XTB a nákup akcíí na dlouho

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jiří Bednář 21. 10. 2020 19:20

Zdravím,

zavadil jsem o reklamu XTB (asi jako většina) kdy má akcie bez poplatku a chci se zeptat, je výhodné začít investovat přímo do akcií (USA, EU, CZ, ...) přes XTB? Zajímavá je hlavně minimální částka investice, oproti např. FIO, kde musí být částka vysoká natolik, aby nebyl poplatek vysoký.

Proč ano, proč ne?

Dividendy?

Díky
Jiří Bednář
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vencaxxx 21. 10. 2020 20:22

Nedávno jsem to taky řešil a líp vychází trading212 viz
viewtopic.php?f=312&t=1305135
vencaxxx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tmx643 25. 11. 2020 10:38

Na akumulační ETF v eurech (třeba EUNL) je XTB dobrý. Člověk vede obchodní účet v eurech, která mění jinde za levno (cca za 0,1 % se nakoupí jak na Monetě, tak na Revolutu, což je stejné jako autokonverze na Degiro). Stejně tak může mít další účet (možno až 4) i v dolarech a posílat tam levné dolary (mělo by jít přes PayPal s dolary třeba z revolutu). Takže poplatek 0,5 % za směnu ho nezajímá. Ano, jsou i levnější brokeři nabízející účet bez poplatků, pak si to ale asi musí brát na spreadu akcií/etf nebo konverzi při nákupu/prodeji. A neumím si představit, že řeknu ženě: "založíme si účet u bulharské společnosti (Trading 212), peníze tam budou v naprostém bezpečí". U XTB je vše v češtině, s českou organizační složkou s 20 zaměstnanci pod dohledem ČNB, den po registraci volal account manager, představil se, poslal na sebe kontakt...

U dividend je ale asi problém s vyšším daněním (z doslechu, osobní zkušenost nemám), přeci jen jsou historicky hlavně zaměření na CFD. Plus určitý problém může být minimální výše obchodu 100 USD / 100 EUR / 5000 CZK, což na pravidelné měsíční investování do více různých aktiv může být problém. Navíc teda neumí frakce (což Degiro taky ne).
Rozhraní je vytvořeno pro trading, na dlouhodobé držení to vypadá divně, ale tak pokud jim nyní stoupne počet lidí, kteří neobchodují, ale koupí a drží, tak třeba to i vizuálně vylepší.

Poplatky mají, ale bez problémů se jim dá vyhnout, protože jsou u zbytných služeb. Dobití účtu kartou - no tak to pošlu převodem nebo přes paypal, ne? Navíc, oblíbené Degiro karty nepodporuje vůbec. Poplatek za výběr méně než 3000 Kč - proč bych vybíral tak málo? Poplatek za neaktivitu se neplatí, když máte na účtu nakoupené akcie / etf.
A jak jsem zmínil, pokud kupujete instrument v měně, ve které máte účet, tak žádné kurzovní poplatky neplatíte.

Plusem také je, že zadarmo získáte i ETF, které Degiro má placené, třeba Vanguard FTSE All-World. Toto je dobré zejména u pravidelného investování malých částek. Navíc na rozdíl od Degiro se neplatí roční poplatek za burzu. Ono těch 2,5 eur vypadá málo, ale pro většinu lidí to je tak 0,1 - 0,2 % z nových vkladů (pokud investují ročně nějakých 30-60 tisíc, což bych považoval tak za průměr).

Jelikož v EU je pojištění brokerů jen do 20000 EUR, což není zrovna moc, tak myslím, že určitě stojí za to zařadit X-Trade Brokers mezi své brokery.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tom brava 25. 11. 2020 13:15

to sis oproti Bulharsku "pomohl", vždyt máš depot u poláků: X-Trade Brokers Dom Maklerski Spółka Akcyjna....si vybavuju ten odpor na finexpertu ala lowcostovy odpad, jak si mBank dovolila expandovat do CR, a teď skoro chlavozpěvy.
tom brava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tmx643 25. 11. 2020 14:13

Právě. To jsem si hodně pomohl. Co se týče korupce a nějakých pochybných zásahů státních orgánů, čili "bordel ve státě", tak Bulharsko je na tom mnohem hůř než Polsko.
A i rozhodně raději Polsko, než firmy registrované na Maltě či Kypru, kde člověk moc neví, co hledat za účelovou registrací v takové zemi.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod peliculiar 26. 11. 2020 23:57

Třeba mě někdo opraví, ale jak Degiro, tak Trading 212, mají tak jako jiní brokeři oddělené účty klientů od firemních. Pokud jde o ochranu prostředků, tak jde stejně jen o nezainvestované peníze, které mám na účtu u brokera. Trading 212 až do finalizace brexitu ručí do 85K liber, Degiro (standardně pro brokery v rámci EU) do 20K euro, ale prý by měl začít spolupracovat s německou Flatex bank, takže by se to mělo navýšit na 100K euro. Kdo by nechával volné nezainvestované peníze u brokera, když je může mít na blbém spořáku? V případě potřeby je přeci pošlu k brokerovi a zainvestuju, ne ... ?

Pokud jde o zainvestované peníze, tak za ty neručí nikdo, jen jsou investice zanesené v nějakém rejstříku / databázi k nimž vede onen výše zmíněný oddělený klientský účet u brokera.

V rámci EU je regulace finančního trhu mezi členskými státy do značné míry harmonizovaná, takže byť chápu, že Bulharsko nebo Polsko zní hůř než Nizozemí nebo Velká Británie, zásadní rozdíl v tom nejspíš není a ani nebude. Mám dojem, že tu jen děláte z komára velblouda.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 05:07

Cožpak xtb nemá spread? Na čem teda vydělává (když nemá poplatky)?
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 11. 2020 09:07

Hmmm... Já vycházel z Lynxu, kde se píše:
Klienti podléhají ochraně amerického samoregulačního orgánu Securities Investor Protection Corporation (SIPC), což zajišťuje maximální pojištění do výše $500 000, z čehož tvoří pojištění hotovosti až $250 000. Navíc IB US zajišťuje nadstandardní pojištění u pojišťovny Lloyd´s do výše $30 000 000 na klienta (pojištění hotovosti až do $900 000) s celkovým maximem $150 000 000 na pojistnou událost, pokud by se IB US dostalo do platební neschopnosti. Pojistné se nevztahuje na futures ani na opce na futures.

Klienti mají také možnost uplatnění britského Financial Services Compensation Scheme (FSCS) až do výše 85 000 GBP. Kompenzační schéma FSCS je aplikovatelné pro obchodování indexových opcí mimo USA, futures mimo USA a všech CFD. V případě, že klient využije možnosti kompenzace plynoucí z FSCS, může to vést k neuznání nároku na kompenzaci z SIPC.

Takže jsem to samé uplatnil i na to evropské pojištění. Ale třeba je to tedy jinak.
O to méně bych ale věřil bulharské firmě (jelikož Británie už letos není v EU a účty pro Čechy začali dělat až letos, tak dost pochybuju, že by dostal člověk účet u té UK Ltd.). A o to více bych měl teda začít diverzifikovat i mezi brokery, pokud ty investice opravdu proti cílenému vytunelování nejsou nijak chráněné (když jsou uložené samostatně u nějaké sesterské společnosti)...

XTB nemá spread, respektive ne vyšší, než má burza. Třeba to EUNL nabízí přesně za ceny na burze Frankfurt (zajímavé, že Degiro jede na Xetra :) ) - https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... -ucits-etf
Vydělávají právě na tom "množství poplatků", kterým se ale dá vyhnout a stáhnout to oproti Degiro opravdu na nulu. Jak to dělá Trading 212, kde poplatky opravdu nejsou vůbec, to mě překvapuje...
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 09:10

Jde o to za kolik ti ty papiry koupi, ne kolik ti ukazuje na displeji. Zkousel jsi to? Co vim tak etoro ma spread

A EUNL.F ma mizivou likviditu, skoro 100x mensi jak na Xetra, nejspis kvuli tomu nizsi naklady (neco jako RMSystem)?
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 11. 2020 11:04

No koupí je za to, kolik to ukazuje na displeji, xtb neukazuje jednu částku, má tam nákup/prodej, podle té frankfurtské burzy. A buď koupím hned, nebo nastavím cenu, za kterou se to má realizovat.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod peliculiar 27. 11. 2020 11:06

tmx643 píše:
Klienti mají také možnost uplatnění britského Financial Services Compensation Scheme (FSCS) až do výše 85 000 GBP. Kompenzační schéma FSCS je aplikovatelné pro obchodování indexových opcí mimo USA, futures mimo USA a všech CFD. V případě, že klient využije možnosti kompenzace plynoucí z FSCS, může to vést k neuznání nároku na kompenzaci z SIPC.

Takže jsem to samé uplatnil i na to evropské pojištění. Ale třeba je to tedy jinak.
O to méně bych ale věřil bulharské firmě (jelikož Británie už letos není v EU a účty pro Čechy začali dělat až letos, tak dost pochybuju, že by dostal člověk účet u té UK Ltd.). A o to více bych měl teda začít diverzifikovat i mezi brokery, pokud ty investice opravdu proti cílenému vytunelování nejsou nijak chráněné (když jsou uložené samostatně u nějaké sesterské společnosti)...

T212: How is my money safety guaranteed?

All clients’ funds are kept separately in segregated bank accounts and are covered by the Financial Services Compensation Scheme, FSCS (Trading 212 UK Ltd.). In this case, as an investor you will be able to claim under the Financial Services Compensation Scheme (FSCS), which can pay up to £85 000. If you are a resident of another country outside the UK, you'll still be able to claim under the FSCS Compensation Scheme, as long as you are a client under the entity of "Trading 212 Ltd.".

UK je letos stále součástí EU s T212vymyšlené scénáře pro všechny případy pokračování v případě dohody / nedohody kvůli brexitu.
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2020 11:14

tmx643 píše:No koupí je za to, kolik to ukazuje na displeji, xtb neukazuje jednu částku, má tam nákup/prodej, podle té frankfurtské burzy. A buď koupím hned, nebo nastavím cenu, za kterou se to má realizovat.

Pokud to koupi hned za cenu stejnou jak burza, ok, je bez spreadu, ale myslim si, ze tyhle male burzy snad jeste plati obchodnikum za obchodovani, mala likvidita, nikdo tam moc nechce obchodovat. Pokud tedy CTB neumi naklupit na Xetra, ale jen na male frankf. burze, tak to bude asi ten problem.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod DODOCZE 28. 11. 2020 13:05

Zdravím měl bych dotaz na někoho kdo používá XTB jak to tam mají se zdaněním akcii
především zahraničních ale třeba i Londýn Xetra atd ? Je to jako na eToru že všechno napáli s 30% daní ?
DODOCZE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod blackwork 29. 11. 2020 20:10

Taky jsem zavadil o reklamu na XTB a jelikož mám Fio kde kupovat cizinu není zrovna poplatkově levné chtěl bych zkusit XTB.
Asi do toho jdu ...
blackwork
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TnT2 29. 11. 2020 23:15

Na Finlordu vyšla na XTB nedávno recenze. Na nákup akumulačních ETF na dlouhodobé držení z té zatím chudé nabídky co mají by mohli být ideální, pokud velikost portfolia nepřekročí 250.000 EUR.
ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DrumSession 30. 11. 2020 01:48

LYNX vs. XTB: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování https://www.kurzy.cz/zpravy/565224-lynx ... chodovani/
XTB vs. eToro: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování akcií https://www.kurzy.cz/zpravy/566215-xtb- ... ani-akcii/
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 11. 2020 08:05

TnT2 píše:Na Finlordu vyšla na XTB nedávno recenze. Na nákup akumulačních ETF na dlouhodobé držení z té zatím chudé nabídky co mají by mohli být ideální, pokud velikost portfolia nepřekročí 250.000 EUR.

Co je to za hranici ta částka?
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod TnT2 30. 11. 2020 10:06

Od ní účtují poplatek za úschovu cenných papírů 0,2 % ročně, minimálně 10 EUR měsíčně.
ING Konto kód: 4592265 | Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 30. 11. 2020 17:57

Takze ty akcie nejsou na tvym, ale na nejakym jejich uctu? Mozna s nimi i mohou pakovat a pujcovat je jsko Degiro?
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod blackwork 1. 12. 2020 20:05

V jaké měně si mám zvolit u XTB účet?
blackwork
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 1. 12. 2020 20:14

Můžeš mít celkem 4, v různých měnách. Záleží, co chceš kupovat. Jestli ETF, tak asi EUR, jestli akcie, tak tam by asi bylo nejlepší USD, ale musíš mít jak tam a ven levně ty USD dostat (mělo by jít přes paypal třeba z Revolutu). Navíc první platba musí jít tuším převodem, takže jako ten první bych USD asi nedával.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod peliculiar 1. 12. 2020 20:51

TnT2 píše:Na nákup akumulačních ETF na dlouhodobé držení z té zatím chudé nabídky co mají by mohli být ideální, pokud velikost portfolia nepřekročí 250.000 EUR.

Dokáže to prosím někdo srovnat nabídku XTB pro ETFka z pohledu nákladů s brokery Degiro / Trading 212 ?
219 ETF je chudá nabídka?

tmx643 píše:... ale musíš mít jak tam a ven levně ty USD dostat (mělo by jít přes paypal třeba z Revolutu). Navíc první platba musí jít tuším převodem, takže jako ten první bych USD asi nedával.

K tomu všemu nestačí samotný Revolut?
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 1. 12. 2020 22:43

Dobití kartou je za poplatek a jestli můžeš posílat peníze převodem z Revolutu, to si nejsem jistý, třeba Degiro to neumožňuje (navíc teda převod je spíš o EUR, nikoliv USD).
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod TnT2 1. 12. 2020 23:26

peliculiar: Ano. Prý ji budou rozšiřovat, ale nabídka ETF u Degira je teď mnohem širší. T212 je introducing broker k Interactive Brokers, takže nabídka ETF by mohla být široká (IB jich má tisíce), ale po zprávách o pastech ve smluvních podmínkách o nich ani neuvažuji.
U XTB teď lze dosáhnout zcela bezpoplatkového nakupování ETF, u Degira se platí minimálně poplatek za každou použitou burzu.

První platba na XTB musí přijít z účtu zadaného při registraci.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 12. 2020 11:56

TnT2 píše:Prý ji budou rozšiřovat, ale nabídka ETF u Degira je teď mnohem širší.

OK, to respektuju. Mě 219 ETF titulů přijde dost, můj favorit mezi nimi je a víc mě zajímat nemusí. :-)

TnT2 píše:T212 je introducing broker k Interactive Brokers, takže nabídka ETF by mohla být široká (IB jich má tisíce), ale po zprávách o pastech ve smluvních podmínkách o nich ani neuvažuji.

Mě v tuto chvíli víc trápí jejich problémy s platformou a případné negativní následky brexitu. Ty údajné pasti beru jako "jedna paní povídala", když to nemáš čím doložit. ;-)

TnT2 píše:U XTB teď lze dosáhnout zcela bezpoplatkového nakupování ETF, u Degira se platí minimálně poplatek za každou použitou burzu.

První platba na XTB musí přijít z účtu zadaného při registraci.

Právě bezpoplatkové nakupování mě láká. Poplatek za burzu, byť malý, byl důvod proč jsem se přiklonil k Trading 212 od původního záměru investování přes Degiro. Nyní se snažím prozkoumat mé možnosti investování bez poplatků s XTB.

tmx643 píše:Dobití kartou je za poplatek a jestli můžeš posílat peníze převodem z Revolutu, to si nejsem jistý, třeba Degiro to neumožňuje (navíc teda převod je spíš o EUR, nikoliv USD).

V případě XTB nevím, jak bych k nim mohl nalít například eura, pokud chci investovat do instrumentu v eurech, když mám prostředky v CZK, aniž bych zbytečně tratil na konverzi měny. Revolut ani jiný podobný nástroj nemám, takže netuším jak přesně to funguje a za jakých okolností to lze (a nelze) použít. Ale kdybych věděl, že mi to může v mém záměru pomoc, zařídil bych si ho. Paypal sice mám roky (ze setrvačnosti), ale dlouho už ho k ničemu nepoužívám, protože se mi nelíbí jeho poplatky.
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 2. 12. 2020 12:31

...abys nedopadl jak sedlak u chlumce, kdyz si v roce 2000 koupil Cisco, lepe by totiz udelal, kdyby si koupil Sysco. Mrkni se na grafy. Myslim, ze nejake poplatky jsou nepodstatne.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 2. 12. 2020 13:32

Tak abys k nim mohl nalít eura, musíš je někde z korun vyměnit. :) Vždycky něco budeš tratit, záleží, jak moc. Moneta, Revolut, devizovky... To jsou způsoby, jak levně pořídit eura. Pokud připlatíš nad střed 0,1 %, nemá smysl se tím zabývat, to je na euru 2,6 halíře, o tolik se často změní kurz než stihneš eura koupit. Můžeš si dát nákupní příkaz o 0,1 % pod stávající kurz a vrátí se ti to. A nebo nakupovat eura do zásoby, když jsou levná.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 12. 2020 14:17

@ tmx643: Díky moc, Monetu mám - vím, že se na fóru řešilo že za jiný kurz konvertuje SB a IB, krom toho nemám devizový účet, nevím zda je k tomu nutné si ho založit (asi ano). Vím, že Revolut umí výhodnou směnu kurzu, ale jak jsi výše psal, tak by to z něj nemuselo jít poslat na XTB - nemám nejmenší tušení proč tomu tak je.
Jen o těch věcech čtu, chybí mi s tím jakékoliv zkušenosti a nechce se mi je získávat metodou pokus-omyl.
tmx643 píše:Pokud připlatíš nad střed 0,1 %, nemá smysl se tím zabývat, to je na euru 2,6 halíře, o tolik se často změní kurz než stihneš eura koupit.

Ano, to není problém, ale vzhledem k tomu, že jsem měny nikdy online nekonvertoval, nevím jak na to a ani netuším jak si toto můžu pohlídat, abych neplatil nějaké přirážky, atp. Budu moc rád za rady, které mi v tom pomůžou. (y)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 2. 12. 2020 14:26

Ano, založ si v Monetě EUR účet, je zdarma, včetně karty. To zabere 2 minuty, když už jsi klient. Pak se ti aktivuje směnárna. V internet bankingu je velmi výhodná (do 1000 eur na jednu směnu, ale můžeš jich udělat víc za sebou). Takto směníš třeba 500 EUR a pošleš je SEPA platbou do XTB (předtím tam při registraci zadáš IBAN tohoto účtu, aby byl spojený s tebou).
Pokud by Moneta znevýhodnila směny, stále můžeš měnit třeba na Revolutu a z něj si to poslat na tento svůj Euro účet a pak dál platit kartou nebo posílat do XTB.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 2. 12. 2020 15:41

Ze ty mas akcie MMB? Jsem oponoval tomuto doporuceni a myslim ze jsi nereagoval :tleskani

Zvýhodněný kurz u monety je ve smart bance a nikoliv v internetbance, proč mateš lidi i po upozornění, a v exchange i easychange je kurz obecně lepší a asi i bezplatné odeslání usd.

Ps: Pokud chceš vymenit ekvivalent nad 500 KKc, pak muzes zkusit vyjednat jeste lepsi kurz pres dealing monety mezi 9-17 (pry jen 15) hodin. Pak teprve se asi dostanes na uroven smenaren, ktere maji nizsi nebo zadne limity. Ak te ale budou hnat pres standardni “zahranicni platbu” a pak kurz asi upravi.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod hunter80 2. 12. 2020 18:22

A není ideální si k brokerovi převést peníze v CZK a pak si je za "spotový" kurz směnit do EUR nebo USD ? Ten poplatek je pri vetsich objemech zanedbatelny
hunter80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 12. 2020 18:54

@ hunter80: Podle nejen v tomto vláknu uvedených informací má broker XTB poplatek 0,5 % za směnu. Nebo jsi to myslel nějak jinak? Co je to "větší objem" ?

Jinak u MMB jsem vyrozuměl že jednou je výhodná směna v IB a pak zas SB, asi se to v čase mění.
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 2. 12. 2020 19:16

No to se teda nemění :-) V aplikaci je vyhodnejsi vsak si to porovnej, staci k tomu mobil + tablet/pocitac s IB.

-- 2. 12. 2020 19:19 --

A bacha, kdo si mysli, ze kdyz je prirazka treba 0,072% za smenu, tak to neni ke stredovemu kurzu! Ale k nejakemu hypotetickemu dealingovemu kurzu treba konkretne Roklen. Takze stejne nema cenu na to spolehat a porovnej si skutecny kurz (coz byva problem, kdyz se kazdych 5 vterin meni a treba moneta ti ho zobrazi tak 10 sekund a pak musis vse vyplnit znova :-))

Ten rok.. rozhodne nema jen 2x0,072% spread, ale pocitat se mi to nechce.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 2. 12. 2020 20:30

vpe píše:No to se teda nemění :-) V aplikaci je vyhodnejsi vsak si to porovnej, staci k tomu mobil + tablet/pocitac s IB.

Ne! Výhodnější je v Internet bankingu, už skoro rok. Tam je ten nákup eur 0,1 % od středu. Píšu to tu pořád a všude a ty stále nevěříš.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 2. 12. 2020 20:48

Smankote je tu nekdo treti, ktery to rozsoudi? :-) Jeden z nas dvou je teda slep
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod VVNP 2. 12. 2020 21:24

tmx643 má pravdu. Zezačátku bylo lepší SB, teďka je lepší IB.
VVNP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Stileth 2. 12. 2020 23:22

Menil jsem pred par dny cca 2000 eur po 500 a v SB byl lepsi kurz nez v IB. Mel jsem obe nabidky otevrene najednou.
Co muze mit vliv je smer smeny, v mem pripade to byl prodej EUR neboli nakup Kc.
Stileth
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod baron84 2. 12. 2020 23:39

taky mam vyhodnější kurz v IB a docela razantne
baron84
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 3. 12. 2020 03:08

´´´

-- 3. 12. 2020 03:17 --

Tak udelejte pres den pár párů nákup/prodej do excelu, řekněme tak 10000 usd/eur.

jejich průměr bude střed a polovina jejich rozdílu bude přirážka
Přílohy
8E3DCB8C-20E5-4439-BACE-ACE64C05CE00.jpeg
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 3. 12. 2020 09:39

S dobrými kurzy ve směnárně MMB je ovšem asi utrum - dneska jsem se pokoušel nakoupit eura jak jsem byl zvyklý a kurz v IB byl mimořádně špatný (přes 26,8 Kč/€), ve smartbance byl jen mírně lepší (kolem 26,7 Kč/€), ale obojí je nyní nepoužitelné... Po dlouhé době jsem musel nakupovat zase u Roklenu, ale ty kurzy u nich nejsou nic moc), bohužel o žádné lepší alternativě nevím (Revolut je pasé díky měsíčnímu limitu použitelnému leda na kapesné pro deti u základního účtu, u vyšších je problém s opakovanými blokacemi)... :-(

MMB se musela zhoršit nyní od prosince, v pondělí byli kurzy ještě v pořádku.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 3. 12. 2020 09:47

Je to dobré pouze na koupi EUR, nikoliv na prodej EUR (na tom banka vydělává, asi je výrazně častější, jak ze strany lidí pracujících v cizině, tak firem).

A limit se pravda trochu posunul. Nákup 996 EUR má kurz, 26,44. 997 EUR už má 26,83.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 3. 12. 2020 13:05

Smankote, moneta ty kurzy usd tam hazi rucne na dealingu (delka odezvy tomu odpovida) a ciste nahodne :-) Staci si udelat monitoring, ty spready tam skacou ciste nahodne mezi 0,3 a 0,6% na stred.

Pritom u exchange je 0,14 a u easychange 0,33 stabilne beze zmeny cely den.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 3. 12. 2020 13:30

Tohle nemá smysl. 20 lidem tam skáčou spready ve výši cca 0,1 % (ono když někdo hodně nakoupí, tak samozřejmě cena vzroste, protože vykoupí limitní objednávky, ale jen třeba o 1-2 halíře, tak funguje burza), jen ty tam máš 0,6 %. Nezlob se na mě, ale pak je asi chyba u tebe. Buď ti dávají horší kurzy, nebo tam zadáváš něco jinak, než my ostatní.
Každý může nakupovat eura kde chce, toto téma bych nechal pro XTB.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 3. 12. 2020 13:34

I 0,75%. Chlapče a víš ty vůbec, co je to spread? Asi ne.

Dávají někde někomu jinému (tedy mimu tu kartu na kapesné) spread 0,1% na střed?
Přílohy
48D95C0E-5B98-4DD6-A4D0-A96A660C1ADF.jpeg
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 3. 12. 2020 15:14

Omlouvám se, že jsem chybně v posledním příspěvku kurzovou marži označil jako spread, předtím jsem to tu 3x popsal zcela správně jako 0,1 % od středu, takže zajisté chápeš, o čem mluvím.
Celou dobu se tu bavíme o nákupu EUR v IB Monety a ty dáš úžasnou tabulku, kde toto není...
Navíc v té tabulce máš hlouposti, na každém řádku. Například 21,9250 - 21,6350 = 0,29, nikoliv 0,07... Spread, jak jsi mě totiž opravil, je rozdíl mezi kurzem nákupním a prodejním. Ty to neznámo proč dělíš 4.
Toto je ale těžký off topic. Uzavřel bych to s tím, že mně je úplně jedno, jak ty eura kupuješ. Já jsem s kurzem svých nákupů spokojen.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 3. 12. 2020 15:41

Podstatné jsou hodnoty nákup vs prodej a ty tu tvrdíš “ jsem to tu 3x popsal zcela správně jako 0,1 % od středu”.

Mě vychází moneta IB přirážka 1,5% od středu (poslední rádek tabulky) a SB cca 1%, to je 15x víc než říkáš. To bychom si měli vyjasnit.

Viz poslední řádek, vždyť moneta ib směnárna má u mě největší přirážku eur i usd > 1,5% (tedy spread je >3%).

Tak buď máš lepší Monetu a mě bere na hůl, tak pošli screenshot, anebo se jeden z nás dvou spletl? Jestliže se tu na fóru řeší 0,9 vs 1,0 % úrok za rok, tak mě přijde 1,5 % za jednu směnu docela hodně a proto mě velmi zajímá, kde bereš 0,1 % ???

Edit: anebo ty bereš střed od někud jinud a ne jako průměr prodeje a nákupu, to jsi neuvedl, ale to pak nejde hovořit o spreadu
Přílohy
C65F36D5-E312-4174-8732-325A194B6E8D.jpeg
0D05C26C-957F-478C-901C-0F3CC18873FD.jpeg
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod DDD22 3. 12. 2020 16:52

Tak jsem si to zkontroloval a mně vychází výhodněji IB. Zkoušel jsem to dvakrát za sebou pro 500 EUR a výsledek je následující:

IB kurz
1) 26,4571 --> 500 EUR za 13 228,55 Kč
2) 26,453 --> 500 EUR za 13 226,50 Kč

SB kurz
1) 26,7211 --> 500 EUR za 13 360,55 Kč
2) 26,7189 --> 500 EUR za 13 359,45 Kč

Možná to tak neplatí pro všechny paušálně a je lepší si to ověřit v obou platformách a pak nakoupit kde to vychází lepší.

Každopádně souhlasím s tmx643, že bychom toto měli přenést do vlákna Monety a zde už zase řešit jen XTB.
DDD22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod peliculiar 3. 12. 2020 18:48

Ano, rád bych buď založil dedikované vlákno na konverze měny za výhodných podmínek a jejich převody, kam by se OT příspěvky přesunuly (už jsem napsal adminovi) a nebo by se hodily do nějakého příslušného vlákna. Dosud jsem na žádné takové vlákno nenarazil, ač se to tu jinde jistě už mnohokrát řešilo.
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 4. 12. 2020 14:05

Tak založ, každopádně mě by zajímalo, zda je reálný 0,1% anebo spíše 1,0% margin při směňování jednotek tisíc €

DDD22 A kdyz jsi nezaznamenal protikurz, jak chces stanovit stred a prirazku?
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod peliculiar 5. 12. 2020 16:49

Omlouvám se všem za OT. Nově jsem založil vlákno konverze měn za výhodných podmínek a jejich převody.
Předem všem moc děkuju za případé reakce. (y)
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 8. 12. 2020 21:37

Má XTB nějaký systém doporučení (referral link), pokud ano, může mi někdo poslat?
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod blackwork 23. 12. 2020 22:04

Psala podpora - mimochodem za mě super, po chatu i v noci, že systém doporučení zatím nefunguje.

... počkám do půlky ledna a nakoupím na Roklenu nějaké dolary - co si pamatuju kurz v tomto období vždy mírně padá ...

Jak někdo psal tak zamezení dvojího zdanění je už v procesu ... :oboze
blackwork
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hannys85 29. 12. 2020 22:08

Netušíte jaký by mohl být důvod toho, že se mi v XTB nezobrazuje polská burza ? XTB normálně polskou burzu podporuje...
hannys85
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Stileth 29. 12. 2020 23:51

Cituji z jednoho YT komentare:
Jedna věc k CD Projektu nebo ke všem Polským akciím, musíte si vyžádat formulář ohledně vstupu na Polskou burzu. XTB vám pošle formulář, musíte to podepsat a naskenovat a zase odeslat. Volal jsem jim v úterý ráno.

Zatim jsem to dal nezjistoval, ale asi je budu take kontaktovat.
Stileth
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fantucci 30. 12. 2020 10:03

CD Projekt se dá koupit i na německé burze, ne?
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Stileth 30. 12. 2020 16:57

Pres XTB jenom na PL.
Stileth
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hannys85 30. 12. 2020 18:02

Tak jsem si nechal zaslat ten formulář a jendou z podmínek možnosti obchodovat na polské burze je, že alespoň jednou za 3 měsíce musí proběhnout obchod na finančních instrumentech a zůlstatek na obchodním účtu nesmí být 0 Kč po dobu delší než 3 měsíce...
Na to, že XTB jsou poláci nechápu, proč je rovna poslký trh tak přísný...

Pak je tam informace o poplatcích:
Poplatek za přístup ke kotacím v reálném čase se rovná sazbám poplatků účtovaných Burzou cenných papírů

Podle ceníku si za nákup i prodej akcií už nic neúčtují, takže netuším, co je to za poplatek...Za přístup na burzu se přece u XTB taky neplatí, narozdíl od Degira...
hannys85
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fantucci 30. 12. 2020 19:19

jj, taky jsem na to koukal a je to takové nejasné
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 12. 2020 19:23

Neni to pro pripad, ze poplatek vznikne?
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod Fantucci 31. 12. 2020 17:41

Dle XTB by měla polská burza být ve stejném režimu jako ostatní.
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 1. 2021 00:12

Mimochodem, co vlastně brání následujícímu postupu ...

Pošlu peníze v CZK do XTB, přes Forex směním na eura a ty pak použiju k investování do ETF ... ?

To by byl jednoduchý způsob jak se vyhnout poplatku 0,5% za konverzi měny. Přesto počítám, že to z nějakého důvodu nejde ...
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 2. 1. 2021 13:00

Oni nenabízí možnost nákupu cizích měn, to jsou jen cfd založené na například eurczk.
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 1. 2021 21:03

Takže Forex nejde použít ke konverzi měn? To by tedy asi platilo i pro Trading 212, je to tak?

Edit: Už koukám, že na odkazu je psáno Forex CFD, tedy derivát, ne reálné devizy.
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petržel 9. 1. 2021 20:52

XTB z mé zkušenosti nedoporučuji:

1) Nemají všechny tituly z burz, které podporují. Už mi tak uteklo několik zajímavých investic, protože je XTB nemá v nabídce.

2) Nemají ochranu proti dvojímu zdanění dividend.
Petržel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fantucci 9. 1. 2021 23:01

Ano, nabidka neni uplna. Na dvojim zdaneni pracuji. Behem prvniho kvartalu by meli zaridit USA. Zbytek v planu myslim bohuzel zatim nemaji.
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 10. 1. 2021 00:40

Petržel píše:1) Nemají všechny tituly z burz, které podporují. Už mi tak uteklo několik zajímavých investic, protože je XTB nemá v nabídce.

2) Nemají ochranu proti dvojímu zdanění dividend.

Chtěl bych u nich kontinuálně nakupovat vybrané akumulační ETF, které v nabídce mají.
Dotýká se nějak ono dvojí zdanění dividend i akumulačního ETF s domicilem v Irsku?
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Stileth 13. 1. 2021 18:37

Rekl bych ze ne. Taky jsem otevrel pozice na dvou akumulacnich ETF a cekam az doresi zdaneni USA a idealne i CR.
Prave vcera mi prisel email abych vyplnil hodnoceni spokojenosti, tak jsem se tam trochu rozepsal :D
Stileth
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondra007_ 13. 1. 2021 21:45

Poradil by mi někdo prosím jak je to se zdaněním příjmu u xtb?

Četl jsem u ně na webu, že mám danit příjem nad 100 t., ale někde píšou, že pokud máš HPP, tak se daní příjem už od 6/15 tisíc.
A co ten triletní test časové platnosti? Pro xtb to asi neplatí co?
Ondra007_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 1. 2021 01:06

Pokud máš u brokera zainvestováno, není co danit. Jakmile máš příjem z prodeje investic nebo vyplacené dividendy, pak to musíš uvést do daňového přiznání.
peliculiar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod servpack 14. 1. 2021 06:38

Pokud v jednom roce uskutečníš prodej do 100 000, do daňového přiznání nic neuvádíš. HPP na tom nic nemění. Časový test 3 roky samozřejmě pro XTB také platí. Osvobození se týká příjmů z prodeje cenných papírů, nezáleží na tom, přes koho jsi je koupil.

Když už zde byly zmíněny dividendy, tam je to o něco složitější. Daňový rezident ČR už ti je vyplatí zdaněné 15 % a do přiznání už to neuvádíš. Pokud jde o dividendy ze zahraničí, většinou jsou také zdaněny sazbou dané země, ale musíš je uvést i do přiznání. Tím pádem se může stát, že z nich zaplatíš daň dvakrát. Pokud má ČR s danou zemí dohodu o dvojím zdanění, můžeš si daň zaplacenou v zahraničí započíst proti české daňové povinnosti a neplatit tak daň dvakrát.

Ideální je na XTB koupit akumulační ETF a dividendy není třeba řešit.
servpack
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jk87 14. 1. 2021 17:02

A pokud vlastním distribuční etf s domicilem v Irsku a dividendy nepřekročí 6000kč tak se uvádět tedy musi/nemusí? Na Portu psali že ne...
jk87
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod libol 14. 1. 2021 19:20

Taky záleží jestli jsi "jen" zaměstnanec
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ondra007_ 14. 1. 2021 20:48

servpack píše:Pokud v jednom roce uskutečníš prodej do 100 000, do daňového přiznání nic neuvádíš. HPP na tom nic nemění. Časový test 3 roky samozřejmě pro XTB také platí. Osvobození se týká příjmů z prodeje cenných papírů, nezáleží na tom, přes koho jsi je koupil.

Když už zde byly zmíněny dividendy, tam je to o něco složitější. Daňový rezident ČR už ti je vyplatí zdaněné 15 % a do přiznání už to neuvádíš. Pokud jde o dividendy ze zahraničí, většinou jsou také zdaněny sazbou dané země, ale musíš je uvést i do přiznání. Tím pádem se může stát, že z nich zaplatíš daň dvakrát. Pokud má ČR s danou zemí dohodu o dvojím zdanění, můžeš si daň zaplacenou v zahraničí započíst proti české daňové povinnosti a neplatit tak daň dvakrát.

Ideální je na XTB koupit akumulační ETF a dividendy není třeba řešit.

Moc Vám děkuji za odpověď, u dividendů platí těch 6 tis. žejo? Četl jsem na webu xtb, že příjem vzniká až v okamžiku převodu peněž na účet(nebo tohle jsem blbě pochopil).

Ty dividendy se připisují na účet u brokera a jak je to třeba u situace, když dostanu během roku dividendy za 10 t., které ale nepřevedu na BÚ a koupím za ně další akcie. Mám to přiznat až po převodu na BÚ a nepatří to do těch 100 t. příjmu?

Třeba ilustrační příklad: koupím akcie za 200 t. a během roku 2021 za ně dostanu dividendy v hodnotě 8 t.(příklad je jenom ilustrační :-D ) za které nakoupím další akcie. Pak na konci roku prodám akcie za 101 tisíc, ale kvůli poplatkům/směně na BÚ dostanu jenom 99 t. Mám z toho něco zaplatit?

A jak je třeba když koupím akcie za 100 t., za rok prodám za 110 t. Hned nakoupím a za 5 let prodám za 150 t. které převedu na BÚ. Čekal bych, že tady už není co danit :hm ?
Ondra007_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hgfdsa 15. 1. 2021 03:25

To že příjem z prodeje akcií použiješ obratem k nákupu akcií, ještě neznamená, že ho nemusíš přiznat finančnímu úřadu.
;-)
hgfdsa
Mírně pokročilý