XTB a nákup akcíí na dlouho

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod privrat 14. 9. 2023 13:52

Díky, tak to je docela v pohodě. Čekal jsem ty kurzy horší. Jde o to, že se chystám nakoupit nějaké etf, právě přes XTB. No a přemýšlím, jestli má smysl to řešit víceměnovým účtem u XTB + Revolut + Paypal a nebo se na to vše vykašlat a mít to jen v CZK, které si tam můžu poslat zdarma ze svého bankovního účtu. Takže si z toho beru to, že pokud to budou dlouhodobé nákupy/investice, které plánuju vybrat až za několik let, tak se jedná prakticky jen o jednorázový vstupní poplatek cca 0,5 % ke "spotovému" kurzu, a nemusím nic řešit.
privrat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minarjo 14. 9. 2023 14:18

Účet u XTB v CZK mi moc nedává smysl, protože tam v Kč nic rozumného nekoupíš :) (XTB sice už umí nákup českých akcií, ale pokud vím tak zatím stále neumí českým společnostem předat daňovou rezidenci, takže s daní z dividend 35% se nevyplatí, na české je stále lepší Fio). Proto já tam mám účet v eurech, protože za prvé eura snadno bezplatně lze zaslat do XTB z Revolutu (běžná SEPA platba, stejně tak opačně, IBAN v EUR u Revolutu je na tvé jméno) a za druhé u akcií v eurech mi tím zcela odpadá ta kurzová přirážka půl procenta. Tu tedy platím jen u jiných, hlavně v librách (USD akcie mám u jiného brokera). Takže jaký by mělo smysl mít u XTB účet v Kč a těch 0,5% tedy platit vždy, při nákupu i prodeji, i u ETF v euru? Výhoda žádná, když i to zaslání eur je bezplatné.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pfemir 14. 9. 2023 16:35

Tak ono přijde na to. Ono totiž u XTB nebo i u jiných brokerů ten převod i s tou přirážkou 0.5% mnohdy vychází levněji než u třeba Revolutu nebo nějaké devizovky.
Konkrétně když budu vycházet z tvého příkladu:
- XTB 261.25 GPB = 305.17 EUR
- Revolut 261.25 GPB = 304.65 EUR
- RoklenFX 261.25 GBP = 306.305 EUR

Takže ano Revolut je o chloupek levnější, ale není to tak vždy, je to třeba hlídat. Navíc je tu omezení 25tis./měsíc.
Já např. jsem to dříve řešil přes devizovky, ale teď už na to kašlu a posílám rovnou CZK. Navíc u USD bych musel ještě platit za transféry. Je to prostě na zvážení.

EDIT: Ještě doplním Akcentu 261.25 GBP = 305.5 EUR.
Pfemir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Milos 14. 9. 2023 17:15

Nesmíš ale zapomínat, že při případném budoucím prodeji zaplatíš ten poplatek za směnu znovu. Ideální je proto kupovat ETF ve stejné měně, jako máš účet u XTB.
Milos
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pfemir 14. 9. 2023 19:02

Nesmíš ale zapomínat, že při případném budoucím prodeji zaplatíš ten poplatek za směnu znovu.

S tím počítám. Když nějaké ETF nebo akcii v budoucnu prodám, tak proto, že budu potřebovat hotovost, protože budu např. v důchodu umírat hlady nebo nebudu mít na topení, takže to stejně budu měnit na CZK. Co u nás budu dělat s EUR nebo USD. A zase u brokera ten zpětný kurz vychází většinou lépe.
Ideální je proto kupovat ETF ve stejné měně, jako máš účet u XTB.

To si právě myslím, že je úplně fuk. Navíc u XTB můžeš mít účty ve všech třech měnách.
Pfemir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Milos 14. 9. 2023 19:22

ETF přece můžes v budoucnu prodávat, i když nebudeš potřebovat peníze, ale třeba to ETF půjde do kopru a bude se vědět, že už se z toho nevzpamatuje :-)
Milos
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pfemir 14. 9. 2023 20:16

Ano i taková situace může nastat. Zatím jsem ještě nic neprodával, tak nevím jak to u XTB chodí, jestli když budu mít účet i v EUR, jestli při prodeji zůstanou eura na tomto EUR účtu nebo se automaticky konvertují na CZK.
Pfemir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Milos 14. 9. 2023 20:55

Ty různé měnové účty jsou vzájemně oddělené. Pokud například koupíš eurové ETF přes svůj CZK účet, tak jeho následný prodej bude realizován/konvertován na CZK účet, i když budeš mít i EUR účet.
Milos
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 14. 9. 2023 23:10

Přesně tak, XTB nemá multiměnu, každý účet v určité měně je vlastně samostatným portfoliem (se svým vlastním číslem=var.symbolem resp. Referencí plátce pro vklady) a nelze mezi nimi převádět.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pfemir 15. 9. 2023 00:33

Pak má smysl obchodovat ETF ve stejné měně, jako je účet. I když jestli bych chtěl kupovat dolarové ETF (akcie), tak nevím, co bylo bylo výhodnější. Tam by záleželo v jakém objemu by to bylo.
Já se teď primárně zajímám o IB a tam to funguje jinak.
Pfemir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pfemir 17. 9. 2023 17:45

Pfemir píše:
minarjo píše:...Samozřejmě za nula, to souvisí s britskými zákony (danění Británie jako jedna z mála zemí umí přeložit v souladu se Smlouvou o zamezení dvojího zdanění až na zemi příjemce, tamní daň je pro nás proto nulová a v českém daňovém přiznání z toho bude klasických 15%)...

Rád bych se zeptal, pro zamezení dvojímu zdanění se vyplňuje formulář W-8BEN. Ten ale platí pouze pro USA. Pro státy EU se také vyplňují nějaké formuláře? Pokud ne, jak např. v Británii zjistí že jsem rezident ČR a nemají mi danit dividendy?

minarjo píše:...V pravé poledne přišla dividenda Erste. Zdaněno 27,5 %, 5 % tedy ještě zbývá do daňového přiznání a pak časem zvážit, jestli se vyplatí do Rakouska žádat o vrácení těch 17,5 % nad úroveň smlouvy o zamezení dvojího zdanění...

Nerozumím co znamená těch 5%. Přece zahraniční daň se započte vůči české, tzn. že pokud je zahraniční vyšší, tak nic víc neplatíte. Nebo jsem to špatně pochopil?

lukas1107 píše:Dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem je nicméně možno proti tuzemské 15% sazbě započíst pouze 10% sazbu.

Rád bych se ještě vrátil otázce dvojího zdanění. Dá se někde nalézt (nejlépe nějaká tabulka), kde by bylo uvedeno kolik se daní dividendy (kolika procenty mi přijde dividenda zdaněna) a kolik je možno započíst v DP pro jednotlivé země? Nějaké tabulky jsem vygooglil, ale je tam jen pár zemí a hlavně se ty údaje se rozchází.

EDIT: Nebo dokáže mi někdo říct, jak přijdou zdaněné dividendy a kolik je možno započíst v DP u akcií s domicilem v Polsku, Kanadě a Austrálii?
Pfemir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minarjo 18. 9. 2023 12:17

Z Polska v ČR smíš započíst maximálně 5% z hrubé dividendy, u Kanady a Austrálie je to 15%.
Obecně: stačí Googlit text "smlouvy o zamezení dvojího zdanění" a vyjede ti tento přehled platných smluv přímo u zdroje, tedy na webu MF: https://www.mfcr.cz/cs/zahranici-a-eu/s ... nych-smluv

Jde o PDF skeny, mnohdy hodně staré, mnohdy je tam více zákonů/smluv náraz v jednom a ty musíš správnou smlouvu/zemi v tom PDF hledat atd., ale co je pro tebe klíčové, když už ji najdeš, je vždy najít v dané smlouvě článek nazvaný Dividendy (typické pořadové číslo tohoto článku je něco mezi 7 a 10, dle typu a stáří smlouvy). V něm pak je zpravidla hned v prvním odstavci citace ve stylu "...daň takto stanovená nepřesáhne XX %" a to XX je pro tebe horní hranicí, kolik z dané země můžeš z této daně použít (započíst) v ČR (ještě tam někdy bývá nižší sazba platná pro ty, co drží určitý větší podíl v dané firmě, to se nás drobných akcionářů netýká). Většina zemí má 15%, ale třeba Rakousko+Francie+Nizozemí 10% a Polsko jen 5%.

Pokud jde o aktuální lokální sazby daně z dividend v jednotlivých zemích, tak najdeš sice mraky tabulek, ale dost pravděpodobně nebude žádná z nich na 100% správná, protože každý rok se najde minimálně jedna země, která své daňové sazby změní :). Proto tyto Smlouvy o zamezení dvojího zdanění jsou jim z hlediska uplatnění zahraniční daně u nás v ČR v daňovém přiznání nadřazené už tím, že platí často i desítky let, jak v přehledu MF sám vidíš.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod mimous 18. 9. 2023 15:37

Možná by se mohla dát použít interaktivní formulář pro daňové přiznání. Když tam vyplníš, kolik jsi dostal dividendu, z jaké země, kolik jsi zaplatil daň, tak by ti pak měl ukázat, kolik je třeba doplatit. Aspoň mně to takhle ukázalo u US a IE (etf), když jsem to letos vyplňoval.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 18. 9. 2023 16:05

Tím se zjistí sazba započítaná v ČR (to z tabulky ministerstva financí), ale nic o stržené dani v cizině.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pfemir 18. 9. 2023 17:01

@minarjo Díky za odpověď. Mezi tím jsem objevil tvůj seriál o "Investor a daně", kde jsem našel odpovědí na všechny moje otázky. Ten seriál je naprosto skvělý, hlavně ten příklad jak vyplnit DAP. Super, díky moc.
Pfemir
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků