XTB a nákup akcíí na dlouho

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jiří Bednář 21. 10. 2020 19:20

Zdravím,

zavadil jsem o reklamu XTB (asi jako většina) kdy má akcie bez poplatku a chci se zeptat, je výhodné začít investovat přímo do akcií (USA, EU, CZ, ...) přes XTB? Zajímavá je hlavně minimální částka investice, oproti např. FIO, kde musí být částka vysoká natolik, aby nebyl poplatek vysoký.

Proč ano, proč ne?

Dividendy?

Díky
Jiří Bednář
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vencaxxx 21. 10. 2020 20:22

Nedávno jsem to taky řešil a líp vychází trading212 viz
viewtopic.php?f=312&t=1305135
vencaxxx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tmx643 25. 11. 2020 10:38

Na akumulační ETF v eurech (třeba EUNL) je XTB dobrý. Člověk vede obchodní účet v eurech, která mění jinde za levno (cca za 0,1 % se nakoupí jak na Monetě, tak na Revolutu, což je stejné jako autokonverze na Degiro). Stejně tak může mít další účet (možno až 4) i v dolarech a posílat tam levné dolary (mělo by jít přes PayPal s dolary třeba z revolutu). Takže poplatek 0,5 % za směnu ho nezajímá. Ano, jsou i levnější brokeři nabízející účet bez poplatků, pak si to ale asi musí brát na spreadu akcií/etf nebo konverzi při nákupu/prodeji. A neumím si představit, že řeknu ženě: "založíme si účet u bulharské společnosti (Trading 212), peníze tam budou v naprostém bezpečí". U XTB je vše v češtině, s českou organizační složkou s 20 zaměstnanci pod dohledem ČNB, den po registraci volal account manager, představil se, poslal na sebe kontakt...

U dividend je ale asi problém s vyšším daněním (z doslechu, osobní zkušenost nemám), přeci jen jsou historicky hlavně zaměření na CFD. Plus určitý problém může být minimální výše obchodu 100 USD / 100 EUR / 5000 CZK, což na pravidelné měsíční investování do více různých aktiv může být problém. Navíc teda neumí frakce (což Degiro taky ne).
Rozhraní je vytvořeno pro trading, na dlouhodobé držení to vypadá divně, ale tak pokud jim nyní stoupne počet lidí, kteří neobchodují, ale koupí a drží, tak třeba to i vizuálně vylepší.

Poplatky mají, ale bez problémů se jim dá vyhnout, protože jsou u zbytných služeb. Dobití účtu kartou - no tak to pošlu převodem nebo přes paypal, ne? Navíc, oblíbené Degiro karty nepodporuje vůbec. Poplatek za výběr méně než 3000 Kč - proč bych vybíral tak málo? Poplatek za neaktivitu se neplatí, když máte na účtu nakoupené akcie / etf.
A jak jsem zmínil, pokud kupujete instrument v měně, ve které máte účet, tak žádné kurzovní poplatky neplatíte.

Plusem také je, že zadarmo získáte i ETF, které Degiro má placené, třeba Vanguard FTSE All-World. Toto je dobré zejména u pravidelného investování malých částek. Navíc na rozdíl od Degiro se neplatí roční poplatek za burzu. Ono těch 2,5 eur vypadá málo, ale pro většinu lidí to je tak 0,1 - 0,2 % z nových vkladů (pokud investují ročně nějakých 30-60 tisíc, což bych považoval tak za průměr).

Jelikož v EU je pojištění brokerů jen do 20000 EUR, což není zrovna moc, tak myslím, že určitě stojí za to zařadit X-Trade Brokers mezi své brokery.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 25. 11. 2020 13:15

to sis oproti Bulharsku "pomohl", vždyt máš depot u poláků: X-Trade Brokers Dom Maklerski Spółka Akcyjna....si vybavuju ten odpor na finexpertu ala lowcostovy odpad, jak si mBank dovolila expandovat do CR, a teď skoro chlavozpěvy.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 25. 11. 2020 14:13

Právě. To jsem si hodně pomohl. Co se týče korupce a nějakých pochybných zásahů státních orgánů, čili "bordel ve státě", tak Bulharsko je na tom mnohem hůř než Polsko.
A i rozhodně raději Polsko, než firmy registrované na Maltě či Kypru, kde člověk moc neví, co hledat za účelovou registrací v takové zemi.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 26. 11. 2020 23:57

Třeba mě někdo opraví, ale jak Degiro, tak Trading 212, mají tak jako jiní brokeři oddělené účty klientů od firemních. Pokud jde o ochranu prostředků, tak jde stejně jen o nezainvestované peníze, které mám na účtu u brokera. Trading 212 až do finalizace brexitu ručí do 85K liber, Degiro (standardně pro brokery v rámci EU) do 20K euro, ale prý by měl začít spolupracovat s německou Flatex bank, takže by se to mělo navýšit na 100K euro. Kdo by nechával volné nezainvestované peníze u brokera, když je může mít na blbém spořáku? V případě potřeby je přeci pošlu k brokerovi a zainvestuju, ne ... ?

Pokud jde o zainvestované peníze, tak za ty neručí nikdo, jen jsou investice zanesené v nějakém rejstříku / databázi k nimž vede onen výše zmíněný oddělený klientský účet u brokera.

V rámci EU je regulace finančního trhu mezi členskými státy do značné míry harmonizovaná, takže byť chápu, že Bulharsko nebo Polsko zní hůř než Nizozemí nebo Velká Británie, zásadní rozdíl v tom nejspíš není a ani nebude. Mám dojem, že tu jen děláte z komára velblouda.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 05:07

Cožpak xtb nemá spread? Na čem teda vydělává (když nemá poplatky)?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 11. 2020 09:07

Hmmm... Já vycházel z Lynxu, kde se píše:
Klienti podléhají ochraně amerického samoregulačního orgánu Securities Investor Protection Corporation (SIPC), což zajišťuje maximální pojištění do výše $500 000, z čehož tvoří pojištění hotovosti až $250 000. Navíc IB US zajišťuje nadstandardní pojištění u pojišťovny Lloyd´s do výše $30 000 000 na klienta (pojištění hotovosti až do $900 000) s celkovým maximem $150 000 000 na pojistnou událost, pokud by se IB US dostalo do platební neschopnosti. Pojistné se nevztahuje na futures ani na opce na futures.

Klienti mají také možnost uplatnění britského Financial Services Compensation Scheme (FSCS) až do výše 85 000 GBP. Kompenzační schéma FSCS je aplikovatelné pro obchodování indexových opcí mimo USA, futures mimo USA a všech CFD. V případě, že klient využije možnosti kompenzace plynoucí z FSCS, může to vést k neuznání nároku na kompenzaci z SIPC.

Takže jsem to samé uplatnil i na to evropské pojištění. Ale třeba je to tedy jinak.
O to méně bych ale věřil bulharské firmě (jelikož Británie už letos není v EU a účty pro Čechy začali dělat až letos, tak dost pochybuju, že by dostal člověk účet u té UK Ltd.). A o to více bych měl teda začít diverzifikovat i mezi brokery, pokud ty investice opravdu proti cílenému vytunelování nejsou nijak chráněné (když jsou uložené samostatně u nějaké sesterské společnosti)...

XTB nemá spread, respektive ne vyšší, než má burza. Třeba to EUNL nabízí přesně za ceny na burze Frankfurt (zajímavé, že Degiro jede na Xetra :) ) - https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... -ucits-etf
Vydělávají právě na tom "množství poplatků", kterým se ale dá vyhnout a stáhnout to oproti Degiro opravdu na nulu. Jak to dělá Trading 212, kde poplatky opravdu nejsou vůbec, to mě překvapuje...
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 09:10

Jde o to za kolik ti ty papiry koupi, ne kolik ti ukazuje na displeji. Zkousel jsi to? Co vim tak etoro ma spread

A EUNL.F ma mizivou likviditu, skoro 100x mensi jak na Xetra, nejspis kvuli tomu nizsi naklady (neco jako RMSystem)?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 11. 2020 11:04

No koupí je za to, kolik to ukazuje na displeji, xtb neukazuje jednu částku, má tam nákup/prodej, podle té frankfurtské burzy. A buď koupím hned, nebo nastavím cenu, za kterou se to má realizovat.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 27. 11. 2020 11:06

tmx643 píše:
Klienti mají také možnost uplatnění britského Financial Services Compensation Scheme (FSCS) až do výše 85 000 GBP. Kompenzační schéma FSCS je aplikovatelné pro obchodování indexových opcí mimo USA, futures mimo USA a všech CFD. V případě, že klient využije možnosti kompenzace plynoucí z FSCS, může to vést k neuznání nároku na kompenzaci z SIPC.

Takže jsem to samé uplatnil i na to evropské pojištění. Ale třeba je to tedy jinak.
O to méně bych ale věřil bulharské firmě (jelikož Británie už letos není v EU a účty pro Čechy začali dělat až letos, tak dost pochybuju, že by dostal člověk účet u té UK Ltd.). A o to více bych měl teda začít diverzifikovat i mezi brokery, pokud ty investice opravdu proti cílenému vytunelování nejsou nijak chráněné (když jsou uložené samostatně u nějaké sesterské společnosti)...

T212: How is my money safety guaranteed?

All clients’ funds are kept separately in segregated bank accounts and are covered by the Financial Services Compensation Scheme, FSCS (Trading 212 UK Ltd.). In this case, as an investor you will be able to claim under the Financial Services Compensation Scheme (FSCS), which can pay up to £85 000. If you are a resident of another country outside the UK, you'll still be able to claim under the FSCS Compensation Scheme, as long as you are a client under the entity of "Trading 212 Ltd.".

UK je letos stále součástí EU s T212vymyšlené scénáře pro všechny případy pokračování v případě dohody / nedohody kvůli brexitu.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 11:14

tmx643 píše:No koupí je za to, kolik to ukazuje na displeji, xtb neukazuje jednu částku, má tam nákup/prodej, podle té frankfurtské burzy. A buď koupím hned, nebo nastavím cenu, za kterou se to má realizovat.


Pokud to koupi hned za cenu stejnou jak burza, ok, je bez spreadu, ale myslim si, ze tyhle male burzy snad jeste plati obchodnikum za obchodovani, mala likvidita, nikdo tam moc nechce obchodovat. Pokud tedy CTB neumi naklupit na Xetra, ale jen na male frankf. burze, tak to bude asi ten problem.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DODOCZE 28. 11. 2020 13:05

Zdravím měl bych dotaz na někoho kdo používá XTB jak to tam mají se zdaněním akcii
především zahraničních ale třeba i Londýn Xetra atd ? Je to jako na eToru že všechno napáli s 30% daní ?
DODOCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod blackwork 29. 11. 2020 20:10

Taky jsem zavadil o reklamu na XTB a jelikož mám Fio kde kupovat cizinu není zrovna poplatkově levné chtěl bych zkusit XTB.
Asi do toho jdu ...
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TnT2 29. 11. 2020 23:15

Na Finlordu vyšla na XTB nedávno recenze. Na nákup akumulačních ETF na dlouhodobé držení z té zatím chudé nabídky co mají by mohli být ideální, pokud velikost portfolia nepřekročí 250.000 EUR.
Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků