takže je motivován jednat rychle. Ale máš samozřejmě pravdu, že v situacích, kdy "s**t hits the fan", se můžou dít "zajímavé" věci. :) Lépe nevědět. :)
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka